Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

یونان باستان در دنیای سحرآمیز مد ؛ کالکشن هایی که از یونان باستان الهام گرفته اند

4.93/5 (30)

همانطور که اطلاع دارید برندها برای ارائه‌ی کالکشن‌ها و… از موارد بسیاری الهام می‌گیرند. در مطالب گذشته برایتان از برندهایی صحبت کردیم که به زیبایی از آثار نقاشان و تصویرگران صنعت مد در ارائه‌ی کالکشن و کمپین‌ها و فتوشات‌ها استفاده کرده بودند. در این مطلب به برندها و کالکشن‌هایی سر خواهیم زد که منبع خود را یونان باستان قرار داده‌اند.

ورساچه

ورساچه سال‌هاست که با یونان باستان گره خورده. از لوگوی برند گرفته تا پترن‌های ظریف روی لباس‌ها، تمامی آنها اشاره‌ای به یونان دارند که باعث می‌شود این برند یک نمونه‌ی خوب برای طراحان در راستای الهام‌گیری از اسطوره‌ها و دوره‌های متفاوت قرار بگیرد.

طرح پارچه ورساچه
طرح پارچه ورساچه

لوگو یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های یک برند است که حتما در ذهن‌ افراد؛ چه خریدار برند شما باشند چه نباشند، ثبت می‌شود. اگر به لوگوی برندها در صنعت مد توجه کنید، حتما متوجه خواهید شد که بیشتر آنها تشکیل‌شده از نام و فامیل بنیان‌گذار برند هستند. ورساچه نیز برندی است که نامش را از بنیان‌گذار خود جیانی ورساچه به‌همراه دارد و مانند خیلی از برندها توسط شخص طراح یعنی جیانی طراحی شده است. در ابتدا یعنی سال۱۹۸۰ این لوگو تنها فونتی از نام جیانی ورساچه بود تا این که در سال۱۹۹۰ این فونت تغییراتی پیدا کرد و سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۳ لوگوی این برند تغییرات کلی کرد و به سر قطع شده‌ی یک گروگن به نام مدوسا که متعلق به یونان باستان است، تبدیل شد.

لوگو ورساچه
لوگو ورساچه

 داستان مدوسا

مدوسا (Medusa) در تاریخ یونان باستان یکی از سه گورگن‌های فناپذیر می‌باشد که به جای مو بر سر مار و نگاه خیره‌ای داشته که می‌توانسته هر کس را به سنگ تبدیل کند! بعضی اساطیر شرح می‌دهند که او از ابتدا زنی مخوف نبوده‌ است بلکه زیبارو بوده و زیبایی وی پوسئیدون را جذب خود می‌کند. آنها در یکی از معابد الهه‌ی بزرگ، آتنا به یکدیگر آمیختند و پس از آن مدوسا مورد خشم آتنا قرار گرفت و برای مجازات، گیسوان مدوسا به مار تبدیل گشت! اما این تنها نتیجه‌ی خشم آتنا نبود. سرانجام آتنا به پرسئوس که بنا به دستور پادشاه پولی دِکتِس باید سر مدوسا را از تنش جدا می‌کرد، برای کمک و همیاری، زره برنزی خود را به او بخشید تا برای جلوگیری از نگاه مستقیم به مدوسا و سنگ شدن، به تصویر او در زره نگاه کند و جان مدوسا را بگیرد. در آخر پس از موفقیت، پرسئوس برای قدردانی از آتنا سر مدوسا را بر زره او نصب کرد و این زره نمادی برای الهه‌ی آتنا شد.

مدوسا در کمپین تبلیغاتی گوچی
مدوسا در کمپین تبلیغاتی گوچی

دوناتلا ورساچه خواهر جیانی در رابطه با انتخاب سر مدوسا توسط برادرش برای لوگو می‌گوید: کسی که به مدوسا نگاه کند، نمی‌تواند از او رهایی پیدا کند و این برای یک برند فشن بد نیست که به نوعی مشتریان وفادار داشته باشد. این برند تا به امروز، یونان را در بسیاری از کالکشن‌های زنانه و مردانه خود دخیل کرده است مانند: کالکشن مردانه s/s 2015 , s/s2013 و…

این مطلب را از دست ندهید  تری موگلر، همه فن حریف دنیای هنر

KTZ

صاحب برند Marjan Pejoski مانند اسکندر بزرگ متولد مقدونیه می‌باشد. او در کالکشن S/S ۲۰۱۵ بر روی صحنه از رژه‌ی سربازهای یونانی خود رونمایی کرد. این رژه که شامل ۴۷ لوک بود یکی از بهترین الهام‌گیری‌ها از دنیای یونان برای صنعت مد آقایان است. در این کالکشن سربازها، زره پوشیده و با دامن یا شلوارک‌های کوتاه به رنگ‌های سیاه و سفید هستند تا این که در میانه‌ی رژه و از لوک شماره ۲۸ به بعد یک رنگ نارنجی درخشان وارد استایل سربازها می‌شود.

این کالکشن شامل نقوشی با الهام از گلدان‌ها و ظروف متنوع یونانی که بر پیراهن و شلوارک و… پرینت شده و جزئیات زیادی مانند: بوت، دستکش چرم، صندل، کلاه جنگی، ماسک چشم و گردنبندهای طلایی سکه مانند یا چهره‌ی بزرگ به رنگ‌های مشکی، سفید و نارنجی را شامل می‌شود.

Marjan Pejoski طراح این برند در کالکشن آماده برای پوشیدن بهاره ۲۰۱۵ زنانه خود بار دیگر از تاریخ یونان باستان به همراه نئوکلاسیسم الهام می‌گیرد. این کالکشن مانند بسیاری از کالکشن‌های دیگر این برند بیشتر شامل دو رنگ سیاه و سفید کنار یکدیگر و در برخی جزئیات رنگ طلایی می‌شود.

این کالکشن که شامل کلاه‌های مخروطی سیاه و سفید، جزئیات مجسمه‌گونه بر روی کت‌ها و پیراهن‌ها و گردنبند و گوشواره‌هایی مانند کالکشن مردانه که شامل چهره‌ها می‌شود، است.

ریحانا جلد مجله GQ
ریحانا خواننده‌ی محبوب از نوع مدوسا بر روی جلد مجله GQ

ولنتینو ۲۰۱۷

پس از خروج ماریا گراتزیا کیوری از ولنتینو و ملحق‌شدن به دیور، پیرپائولو پیکیولی اولین کالکشن اوت کوتور S/S ۲۰۱۷ خود را با الهام از معماری یونان و اسطوره به‌تنهایی ارائه کرد. پیرپائولو درمورد موضوع انتخابی خود می‌گوید: رویاها ما را تبدیل به انسان می‌کنند و برای این که شروع احساسات از طرف خدایان بوده است، او کالکشن خود را با معماری یونان و اسطوره‌ها پیوند می‌دهد. در ادامه به دو لوک از این مجموعه می‌پردازیم.

لوک شماره ۴۷

آماده‌کردن لباس لوک شماره ۴۷ برای پیرپائولو و گروه ولنتینو ۹۰۰ ساعت زمان برده است. اگر به جزئیات پارچه‌ی این شماره نگاه کنید، متوجه تمامی ظرافت‌های موجود و زنی که در پهلوی سمت چپ قرار دارد، خواهید شد. این پارچه با الهام از اولین زنی که توسط خدایان آفریده شده یعنی پاندورا تهیه شده است.

لوک شماره ۴۷ ولنتینو
لوک شماره ۴۷ ولنتینو

پاندورا (Pandora) اولین بانویی است که توسط هفائستوس به دستور زئوس آفریده شده و تمامی خدایان مانند آتنا و… بر او نعمتی چون زیبایی بخشیدند و در آخر نام او توسط هرمس پاندورا به معنای همه نعمت‌ها گذاشته شد. به پاندورا پس از ازدواج جعبه‌ای بخشیده شد که در آن تمامی بدبختی‌ها و مصیبت‌ها برای انسان‌ها وجود داشت. به او گفته شده ‌بود که هرگز در آن را نگشاید اما پاندورا مانند حوا برخلاف دستور عمل کرد و پس از بازکردن جعبه تمامی مصیبت‌ها بر روی زمین و انسان‌ها نازل گشت.

این مطلب را از دست ندهید  معروف‌ترین کیف‌های شنل
پاندورا در جزئیات لوک ۴۷
پاندورا در جزئیات لوک ۴۷

لوک شماره ۵۰

این لباس سفید رنگ که در مجموع ۵۰۰ ساعت زمان برده است، با الهام از آرستوسا (Arestusa) یک نیمف ارائه گشته است. نیمف‌ها در واقع الهه‌های زیباروی طبیعت هستند که بیشتر در جنگل میان گیاهان و گل‌ها یا در کوه و میان چشمه‌ها قرار دارند و عاشق رقص و موسیقی و محبوب میان مردم هستند. این کالکشن به واسطه‌ی جنس پارچه‌ها و انتخاب رنگ و… حس رویایی بودن مجموعه را به‌خوبی منتقل کرده‌ است.

لوک شماره ۵۰ ولنتینو
لوک شماره ۵۰ ولنتینو

تقویم پیرلی ۲۰۱۱

تقویم پیرلی که هرساله توسط یک شرکت تایرسازی ایتالیایی به تعداد محدودی تولید می‌شود، فرصت مناسبی برای عکاسان است تا تصاویر خود را در این تقویم به ثبت برسانند. در سال ۲۰۱۱ تصاویر توسط کارل لاگرفلد طراح لباس و عکاس معروف با موضوع اساطیر همراه می‌شود. این تصاویر که سیاه و سفید هستند تنها شامل زن و مرد می‌شوند که در بیشتر تصاویر به صورت برهنه حضور دارند.

تقویم پیرلی ۲۰۱۱
تقویم پیرلی ۲۰۱۱

شنل کروز ۲۰۱۸

شنل برای ارائه‌ی کالکشن ۲۰۱۸ خود یونان را به پاریس می‌آورد! دکور این صحنه شامل خرابه‌هایی از سنگ‌های مرمری‌گونه که در اطراف خود درخت‌های زیتون و پشت‌صحنه‌ی آن نمایی از دریای اژه دارد، می‌شود.

شنل ۲۰۱۷
شنل ۲۰۱۷

صندل‌های پاشنه‌بلند رنگی گلادیاتوری یکی از ستاره‌های کالکشن شنل می‌باشد که در رنگ‌های متنوع آبی، زرد و… در لوک‌ها دیده می‌شود.

صندل گلادیاتوری
شنل

مجلات پس از ارائه‌ی این کالکشن توسط کارل لاگرفلد برای شنل، به مادمازل گابریل اشاره می‌کنند که علاقه‌ی خاصی به یونان باستان داشته است. به‌طوری که در کتابخانه‌ی او در کنار کتب شاعران یونانی و رمی و تراژدی‌های هومر کتاب‌های شاعران قرن ۲۰ نیز حضور داشته و برای نمایش آنتیگونه به کارگردانی jean cocteau نیز همکاری کرده است. این کالکشن نیز مانند بسیاری از کالکشن‌های لاگرفلد در انتها با یکی از مدل‌های محبوب او مانند کایا گربر، لی لی رز دپ همراه می‌شود اما این‌بار با همراهی فرد جوانی مانند Hudson Kroenig به پایان می‌رسد.

لاگرفلد و هادسون در انتهای شو شنل
لاگرفلد و هادسون در انتهای شو شنل

کمپین گوچی ۲۰۱۸

یکی از زیباترین کمپین‌های تبلیغاتی با استفاده از تاریخ یونان باستان و اسطوره‌ها متعلق به کمپین تبلیغاتی S/S 2018 گوچی است که توسط ایگناسی مونرئال به تصویر کشیده شده و محبوبیت فراوانی دارد! قبل‌تر در مطلب هنرمندان در دنیای سحرآمیز مد از این کمپین گفته بودیم.

S/s گوچی ۲۰۱۸
S/s گوچی ۲۰۱۸

اینها تنها تعداد کمی بودند که از یونان باستان الهام گرفته‌اند. برای دیدن کالکشن‌ها، کمپین‌های تبلیغاتی و فتوشات‌های بیشتری که از این موضوع الهام گرفته‌اند، می‌شود به: کمپین تبلیغاتی برند محبوب Ugg+Y project 2018 f/w، کالکشن ژیوانشی ۱۹۹۷، فتوشات‌ ووگ چین نسخه دسامبر ۲۰۱۸، کالکشن اوت کوتور برند Ziad Nakad 2018، کالکشن ۲۰۰۸ بهاره الکساندر مک کوئین که پایه آن پانتئون یونان باستان است، کالکشن بهار/ تابستان دولچه و گابانا s/s 2014 D&G، ووگ ترکیه نسخه مارس ۲۰۱۴ و… اشاره کرد.

پروژه Ugg+y
پروژه Ugg+y
طراحی مک کوئین برند ژیوانچی ۱۹۹۷
طراحی مک کوئین برای برند ژیوانشی ۱۹۹۷
0/5 ( 0 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

1 دیدگاه در “یونان باستان در دنیای سحرآمیز مد ؛ کالکشن هایی که از یونان باستان الهام گرفته اند

ممنون از مطالب مفیدتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب