عناصر پرکاربرد در عطرسازی

تا به حال پشت بسته‌بندی عطرهایتان را مطالعه کرده اید؟ آیا می‌دانید در عطر موردعلاقه‌تان چه عناصری وجود دارند؟ منظور از نت ابتدایی و میانی و ماندگار چیست؟ کدام عناصر تنها در عطرهای گران قیمت وجود دارند؟ چگونه بدون تست کردن عطر، بدانیم رایحه‌ی آن چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

هرم بویایی

هرم بویایی یک عطر از سه بخش کلی به نام‌های :نت اولیه ، نت میانی و نت ماندگار. اولین بویی که از استشمام عطر به مشامتان می‌رسد، همان نت ابتدایی است. عناصر بکار رفته در این نت، دارای مولکول های بسیار فرار هستند. دقیقا به همین علت وقتی در شیشه‌ی عطرتان را برمیدارید در ابتدا یک رایحه‌ی تند به مشامتان می‌رسد. گروهی از عناصر عطرسازی به دلیل ماهیتشان ( همان مولکول‌های فرار)، در نت ابتدایی به‌کار می‌روند. انتخاب عناصر موجود در نت ابتدایی از لحاظ میزان فروش عطر، بسیار اهمیت دارد. برای نت میانی عطر که به همراه نت ماندگار، بدنه‌ی اصلی هرم را تشکیل می‌دهد، از عناصر پرطرفدار و ماندگارتری نسبت به نت اولیه بهره می‌گیرند. و در نت ماندگار هم از ماندگارترین و غلیظ‌ترین اسانس‌ها استفاده می‌شود. نت ماندگار عطر، همان رایحه‌ای است که پس از سپری شدن یک ساعت( حدودا) پاف کردن عطر، به مشام می‌رسد.

عناصر پر کاربرد در نت ابتدایی

طبق هرم بویایی ، ( هرم های بویایی مختلفی وجود دارد، در مورد رایج ترین انواع آن صحبت می‌کنیم) عناصر نت‌های ابتدایی( رایحه‌ی اولیه) عمدتا مرکبات و ترکیبات آروماتیکی چون اسطخودوس ( لوندر) هستند. مرکبات به عطرتان، رایحه‌ای تند و ترش و شیرین می‌دهند و لوندر یک رایحه‌ی ملایم و شیرین و فریبنده برای شما به ارمغان می‌آورد.

عناصر پرکاربرد در نت میانی

عناصر پرکاربرد در نت میانی شامل گیاهان معطر، گل‌ها و ادویه ها هستند. از گیاهان معطر می‌توان به پچولی( نعناع هندی) اشاره کرد که به عطر، رایحه‌ای تند و تلخ (کمی شیرین) می‌افزاید. عصاره های گلی مورد استفاده در عطرسازی، بسیار متنوع اند. از این گل‌ها می‌توان به یاس، زنبق،مگنولیا، گل صد تومانی، رز، مریم و … اشاره کرد. گل‌ها به عطر شما، رایحه‌ای تابستانی و لطیف می‌دهند. ادویه‌ها رایحه‌ عطرتان را تند و تیز و خاص می‌کنند. معمولا عطرهایی که در نت میانی خود، دارچین،جوز، هل،زنجبیل، زعفران، انواع فلفل، سنا، میخک، وانیل و سایر ادویه‌های رایج در عطرسازی را دارند، برای فصول پاییز و زمستان مناسب ترند و به دلیل رایحه‌های خاصشان،طرفداران خاصی هم دارند.(برخی ادویه‌های تند می‌توانند در نت پایانی هم حضور داشته باشند مثل وانیل)

عناصر پرکاربرد در نت ماندگار

عناصری که در نت ماندگار به کار می‌روند، دارای مولکول‌های بزرگتر و سنگین‌تری هستند و به همین دلیل سرعت تبخیر آن‌ها هم پایین تر است . از این عناصر می‌توان به مشک، عنبر، عناصر شکلاتی، عناصر چوبی و … اشاره کرد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم این نت به همراه نت میانی، رایحه‌ی اصلی عطرتان را می‌سازند. هر گروه از عناصر مذکور، رایحه ای خاص به عطرتان می‌دهند. بهتر است هنگام خرید عطر، کمی زمان بدهید تا نت های به کار رفته در عطر مشخص شوند. حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که پس از خرید عطرتان، وقتی به منزل باز‌میگردید از بوی عطری که روی یکی از دست‌هایتان زده‌اید، بیشتر خوشتان می‌آید! این دقیقا همان عناصر نت ماندگار هستند که حالا سر و کله‌شان پیدا شده!

0
360
چقدر درباره پرنسس بئاتریس،عروس سلطنتی بعدی می‌دانید؟

چقدر درباره پرنسس بئاتریس،عروس سلطنتی بعدی می‌دانید؟

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
معرفی و بررسی استایل هیلی بالدوین

معرفی و بررسی استایل هیلی بالدوین

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
آکنه؛ پیشگیری و درمان

آکنه؛ پیشگیری و درمان

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
3 سال پیش
ترندهایی که ریحانا شروع کننده آن بود

ترندهایی که ریحانا شروع کننده آن بود

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
5 سال پیش

گپ خودمانی با بلاگر و طراح لباس، نعیمه قدیمی

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش