Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

دیور، قبل و بعد از فوت کریستین دیور !

4.95/5 (57)

دیور برند لوکس و سرشناس هفتاد و یک ساله ای می باشد که محبوبیت خود را پس از جنگ جهانی دوم به دست آورد و هنوز هم درخشش خود را در صنعت مد از دست نداده است، در ادامه به رفت و آمدهای طراحانی که پس از کریستین این برند را در دست گرفتند می پردازیم.

کریستین دیور

همه ما در گذشته و روزهای ابتدایی جوانی علایق و خواسته های متفاوت تری نسبت به حال داشتیم در بسیاری از بیوگرافی ها خوانده ایم که افراد سرشناس در حوزه متفاوتی فعالیت میکردند و طی پستی بلندی های زندگی در حرفه دیگری مشغول شده اند و یا به اشتباه علایق خانواده را پیش گرفتند! یکی از این افراد کریستین دیور می باشد؛ او در خانواده ای ثروتمند فرانسوی در تاریخ 21 ژانویه 1905 متولد شد و در پی خواسته مادر و پدر خود به دنبال تحصیل در علوم سیاسی بود تا وارد دنیای سیاست شود! اما این آینده کریستین دیور که بسیار به دنیای هنر علاقه داشت نبود او سرانجام در 1930 زمانی که خانواده با بحران مالی دست و پنجه نرم می‌کرد در حال تصویرگری برای مجله هفتگی Figaro illustrَe بود.

کریستین دیور
کریستین دیور

در 1938 او یکی از دستیاران طراح برجسته پاریس رابرت پیگت بود و بدین ترتیب وارد صنعت مد شد.

دیور، برندی که پس از جنگ جهانی دوم درخشش را به پاریس بازگرداند.

کریستین در آخر برند خود را با نام و نام خانوادگی خویش کریستین دیور در 1947 پس از جنگ جهانی دوم پایه گذاری کرد. او در ابتدا تنها بر روی لباس های بانوان و دوخت آنها تمرکز کرد و حالا که این خانه مد، 71 ساله می باشد به غیر از کالکشن های اوت کوتور و…بانوان، اکسسوری ، محصولات آرایشی ، کالکشن هایی برای مردان ، کودکان و… ارائه می کند.

dior
dior
Dior
Dior

همان طور که اشاره شد برند دیور پس از جنگ جهانی دوم متولد شد، دیور در همان سال 1947 با همکاری کار آفرین فرانسوی مارسل بواسک انقلابی جدید در صنعت مد به وجود آورد، این انقلاب توسط طرح های جدید دیور که شامل باریک نشان دادن کمر بانوان و ظریف نشان دادن شانه ها ودامن هایی بلند و … می شدند که خلاف استایل های دوره جنگ جهانی دوم بود، تمامی این تفاوت ها برای دیور طرفداران و منتقدانی در پی داشت اما با تمام مشکلات آن دهه، دیور به پیشرفت زیادی دست یافت و در حال حاضر نیز جز محبوب ترین برندها در میان سلبریتی ها، افراد سلطنتی و… محسوب میشود.

این مطلب را از دست ندهید  آینده ی لباس ها ( آشنایی با لباس های TechWear)

سرانجام کریستین دیور چند روز پس از این که تصویرش به عنوان اولین طراح اوت کوتور فرانسوی بر روی جلد مجله تایم قرار گرفت در اثر سکته قلبی در24 اکتبر 1957 فوت شد، پس از او برند دیور تحت نظارت شاگرد و همکار جوان خود که از طریق ووگ با او آشنا شده بود، ایو سن لوران 21 ساله قرار گرفت و پس از او نیز به ترتیب مارک بوهان، جان فرانکو فرره ، جان گالیانو، رف سیمونز و در حال حاضر نیز ماریا گراتزیا کیوری اداره آن را به عهده دارد.

کریستین دیور
کریستین دیور

ایو سن لوران و دیور 1958-1960

ایو سن لوران، جوان فرانسوی که در 18 سالگی با کریستین دیور آشنا شد و از خوش اقبالی فراوان او به عنوان دستیار و شاگرد در کنار کریستین مشغول شد، وی بسیاری از رازهای دنیای اوت کوتور را مدیون همکاری و آشنایی با کریستین می باشد.

ایو سن لوران اولین کالکشن S/S و اولین موفقیت خود را در این برند با نام “Trapeze” ارائه کرد، او در مدتی که در دیور به عنوان طراح فعال بود 6 کالکشن ارائه کرده است ولی زودتر از تصور ما به علت فرا خوانده شدن به ارتش مجبور به ترک دیور شد.

کالکشن Trapeze ایو سن لوران برای برند دیور
کالکشن Trapeze ایو سن لوران برای برند دیور

مارک بوهان و دیور 1961- 1989

پس از رفتن ایو سن لوران برند دیور در دستان مارک بوهان که به علت ظرافت و حساسیتی که در طرح های خود داشت شناخته شده بود قرار گرفت، حضور او باعث بازگشت دوباره شهرت به خانه مد زنانه دیور شد.

از کالکشن های مارک بوهان برای دیور
از کالکشن های مارک بوهان برای دیور

در میان سالهای 1967 و 1975 برند دیور گسترش پیدا کرد به صورتی که خط جدید لباس های آماده برای پوشیدن را به لیست کالکشن های خود اضافه کرد و همین طور اولین بوتیک لباس کودک دیور نیز در پاریس افتتاح شد.

دیور کودکان
دیور کودکان

در ادامه گسترده شدن این برند، بوتیک هایی در لندن، نیویورک ، هنگ کونگ افتتاح شدند.

جان فرانکو فرره 1989-1996

در ادامه سال 1989 جان فرانکو فرره طراح لباس مشهور ایتالیایی مشغول به کار شد. در زمان فعالیت فرره کالکشن های آماده برای پوشیدن دیور به اندازه کافی به رسمیت شناخته شد و خط اصلی برند دیور با نام کوتور کریستین دیور Christian Dior Couture ارائه می گردید.

ژان گالیانو و دیور 1996-2012

ژان گالیانو جانشین بعدی می باشد که به سرعت مشغول به کار شد مخصوصا زمانی که پرنسس دایانا اولین پیراهن کوتور او را پوشید!

این مطلب را از دست ندهید  برند فرانسوی ژیوانشی (GIVENCHY)

Saddle bag کیفی که اولین بار توسط گالیانو برای شوی 1999 دیور طراحی شده بود و بسیار در میان مردم و سلبریتی های آن زمان محبوب واقع شد، چندی پیش نیز به سرعت فراوانی در میان سلبریتی ها و مردم توسط طراح فعلی ماریا گراتزیا کیوری در دسترس قرار گرفت و سرو صدای زیادی به وجود آورد.

Saddle bag
Saddle bag

گالیانو فشن شوهایی الهام گرفته از دنیای مصر باستان،آثار گوستاو کلیمت مشهور ، آثار تصویرگر رنه گرو دوست کریستین دیور  و … ارائه کرده که این مجموعه ها تئاتر گونه ، فریبنده و البته بیشتر هنری تا قابل پوشیدن بودند و محبوبیت بسیاری نیز برای دیور در پی داشتند تا زمانی که از او ویدیویی نامتناسب پخش شد و همکاری او با دیور نیز به انتها رسید!

دیور ارائه شده توسط گالیانو ، الهام گرفته از مصر باستان
دیور ارائه شده توسط گالیانو ، الهام گرفته از مصر باستان
دیور ارائه شده توسط گالیانو، الهام گرفته از آثار تصویر گر رنه گروو
دیور ارائه شده توسط گالیانو، الهام گرفته از آثار تصویر گر رنه گرو

رف سیمونز و دیور 2012-2016

رف سیمونز طراح لباس معروف خود آموخته پس از ترک گالیانو جایگزین او شد، سیمونز از همان ابتدا کالکشن هایی متفاوت تر از گالیانو ارائه کرد که قابلیت پوشیدن بیشتری داشتند و به اندازه طرح های گالیانو نمایشی نبودند اما توانستند محبوبیت دیور را تا حدودی حفظ کنند. 2016 در خبرهایی مبنی بر جدا شدن رف از برند دیور به گوش میرسید که خواسته خود او بود و پس از ارائه کالکشنی آن را رسما اعلام کرد و در مصاحبه خود از برند LVMH برای همکاری با او تشکر و قدر دانی کرد.

دیور 2013 S/S
دیور 2013 S/S

ماریا گراتزیا کیوری و دیور 2017

اما پس از نابغه بلژیکی رف سیمونز، بر خلاف تصورات و شایعه هایی مبنی بر این که جانشین بعدی ریکاردو تیشی می باشد! برند دیور در دستان ماریا گراتزیا کیوری قرار گرفت، حضور این فرد نیز دیور را با تحولات بسیاری رو به رو کرد! یکی از آشکارترین تغییرات وجود دیدگاه فمینیستی ماریا در کالکشن های دیور مثل وجود شعارهای ما باید همه فمینیست باشیم بر روی تی شرت های ارائه شده در کالکشن S/S 2017 می باشد.

دیور 2017 S/S
دیور 2017 S/S

ماریا در همان ابتدا جایزه تغییر مثبت 2017 را از شورای مد بریتانیا به خود اختصاص داد، دلیل آن هم این بود که او اولین زنی است که پس از 69 سال این جایگاه را در دیور به دست آورده است!

ماریا گراتزیا کیوری: من اینجا به علت زن بودنم حضور ندارم بلکه چون در کاری که انجام میدهم موفق و خوب هستم حضور دارم.

5/5 ( 1 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب