موفقیت در کسب‌ و کار فشن

5/5 (3)

استعداد و خلاقیت در طراحی محصولات فشن تضمینی برای تبدیل آن به کسب‌وکاری سودآور و فعال نمی­‌باشد. قسمتی از این مقاله خلاصه‌ای از گزارش شورای مد و فشن بریتانیا است که راهنمای طراحان برای کسب درآمد از طریق حرفه­‌شان و موردپسند قرار گرفتن ابداع و کارآفرینی آنها می‌­باشد. این گزارش را دو نفر از دانشجویان ام بی ای دانشکده بیزینس لندن با مصاحبه از تعدادی طراح، خرده‌فروش­، نماینده رسانه و سرمایه‌گذار تهیه کرده‌­اند تا دانشی از بزرگترین چالش‌ها و بهترین استراتژی‌های کارآفرینان مد به دست آورند. تعدادی از موثرترین نکات برای موفقیت در کسب‌ و کار فشن در ادامه شرح داده می‌­شوند.

مانند یک کارآفرین فکر کنید

برای شروع و موفقیت کسب‌وکار فشن باید مانند یک کارآفرین فکر کرده و مانند حرفه‌­ای‌­ها رفتار کنید. در واقع چگونگی اداره‌کردن یک کسب‌وکار را آموخته و برنامه‌هایی را برای تحقق اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود داشته باشید. همچنین باید علاقه و اشتیاق زیادی به کارتان داشته و تمام قوای خود را در راه آن به کار گیرید. از کارگاه طراحی خود بیرون بیایید و با کسانی که در حوزه کسب‌وکار فشن فعال هستند، ملاقات کرده و از تجربیات آنها استفاده کنید. ارتباطات خوبی با تولیدکننده‌ها، سرمایه‌گذاران و خریداران ایجاد کنید. پس از یافتن اطلاعات مهم در مورد مخاطبین، می­‌توانید علایق آنها را در طراحی گرافیک و تبلیغات محصولات خود به ­کار ببندید.

مانند یک کار آفرین فکر کنید موفقیت در کسب‌ و کار فشن

اهمیت توسعه محصول را در نظر داشته باشید

کسب‌وکار خود را با یک خط تولید، قیمتی مناسب و با توجه به بازخورد مشتریان شروع کنید. سپس با ثابت‌قدم‌بودن در دی ان ای[1] طرح خود می‌­توانید برندتان را توسعه دهید. در نظر داشته باشید که فروش قابل‌قبول مهم‌تر از نقدها و بازخوردهای خوب است، زیرا تنها چیزی که یک کسب‌وکار را سر پا نگه خواهد داشت، میزان فروش آن است.

موفقیت در کسب‌ و کار فشن

[1] DNA

برند خود را با برنامه‌­های بازاریابی و ارتباطی پشتیبانی کنید

با یک برنامه بازاریابی که مشتریان هدف و چگونگی به‌دست‌آوردن آنها را مشخص می­‌کند، شروع به­ کار کنید. زمانی که شرکت شما به حالت پایداری رسید، می‌­توانید از شرکت‌های روابط عمومی برای توسعه شرکتتان کمک بگیرید. به نقل از دنیل مارکز[1] مدیر فروشگاه ارتباطات [2]، روابط عمومی و ارتباطات ابزارهای مفیدی هستند که به طراح کمک می‌کنند تا کارهای خود را در معرض توجه مخاطبان گسترده­‌تری قرار دهد اما استفاده از این ابزارها تنها زمانی مفید است که شرکت بتواند جوابگوی این حجم از توجه مشتریان باشد.

بازاریابی و برندینگ موفقیت در کسب‌ و کار فشن

[1] Daniel Marks

[2] Communications Store

کلید فروش و توزیع را پیدا کنید

برای موفقیت باید توجه خریداران را جلب کرده و دانش خود را افزایش دهید. مشتریان شما به دنبال کسب آگاهی درباره موارد زیر خواهند بود:

 • چه چیزی در محصولات شما منحصربه‌فرد است
 • چگونه با سایر برندها سازگار می­‌شود
 • آیا قیمت مناسبی دارند؟
 • آیا کسب‌وکار شما به‌خوبی ساختار ­یافته است؟

شما به‌عنوان طراح بایستی پاسخ سوالات زیر را قبل از شروع به کار بدانید:

 • چگونه با سایر برندها به رقابت بپردازید؟
 • مشتری محصولاتشان چه کسانی خواهند بود؟
 • محصولات در کجا به فروش خواهند رفت؟
 • آیا قیمت مناسبی خواهند داشت؟

با چالش‌های تولید مواجه شوید

کسب‌وکارهای جدید معمولا با چالش‌های تولید زیادی روبه‌رو هستند، زیرا در ابتدای کار میزان سفارش کم بوده که در این صورت فرصت زیادی برای چانه‌زنی با تولیدکننده وجود نخواهد داشت. پس شما ملزم به پرداخت­ به موقع هزینه به تولیدکنندگان خواهید بود. در حالی که امکان عدم پرداخت به موقع طلب شما از خرده‌فروش‌ها وجود دارد. بنابراین با تاخیر در پرداخت به‌موقع، محصولات به خرده‌فروش‌ها دیرتر تحویل داده می­‌شوند و روابط کاری شما آسیب می‌­بینند. برای چنین شرایطی آماده باشید و از ثبات مالی شرکتتان اطمینان حاصل کنید.

هزینه راه اندازی موفقیت در کسب‌ و کار فشن

جریان نقدی، منابع مالی و هزینه‌های تامین مالی را بشناسید

یکی از چالش‌های بزرگی که به واسطه کسب و کار جدیدتان با آن مواجه خواهید شد، خروج نقدینگی به‌واسطه تولید و توسعه محصول مدت‌ها قبل از ورود و بازگشت آن از مشتریان و خرده‌فروش‌ها می‌­باشد. از ابتدای کار باید منابع مالی خود را شناسایی کرده و امور مالی را تحت کنترل داشته باشید. بودجه کافی برای برآورده ساختن نیازهای تجاری روتین و سایر هزینه‌­ها داشته باشید. به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری شما ممکن است به‌علت مشکلات زیادی مانند عدم دریافت به موقع طلب، نتواند سودی به دست آورد. بنابراین از ثبات جریان نقدی خود اطمینان حاصل کنید.

برنامه‌ های بازاریابی , روابط عمومی و ارتباطات , موفقیت در کسب و کار فشن , بیزینس فشن ,  جریان نقدی, منابع مالی , هزینه های تامین مالی

مشتری‌­های خود را شناسایی کنید

برای حرکت کسب‌وکار نوپا در مسیر درست باید مشتریان هدف خود را بشناسید. به یاد داشته باشید صنعت مد و بازار گسترده است و شامل بخش وسیعی از سنین و علایق مردم می‌­باشد. انجام تحقیقات برای به‌دست‌آوردن اطلاعات موثق در مورد سلیقه خرید مشتریان، رنگ‌­ها و طرح­‌های موردعلاقه آن­ها و ظرفیت خریدشان ضروری می­‌باشد.

مشتریان خرید لباس, موفقیت کسب و کار فشن

تولید خود را با یک محصول شروع کنید

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک فشن چندین خط تولید دارند، این استراتژی به‌دلیل نیاز بیشتر به زمان، هزینه و مدیریت کارمندان، مناسب کسب‌وکارهای جدید نمی‌­­باشد. بهترین استراتژی برای کسب‌وکارهای جدید، شروع تولید با یک خط محصول است. پس از آن که اعتماد مشتریان به طراحی و تولیدات شما جلب شد، می­‌توانید اقدام به توسعه خط تولید خود کنید.

فروشگاه لباس, موفقیت کسب و کار فشن

قیمت مناسبی برای محصولات در نظر بگیرید

 • احتساب هزینه‌ای که مشتری راضی به پرداخت آن می‌­باشد، از مهم­‌ترین فاکتورهای پیش­برد کسب‌وکار مد است.
 • میزان هزینه‌ای که برای خرید مواد خام  صرف می­‌شود.
 • میزان هزینه‌ای که برای تولید صرف می‌­شود.
قیمت گذاری محصولات فشن و موفقیت کسب و کار

چشم‌اندازی برای هویت برند خود داشته باشید

شفافیت چشم‌انداز پیشرفت و موقعیت شرکت برای شما و کارمندانتان از ابتدای کار حائز اهمیت بوده و باعث می‌شود هویت برند شما از رقبا متفاوت و منحصربه‌فرد گردد. در واقع شما به‌عنوان یک طراح فشن جوان باید بدانید که دقیقا چه کار خواهید کرد و چه چیزی را از طریق تولیدات خود انتقال خواهید داد که دیگران آن را انجام نداده‌­­اند. به نقل از مدیر فشن نیویورک تایمز، ونسا فریدمن[1]، طراحان جوان باید بدانند چه کسی هستند و به چه دلیل می‌خواهند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند. اگر آنها کاری را انجام می‌دهند، عمیقا بر این باورند که چیزی برای گفتن دارند که بیان آن در چارچوب سبک دیور، پاول اسمیت و اسکار دلا رنتا امکان‌پذیر نمی‌باشد.

چشم‌انداز, هویت برند

[1] Vanessa Friedman

این مطلب را از دست ندهید  آشنایی با پترن‌های محبوب الکساندر مک کوئین

اطلاعاتی در مورد تجارت الکترونیک کسب کنید

برای داشتن فروش آنلاین بایستی بدانید که تولیدات رنگارنگ و چاپی، علاقه­‌مندان بیشتری داشته و لباس‌­هایی با سایز و سبک غیرمعمول فروش سخت‌تری در وبسایت خواهد داشت. همچنین باید طیف کاملی از سایزهای لباس‌ها را داشته باشید. راه‌اندازی وبسایت شخصی حاشیه سود را حداکثر کرده و دسترسی مستقیم به مشتریان را امکان‌پذیر خواهد ساخت.

تجارت الکترونیک برند لباس

برندتان را در رسانه­‌های اجتماعی ترویج دهید و در فضای مجازی حضور فعال داشته باشید

رسانه­‌های اجتماعی وسیله‌ای قدرتمند هستند، زیرا اکثریت مخاطبان هدف شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند توییتر و فیسبوک و اینستاگرام فعالیت دارند. بدون معرفی برند خود در طیف گسترده‌ای از پلتفرم­‌های اجتماعی نمی‌­توانید انتظار پیشرفت زیادی داشته باشید. بازاریابی در رسانه­‌های اجتماعی وسیله‌­ای برای دستیابی به مشتریان بیشتر می‌­باشد.

وبسایت

داشتن وبسایتی جذاب و کاربرپسند برای موفقیت شما ضروری می‌­باشد، زیرا استفاده از وب برای خرید محصولات و خدمات بسیار رایج بوده و اکثریت مشتریان بالقوه شما پس از جستجوی آنلاین تصمیم به خرید می­‌گیرند. یک وبسایت فشن می‌­بایست ویژگی‌هایی مشابه وبسایت­‌های تجارت الکترونیک را داشته باشد تا فرآیند خرید آنلاین را برای مشتریان آسان­‌تر سازد. وبسایت شما باید شامل عکس‌­هایی باکیفیت از طرح­‌های شما، فروشگاه آنلاین و اطلاعات تماس باشد. برای تبلیغ وبسایتتان از دوستان و خانواده خود بخواهید به وبسایت شما پیوند بزنند. طراحی وبسایت را می‌توان به شرکت­‌های فعال در این حوزه برون‌سپاری کرد.

اینستاگرام

به‌اشتراک‌گذاشتن عکس‌­های محصولات برندتان در صفحه اینستاگرام روش خوبی برای جذب فالوور می­‌باشد. ارتباط کاربران اینستاگرام با شما از طریق لایک‌کردن و کامنت‌گذاشتن بر روی عکس‌­ها می­‌باشد که در رسانه­‌های اجتماعی دیگر احتمال کمتری برای این نوع ارتباط وجود دارد. عکس‌­هایی رنگی و جذاب از لباس‌­های برندتان به اشتراک بگذارید و پیوسته فالورهای جدیدی را فالو کنید تا شبکه خود را گسترش دهید. اکانت اینستاگرام کاری شما باید متفاوت از اکانت شخصی‌تان باشد.

نقش فیسبوک در موفقیت کسب و کار فشن

فیسبوک پلتفرم خوبی برای ارتباط با مردم، به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات و اتصال به سایر پلتفرم‌­های اجتماعی می­‌باشد. پس از ساختن حساب کاربری فیسبوک، دوستان و آشنایان خود را برای لایک‌کردن و به‌اشتراک‌گذاشتن حسابتان با سایرین دعوت کنید. رویدادها را در صفحه خود تبلیغ کرده و به وبسایت خود و سایر اکانت­‌های رسانه اجتماعی خود پیوند دهید.

ویدیویی برای معرفی برند خود بسازید و آن را به اشتراک بگذارید

ویدیوهای ویروسی راهی قدرتمند و سریع برای تبلیغ آنلاین برند شما می‌­باشند. ویدیوهای وایرال یا ویروسی به‌سرعت در اینترنت پخش شده و دست‌به‌دست می­‌چرخند. ویدیویی کوتاه را که نشانگر ماهیت و تم بصری برندتان است، بسازید. این ویدیو می­‌تواند پشت‌صحنه‌­ای واقعی از چگونگی به‌وجودآمدن طرح‌­ها یا روایتی غیرواقعی از بهترین محصولات شما باشد.

دکور مغازه لباس, موفقیت کسب و کار فشن

اسپانسر بلاگ‌­های مد برای محتوای تبلیغاتی شوید

با بلاگ‌نویس‌­های فعال در زمینه مد ارتباط برقرار کنید و کیت­‌های تبلیغاتی برند خود را برایشان فرستاده و در مورد هزینه تبلیغ برندتان به توافق برسید. سپس نوشته آن­ها را به سایر صفحات رسانه‌­های اجتماعی خود پیوند دهید.

آگهی‌­ها و بروشورهای خود را توزیع کنید

یکی از راه­‌های موثر برای افزایش مشتری­، توزیع آگهی و بروشور می‌­باشد. آگهی‌­ها عموما شامل یک برگ از محتوایی کوتاه بوده و می‌­توان آن­ها را در کنار جاده و به‌طور تصادفی میان مردم توزیع کرد تا آگاهی عمومی در مورد کسب‌وکارتان افزایش یابد. بروشورها دفترچه‌­های کوچک حاوی جزئیات زیاد از کسب‌وکار شما همراه با تصاویر و متن می­‌باشند. اگر طراحی بروشور شما تمیز، به‌روز و چشمگیر باشد، مردم به‌آسانی مجذوب کسب‌وکار شما می­‌شوند.

بروشور برند لباس, موفقیت کسب و کار فشن

ساختن تصویر برند در جهت موفقیت کسب و کار فشن

 • لوگوی شخصی و منحصربه‌فرد خود را طراحی کنید
این مطلب را از دست ندهید  تفاوت بین fast و slow فشن و مفهوم فشن پایدار

برندهای محبوب را می‌­توان با استفاده از لوگوی آن­ها شناسایی کرد. در طراحی لوگو سه مورد زیر را در نظر بگیرید:

 • تصویری که برایتان مهم است.
 • حروفی که معرف شما باشد.
 • نشان‌ه­ایی که منطبق با خط تولید پوشاک است.

 • تم بصری منحصربه‌فرد ایجاد کنید

برای لباس‌­های برندتان تمی خاص و زیبا انتخاب کنید و آن را تم جاری خود قرار دهید. رویدادهای تبلیغاتی و عکاسی را برای انعکاس این تم برگزار کنید. به‌طور مثال اگر لباس‌­های شما مناسب فعالیت­‌ها و ورزش‌­های فضای باز است، درخت­‌ها و طبیعت را به‌عنوان ویژگی زیبایی­‌شناختی انتخاب کنید و رخدادها را در فضای باز اجرا کنید.

 • از محصولات برندتان عکاسی کنید و به اشتراک بگذارید

در دنیای امروز حتی عکاس‌­های آماتور نیز می‌­توانند عکس‌­های زیبایی با گوشی­‌های هوشمند خود بگیرند. عکس‌­های لباس‌­های خود را بر تن مانکن‌­ها و مدل‌های زنده بگیرید. برای به‌دست‌آوردن بهترین نتایج ممکن تعادل رنگ، روشنایی و کنتراست عکس­‌ها را تنظیم کنید. می‌توانید از نرم‌افزارهای رایگان ویرایش عکس استفاده کنید. عکس­‌ها را با زاویه گسترده بگیرید تا بتوان آن­ها را برش داد. از تمامی تنوع رنگ­‌های لباس‌­ها عکس بگیرید. اگر لباس شما دارای طرح‌های خاص می‌­باشد، عکس‌­هایی نزدیک‌­تر از جزئیات لباس‌­ها نیز تهیه کنید.

 • فشن‌شو برگزار کنید

فشن‌شوها راهی عالی برای تبلیغ طرح­‌هایتان به شیوه­‌ای سرگرم‌کننده و تعاملی می‌­باشند. این رویدادها همچنین متخصصان صنعت مد و سایر علاقه­‌مندان مد را نیز جذب می­‌کنند. فشن‌شوها را به نفع موسسات خیریه محلی برگزار کنید تا انگیزه مردم برای شرکت در آن­ها بهتر و آگاهانه‌تر باشد.

 • کیت مطبوعات چاپ‌شده یا الکترونیکی از محصولات خود آماده کنید

کیت مطبوعات، اطلاعاتی در مورد شرکت شما ارائه می‌­دهد که برای رسانه­‌ها و خرده‌فروش­‌ها به‌صورت چاپ‌شده و کاغذی یا الکترونیکی ارسال می­‌شود. این کیت می­‌بایستی شامل موارد زیر باشد:

 • نوشته‌ه­ای شخصی از طراح و مبدع پوشاک
 • نسخه فشرده از لوک­بوک[1]  آنلاین که شامل چند طرح انتخابی است.
 • مقالات و مصاحبه­‌های مطبوعاتی که در مورد طرح شما چاپ شده‌­اند.
 • نقل‌قول­‌های خالق و طراح در مورد خطوط لباس که رسانه‌­ها بتوانند در مقالات خود استفاده کنند.
 • بخش پرسش و پاسخ (سوالات متداول) از طراح در مورد خط لباس
 • لینک‌­ها و لیست کلیه حساب‌­های رسانه­‌های اجتماعی
 • اطلاعات تماس به‌روز شده
 • عکس‌­هایی با کیفیت بالا
بروشور برند لباس فشن, موفقیت در کسب و کار فشن

[1] Lookbook

برای خوش‌نامی خود بکوشید

 • خدمات خوب و بازگشت آسان برای مشتریان فراهم کنید

اگر هدفتان ارائه تجربه مثبت برای مشتریان باشد، مشتریان وفادار و ثابتی برای خود رقم خواهید زد. هرگونه شکایتی را به‌سرعت و مستقیما از طریق ایمیل یا رسانه­‌های اجتماعی پاسخگو باشید. شرایط آسانی برای بازگشت محصول از مشتریان ناراضی فراهم کنید حتی اگر در ابتدای کار از نظر مالی مقرون‌به‌صرفه نباشد.

 • انگیزه‌ای برای بازگشت مشتریان ایجاد کنید

روشی برای نگه‌داشتن مشتریان خود پس از خرید آن­ها ایجاد کنید. به‌طور مثال تخفیفی برای خرید بعدی آن­ها لحاظ کنید. همچنین می­‌توانید یک محصول رایگان را برای خرید از محصولاتتان تا سقف مشخص در نظر بگیرید.

 • لیستی از ایمیل مشتریان خود ایجاد کنید

زمانی که مشتریان خرید آنلاین انجام می‌­دهند، از آن­ها بپرسید که می­‌خواهند در لیست ایمیل شما باشند یا خیر. ایمیل‌­هایی روزانه، هفتگی یا ماهانه از پیشنهادات خرید خاص یا محصولات جدیدتان برای آن­ها بفرستید. با دادن تخفیف برای خرید بعدیشان می‌­توانید آن­ها را برای پیوستن به لیست ایمیلتان ترغیب کنید.

موفقیت کسب و کار فشن, فروشگاه لباس

دریافت بازخورد و بهبود به‌موقع را فراموش نکنید

در فازهای مختلف کسب‌وکار خود در جا نزنید، در عوض تمام اصلاحات و بهسازی­‌های لازم برای پیشبرد رقابتی سطح خود را به کار گیرید. بازخورد مشتریان خود را دریافت کرده و پیشنهادهای سازنده آن­ها را برای موفقیت کسب‌وکار فشن خود پیاده کنید.

موفقیت کسب و کار فشن,طراحی لباس

بیشتر بخوانید : مراحل اولیه تاسیس یک برند مد و لباس چیست ؟

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب