پروسه به وجود آمدن یک ترند

5/5 (3)

در زمانه‌ای که هر نارسیست با کمک اینستاگرام خود، توانایی تبدیل شدن به یک برند را دارد، هر روز خط میان نوآور و مقلد محوتر و محوتر می‌شود. فرهنگ دیجیتالی حاکم بر جوامع به ترندهایی که در روزگاری سال‌ها برای مورد قبول قرار گرفتن از فیلترهای مختلف جامعه رد می‌شدند، سرعت بخشیده است و حالا با ترندهایی طرف هستیم که طول عمرشان به کوتاهی یک مسیج در اسنپ‌چت است!
در این مطلب به بررسی چگونگی شکل گیری ترند ها در دنیای مد می‌پردازیم:

رسانه دیجیتالی به این معناست که در حال حاضر در دنیایی با اولویت “فرهنگ بصری” زندگی می‌کنیم؛ دنیایی که در آن جامعه‌شناسان تصاویر را بر کلمه‌ها ترجیح می‌دهند. پس در این صورت، سلیقه، استایل شخصی و نوع ارائه آن در اول صف قرار می‌گیرند. در حقیقت ترندها همیشه راهی برای ارتباط برقرار کردن انسان‌ها با هم بوده‌اند و خواهند بود. فرهنگ انسان بر اساس چرخه‌ای دائمی از نوآوری و تقلید تشکیل شده است. برای درک‌کردن ترندها باید روی نیروهایی تمرکز کنیم که باعث به‌وجودآمدن جنبش‌های انبوه و گروهی هستند، مانند پیش‌زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی که به رفتارهای خاص اجتماعی بال و پر می‌دهند.

برای انجام‌دادن این بررسی لازم است نگاهی به دسته‌بندی‌ای اقتباسی از “تئوری انتشار نوآوری” که متعلق به دهه 40 میلادی می‌باشد، بیاندازیم. حقیقت این است که شکل گیری ترند ها به‌وسیله نیرویی جز خود مردم یک جامعه انجام نمی‌شود و هرکدام دوره و مسیر جدای خود را طی می‌کنند. با تقسیم‌کردن این خط سیرها به پنج دسته مختلف، بهتر متوجه شکل گیری ترند ها و نوع انتشار آنها خواهیم شد.

نوآوران

پروسه به وجود آمدن یک ترند

این دسته از مردم تنها 2.5 درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند و از کلیشه “بنیانگذار ترند”هایی که می‌شناسید، خیلی دور هستند! این افراد که بیشتر مواقع از جمعیت جدا هستند، به مسیر اصلی‌ای که مردم جامعه آن را طی می‌کنند، علاقه نشان نمی‌دهند و مسئول جنبش‌های عجیبی هستند که نقطه شروعی برای تحول و دگرگونی به حساب می‌آیند. خط بسیار نازکی بین موفقیت و شکست برای دسته “نوآور” وجود دارد، چراکه ایده‌های آنها از نظر دیگر مردم جامعه، غیرمتعارف به نظر می‌آید و بیشتر اوقات به همین دلیل، شانسی برای دیده‌شدن توسط جامعه‌های آماری بزرگ به آنها داده نمی‌شود. این غیرمتعارف‌بودن در کالکشن “New Look” کریستین دیور و لباس‌های شب ماسکولن ایو سن لارن نیز دیده می‌شود. ایده‌های بسیاری از نوآورها، به‌دلیل سهل‌انگاری و دید محدود جامعه نادیده گرفته شدند.

این مطلب را از دست ندهید  یونان باستان در دنیای سحرآمیز مد ؛ کالکشن هایی که از یونان باستان الهام گرفته اند

زودپذیران!

اگر درختی در جنگل بیافتد، صدایی ایجاد می‌شود؟ اگر کسی در جنگل نباشد که آن صدا را بشنود، آیا باز هم می‌توان گفت که آن صدا ایجاد شده است؟ مثال عجیبی است اما متاسفانه اشاره مستقیم به نیاز دیده‌شدن ایده یک نوآور توسط زودپذیران(!) دارد. با اینکه نوآوران سرچشمه این ترندها هستند، اما زودپذیرانند که آن را تبدیل به یک ترند می‌کنند. این دسته از مردم با تصویری که در ذهنتان از “بنیانگذاران ترند” دارید، بیشتر جور هستند تا نوآوران. آنها به زیروبم فرهنگ امروز تسلط دارند و با دقت آن را بررسی می‌کنند. “زودپذیران” قطعا گروهی از افراد شهرنشین هستند، چون در این شهرهای بزرگ و متروپل‌ها است که آنها می‌توانند زودتر از هرکسی با یک نوآوری دسته یک روبه‌رو شوند. آنها که 13.5 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند، باز هم اقلیت محسوب می‌شوند و برای اشخاصی مانند طالع‌بین‌های ترند (پیش‌بینی‌کننده ترند) و محققان بسیار مهم هستند. مثلا معرفی یک سیلوئت جدید توسط Hedi Slimane در اواسط قرن بیست یک مثال عالی برای جامعه زودپذیران است.

پروسه به وجود آمدن یک ترند

حجم کمی از “اکثریت”

در این مرحله انتشارات انبوه توسط رسانه‌ها صورت می‌گیرد. وقتی یک ترند به مرحله‌ای می‌رسد که شما آن را در رسانه‌ها می‌بینید، “زودپذیران” به دنبال کشف یک جنبش، گرایش و یا ترند جدید هستند. در این مرحله، پتانسیل‌های مالی یک جنبش (ترند) در مرکز توجه قرار می‌گیرد و نوآوری از “جنبش” به یک “پدیده جهانی” ارتقا پیدا می‌کند. وقتی می‌گوییم حجم کمی از اکثریت، در واقع منظورمان 35 درصد از مردم است که خب این عدد کمی نیست. همین 35 درصد افرادی هستند که باعث می‌شوند شما متوجه رخ‌دادن تغییر و تحولی میان مردم در خیابان‌ها بشوید. این افراد بسیار سریع و راحت خود را با شرایط و ترندهای جدید وفق می‌دهند و آن را وارد سبک زندگی خود می‌کنند.

پروسه به وجود آمدن یک ترند

“اکثریت”

این گروه که 34 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، به زمان زیادی برای قبول‌کردن یک نوآوری در زندگیشان نیاز دارند و حتما باید از همه جهات آن مطمئن باشند. زمانی که یک ترند به این افراد می‌رسد، در واقع از حالت اولیه‌اش فاصله گرفته، معمولی‌تر شده و برای استفاده “اکثریت” آماده است. اگر بخواهیم خودمانی‌تر بگوییم، “اکثریت” از نمونه آبکی یک ترند استقبال می‌کنند! این افراد طرفدار تکرار هستند تا نوآوری و به همین دلیل، زمانی که گروهی بخواهد از این جنبش‌ها و ترندها پول دربیاورد، هدف خود را این دسته از مردم قرار می‌دهد. برای گروه قبلی (حجم کمی از اکثریت) نو بودن یک گرایش یا ترند مهم است در صورتی که “تکرار”، به “اکثریت” دقیقا آن حس اطمینانی را می‌دهد که دنبال آن هستند.

پروسه به وجود آمدن یک ترند

“از اکثریت عقب‌ماندگان”

این افراد که 16 درصد افراد جامعه را تشکیل می‌دهند، در چرخه به‌وقوع‌پیوستن جنبش‌ها و ترندها هیچ نقشی را به عهده نمی‌گیرند و از اکثریت مردم عقب‌ مانده‌اند. این افراد نسبت به گرایش‌ها، ترند و جنبش‌های جدید گارد می‌گیرند و از نوآوری دوری می‌کنند. آنها بسیار سنتی و متعصب هستند، در نتیجه هرچیزی را که با باورهای آنها کوچکترین تناقضی داشته باشد، غیرصحیح و غیراخلاقی می‌دانند.

پروسه به وجود آمدن یک ترند

شما خود را در کدام قسمت از این چرخه می‌بینید؟

2 دیدگاه در “پروسه به وجود آمدن یک ترند

عالی بود بنظرم و اگر بیشتر راجع به این مطالب صحبت بشه خیلی مفیده و باعث میشه دید قوی تری به جامعه مد و لباس پیدا می‌کنیم.ممنونم ازتون

شما بی نظیرید خوشحالم از اولین روزهای کارتون کنارتونم و کیف میکنم و یاد میگیرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب