Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

همه چیز درباره‌ی پل اسمیت ؛ پرچمدار مد مدرن

5/5 (34)

اگر بخواهیم از پرچمداران دنیای مد مدرن صحبت کنیم، بدون شک پل اسمیت یکی از افرادی است که در صدر این لیست قرار می‌گیرد. در این مطلب با پل اسمیت، طراح بریتانیایی و از تأثیرگذاران صنعت مد بیشتر آشنا می‌شویم.

پاول اسمیت

تصادفی که مسیر زندگی را تغییر داد

پل اسمیت در سال ۱۹۴۶ در ناتینگهام لندن به دنیا آمد و از بزرگترین آرزوهایش ورود به دنیای حرفه‌ای دوچرخه‌سواری و حضور در مسابقات مربوطه بود. متاسفانه و یا خوشبختانه، این آرزوی پل پس از یک تصادف سخت دیگر ناممکن به نظر می‌رسید و شاید همین امر بود که وی را به سمت کار در یک خیاطی کوچک سوق داد. با وجود اینکه پل هیچ‌وقت دوچرخه‌سواری را ترک نکرد، اما بستری‌شدن وی در بیمارستان و صحبت با تعدادی از دانشجویان رشته‌ی هنر در دانشگاه کوچکی در منطقه، اولین جرقه‌های ذهنی او برای حضور حرفه‌ای در دنیای مد و طراحی لباس بود.

کودکی پاول اسمیت

پل اسمیت در ۱۵ سالگی بدون دریافت مدرک مربوطه مدرسه را رها کرد و به دنبال علاقه‌ی خود در کنار کار در مغازه‌ی خیاطی، در دوره‌های آموزشی خیاطی و برش حضور پیدا کرد که می‌توان آن را پایه‌ی کاری وی در دنیا مد دانست. پس از فعالیت به مدت ۲ سال در این رشته توسط طراح و سرمایه‌گذار مشهور مد، هارولد تیلمن کشف شد و این اولین باری بود که لباس‌هایش توسط مشاهیری مانند جورج بست، فوتبالیست مشهور استفاده شد.

یک برند عالی

اسمیت در سال ۱۹۷۰ اولین مغازه‌ی لباس‌فروشی خود را به تشویق دوستش افتتاح کرد. این اولین مغازه‌ای بود که خارج از شهر ناتینگهام لباس‌هایی مطابق با موازین مد و طراحی شده توسط برندهای مطرح را به فروش می‌رساند. در کنار این برندها، پل لباس‌هایی را که با طراحی خود در کارگاه‌های محلی دوخته می‌شدند، به نمایش گذاشت. می‌توان این را تولد برند معروف paul smith در لندن دانست. اسمیت در سال ۱۹۷۶ اولین کالکشن لباس مردانه‌ی خود در پاریس را به نمایش عموم گذاشت و طی ۱۰ سال چهار مغازه‌ی دیگر در لندن و اولین بوتیک خود در نیویورک را افتتاح کرد. امروزه در سراسر دنیا این برند دارای بیش از ۳۰۰ فروشگاه بزرگ است و درآمد سالانه‌ای بیش از ۳۲۵ میلیون یورو را حاصل می‌شود. این طراح موفق کار خود را به طور تخصصی در زمینه‌ی پوشاک مردانه ادامه داد و طی فعالیت خود سه برند paul smith ,PS by paul smith , Red Ear Japan را افتتاح کرد.

این مطلب را از دست ندهید  ورا ونگ ؛ طراح لباس عروس سلبریتی‌ها

بوتیک پاول اسمیت

پل اسمیت طراحی‌های خود را با عناوینی مثل خوش‌ساخت، کیفیت عالی، برش‌های ساده، بافت قابل توجه و خوش‌پوش معرفی می‌کند. شاید رعایت همین موارد بود که برند پل اسمیت را به یکی از پیشگامان دنیای مد تبدیل کرد تا حدی که زنان را نیز به استفاده از تولیداتش ترغیب می‌کرد. در سال ۱۹۹۳ زمانی که آقای اسمیت متوجه شد ۱۵٪ از مصرف‌کنندگان این برند پوشاک مردانه، زنان هستند به فکر افتتاح اولین خط تولید پوشاک زنانه افتاد. هرچند که پیش از این در سال ۱۹۹۰ خط تولید دیگری در زمینه‌ی پوشاک و البسه‌ی کودک را نیز راه‌اندازی کرده بود.

کارگاه پاول اسمیت

دستاوردها

پاول اسمیت در طول دوره‌ی حرفه‌ای خود دستاوردهای بسیاری را به ارمغان آورد. در سال ۱۹۹۴ جایزه‌ی عنوان CBE یا فرمانده‌ی عالی‌ترین راهبر بریتانیای کبیر را از آن خود کرد. در سال ۱۹۹۵ جایزه‌ای از طرف ملکه الیزابت دوم برای صنعت پیشتاز در صادرات دریافت کرد و در همین سال بود که موزه‌ی طراحی لندن کالکشنی از ۲۵ سال فعالیت حرفه‌ای پاول را به اسم True Brit به معرض نمایش عموم گذاشت. لازم به ذکر است که این اولین باری بود که موزه‌ی طراحی تماما در اختیار آثار یک هنرمند قرار می‌گرفت.

شوی مد پاول اسمیت

شوالیه‌ی طراح

پل در سال ۱۹۹۶ از طرف شهردار ناتینگهام مقام افتخاری آزاده (عنوانی سلطنتی) را کسب کرد و پس از آن در سال ۲۰۰۰ از طرف ملکه‌ی انگلستان مقام شوالیه به وی اعطا شد. نکته‌ی جالب این است که درست در روز دریافت مقام شوالیه، پل اسمیت با همسر کنونی خود هاردلی امیز ازدواج کرد. در سال ۲۰۰۲ طراحی لباس تیم فوتبال انگلستان بر عهده‌ی وی گذاشته شد و یک سال بعد به عنوان بهترین طراح پوشاک مردانه و بهترین طراح موقت پوشاک زنانه انتخاب شد. در سال ۲۰۰۴ مجله‌ی آٖمریکایی GQ Men عنوان بهترین طراح پوشاک سال را به وی اعطا کرده و سه سال بعد مشارکت افتخاری موسسه‌ی طراحی لندن را دریافت نمود. وی در این باره می‌گوید این یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای من بود چرا که نه تنها کار این مؤسسه را همیشه دنبال کرده‌ام بلکه آن را می‌ستایم و برای من بسیار قابل احترام است.

دستاورد پاول اسمیت

دیدگاه یک طراح موفق

پل اسمیت معتقد است که الهامات را در همه‌جا می‌توان یافت و در واقع نوآوری از محیط بیرون ما شروع شده و نهایتا در درون ما رشد و پرورش می‌یابد. پاول علاقه‌ی وافری به کار خود داشته و بیان می‌کند که حتی در طول تعطیلات نیز نمی‌تواند از آن دست بکشد، با این دیدگاه وی کار را نه یک بخش جدا از زندگی بلکه مکمل آن می‌داند.

این مطلب را از دست ندهید  یوجی یاماموتو، طراح آوانگارد ژاپنی و پایبند به سبک آسیایی‌

 

دیدگاه پاول اسمیت

اتاق کار اسمیت همواره از تعداد زیادی کتاب و مدل‌های طراحی پر شده است. همچنین بخش زیادی از اتاق مملو از یادگاری‌هایی است که طرفداران او از سراسر دنیا برایش ارسال کرده‌اند. در کنار مجسمه‌ها، کتب و موارد بسیاری که برای وی ارسال می‌شود، پاول روزانه تعداد زیادی اسباب‌بازی دریافت می‌کند که از آنها علاقه‌ی خاصی به کلکسیون خرگوش‌های چینی دارد و در یک مصاحبه بیان کرد که احساس می‌کند این خرگوش‌ها برای او شانس می‌آورند.  همین جمله کافی بود تا دوستدارانش روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ مجسمه‌ی خرگوش برای او بفرستند. تمامی این اسباب‌بازی‌ها در طبقه‌ی پایین اتاق او که خودش اسم اتحادیه‌ی بلاهت را به آن داده نگاهداری می‌شوند.

اتاق کار پاول اسمیت

شخصیت محبوب مردمی

پل اسمیت شخصیتی مردمی بوده و همیشه در شعب خود حضور دارد تا با صحبت در مورد آرای مشتریان بتواند نقاط ضعف کار خود را شناسایی کند و قوت ببخشد. با وجود بخش طراحی بسیار قوی برند پاول اسمیت، او همواره در تمامی بخش‌های تولید از انتخاب پارچه و برش تا دوخت حضور دارد. نکته‌ی قابل توجه در طراحی‌های پاول اسمیت، وجود خطوط موازی رنگی در بسیاری از کارهای او است که می‌توان آن را به عنوان امضای این هنرمند دانست.

خطوط رنگی پاول اسمیت

در کنار طراحی خوش‌دوخت‌ترین البسه‌ی انگلستان، جناب اسمیت به بازنویسی چند کتاب به صورت محدود مشغول بوده و انتشار کتاب “الهامات را در همه‌جا می‌توان یافت” را نیز در کارنامه‌ی خود به ثبت رسانده است. از دیگر فعالیت‌های مهم او می‌توان به عکاسی اشاره کرد. همراهان او می‌گویند که او همیشه با همراه داشتن یک دوربین چه به صورت گوشی همراه و یا یک دوربین وینتج کوچک آماده‌ی تصویربرداری است و آن را حافظه‌ی تصویری خود می‌داند که برای الهام از محیط بسیار کاربردی است. او اولین کالکشن عکاسی خود را در سال ۲۰۱۰ با موضوع Royal Ballet`s Principle dancers ارائه کرد. وی در این مورد بیان می‌کند که عکاسی همیشه برای من مانند یک معلم بوده که سعی می‌کند به ما بیاموزد که چگونه نگاه کنیم و چه دیدی به جهان اطرافمان داشته باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب