15 گیاه آپارتمانی با نگهداری آسان

گول حرف‌های دیگران را نخورید. نگهداری گیاهان آپارتمانی آسان است، رسیدگی کمی می‌خواهد و درست مانند داشتن باغچه‌ای بیرون از خانه، جالب است. گیاهان آپارتمانی نه تنها به تمیزی هوای محیط اطراف خود کمک می‌کنند، بلکه به عنوان وسیله‌ی دکوری به کار می‌روند. در این مطلب ۱۵ عدد از بهترین گیاهان آپارتمانی که با کمترین نگه داری هم زنده می‌مانند معرفی می‌کنیم. البته در صورتی که کودک یا حیوان خانگی دارید قبل از خرید دقت کنید، ممکن است بعضی‌ها سمی باشند.

پوتوس

قبل از هر چیزی این گیاه خاصیت تصفیه هوا را دارد و می‌تواند مواد سمی مانند فرمالدئید که در وسایل خانه مانند فرش وجود دارد را جذب و از محیط خارج کند. این گیاه ساقه‌هایی رونده دارد و بهترین نتیجه را در حالت آویزان یا به عنوان یک گیاه بالارونده بر روی میله و یا هر شی‌ای که به عنوان تکیه‌گاه باشد، می‌دهد.

پوتوس می‌تواند ساقه‌ای تا بلندی۲ متر و نیم داشته باشد. بنابراین هر زمانی که خیلی بلند شد، کوتاهش کنید و دوباره به زودی گیاه شما سالم و پربرگ خواهد شد. این گیاه می‌تواند در هر شرایط نوری رشد کند اما نور کم چند رنگی برگ‌ها را از بین می‌برد. اجازه دهید که خاک تا حدی بین دو آبیاری خشک شود. پوتوس در شرایط دمای معمولی اتاق به خوبی رشد می‌کند.

آلوئه‌

این ساکولنت با برگ‌های بلند نوک‌تیز خواص درمانی دارد که احتمالا به خوبی با محصولات مربوطه با آن آشنایی دارید. این گیاه می‌تواند تا ۹۰ سانتی متر در فضاهای داخلی بزرگ رشد کند. انواع کوچک‌تر آن مانند آلوئه‌ورای معروف به خوبی در محیط کوچک و آفتابگیر می‌ماند.

آلوئه دمای اتاق در حدود ۲۱ درجه‌ی سلسیوس و نور خورشید زیاد را می‌پسندد. آلوئه خاک خشک را ترجیح می‌دهد، بنابراین از آبیاری مداوم خودداری کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

گندمی عنکبوتی

این گیاه آپارتمانی با ظاهر عجیب به اتاق جذابیت بصری می‌بخشد و بعد از گذشت سال‌های زیادی که در خانه‌ها پرطرفدار بوده، هنوز هم از مد نیافتاده‌ است. گندمی انواع مختلفی دارد و بهترین حالتش آویخته است. در این حالت، برگ‌های انبوه گیاه به سمت پایین سرازیر می‌شوند و جلوه‌ی زیبایی به گلدان و خانه‌ی شما می‌دهد.گندمی با خاک خیس و شرایط نوردهی متوسط تا آفتابی سازگار است. دمای اتاق ۱۵ تا ۲۱ درجه‌ی سلسیوس باعث رشد آن‌ها می‌شود. پس ترجیحا این گیاه را نزدیک پنجره نگهداری کنید تا در معرض نور و حرارت کافی قرار بگیرد.

عشقه

عشقه زیبایی حقیقی ماندگار دارد و با رشد روی اثاث خانه به آن‌ها جلوه‌ای زیبا می‌بخشد. به علاوه قلمه گرفتن از این گیاه برای خود یا دوستتان، با بریدن قسمتی از ساقه‌اش، بسیار آسان است. در واقع یک هدیه‌ی مهمان‌نوازانه‌ی فوری! ( البته نه خیلی فوری. در حدود دو هفته زمان می‌برد).

عشقه خاک مرطوب و دمایی خنک‌تر از دمای اتاق، در بازه ی ۱۰ تا حدود ۲۱ درجه‌ی سلسیوس را دوست دارد.

کراسولای نقره‌ای

برای کسانی که ظاهر ساکولنت‌ها را می‌پسندند، سوای نگهداری ساده‌ آن‌ها، کراسولای نقره‌ای برگ‌های ضخیم، انبوه و ساقه‌های زیبایی دارد. رشد آرامی دارد و این پتانسیل را دارد که حداقل از زمان تولد فرزندتان تا فارغ التحیصلی‌اش زنده بماند .به علاوه در گلدانی زیبا، در کنار ساکولنت‌های دیگر، جلوه‌‌ی زیبایی دارد.

کراسولای نقره‌ای آب زیادی نمی‌خواهد، بنابراین خاکش را تقریبا خشک نگه دارید.این گیاه نور زیاد و دمای معمولی اتاق را ترجیح می‌دهد.

فیکوس

این گیاه آپارتمانی که رشد آسانی دارد، با سرعت زیادی به یک درخت ۲.۵ متری در گلخانه تبدیل می‌شود. اگر گیاه کوچک‌تر را می‌پسندید، فیکوس الاستیکای خود را با هرس کردن ساقه‎‌های بلندش به شکل یک بوته در آوردید. برگ‌های سبز تیره‌ی این گیاه درخشش جذابی دارند.

اجازه دهید که سطح خاک فیکوس الاستیکا در بین دو آبیاری خشک شود. در شرایط نوری متوسط تا شدید و دمای اتاقی در بازه‌ی ۱۵ تا ۲۷ درجه‌ی سلسیوس رشد می‎‌کند.

دیفن باخیا

برگ‌های این گیاه آپارتمانی زیبا تا یک فوت توانایی رشد دارند و به دکوراسیون خانه ظاهری استوایی می‌دهد. گیاه می‌تواند تا ۱.۸ متر در یک اتاق نورگیر دلباز رشد کند.

دیفن باخیا در دمای معمولی حدود ۱۵ درجه‌ی اتاق رشد خوبی می‌کند. خاک را تقریبا خیس نگه دارید و در شرایط نوری کم بهترین نتیجه را خواهد داشت. البته دقت کنید که دیفن باخیا گیاهی سمی است و از تماس آن با پوست و چشمتان خودداری کنید. همچنین مراقب کودکانتان در اطراف این گیاه باشید.

اسپاتی فیلوم – گل شیپوری

حتما این گیاه آپارتمانی را در بسیاری از خانه‌ها دیده اید زیرا شکوفه‌های سفید زیبای خمیده‌ و برگ‌های تیره‌ای دارد. زیاد کردن این گیاه ساده است و به راحتی هم رشد می‌کند.

این گیاه آپارتمانی رطوبت پایین و نور کم را ترجیح می‌دهد و به همین دلیل این گیاه برای اتاق‌های کم نور عالی است. این گیاه خاک مرطوب گلدان را ترجیح می‌دهد و طاقت دمای استاندارد تا ۳۰ درجه‌ی سلسیوس را دارد.

سانسوریا

نگهداری گیاه آپارتمانی از این راحت‌تر نمی‌شود! این گیاه با اسم زبان ماد شوهر هم شناخته می‌شود. این گیاه برگ‌های متنوعی دارد که عمودی رشد می‌کنند و برخی از برگ‌هایش لبه‌های سفید یا زرد دارند. گل‌های سفید کوچکی دارد که به ندرت شکوفه می‌دهد.

این گیاه آپارتمانی در هر شرایط نوری خوب رشد می‌کند. هم محیط و هم خاک گیاه باید خشک باشد. تمام دماها برایش مناسب است.

فیکوس بنجامین

این درخت آپارتمانی برگ‌های درخشانی دارد که به فضای داخلی شور و نشاط می‌بخشد و ساقه‌هایش می‌تواند به سرعت رشد کند و سروشکلی زیبا ایجاد کند.

این درخت نور کامل یا حداقل روشن و فیلتر شده را می‌پسندد. بیشتر انواعش (در حدود ۸۰۰ نوع دارد) چندین روز خشک ماندن خاک در فاصله دو آبیاری را می‌پسندد. دمای اتاق بین ۱۸ تا ۲۴ درجه‌ بهترین کارایی را برای این گیاه دارد.

فیلودندرون بالا رونده

یک گیاه آپارتمانی رونده‌ است که دوست دارد راهش را به سمت قفسه‌های کتاب پیش بگیرد. برگ‌های سبز تیره سرحالش، در محل اتصال به ساقه به شکل قلب درمی‌آیند.


این گیاه آسان‌ترین گیاه آپارتمانی است. در اکثر شرایط نوری رشد می‌کند، از نور کم تا آفتابی و ترجیحش نور غیر مستفیم است. در دمایی نزدیک به دمای معمولی اتاق به خوبی رشد می‌کند. اجازه دهید که سطح خاک در فاصله‌ی بین دو آبیاری خشک شود.این گیاه نباید دائم مرطوب باشد.

پپرومیا – قاشقی

یک دسته کامل از گیاهان آپارتمانی کوچک با برگ‌های درخشان، بافت‌دار و اغلب رنگی، در این گروه می‌گنجند. برخی از معروفترین‌ و جذاب‌ترین‌های این گروه، با نگهداری ساده، شامل پپرومیای هندوانه، پپرومیای لب قرمز و پپرومیای چروک می‌شود.


پپرومیا دمای اتاق بین ۱۵ تا ۲۴ درجه‌ی سلسیوس و شرایط نوردهی متوسط تا کم را می‌پسندد. سطح خاک باید بین دو آبیاری خشک شود.

شبدر

این گیاه آپارتمانی سرحال برگ‌هایی درخشان، که شبیه شبدر است، و گل‌های زیبای سفید بر روی ساقه‌های بلندترش دارد.

نور زیاد را در صورتی که غیرمستقیم یا فیلتر شده باشد، دوست دارد. اجازه دهید که خاک کمی در فاصله‌ی بین دو آبیاری خشک شود و هفته‌ای یک بار آن را آبیاری کنید.

فیکوس برگ ویولونی

این درخت آپارتمانی دوست‌داشتنی (که در واقع گونه‌ای فیکوس است) برگ‌های سبز تیره‌ی بزرگی دارد که به نظر شبیه یک ویولن یا کمانچه است. دلیل نام‌گذاری این گیاه نیز همین است.

این گیاه آپارتمانی دمای اتاق بین ۱۸ تا ۲۴ درجه‌ی سلسیوس و نور زیاد تا متوسط را دوست دارد. سطح خاک باید کمی در بین دو آبیاری خشک شود. اگر به نظر رنگ پریده رسید به محلی با نور کمتر منتقلش کنید.

پالم بادبزنی – اریکا – نخل پروانه

اگر رویای آب و هوای استوایی را دارید، یا تنها می‎خواهید دکوراسیون خانه‌تان را کامل کنید، این گیاه آپارتمانی زیبا ایده بسیار خوبی است. این گیاه می‌تواند در اتاق حدود ۲ متر رشد کند و منظره‌ی هیجان‌انگیز به وجود بیاورد، اما گلدان کوچک از رشدش جلوگیری کرده و کوچک نگهش می‌دارد.

فیکوس بادبزنی در نور غیرمستقیم بسیار خوب رشد می‌کند. سطح خاک را تقریبا خشک نگه دارید و تنها یک هفته در میان آبیاریش کنید.

0
362
خرده فرهنگ MOD و نسل مدرن لندن

خرده فرهنگ MOD و نسل مدرن لندن

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
لباس “پرنسس بل” دیزنی چقدر به واقعیت زمان خود نزدیک است؟!

لباس “پرنسس بل” دیزنی چقدر به واقعیت زمان خود نزدیک است؟!

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
نگاهی به زندگی و استایل باربارا پالوین ، مدل معروف

نگاهی به زندگی و استایل باربارا پالوین ، مدل معروف

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
2 سال پیش
سبک زندگی ورزشی سلبریتی‌ها

سبک زندگی ورزشی سلبریتی‌ها

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
4 سال پیش
عناصر پرکاربرد در عطرسازی

عناصر پرکاربرد در عطرسازی

1674408029.jpg
تحریریه مدوپیا
5 سال پیش