نگاهی به استودیو محرمانه آدیداس در بروکلین نیویورک

4.89/5 (45)

در محله گرین پوینت بروکلین در یک انبار بی‌دروپیکر، آدیداس استودیو طراحی‌ای بنا کرده است تا در آن برای آینده این صنعت برنامه‌ریزی و طراحی کند و نام آن را مزرعه سازنده‌های بروکلین یا Brooklyn Creator Farm گذاشته است. جایی که به‌راحتی قابل‌شناسایی و یافتن نیست. حدود 90 نفر در این استودیو کار می‌کنند که در بین آنها گروهی از طراحان از سرتاسر دنیا وجود دارند.

استودیو محرمانه آدیداس

دیزنی‌لند طراحان

اما کار آنها چیست؟ به‌گفته مارک دولچه، مدیر خلاقیت آدیداس کار آنها خلق فرهنگ است. این استودیو به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: محدوده طراحان و آزمایشگاه ساخت بروکلین. این آزمایشگاه ساخت، در واقع یکی از سه آزمایشگاه آدیداس و مجهز به پیشرفته‌ترین ابزار ساخت، از دستگاه‌های پرینت سه بعدی تا دستگاه‌های دوخت و لیبل‌زنی جدید است که برای ساخت هر قطعه‌‌ که طراحان در نظر دارند، استفاده می‌شوند. به‌گفته مدیر آزمایشگاه مایکل نش اینجا دیزنی‌لند طراحان است.

استودیو محرمانه آدیداس


مزرعه آدیداس جایی برای کشف استعداد

اما محدوده طراحان کجاس؟ به‌خودی‌خود این محوطه یک منبع الهام بزرگ از ایده و مواد متفاوت است. در اینجا هیچ صندلی و میز معینی برای افراد وجود ندارد. طراحان می‌توانند در هرکجا که می‌خواهند باشند؛ این ایده برای مشارکت بیشتر و انعطاف‌پذیری بین افراد ایجاد شده است. در این محوطه هم طراحان تمام وقتی که به‌صورت ثابت کار می‌کنند، وجود دارند و هم طراحانی که برای گذراندن یک دوره گردشی در آدیداس به اینجا آمده‌اند، مشغول هستند. این طراحان پس از گذراندن این دوره به استودیو اصلی خود در آلمان پورتلند و اورگان برمی‌گردند تا از تجربیات و چیزهایی که یاد گرفته‌اند، استفاده کنند.

استودیو محرمانه آدیداس

این استودیو به‌هیچ‌وجه شبیه استودیو‌های دیگر نیست. پل گوادیو، مدیر جهانی خلاقیت آدیداس می‌گوید: اسم اینجا را مزرعه گذاشته‌ایم؛ زیرا این برند به‌دنبال حس زمینی و زندگی واقعی است و البته اینجا مکانی است که باید دست‌هایتان را کثیف کنید تا یاد بگیرید. قرار است جایی باشد که چیزی را در طراحان برانگیزد. در واقع ما اینجا استعدادها را کشت می‌کنیم.

پل گوادیو
پل گوادیو

اهداف بروکلین فارم

در حال حاضر سوال اصلی در این استودیو این است که در سال 2020 چه چیز جدیدی ارائه کنیم؟ در حالی که همه‌ قسمت‌های آدیداس درگیر کلکسیون 2019 و پیشترها 2018 بوده‌اند، تیم بروکلین فارم وظیفه دارد تا برای 2020 آماده شود. اگرچه که آدیداس روی طرح‌هایی تمرکز دارد که سودآوری و فروش خوبی داشته باشند اما این به این معنا نیست که روی اینکه این محصولات به‌سرعت وارد بازار بشوند، اصراری داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید  پیروی از ترند ها، درست یا غلط

گوادیو در ادامه صحبت‌هایش گفت: اینجا برای کشف‌کردن است. هدف اصلی ما اصرار و تمرکز روی روند پروژه است نه اصرار روی نتیجه نهایی. برای مثال او از دسته‌بندی بسکتبال صحبت کرد. بازاری که در ماه‌های اخیر به‌طرز چشمگیری در این صنعت با کاهش روبرو بوده است. او می‌گوید: من به این روند به چشم یک فرصت نگاه کردم و به‌عنوان یک هدف در بروکلین فارم روی آن کار می‌کنیم. برای رسیدن به این جواب باید بفهمیم که ذات ورزش امروزه چگونه است و فرهنگی که ورزش را احاطه کرده است، چیست. باید نیاز یک ورزشکار را در هنگام ورزش بشناسیم.  باید ارزش‌ها، امیدها، رویاها و خواسته‌هایش را به‌درستی بفهمیم. تنها یک چیز است که می‌توان گفت: یک بازیکن بسکتبال نیاز به کشش، تقویت و راحتی دارد. خب حالا باید بدانیم که این نیازها را چگونه در قالب فرهنگ این ورزش ارائه کنیم که خواستار داشته باشد؟

محصولی جدید، فرهنگی نوین

به‌گفته او: از اهداف بروکلین فارم این است که طراحان بتوانند به نگاهی برسند که محصولاتی تولید کنند تا مصرف‌کننده‌ها با آن رابطه حسی برقرار کنند و به آن تنها به چشم یک ابزار و محصول نگاه نکنند. مردم تنها برای نیاز به یک جفت کفش ورزشی، خرید نمی‌کنند. اگر آنها می‌خواهند که یک جفت کفش ورزشی بخرند، این وظیفه ماست که از دید فرهنگی آنها و خواسته‌هایشان از یک محصول، چیزی طراحی کنیم که برای آنها کاربردی باشد. ما در اینجا این‌گونه ایده‌های جدید را کشف می‌کنیم.

طراحان بروکلین فارم در این منطقه تحت‌تاثیر فرهنگ پویای بروکلین قرار گرفته‌اند که به آنها دید بهتری می‌دهد. برای مثال آنها می‌توانند در یک گروه دوندگی محلی شرکت کنند؛ نه برای اینکه متوجه شوند آنها چه مدل کفش رانینگی را می‌پسندند بلکه برای اینکه از سبک زندگی آنها سردربیاورند. در واقع این چیزهاست که محصول نهایی را شکل می‌دهد.

چه افرادی در ایده بروکلین فارم مشارکت کرده‌اند؟

تمام اینها باعث شده است تا در این استودیوی آدیداس افراد متفاوتی مشارکت داشته باشند؛ برای مثال، کارلی کلاس در سری مستندهایش از حضورش در این استودیو و طراحی برای برند خودش یعنی klossy فیلم کوتاهی تهیه کرده است یا حضور کانیه وست و همکاری او در طراحی با آدیداس تا حتی کارآموزی به‌نام نایجل که اهل همین منطقه است و خود گوادیو او را در اینستاگرام پیدا کرده و به او پیشنهاد کارآموزی در این استودیو را تنها وقتی 17 سال داشت، داده است.

استودیو محرمانه آدیداس
استودیو محرمانه آدیداس

و در آخر گوادیو می‌گوید: این یک کار بزرگ برای این برند بود. این چیزی است که هستیم و می‌خواهیم که باشیم. اینجا به‌صورت مستقیم با فهمیدن اینکه فرهنگ چطور ایجاد می‌شود، در ارتباط است. نیویورک دقیقا جایی است که باید باشیم.

استودیو محرمانه آدیداس

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب