معرفی کامل الیزابت تیلور ستاره ای با چشمان جادویی!

دِیم الیزابت رزموند “لیز” تیلور ، متولد 27 فوریه سال 1932 در لندن ، انگلستان ، بازیگر مشهور آمریکایی بود . توانایی بازیگری فوق العاده ، چهره بسیار زیبا ، زندگی خصوصی پر حاشیه و فعالیت های بشر دوستانه او ، باعث شده تا نام الیزابت تیلور ، با گذشت چندین سال از مرگش ، همچنان در ذهن مردم و طرفدارانش ، باقی بماند. در ادامه با مدوپیا همراه باشید تا با زندگی پر فراز و نشیب این ستاره ی هالیوودی زیبا ، آشنا شوید.

تولد و دهه اول زندگی

الیزابت در لندن و با پدر و مادری آمریکایی متولد شد. پدر او “فرانسیس لِن تیلور” که یک دلال هنری و مادرش “سارا” که یک بازیگر بازنشسته بود، هردو اهل شهر آرکانزا ی آمریکا و در سال 1929 به انگلستان مهاجرت کرده و در انجا صاحب یک گالری هنری بودند. همچنین نخستین فرزند آنان و برادر الیزابت ، “هوارد” در همان سال متولد شد. به علت داشتن تابعیت آمریکایی/بریتانیایی ، خانواده الیزابت در سال 1939 هنگام آغاز جنگ جهانی دوم ، به آمریکا برگشتند و در بورلی هیلز ایالت کالیفرنیا ساکن شدند. قبل از شروع بازیگری ، الیزابت ، فروشنده لیموناد بود.

آغاز بازیگری

در ابتدا مادر الیزابت، سارا، میخواست که دخترش وارد دنیای سینما شود و او را برای انجام تست های مختلف بازیگری ، تشویق میکرد. هرچند الیزابت ، بخاطر انعکاس رنگ بنفش در چشمان آبی اش و البته داشتن دو ردیف مژه ، در مرکز توجه قرار داشت. علت این حالت از مژه ها، بخاطر یک جهش ژنتیکی نادربنام “دیستیشیا” میباشد .الیزابت سرانجام در سال 1941 با یک نقش کوتاه در فیلم “هر دقیقه یک نفر به دنیا می‌آید” وارد سینما شد.

البته او در ابتدا چندان محبوب نبود و یک کارگردان در باره او اینگونه گفت که : “چشمان او از سنش بزرگتر هستند.این بچه چیزی جز یک صورت بزرگسالانه ندارد.”

او دوباره در سال 1942 و با وساطت پدرش ، موفق شد یک نقش کوتاه دیگر برای فیلم “لَسی به خانه می آید” بدست آورد که بخشی از موفقیت او بخاطر توانایی اش در صحبت کردن زبان انگلیسی با لهجه بریتانیایی بود.

الیزابت پس از بازی در نقش های کوچک بسیار ، درسال 1944 اولین نقش اصلی خود یعنی “وِلوِت براون” را در فیلم “ولوتِ مِلّی” ، درحالی که تنها 12 سال داشت ، بدست آورد.

نخستین نقش به عنوان یک بازیگر بزرگسال

الیزابت در سال 1950 و همزمان با هجده سالگی ، دوره جدیدی را در بازیگری خود بوجود آورد و تفاوت ، آن بود که او دیگر درنقش های اصلی و بزرگسالانه بازی میکرد که با فیلم “توطئه چی” یا “Conspirator” آغاز شد. البته در زمان فیلمبرداری و ساخت این فیلم الیزابت ، شانزده ساله بود.

دستاورد های هنری الیزابت تیلور

الیزابت در طول 61 سال فعالیت هنری خود درسینما ، موفق به دریافت جوایز بسیار مهمی شده است که از جمله آنان ، میتوان به دو جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش اول زن ، سه جایزه گلدن گلاب و دو جایزه بفتا اشاره کرد. همچنین او در سال 1999 موفق به دریافت لقب سلطنتی “دِیم” یا Dame از طرف پادشاهی بریتانیا شد.

تنفر از نام “لیز”

الیزابت هرگز دوست نداشت مردم ، “لیز” صدایش بزنند ، چرا که از نظر او “لیز” مانند کلمه “هیس” شنیده میشد!

زندگی خصوصی پرحاشیه

در طول زندگی الیزابت ، زندگی شخصی او، مخصوصا بخاطر هشت بار ازدواج کردن، بسیار مورد توجه رسانه ها و مردم بود و مخاللفت های عمومی بسیاری را بسوی خود جلب کرد. به گفته بیوگرافی نویس “الکساندر واکر”، ازدواج برای او، افسانه ای بود که از 16 سالگی، ذهن الیزابت را به خود مشغول کرد.

کُنراد هیلتون جونیور 1950-1951

اولین ازدواج الیزابت به تاریخ 6 می 1950 و در 18 سالگی اش ، با کنراد “نیکی” هیلتون جونیور ، وارث هتل های زنجیره ای هیلتون ، بود که در کلیسایی در بورلی هیلز برگزار شد. این مراسم عروسی پر زرق و برق و گرانقیمت که با هزینه کمپانی “Metro-Goldwyn-Mayer ” برپا شد ، از مهم ترین رویداد های آن سال به شمار میرفت ، همچنین لباس عروس ساتن 1500 دلاری الیزابت ، هدیه ای از طرف “MGM استودیوز” بود. تنها چند هفته بعد ، الیزابت به این نتیجه رسید که اشتباه بزرگی مرتکب شده است . چرا که نه تنها آنها علایق مشترک اندکی داشتند بلکه کنراد ، یک مرد بد دهن و دائم الخمر بود. آنها در ژانویه 1951 و هشت ماه پس از عروسی خود ، از هم جدا شدند.

مایکل وایلدینگ 1952-1957

21 فوریه 1952 ، الیزابت با بازیگر بریتانیایی ، مایکل وایلدینگ ، در یک مراسم کوچک و خصوصی در سالن کاکسون در لندن ازدواج کرد. آنها در سال 1948 و در هنگام فیلمبرداری فیلم “توطئه گر” آشنا شدند و پس از سه سال دوباره در پشت صحنه فیلم “آیوانهو” یکدیگر را ملاقات کردند.الیزابت از اختلاف سنی 20 ساله خود با مایکل ناراحت نبود و از رابطه دوستانه امنی که با او داشت ، لذت می برد. همچنین مایکل وایلدینگ امیدوار بود که ازدواج آنها ، به پیشرفت او در هالیوود ، کمک کند. الیزابت و مایکل دو پسر به نام “مایکل وایلدینگ جونیور” متولد سال 1953 و “کریستوفر ادوارد” متولد سال 1955 داشتند. البته پس از گذشت چند سال ، با پیشرفت چشمگیر الیزابت و افزایش شهرت و اعتماد به نفس او و همچنین پسرفت شغلی مایکل ، آنها کم کم از یکدیگر فاصله گرفتند و در سال 1955 هنگامی که الیزابت در آمریکا در حال بازی در فیلم “Giant” بود ، اخباری مبتنی بر خیانت مایکل وایلدنگ در مجله ی “Confidential” پخش شد .آنها در سال 1957 از هم جدا شدند.

مایک تاد 1957-1958

لیز و مایک در دوم فوریه 1957 در شهر آکاپولکو ی مکزیک باهم ازدواج کردند. مایک که یک تهیه کننده فیلم وتئاتر بود ، توجه رسانه ها را به ازدواج خود جلب کرد. برای مثال در ماه جون سال 1957 او یک جشن تولد با 18000 میهمان در مدیسون اسکوئر گاردن در نیویورک برگزار کرد که بطور مستقیم از طریق CBS پخش شد.

متاسفانه مایک تاد در 22 مارچ 1958 ، در یک حادثه ی هوایی ، از دنیا رفت و مرگ او برای الیزابت بسیار سنگین و ناراحت کننده بود. آنها یک دختر به نام “لیزا فرانسیس” متولد سال 1957 داشتند.

اِدی فیشر 1959-1964

پس از مرگ مایک تاد ، الیزابت با دوست صمیمی خود ” ادی فیشر” که بازیگر و خواننده آمریکایی بود ، وارد رابطه شد. ادی که در آن زمان متاهل بود ، از همسر خود ، دبی رینولدز ، جدا شد و 12 می 1959 در لاس وگاس با الیزابت ازدواج کرد. در پی این ازدواج ، رسانه ها الیزابت را “خانه خراب کن” خواندند. بعد ها الیزابت گفت که ازدواج او با ادی ، صرفا بخاطر فراموش کردن اندوه بزرگ خود برای مرگ مایک تاد بوده است. آنها در تاریخ 6 مارچ 1964 از هم جدا شدند.

ریچارد برتون 1964-1974 و 1974-1976

الیزابت تیلور در سال 1962 و در هنگام بازی در فیلم “کلوپاترا” با همبازی ولزی خود یعنی ریچارد برتون وارد رابطه شد. البته برتون هم مانند او متاهل بود. شایعاتی درباره رابطه آنها در رسانه وجود داشت اما وقتی علنی شد که یک عکس توسط یک پاپاراتزی از آنها ، روی یک قایق تفریحی منتشر شد . بر طبق گفته جامعه شناس “الیس کَشمور”، این عکس ، آغازگر یک دوره جدید در فعالیت های مطبوعات بود، چرا که از آن پس ، با وجود پاپاراتزی ها ، سلبریتی ها نمی‌توانستند زندگی خصوصی خود را مخفی نگهدارند. این عکس باعث شد الیزابت و ریچارد از طرف واتیکان به “بی بند و باری” محکوم شوند.

آن ها در سال 1964 و اندکی بعد از طلاق الیزابت و ادی ، در یک مراسم خصوصی در مونترال ازدواج کردند و سپس یک دختر بنام “ماریا” که در سال 1961 به دنیا آمده بود را به فرزندی قبول کردند.

لیز و ریچارد با یکدیگر در 11 فیلم سینمایی حضور پیدا کردند و بخاطر ثروت بسیاری که داشتند ، تبدیل به یکی از مورد توجه ترین زوج های مشهور آن دوران شدند و لنز دوربین ها را بسوی خود و زندگی مشترک شان چرخاندند. نخستین طلاق آن ها در ماه جون سال 1974 اتفاق افتاد اما آشتی کردند و در10 اکتبر سال 1975 در کشور بوتسوانا دوباره باهم ازدواج کردند. اما اینبار کمتر از یکسال بعد یعنی در ماه جولای سال 1976 از هم جدا شدند. رابطه آن ها بارها توسط رسانه “ازدواج قرن” خوانده شد. البزابت درباره ریچارد گفت: “تمام مردان بعد از ریچارد برای من فقط برای نگهداشتن کتم یا باز کردن در ، آنجا بودند، مانند یک دوست و همراه و نه بیشتر”. و همچنین اضافه کرد : ” اگر برتون در سال 1984 از دنیا نمیرفت ، دوباره با وی ازدواج میکردم”.

جان وارنر 1976-1982

پس از طلاق نهایی خود از ریچارد برتون ، الیزابت همسر ششم خود ، جان وارنر، که یک سیاستمدارجمهوری خواه اهل جورجیا بود ، ملاقات کرد. آنها در تاریخ 6 دسامبر سال 1976 باهم ازدواج کردند و پس از انتخاب شدن جان برای مجلس سنا ، الیزابت زندگی جدیدی را در واشنگتن دی سی ، به عنوان همسر یک سیاستمدار ، آغاز کرد. این زندگی جدید و خسته کننده برای الیزابت ، تنهایی ، افسردگی ، افزایش وزن و اعتیاد به مواد مخدر و الکل را به همراه داشت. آن ها در سال 1981 از هم جدا شدند و یک سال بعد در نوامبر سال 1982 طلاق گرفتند.

پس از طلاق گرفتن از وارنر ، الیزابت با افراد زیادی مانند “آنتونی گری” ، بازیگر آمریکایی قرار گذاشت و حتی با وکیل مکزیکی ، “ویکتور لونا” در سال های 1983-1984 و “دنیس اشتاین” در سال 1985 ، نامزد کرد ، اما هیچگاه به ازدواج منجر نشد.

لری فورتنسکی 1991-1996

الیزابت ، هفتمین و آخرین همسر خود ، لری فورتنسکی که یک کارگر ساختمان بود را سال 1988 و در مرکز بتی فورد سنتر ملاقات کرد. آنها 6 اکتبر سال 1991 در مزرعه نورلند مایکل جکسون ، دوست قدیمی الیزابت ، ازدواج کردند. توجه رسانه ها به این ازدواج آنقدر زیاد بود که یک عکاس با چتر از بالا مراسم را عکاسی کرد و الیزابت عکس های عروسی خود را به قیمت 1 میلیون دلار به مجله People فروخت!

او بعدا از این پول برای کمک به مرکز خیریه خودش برای بیماران مبتلا به ایدز ، استفاده کرد. الیزابت و لری در ماه اکتبر سال 1996 از هم جدا شدند.

الیزابت تیلور ، یک فشن ایکون

الیزابت تیلور هم برای استایل شخصی و هم برای استایل خود در فیلم هایش ، یک فشن آیکون محسوب میشد.

عکس او در طول عمرش ، 14 بار روی کاور مجله های مختلف قرار گرفت.


هنگام فعالیت او در MGM استودیوز ، بیشتر لباس های او توسط “ادیث هد” و “هلن رز” طراحی میشد و در دهه 1960 توسط “آیرین شرف”. مشهور ترین لباس های سینمایی او ، یک لباس شب سفید در فیلم “A Place in the Sun” در سال 1951 ، یک پیراهن عصر سفید در فیلم “Cat on a Hot Tin Roof” در سال 1958 ،یک پیراهن سبز در فیلم “Suddenly Last Summer” در سال 1959 و یک لباس خواب و کت خز در فیلم “Butterfield 8” در سال 1960 میباشند.


همچنین میکاپ او در فیلم “کلوپاترا” سال 1963 ، ترند خط چشم “چشم گربه ای” مشکی را در آمریکا به راه انداخت.

کلکسیون جواهرات

الیزابت در طول زندگی خود به جمع آوری جواهرات می پرداخت و صاحب کلکسیون بزرگی از گرانقیمت ترین و با ارزش ترین جواهرات بود. مانندالماس 33 قیراطی “الیزابت تیلور” ، الماس 69 قیراطی “تیلور-برتون” و مروارید 50 قیراطی “La Peregrina” که متعلق به ملکه مری اول انگلستان بود. این جواهرات از جمله هدایای ریچارد برتون به الیزابت بودند.


همینطور یک جفت گوشواره الماس را در یک بازی پینگ پنگ در مقابل برتون ، برنده شد. زیرا ریچارد با او شرط بسته بود که اگر الیزابت 10 امتیاز از او بیشتر برنده شود ، برایش گوشواره هارا میخرد. الیزابت ، 30 امتیاز جلو افتاد!


الیزابت به علت علاقه زیادی که به جواهرات داشت در سال 2002 کتابی با عنوان ” عشق زیاد من به طلا و جواهر” منتشر کرد. همچنین او از حامیان برند ولنتینو و هالستون بود و به افزایش محبوبیت آنها کمک بسیاری کرد و بخاطر این کمک ها در سال 1997 جایزه “Lifetime of Glamour Award” را از طرف شورای طراحان مد آمریکا یا CFDA ، دریافت کرد. پس از مرگ او ، لباس ها و جواهرات الیزابت در حراج کریستی به هدف کمک به خیریه ایدز خودش ، به فروش گذاشته شد و با فروش 113 میلیون دلاری ، رکورد شکنی کرد!

برند عطر و جواهرات الیزابت تیلور

الیزابت نخستین سلبریتی ای بود که کالکشن عطر های مخصوص خودش را ایجاد کرد. با همکاری با کمپانی الیزابت آردن، او دو عطر پر فروش ، به نام های Passion در سال 1987 وWhite Diamonds در سال 1991 ، تولید کرد. جالب است بدانید که او برای 25 سال این رویا را در ذهن خود داشت. همچنین الیزابت بر تمام 11 عطریی که به نام او وارد بازار شده اند ، نظارت کامل داشت. طبق گفته ی زندگی نامه نویسان ، سم کشنر و نانسی شوئنبرگر ، الیزابت از طریق فروش دو عطر مشهور خود ، در آمد بیشتری از کل فعالیت های سینمایی خود ، بدست آورد! روزنامه انگلیسی “The Guardian” ، این مبلغ را 600 میلیون تا 1 میلیارد دلار تخمین زده است. همچنین در سال 2005 ، الیزابت با همکاری “کتی ایرلند ” و “جک اند مونتی آبراموو” یک برند جواهرات به نام “House of Taylor” تاسیس کرد.

فعالیت های خیر خواهانه

الیزابت از نخستین افراد مشهوری بود که در زمینه HIV و مبتلایان آن ، فعالیت داشت وبه جمع آوری بیش از 270 میلیون دلار برای این امر، کمک کرد. او پس از ناامید شدن از این واقعیت که با وجود توجه رسانه ها ، اقدامات بسیار کمی برای مقابله با این بیماری انجام می شود، تصمیم به بنیان گذاری مرکز خیریه خود گرفت. الیزابت در مصاحبه خود با مجله Vanity Fair در این باره گفت : “تصمیم گرفتم كه با نام خودم بتوانم درهایی را برای کمک باز كنم. اینجا من به عنوان یک بازیگر صحبت نمی كنم.من می خواستم از دنیای شهرت خودم که از آن متنفرم فاصله بگیرم و بازنشسته شوم، اما هرگز نمیشود از آن فرار کرد. پس چه بهتر که از آن استفاده ی خوب بکنم.” او فعالیت های خود را از سال 1984 با کمک به سازماندهی و البته میزبانی اولین خیریه ایدز در لس آنجلس آغاز کرد. در ماه آگوست سال 1985 ، پس از آنکه دوست و همکار سابق الیزابت ، راک هادسون ، اعلام کرد از این بیماری رنج میبرد ، وی به همراه دکتر مایکل گاتلیب ، بنیاد ملی تحقیقات ایدز را تاسیس کردند و این بنیاد هم اکنون در سطح بین المللی فعالیت میکند. الیزابت به دلیل فعالیت های خیرخواهانه اش ، جوایز متعددی را دریافت کرده است. مانند نشان “لژیون دونور” که بالا ترین نشان افتخار کشورفرانسه است در سال 1987 و جایزه بشردوستانه “ژان هرشولت” که برای تجلیل از تلاش‌های فردی بشردوستانه چهره‌های صنعت سینما ، اهدا می‌شود ، در سال 1993.

مشکلات سلامتی و مرگ

الیزابت بیشتر عمر خود را به مبارزه با بیماری پرداخت. او با بیماری “اسکولیوز” یا “کژ پشتی” به دنیا آمد و کمرش در طول فیلمبرداری فیلم “ولوت ملی” شکست. این شکستگی برای چندین سال کشف نشده بود و باعث بوجود آمدن مشکلات و درد های مزمن در کمر او شد. الیزابت در سال 1956 جراحی شد و دیسک های کمر خود را با استخوان های اهدائی جایگزین کرد. علاوه بر این ، الیزابت پس ازطلاق گرفتن از سناتور جان وارنر، به علت اعتیاد به مواد مخدر و الکل در سال 1983 به مدت هفت هفته در مرکز بتی فورد تحت معالجه قرار گرفت و همچنین برای کم کردن دوباره وزن خود تحت درمان بود. بعد ها او کتابی در خصوص رژیم غذایی منتشر کرد. همینطور بش از یک دوره طولانی سیگار کشیدن ، الیزابت در سال 1990 یک دوره ده ساله بیماری ذات الریه شدید را تجربه کرد.سلامتی او در طی دو دهه پایانی زندگی اش ، به شکل قابل توجهی کاهش یافت. در سال 1997 ، الیزابت تحت معالجه وعمل جراحی برای تومورخوش خیم مغزی قرار گرفت و در سال 2002 سرطان پوست خود را درمان کرد. او بخاطر مشکلات کمر خویش از صندلی چرخدار استفاده میکرد و در سال 2004 مبتلا به بیماری نارسایی قلبی شد. سر انجام الیزابت تیلور ، روز 23 مارچ سال 2011 ، در بیمارستان “سیدرز-ساینای” ی لس آنجلس و شش هفته پس از بستری شدن ، در سن 79 سالگی ، از دنیا رفت. مراسم خاکسپاری او روز بعد در گورستان “فارست لاون” برگزار شد. بنا به درخواست خود الیزابت ، مراسم 15 دقیقه با تاخیر شروع شد زیرا او همیشه دوست داشت برای مراسم خاکسپاری خود ، دیر برسد.

0
697
معرفی و بررسی استایل هیلی بالدوین

معرفی و بررسی استایل هیلی بالدوین

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
داستان ابروهای نخی؛ بریتیش ووگ سپتامبر 2018

داستان ابروهای نخی؛ بریتیش ووگ سپتامبر 2018

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
6 سال پیش
اشتباهات رایج آرایشی

اشتباهات رایج آرایشی

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
5 سال پیش
نگاهی به تحولات مد دهه 1980

نگاهی به تحولات مد دهه 1980

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
نگاهی به زندگی و استایل باربارا پالوین ، مدل معروف

نگاهی به زندگی و استایل باربارا پالوین ، مدل معروف

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
2 سال پیش