Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

نگاهی به مهم ترین رویدادهای صنعت مد در ۲۰۱۸

4.96/5 (96)

حالا که سال ۲۰۱۸ به اتمام رسیده است، مدوپیا در این مطلب تلاش کرده تا بتواند خلاصه‌‌ای را از آنچه بر صنعت مد در ۲۰۱۸ گذشته، برای خوانندگان عزیز مرور کند.

جوایز مد Fashion Awards 2018

این برنامه که هرساله برای تجلیل و تقدیر از ۱۲ ماه کار افراد حاضر در صنعت مد است، ابتدا نامزدهای خود را در هر بخش معرفی کرده و بعد در مراسمی که در آلبرت‌هال لندن برگزار می‌شود، جایزه به برترین طراح مردانه و زنانه، برترین برند، مدل برتر سال و… تعلق می‌گیرد.

برند سال ۲۰۱۸

 1. بالنسیاگا
 2. بربری
 3. آف وایت
 4. پرادا
 5. گوچی(برنده)

طراح سال ۲۰۱۸

 1. الساندرو میکله طراح گوچی
 2. کلیر ویت کلر طراح ژیوانچی
 3. کیم جونز طراح دیور هوم
 4. ویرجیل ابلو طراح ولنتینو
 5. پیر پائولو پیکولی طراح ولنتینو(برنده)
پیر پائولو پیکولی
پیر پائولو پیکولی طراح برتر ۲۰۱۸

مدل سال ۲۰۱۸

 1.  آدوت آکچ
 2.  آدووا آبوا (برنده ۲۰۱۷)
 3.  بلا حدید
 4. وینی هارلو
 5.  کایا گربر(برنده)
 6. کایا گربر
  کایا گربر مدل ۲۰۱۸

تغییرات لوگوی برندها

 • بربری: ریکاردو تیشی طراح بربری، لوگو و مونوگرام برند را پس از حدود ۲۰ سال تغییر داد.

 • بالمان: این خانه مد فرانسوی برای اولین بار پس از نزدیک به ۷۰ سال لوگوی خود را تغییر داد.

مونوگرام تغییر یافته بربری
مونوگرام تغییر یافته بربری

سال بد یمن دلچه‌ اند گابانا

متاسفانه این برند معروف ایتالیایی که تا به امروز با ارائه کالکشن‌هایی مانند حجاب و یا دوستدار خانواده بودن و ارائه‌ی کالکشن کودکان و… سعی در جذب طرفداران و افزودن سرمایه داشت، این سال را به‌شدت بد پشت سر گذاشت به‌صورتی‌که طی گفته‌ها این برند آنقدر باید استراتژی تبلیغات خود را تقویت کند و کالکشن‌های عالی ارائه دهد تا بتواند ضرری را که استفانو گابانا با چرخ‌زدن در صفحات مجازی با کامنت و دایرکت‌دادن به افراد ایجاد کرده و باعث از دست‌دادن بازار عظیم چین شد، جبران کند!

لغو برنامه شانگهای D&G به علت توهین استفانو گابانو و ویدیو
لغو برنامه شانگهای D&G به علت توهین استفانو گابانو و پخش ویدیو
 • کامنت توهین‌آمیز استفانو گابانا برای سلنا گومز خواننده محبوب و معروف!
 • ارائه ویدیو توهین‌آمیز و نژادپرستانه برای شوی نوامبر ۲۰۱۸ در شانگهای
 • دایرکت‌های توهین‌آمیز و نژادپرستانه استفانو گابانا با یک فرد چینی در مورد نژاد و کشور چین که باعث کنسل‌شدن شوی شانگهای و از دست‌دادن بازار عظیم چین شد.
 • انکار کردن تمامی دایرکت‌ها توسط استفانو و این برند و ادعای هک‌شدن صفحه که به‌طور کامل مورد تمسخر قرار گرفت.

مطرح‌ترین کمپین‌ها

در ۲۰۱۸ نیز مانند سال‌های گذشته برندها تلاش کردند کمپین‌های متفاوت‌تری را ارائه دهند. با بررسی صدها کمپین منتخب هارپرز بازار و WWD متاسفانه تنها می‌توانیم به تعداد کمی از آنها اشاره کنیم!

کمپین بالمان با مدل مجازی Shudu!

بالمان برای ارائه‌ی کمپین پاییزه ۲۰۱۸ خود از اولین مدل مجازی Shudu gram که توسط عکاس Cameron james wilson به وجود آمده، استفاده می‌کند! ویلسون برای ارائه‌ی این کمپین دو مدل مجازی دیگر با نام‌های Zhi و Margot خلق می‌کند و بالمان نیز از این گروه سه نفره‌ی مجازی با نام ارتش بالمان یاد می‌کند! لباس‌های این برند توسط برند مجازی‌سازی فشن CLO برتن Shudu قرار گرفته است.

کمپین ۲۰۱۸ بالمان
کمپین ۲۰۱۸ بالمان

کمپین‌های خانوادگی کالوین کلاین!

در ۲۰۱۸ کمپین‌های رف سیمونز برای کالوین کلاین مورد توجه قرار گرفت! کمپین‌هایی که شامل لاین لباس‌زیر و جین این برند می‌شود، با هشتگ My Calvins و با استفاده از خوانندگان و گروه رپ و… و البته خواهران کارداشیان و دو فرزند جوان سوپرمدل معروف سیندی کراوفرد با زیرمجموعه‌هایی تحت عنوان (خانواده کارداشیان #ourfamilly و #mycalvins ) (کایا گربر و پرسلی گربر #ourYouth و #mycalvins) ارائه شدند.

کایا گربر و پرسلی گربر #ourYouth و #mycalvins
کایا گربر و پرسلی گربر #ourYouth و #mycalvins

کمپین نئونی پرادا

کمپین پاییزه پرادا با نام رویای نئونی دارای پس‌زمینه‌ای یادآور و نمایانگر شب‌های زنده و درخشان لاس وگاس هستند. اما اصلی‌ترین قسمت، تنها مدل این کمپین، آماندا مورفی را شامل می‌شود که با لباس‌هایی نئونی رنگ و جوراب‌های متفاوت و… با استایل‌های متفاوت در سبک ویمیسکال نمایش‌دهنده‌ی پرادا می‌باشد.

کمپین پرادا ۲۰۱۸
کمپین پرادا ۲۰۱۸

کمپین محبوب گوچی

در ۲۰۱۸ کمپین جذابی که باعث می‌شد هر روز افراد به صفحه‌ی مجازی برند سر بزنند تا تصویر جدیدی از این کمپین ببینند، متعلق به گوچی می‌باشد. در این کمپین گوچی، نقاش اسپانیایی، ایگناسی مونرئال را جایگزین عکاس می‌کند و این عمل باعث می‌شود تا ایگناسی نیز شخصیت‌های اسطوره‌های موجود در یونان باستان مانند اوفلیا، مدوسا و… و افراد موجود در آثار نقاشان دیگر را جایگزین مدل‌ها کند.(برای آشنایی بیشتر با این کمپین به مطلب هنرمندان در دنیای سحرآمیز مد مراجعه کنید.)

کمپین گوچی ۲۰۱۸
کمپین گوچی ۲۰۱۸

کمپین سینمایی دیور

کمپین پاییز دیور با الهام از کارگردان معروف جان لوک گدار و فیلم کلاسیک معروف زن زن است می‌باشد که دیور نیز برای ارائه‌ی بهتر احساسِ موجود در صحنه به تماشاگر، مانند فیلم از زیرنویس استفاده کرده است. البته این روش را قبل‌تر گوچی در کمپین پاییز ۲۰۱۶ خود استفاده کرده، با این تفاوت که به جای زیرنویس گفتگو و… اصوات موجود در صحنه را زیرنویس کرده است.

کمپین دیور ۲۰۱۸
کمپین دیور ۲۰۱۸

شوی ویکتوریا سیکرت و انتقادها

احتمالا برایتان انتقاد از این شو عجیب باشد! اما این انتقاد از طرف یکی از وبسایت‌های معتبر دنیای کسب و کار مد یعنی BOF صورت گرفت و شامل پیامی به این ترتیب می‌شد که: درحال حاضر دنیا تغییر کرده اما ویکتوریا سیکرت تغییر نکرده! به چه علتی این برند هنوز مانند ۱۹۹۹ اجناس خود را با افراط ارائه می‌کند و به نیاز زنان جامعه توجه نمی‌کند! درحال حاضر ویکتوریا سیکرت دارای رقیب‌های بزرگی می‌باشد که نیاز زنان جامعه را به خوبی تشخیص می‌دهند. اجناسی با راحتی بیشتر و دور از افراط و برخلاف ویکتوریا که سال‌هاست از مدل‌هایی با یک شاخصه اندام برای شو بهره می‌برد، برای تمام زن‌ها با هر اندامی شو می‌گذارند و کالا تولید می‌کنند! آیا ویکتوریا سیکرت می‌تواند بازار فروش خود را حفظ کند؟ کمپین #mycalvins کالوین کلاین که خانواده کارداشیان از کندال جنر گرفته تا کایلی و کلویی که حامله بود با لباس‌‌زیرهای کالوین حاضر شدند، با شوی ویکتوریا سیکرت نیز مقایسه شد!

ویکتوریا سکرت 2018
ویکتوریا سکرت 2018

برند الکساندر ونگ هفته مد نیویورک را ترک کرد!

بله، الکساندر ونگ هفته مد نیویورک را ترک کرد! این برند از این به بعد دو کالکشن در ژوئن و دسامبر ارائه خواهد کرد. قبل از ونگ نیز برندهایی مانند رودآرته، آلتوزارا و… هفته مد نیویورک را ترک کرده بودند.

الکساندر ونگ هفته مد نیویورک را ترک کرد!
برندالکساندر ونگ هفته مد نیویورک را ترک کرد!

افسانه‌هایی که صنعت مد از دست داد!

۲۰۱۸ مانند سال‌های گذشته علاوه بر دستاوردهایش باعث از دست‌دادن افراد و… نیز شد! در این سال صنعت مد سه‌تا از افسانه‌های خود را از دست داد. یکی از آنها کیت اسپاد طراح ۵۵ ساله معروف بود که در اثر خودکشی در پنجم ژوئن جان خود را از دست داد. در ماه مارس نیز صنعت مد یکی از آیکن‌های تاثیرگذار خود به نام اوبر دو ژیوانچی که پایه‌گذار برند ژیوانچی است و بسیاری از لباس‌های محبوب آدری هپبورن را طراحی و ارائه کرده بود، از دست داد. یک ماه بعد از مرگ ژیوانچی، جودیت لیبر طراح معروف کیف نیز در ۹۷ سالگی از دنیا رفت.

اوبر دو ژیوانچی،کیت اسپاد، جودیت لیبر
اوبر دو ژیوانچی،کیت اسپاد، جودیت لیبر

دستاورد بزرگ مایکل کورس؛ ورساچه

یکی از بزرگ‌ترین شوک‌های صنعت مد در این سال توسط مایکل کورس که پیش از این اتفاق، برند جیمی چو را خریداری کرده بود، رقم خورد! بله، مایکل کورس، ورساچه را به قیمت ۲/۱ میلیارد دلار خریداری کرد. این اتفاق حتما آینده‌ی متفاوتی را برای ورساچه رقم می‌زند اما پس از این معامله و با وجود شوکی که در افراد حاضر در صنعت مد و علاقه‌مندان به‌وجود آمد دوناتلا ورساچه اعلام کرد که این روند حتما باعث موفقیت و رشد برند ورساچه خواهد شد، او باز هم مدیر و طراح اصلی باقی خواهد ماند، تنها مالکیت برند تغییر کرده است و جای نگرانی نیست!

دستاورد بزرگ مایکل کورس؛ ورساچه
دستاورد بزرگ مایکل کورس؛ ورساچه

برندهای دوستدار حیوانات

یکی از مشکلات صنعت مد با دوستداران حیوانات، استفاده‌ی برندهای لوکس و سرشناس مانند فندی، مایکل کورس، بربری و… از خز و پوست حیوانات می‌باشد! هر سال تظاهرات بسیار زیادی از سوی افراد جامعه در مقابل خانه مد برندها صورت می‌گیرد تا به استفاده از خز و پوست حیوانات پایان دهند. ظاهرا این کار تا حدودی نتیجه‌بخش بوده، چرا که در ۲۰۱۷ مایکل کورس و گوچی اعلام کردند که دیگر از پوست حیوانات استفاده نخواهند کرد و در ۲۰۱۸ تعداد برندهای بیشتری مانند کوآچ، بربری، ورساچه و… به استفاده از پوست حیوانات در کالکشن‌های خود پایان دادند.

ویرجیل ابلو اولین طراح سیاه‌پوست لویی‌ویتان

زمانی که کیم جونز پس از ۷ سال طراح مردانه‌ی لویی‌ویتان بودن اعلام ترک این برند را کرد، این برند فرانسوی در دست‌ اولین طراح آفریقایی-آمریکایی به نام ویرجیل ابلو قرار گرفت. ویرجیل در نقش خود موفق واقع شد. او طراحی صحنه‌ی اولین شوی مردانه خود را به فرش رنگین‌کمانی مزین کرده بود. در این شو سلبریتی‌ها و افراد معروفی چون کانیه وست، کیم کارداشیان، ریحانا و… حضور داشتند و این شو با یک لحظه‌ی احساسی میان ویرجیل و کانیه به‌پایان رسید.

ویرجیل و کانیه وست
ویرجیل و کانیه وست

روی‌ جلد ووگ

در مطلبی به طور مفصل به ووگ پرداختیم و از دلیل اهمیت شماره‌ی سپتامبر این مجله برای شما گفتیم. نسخه‌ی سپتامبر پر سروصدای ۲۰۱۸ ووگ نیز شامل چهره ریحانا خواننده محبوب با میکاپی کاملا متفاوت شده که بیشتر توجه‌ها به ابروهای نخی ریحانا جذب می‌شود. (برای فهمیدن داستان پشت این نسخه از ووگ به مطلب داستان ابروهای نخی مراجعه کنید.)

ریحانا نسخه سپتامبر ۲۰۱۸
ریحانا نسخه سپتامبر ۲۰۱۸

خانواده‌ی بکهام بر روی جلد ووگ!

ویکتوریا بکهام که پیش از این روزها زندگی پر فرازونشیبی داشته و از خوانندگی در گروه spice gilrs حالا دارای برند مینیمال با نام خود می‌باشد، نمونه‌ی یک زن کاملا قدرتمند در صنعت مد و یک مادر کامل در خانواده است. او در این شماره از ووگ به همراه خانواده بر روی جلد ووگ قرار می‌گیرد و از زندگی خود در کنار همسر بازیکنش، دیوید بکهام و از این‌که با کنار هم‌بودن قدرت بیشتری دارند تا انفرادی و… می‌گوید.

خانواده بکهام روی جلد ووگ ۲۰۱۸
خانواده بکهام روی جلد ووگ ۲۰۱۸

در تصویر زیر شاهد ۹ مدل پیشگام در صنعت مد بر کاور ووگ بریتانیا نسخه‌ی می هستید که شاید خلاصه‌ای کوچک از واقعیت دنیا می‌باشند! بر روی این جلد تمامی نژادها با هر مذهبی و با هر اندامی وجود دارند که تا حدودی یادآوری می‌کنند که این صنعت بزرگ تنها به یک نژاد خاص و کشور تعلق ندارد که آینده‌‌ی صنعت مد در دستانشان خواهد بود. این کاور یکی دیگر از کاورهای مورد توجه قرار گرفته‌ی ادوارد انینفول سردبیر ووگ می‌باشد.

۹ مدل پیشگام صنعت مد نسخه می ۲۰۱۸
۹ مدل پیشگام صنعت مد نسخه می ۲۰۱۸

بیانسه بر کاور ووگ شماره سپتامبر

از دلایل اهمیت این تصویر عکاس آن Tyler Mitchell است! درواقع این تصویر اولین عکسی می‌باشد که در تاریخ ۱۲۷ساله‌ی ووگ توسط یک عکاس سیاه‌پوست به ثبت رسیده است.

بیانسه ووگ نسخه سپتامبر ۲۰۱۸
بیانسه ووگ نسخه سپتامبر ۲۰۱۸

ملکه در هفته مد!

بله، ملکه الیزابت دوم بریتانیا ۹۱ ساله با حضور در هفته مد لندن و با به تماشا نشستن شوی ریچارد کویین دنیای مد را سوپرایز کرد. ملکه که در قسمت وی‌آی‌پی شو به‌تماشا نشسته بود، در کنارش آنا وینتور سردبیر ووگ حضور داشت. در انتهای شو ملکه شخصا جایزه ملکه الیزابت ۲ را که به طراحان خلاق تعلق می‌گیرد، به ریچارد کویین اهدا کرد. ریچارد همین‌طور در Fashion awards 2018 برنده جایزه‌ی طراح لباس زنانه نوظهور و آینده‌دار صنعت مد شد.

ملکه الیزابت دوم در هفته مد!
ملکه الیزابت دوم در هفته مد!

 صنعت مد یک آیکون سلطنتی دیگر به‌دست آورد!

از همان روز اول ازدواج سلطنتی مگان مارکل با پرنس هری برای شما مطلب منتشر کردیم و از همان اول هم حتما متوجه شدید که مگان مارکل و پوشش او برای صنعت مد بسیار حائز اهمیت قرار گرفته و در مواردی با کیت میدلتون مقایسه می‌شود. از همان انتخاب لباس عروس مشخص بود که مگان حتما قانون‌شکنی‌‌هایی در پوشش‌های سلطنتی خواهد داشت!

مگان مارکل آیکن مد جدید
مگان مارکل آیکن مد جدید

پاپ ریحانا در مت‌گالا

ریحانا و پوشش او در مت‌گالا چند سالی هست که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. در ۲۰۱۷  او متناسب‌ترین لباس را با تم جشن داشت و در ۲۰۱۸ نیز برترین لباس از آن او بود!

مت گالا ۲۰۱۸
مت گالا ۲۰۱۸

ریحاناو شوی مورد توجه قرار گرفته Fenty&savage!

ریحانا شوی لباس‌زیر پاییزه ۲۰۱۸ خود را با حضور جی‌جی و بلا همراه با مدل‌هایی باردار و با نژاد و اندامی متفاوت ارائه کرد که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت. این شو نیز با شوی ویکتوریا سیکرت مورد مقایسه قرار گرفت.

پربیننده‌ترین کالکشن‌های پاییز در ران‌وی‌ها به نقل از ووگ!

 1. گوچی
 2. بالنسیاگا
 3. سن لوران
 4. شنل
 5. دلچه اند گابانا

پربیننده‌ترین کالکشن‌های بهار در ران‌وی‌ها به نقل از ووگ!

 1. سن لوران
 2. گوچی
 3. ورساچه
 4. دیور
 5. دلچه اند گابانا

 

و به‌عنوان آخرین خبر که در آخرین روزهای ۲۰۱۸ مورد توجه قرار گرفت، می‌شود به ترک طراح ارشد کالوین کلاین، رف سیمونز اشاره کرد.

0/5 ( 0 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را از دست ندهید  آشنایی با برند لوکس و ماکسیمال روبرتو کاوالی

1 دیدگاه در “نگاهی به مهم ترین رویدادهای صنعت مد در ۲۰۱۸

عالی عالی عالی مرسی از این مطلب فوق‌العاده. خیلی کامل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب