Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

چطور خانه‌ای دوست‌دار محیط زیست داشته باشیم؟

5/5 (5)

خانه دوست‌دار محیط زیست چیست؟ چه ویژگی‌ها و ملاحظاتی یک خانه را سازگار با محیط زیست می‌کند؟ آیا می‌دانید کوچک‌ترین عادات ما ممکن است به طبیعت و محیط زیستمان آسیب برساند؟

راه‌های بسیاری وجود دارد که به وسیله‌ی آن بتوان خانه خود را سازگار با محیط زیست کرد. شروع این کار می‌تواند با قدم‌های بسیار کوچک و ساده باشد. در این مسیر می‌توانید هزینه‌های خود را هم کاهش دهید، و کم کم قدم‌های بزرگتری بردارید. جالب نیست؟ پول جمع کنید و هم‌زمان از کره زمین محافظت کنید!

1. کاهش مصرف بی‌مورد انرژی:

اکثر لوازم برقی، حتی در حالت خاموش، وقتی به برق متصل باشند، انرژی مصرف می‌کنند. با کندن دوشاخه از پریز برق می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. می‌توانید برای راحتی کار دوشاخه‌ها را به محافظ برق وصل کنید و بعد از خاموش کردن لوازم برقی، کلید خاموشی محافظ را بزنید.

وقتی از کامپیوتر خود استفاده نمی‌کنید آن را در حالت اسلیپ قرار دهید. به این صورت می‌توانید هر زمانی ادامه کار خود را انجام دهید و در این مدت انرژی کمتری مصرف کنید.

2. لباس‌ها را با آب سرد بشویید:

80 تا 90 درصد انرژی مصرفی توسط ماشین لباسشویی، صرف گرم کردن آب برای شستشو می‌شود. برای کاهش این مقدار برنامه‌ی شستشوی ماشین را روی آب سرد یا حالت” اقتصادی “قرار دهید. بسیاری از شرکت‌ها، شوینده‌های مخصوص شستشو با آب سرد تولید می‌کنند. برای لباس‌هایی که مدام لکه می‌شوند می‌توانید از این مواد استفاده کنید و لباس‌های خود را تمیز کنید. اگر برایتان مقدور است از شوینده و لکه‌برهای طبیعی استفاده کنید. این مواد اصولا از گیاهان درست شده و زیست تخریب‌پذیر هستند که آن‌ها را دوست‌دار طبیعت می‌کند.

3. در زمان مسواک زدن حتما شیر آب را ببندید:

اکثر ما از کودکی عادت کرده‌ایم که شیر آب را در هنگام مسواک زدن باز بگذاریم. از آنجایی که دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که به مدت 2 دقیقه در هر نوبت مسواک زده شود، با باز گذاشتن شیر، هربار به میزان 5 گالون آب به هدر خواهد رفت. بنابراین در هنگام مسواک زدن حتما شیر آب را ببندید و برای شستشو دوباره آن را باز کنید.

این مطلب را از دست ندهید  مثل سوپرمدل‌ها غذا بخوریم!

4. پنجره‌های خانه را عایق کنید:

اگر بودجه به شما اجازه تعویض پنجره‌ها را با مدل‌های جدید نمی‌دهد، عایق کردن آن‌ها راه بسیار خوبی برای ذخیره‌ی انرژی است. این کار بسیار ساده است. از درزگیر استفاده کنید تا هوای سرد بیرون وارد خانه نشده و هوای گرم بیرون نرود. با این کار زمستان‌های گرم‌تر و تابستانی خنک‌تر خواهید داشت. به اینصورت که در زمستان نیاز به گرمایش کمتر و در تابستان نیاز به سرمایس کمتر احساس خواهید کرد.

 

5. برای روشنایی مناطقی از خانه از چراغ‎های حساس به حرکت استفاده کنید:

این جراغ‌ها برای فضای بیرونی مانند پارکینگ و راهروها بسیار مناسب‌اند. می‌توانید از چراغ‌های ارزان استفاده کنید. این چراغ‌ها مجهز به سنسور حرکت بوده، با شناسایی حرکت روشن شده و وقتی فضا را ترک کنید خود به خود خاموش خواهند شد. اگر در خاموش کردن چراغ‌ها فراموشکار هستید، حتما از این تکنولوژی استفاده کنید.

6. در اطراف خانه خود درخت بکارید:

درخت‌های بزرگی که ایجاد سایه می‌کنند، در تابستان کمک زیادی به خنک ماندن خانه می‌کنند. اگر در حال حاضر چنین درختی در منزل خود ندارید یکی بکارید. بعد از مدتی فواید آن را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر ایجاد سایه، این درخت‌ها مقدار بسیار زیادی دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن آزاد می‌کنند. یک درخت توانایی تولید اکسیژن مصرفی سه نفر را در یک روز دارد.

7. لوازم برقی قدیمی خود را با مدل‌های جدید جایگزین کنید:

لوازم برقی قدیمی مانند آبگرمکن، یخچال و گاز، می‌توانند مقدار زیادی انرژی هدر بدهند. جایگزین کردن آنها با لوازمی که از نظر برچسب انرژی جایگاه بالایی دارند تضمین مصرف کمتر انرژی در خانه است. اگر توانایی تعویض آبگرمکن خود را ندارید، با روکش‌های مخصوصی دور آن را گرم نگه دارید. این کار زمان زیادی از شما نمی‌گیرد اما باعث کاهش چشمگیری در مصرف انرژی خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید  پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

8. از رنگ‌های دوست‌دار طبیعت برای رنگ آمیزی استفاده کنید:

رنگ‌های قدیمی حاوی ترکیبات آلی فراری هستند که می‌توانند تا 5 سال بخارات خطرناکی از خود متصاعد کنند. دنبال رنگ‌هایی بگردید که دوست‌دار محیط زیست و برپایه مواد گیاهی است. اگر نتوانستید چنین رنگ‌هایی را پیدا کنید، دنبال رنگ‌هایی با برچسب “VOC Free” بگردید. بسیاری از شرکت‌های رنگ‌سازی این محصولات را تولید می‌کنند. VOC شاخصی است که به وسیله آن مقدار مواد آلی فراری که در محصول موجود است را اندازه گیری می‌کنند. محصولات دیگری مثل لاک پاک‌کن‌ها هم این مشخصه را دارند. پس در هنگام خرید لازم است که به آن توجه شود.

9.از  کفپوش‌های مناسب استفاده کنید:

استفاده از چوب به عنوان کفپوش خانه به آن زیبایی بسیاری می‌دهد، اما باید در نظر داشت که برای رشد برخی از این درخت‌ها سال‌ها زمان صرف شده است. به جای آن می‌توانید از موادی مانند بامبو که سریع رشد و جایگزین می‌شوند، استفاده کنید.

10. لامپ‌های قدیمی خود را جایگزین کنید:

لامپ‌های قدیمی 90 درصد انرژی مصرفی خود را تبدیل به گرما می‌کنند. اما لامپ‌های جدیدتر، مانند فلوئورسنت‌ها و لامپ‌های LED هم طول عمر به نسبت بیشتری دارند و هم می‌توانند به طور چشم‌گیری مصرف انرژی خانه شما را کاهش دهند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب