Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

پارابن چیست و آیا واقعا برای سلامتی ضرر دارد؟

5/5 (1)

پارابن ها از مواد تشکیل دهنده ی رایج در محصولات آرایشی هستند که بارها مورد انتقاد قرار گرفته اند. در این مقاله خواهیم دید که این ماده چیست و آیا باید بدنبال مواد فاقد پارابن باشید یا خیر؟

محصولات فاقد پارابن

پارابن چیست؟

حتما تا به حال محصولاتی با لیبل “فاقد پارابن” یا “Paraben-free”، را دیده اید و شنیده اید که باید ازمصرف محصولاتی که دارای پارابن هستند خودداری کنید. اما آیا میدانید پارابن ها چه موادی هستند؟

پارابن ها به عنوان مواد نگه دارنده در محصولات بهداشتی و آرایشی به کار میروند تا از رشد باکتری، قارچ و دیگر میکروب ها به خصوص در محیط های گرم و مرطوب جلوگیری کنند.

کرمپودر نیکس بدون پارابن

انواع پارابن ها عبارتند از: متیل پارابن، اتیل پارابن، پروپیل یارابن، بوتیل پارابن و ایزوبوتیل پارابن؛ که احتمالا اسمشان را در بین مواد تشکیل دهنده ی بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی چون: ریمل، شامپو، کرم پودر، و لوسیون های بدن دیده اید. اما چندین سال است که میان دانشمندان و تولید کنندگان محصولات آرایشی بر سر میزان مضر بودن این مواد برای سلامتی افراد بحث است.

شامپو و لوسیون گارنیر بدون پارابن

پارابن و سرطان

یکی از مخالفان سرسخت استفاده از این مواد استاد تومورشناسی و محقق درزمینه ی علوم بیوملوکولی از دانشگاه ریدینگ انگلستان؛ خانم فیلیپا داربری ، متخصص تاثیرات استروژن بر سرطان پستان است. در سال 2004، تیم تحقیقاتی خانم داربری مقاله ای را منتشر کردند که نشان میداد؛  در18 نمونه از 20 مورد نمونه برداری شده از بافت افرادی که دارای سرطان پستان بودند، پارابن مشاهده شده است. البته تحقیقاتش ثابت نکردند که  پارابن عامل سرطان است بلکه تنها به این نتیجه رسیدند که این ماده به راحتی در میان سلول های سرطانی قابل مشاهده است. مطالعه ی او به این جهت که این نمونه برداری با بافت پوست سالم مقایسه نشده است مورد انتقادهای فراوان قرار گرفت. با این حال نتایج این تحقیق راهی را برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه باز کرد.

این مطلب را از دست ندهید  خاص و لوکس مثل عطر نیش
کرم پودر وت اند وایلد فاقد پارابن

نگرانی این محقق بیشتر بر روی لوسیون ها و دئودورانت ها است، چرا که این محصولات روی زیربغل و یا نزدیک به سینه استفاده میشوند. اومیگوید نزدیک به 55 درصد از تومورهای سرطانی پستان در قسمت بالایی آن که نزدیک به زیربغل است پدیدار میشوند.

سازمان ملی سرطان امریکا این ادعا را رد کره است و اذعان دارد که درحال حاضرهیچ گونه شواهدی مبنی برسرطان زا بودن پارابن در اینگونه محصولات وجود ندارد.

برتس بی محصول بدون پارابن ارگانیک

ارزیابی خطر

با این حال یک مطالعه در این زمینه در کشور دانمارک نگرانی ها را برانگیخت. این مطالعه نشان میدهد که در خون و ادرار مردان داوطلبی که چند ساعت قبل از آزمایش از لوسیون بدن استفاده کرده بودند، پارابن وجود داشته است. محققان به این نتیجه رسیدند که اگر این مواد شیمیایی میتواند جذب و دفع شود، پس میتوانند عوارض جانبی هم به همراه داشته باشند.

اما سازمان بهداشت کانادا، سازمان غذا و دارو امریکا اذعان دارند که میزان پایین پارابن هایی که درمحصولات بهداشتی وجود دارند نباید باعث بروز نگرانی شوند و ایمن هستند.

محصولات آرایشی بهداشتی بدون پارابن

اما محققان و سازمان هایی چون EWG بر این باورند که تحقیقات نباید تنها بر روی میزان پارابن موجود در یک محصول تمرکز کنند. بلکه باید راهی پیدا کنند که تاثیرجمعی چند محصول در طی چند سال مورد ارزیابی قرار گیرد. بررسی های سازمان EWG نشان میدهد که به طور متوسط مصرف کنندگان بزرگسال روزانه از 9 محصول مراقبتی استفاده میکنند.

آیا جایگزینی برای پارابن وجود دارد؟

واقعیت این است که حتی تولیدکنندگان محصولات فاقد پارابن هم براین باورند که تولید محصول بدون وجود پارابن ها چالش بزرگی است.از جمله جایگزین های دیگر برای پارابن ها میتوان به روغن های خالص، عصاره ها و گیاهان دارویی چون رزماری اشاره کرد. دلیل استفاده ی گسترده ی پارابن ها در محصولات مقرون به صرفه و موثر بودن این مواد است. در بین محصولات مراقبتی کرم ها و لوسیون ها چالش برانگیزترند، زیرا بارها و بارها با نگه دارنده های طبیعی مورد آزمایش قرار میگیرند ولی باز امکان رشد میکروب درآنها وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید  کافئین و فواید آن
تونر و مرطوب کننده بدون پارابن

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب