محصولات آرایشی بهداشتی کرولتی فری؛ دوستدار حیوانات

یکی از مشکلاتی که این روزها با آن مواجه هستیم، آزار و اذیتی است که از طرف انسان‌ها به حیوانات وارد می‌شود. یکی از اینها، آزمایش‌ها و تست‌هایی است که برای بررسی محصولات مختلف دارویی و یا بهداشتی و آرایشی بر روی حیوانات انجام می‌شود. شاید برای ارزیابی داروها هنوز جایگزینی غیر از تست‌های حیوانی وجود نداشته باشد ولی از سال 2009 در اروپا تست حیوانی برای مواد آرایشی و بهداشتی ممنوع شده است. انجمن حمایت از حیوانات سال‌هاست در تلاش است که کمپانی‌های مختلف را با عواقب جبران‌ناپذیر این روند آگاه کند. بسیاری از کمپانی‌های معروف و بزرگ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، این تغییر را پذیرفته‌ و لاین تولیدشان را به‌گونه‌ای بازسازی کرده‌اند که هیچ‌گونه آسیب و آزاری به حیوانات وارد نشود. 

مفهوم کرولتی فری

لوازم آرایش cruelty free به مجموعه‌ای از محصولات آرایشی-بهداشتی گفته می‌شود که تست حیوانی ندارند. به این معنی که این محصولات و مواد تشکیل‌دهنده آنها بر روی حیوانات تست نمی‌شوند. محققین باور دارند تست‌های حیوانی‌ای که برای محصولات انجام می‌شود، نمی‌تواند تضمین کند که این محصولات برای انسان بدون ضرر است و نتایج به‌دست‌آمده از آن دقیقا بر روی انسان نیز مشابه است زیرا بیماری‌های حیوانات با انسان‌ها کاملا تفاوت دارد. برای مثال حیوانات به پارکینسون و آلزایمز و گونه‌های مختلف سرطان مبتلا نمی‌شوند ولی دانشمندان برای تست، این بیماری را به‌صورت مصنوعی به آنها وارد می‌کنند و چون عواملی همچون وراثت و ژنتیک و استرس حذف می‌شود، این آزمایشات صحت کامل ندارند.

تفاوت محصولات کرولتی فری و وگان

در بعضی موارد کرولتی فری (cruelty free) با محصولات vagan اشتباه گرفته می‌شود. در محصولات وگان از هیچ فرآورده‌ی حیوانی استفاده نمی‌شود و کاملا گیاهی هستند ولی این مسئله صرفا دلیل نیست که روی حیوانات تست نمی‌شوند. برای تشخیص باید به نشانه‌های روی محصولات دقت کنید. به‌طور مثال نشانه محصولات cruelty free یک خرگوش است و vegan یک برگ سبز.

برندهای لوازم آرایش کرولتی فری

در این مطلب به چندین برند لوازم آرایش دوستدار حیوانات می‌پردازیم.

Anastasia beverly hills

برند آناستازیا در سال‌های اخیر با محصولات آرایشی ابرو بسیار معروف شده است. البته این برند دوستدار حیوانات محصولاتش را گسترش داده و شرایطی را فراهم کرده است تا علاقه‌مندان به لوازم آرایش بتوانند به‌راحتی این محصولات را خریداری کنند.

Covergirl

برند cover girl بزرگترین تولیدکننده‌ی محصولات cruelty free در دنیاست و یکی از بهترین برندهای دراگ‌استوری محسوب می‌شود.

Huda beauty

برند معروف هدی‌بیوتی که در 2 سال اخیر بسیار سروصدا کرده و سایه‌های آن در ایران طرفداران بسیاری دارد، اعلام کرده است که محصولاتش و مواد تشکیل‌دهنده‌اش به‌هیچ‌عنوان تست حیوانی ندارند.

Charlotte tilbury

برند لوکس شارلوت تیلبری یکی از بهترین‌های این روزهاست و محصولات بسیار با کیفیتی تولید می‌کند تاجایی‌که حتی نظر خاندان سلطنتی را هم به خودش جذب کرده است. در میان محصولات این برند پودر بیک آن، بسیار محبوب است.

Fenty beauty

برند جدید فنتی که با 40 رنگ‌بندی متفاوت کرم پودرش بسیار معروف شده است، متعلق به خواننده معروف، ریحانا می‌باشد. ریحانا با قاطعیت اظهار داشته است که محصولاتش کاملا cruelty free هستند.

Tarte

برند آمریکایی تارت که کانسیلر آن، شهرت جهانی دارد و بیشتر توسط بیوتی‌بلاگرها استفاده می‌شود نیز در فهرست cruelty free است.

Beauty blender

قطعا همه شما نام بیوتی بلندر را شنیده‌اید؛ پدهای اسفنجی برای استفاده‌ی کرم پودر که از کیفیت بسیار مرغوبی برخوردار است. این برند نیز در لیست cruelty free قرار دارد.

Kat von d

کت وون دی هم که از برندهای تازه‌کار به حساب می‌آید، به‌منظور حمایت از حقوق حیوانات هیچ‌گونه تست حیوانی برای محصولاتش ندارد.

Becca

برند لوکس و گران‌قیمت بکا که زیرمجموعه‌ی استی لودر است نیز از طرفداران حقوق حیوانات است و برای محصولاتش هیچ تست حیوانی ندارد.

برند لوکس و گران‌قیمت بکا که زیرمجموعه‌ی استی لودر است نیز از طرفداران حقوق حیوانات است و برای محصولاتش هیچ تست حیوانی ندارد.

در این میان بسیاری از برندهای معروف دنیا مانند mac, estee lauder, cliniqe, dior, channel, Givenchy,guerlain در این لیست نیستند. شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که چرا آنها برای حمایت از حیوانات هیچ اقدامی نمی‌کنند؟

بازار عظیمی از مارکت این برندها کشور چین است و کشور چین هم به‌هیچ‌عنوان اجازه فروش محصولات cruelty free را نمی‌دهد؛ به همین دلیل این برندها نمی‌توانند از سود فراوان خود بگذرند و از حیوانات حمایت کنند. کشور چین معتقد است استفاده از محصولات cruelty free ریسک زیادی به‌همراه دارد و می‌تواند باعث شیوع بیماری و حساسیت‌های پوستی نادر شود؛ به همین دلیل استفاده از این محصولات ممنوع است.

به امید روزی که انسان‌ها برای علائق خودشان، به حیوانات و محیط‌زیست آسیب نزنند. تا آن روز ما می‌توانیم با دقت در خریدهایمان و حمایت از کمپانی‌های طرفدار حقوق حیوانات و محیط‌زیست در این روند گام بزرگی برداریم. فقط کافیست نگاهی به پرفروش‌ترین محصولات آرایشی بیندازیم تا ببینیم بیشتر افراد با آگاهی خرید می‌کنند یا عدم آگاهی.

0
266
ریزجثه ها بخوانند: راهنمای خرید ریزجثه ها

ریزجثه ها بخوانند: راهنمای خرید ریزجثه ها

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
بررسی تحولات مد دهه 1970

بررسی تحولات مد دهه 1970

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
خواستگاری جاستین بیبر از هیلی بالدوین، مدل معروف و نامزدی آنها

خواستگاری جاستین بیبر از هیلی بالدوین، مدل معروف و نامزدی آنها

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
5 سال پیش
کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خودساخته دنیا!

کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خودساخته دنیا!

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
معرفی کامل الیزابت تیلور ستاره ای با چشمان جادویی!

معرفی کامل الیزابت تیلور ستاره ای با چشمان جادویی!

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
3 سال پیش