مد هیپ هاپ و سیر تحول آن

4.63/5 (27)

خرده‌فرهنگ هیپ هاپ یکی دیگر از سبک‌هایی است که به‌وسیله موسیقی شهرت پیدا کرد و به‌مرور با ترویج سبک خاصی از زندگی و لباس‌پوشیدن، گرایش فرهنگی جدیدی را به وجود آورد. در این مطلب از مدوپیا به بررسی سیر تحول مد هیپ هاپ می‌پردازیم.

مد هیپ هاپ

هیپ هاپ به‌عنوان یک خرده‌فرهنگ

هیپ هاپ اولین قدم‌هایش را در دهه 1970 برداشت و صدای نسل جوان و ناامیدی بود که در یک جامعه بزرگ به‌خاطر رویکرد‌های تبعیض‌آمیز دیده نمی‌شدند. هدف از تشکیل چنین خرده‌فرهنگی نمایش تصویری متفاوت از جامعه سیاهان بود. البته در دهه قبل در جنبش حقوق مدنی سیاهان جرقه‌های آن زده شد و طولی نکشید تا انقلاب هیپ هاپ با ابزاری به نام موسیقی آغاز گردید. به‌تدریج سبک لباس پوشیدن و رفتار اجتماعی ستارگان و طرفداران هیپ هاپ متفاوت از جامعه شد و بدین ترتیب خرده‌فرهنگ هیپ‌ هاپ شکل گرفت.

مد هیپ هاپ

موسیقی هیپ هاپ

در موسیقی هیپ هاپ که ممکن است با عنوان رپ هم آن را بشناسید، مهم‌ترین هدف بیان دغدغه‌های آزادی فردی و اجتماعی است. سازها و ریتم‌هایی که در این موسیقی استفاده می‌شود، تا حد زیادی برگرفته از سبک‌هایی همچون فانک، دیسکو، ریتم و بلوز هستند. این سبک موسیقی را ابزاری هنری برای آزادی بیان معرفی می‌کنند و با رقصی به نام break dance همراه می‌شود که این رقص یکی دیگر از ویژگی‌های خاص جامعه هیپ هاپ به حساب می‌آید.

مد هیپ هاپ

موسیقی رپ یا هیپ هاپ صدای مردم خیابان است و تاکنون هیچ سبکی به اندازه رپ بر زندگی قشر پایین جامعه توجه نداشته است. هرچند برخی معتقد هستند که تفاوت‌هایی بین موسیقی هیپ هاپ و رپ وجود دارد و هیپ هاپ واقعی همچون رپ توهین و بی‌ادبی را به‌همراه ندارد.

مد هیپ هاپ از دهه 1970 تا امروز

اواخر دهه 1970 و در طول دهه 1980 مد هیپ هاپ در چند آیتم مهم از جمله؛ بامبر ژاکت‌ها، کفش‌های کار کلارک، کفش‌های ورزشی پوما، آدیداس، کانورس و تی‌شرت‌هایی با چاپ نام برندها تعریف می‌شد. از اواخر دهه 1980 ملی‌گرایی سیاهان به‌طور گسترده بر استایل و خرده‌فرهنگ هیپ هاپ اثر گذاشت.

مد هیپ هاپ

از ابتدای دهه 1990 مد هیپ هاپ به‌تدریج از ترندهای دهه 80 دور شد و بیشتر تحت‌تاثیر فرهنگ و لباس‌های سنتی آفریقایی-آمریکایی قرار گرفت. شلوارهای گشاد، دستمال‌سر، رنگ‌های روشن و کلاه بیسبال از مهم‌ترین آیتم‌های مد هیپ هاپ این دهه بودند.

مد هیپ هاپ

به‌طور کلی دهه 1990 را می‌توان دوره اوج استایل هیپ هاپ دانست. در 1984 نایک در همکاری با مایکل جردن کفش‌های Air Jordan را طراحی کرد و این کفش‌ها در هیپ هاپ استایل به‌شدت محبوب و معروف شد. از تاثیر هیپ هاپ بر های‌فشن هم نمی‌توان گذشت. Isaac Mizrahi در این دهه کالکشنی طراحی کرد که به‌شدت تحت‌تاثیر خرده‌فرهنگ هیپ هاپ بود.

مد هیپ هاپ

از سال 2000 تا 2010 ترندهای مد هیپ هاپ مدام در حال تغییر و تحول بود و جامعه هیپ هاپ بیش از هر چیز با توجه به استایل‌آیکان‌های معروف این سبک، استایل خود را تغییر می‌دادند. مثلا ستارگان جدیدی همچون فارل ویلیامز تعریف متفاوتی از هیپ هاپ ارائه می‌دادند. با این وجود همچنان هرچند وقت یکبار ترندهای قدیمی بازمی‌گشتند و با هیپ هاپ مدرن ترکیب می‌شدند.

مد هیپ هاپ

در سال‌های اخیر تاتو و پیرسینگ به این سبک اضافه شدند و برای زنان شیو کردن قسمت‌هایی از موی سر یکی از مهم‌ترین ترندهای زیبایی در این استایل بوده است. از اوایل سال 2010 برخی از نمادهای استایل اسکیت‌برد مثل کلاه بافتنی، شلوارک جذب و کفش vans وارد مد هیپ هاپ شد.

مد هیپ هاپ

استایل هیپ هاپ

مد هیپ هاپ که به big fashion هم معروف است، استایل متمایزی از لباس‌پوشیدن نوجوانان و جوانان آفریقایی-آمریکایی و لاتین است که امروزه در دنیا به‌عنوان سبک هیپ هاپ شناخته می‌شود. هیپ هاپ، به‌خاطر راحتی و کژوال‌بودن نسبت به استایل‌هایی همچون راک، پانک و… که قبل یا هم‌زمان با آن در حال گسترش بودند، در زمان کوتاهی از مقبولیت بیشتری برخوردار شد.

مد هیپ هاپ

ابتدا استایل هیپ هاپ بیشتر در لباس مردانه نمود پیدا کرد و مد زنانه فقط تقلیدی از استایل مردانه هیپ هاپ بود. اما با گذشت زمان زرق‌وبرق و زنانگی به مد هیپ‌هاپ زنانه راه پیدا کرد و با حفظ المان‌های اصلی هیپ هاپ استایل دختران طرفدار این خرده‌فرهنگ کمی متفاوت از استایل پسران شد.

مد هیپ هاپ

مانند بسیاری از دیگر خرده‌فرهنگ‌هایی که از صحنه موسیقی متولد شده‌ بودند، در مشهور شدن استایل هیپ هاپ، ستارگان موسیقی رپ نقش بسیار مهمی ایفا کردند. مثلا رپر معروف Tupac در دوره‌ای باعث رواج ترند شلوار اُورال و استفاده از باندانا به‌عنوان اکسسوری شد یا Snoop Dogg یکی از رپرهایی بود که استایل هیپ هاپ منحصربه‌فردش، الگوی افراد بسیاری شد.

مد هیپ هاپ

برخی از این هنرمندان حتی شروع به تاسیس برندهای لباس با تم هیپ هاپ کردند؛ مثلا 50 Cent با برندی به نام G-Unit، اِمینم با برندی به نام Shady Limited و Kanye West با برندی به نام Yeezy.

مد هیپ هاپ

ویژگی‌های اصلی استایل هیپ هاپ

اغلب لباس‌هایی که هیپ هاپ‌ها می‌پوشند کژوال، گشاد و اورسایز هستند طوری که سیلوئت واقعی بدن پنهان می‌شود. لباس‌های این قشر همچون موسیقی‌شان واقعیت آنچه که بر طبقه اجتماعی‌شان گذشته را بیان می‌کند و بهترین نمونه از استایل خیابانی است.

مد هیپ هاپ

در استایل هیپ هاپ تکه‌هایی مانند کت چرم یا پوست، هودی، جین راسته، یقه اسکی، کلاه بیسبال، شلوار گرمکن، کفش بسکتبال، کفش‌های ورزشی کلاسیک سفید، لباس ورزشی با لوگوی تیم‌های معروف، کمربندهایی با سگک‌های نمادین، شلوار کارگو یا شش جیب، کوله‌پشتی، کیف کمری، چکمه کوهنوردی، کفش بسکتبال، پیراهن ورزشی هاکی، تاپ‌های نیم‌تنه، دستمال‌سر، عینک آفتابی با فریم بزرگ، بوت بلند چرم یا ورنی و تی‌شرت‌هایی که چاپ‌هایی از نام برندها یا کلمات و شعارهای سمبلیک دارد، از مهم‌ترین آیتم‌ها هستند.

مد هیپ هاپ

لباس دختران و پسران هیپ هاپ معمولا بگی و گشاد است و گاهی از ترکیب لباس‌های جذب و گشاد با هم استفاده می‌کنند، مثلا تاپ نیم‌تنه جذب با شلوار بگی و بلند پوشیده می‌شود یا برعکس شلوارهای جذب را با هودی‌های بسیار گشاد می‌پوشند.

مد هیپ هاپ

تقریبا تمام اکسسوری‌ها و جواهرات مورد استفاده در استایل هیپ‌هاپ فلزی و اغلب طلایی هستند، زنجیرهای ضخیم و بلند طلا، النگو یا دستبندهای پهن طلایی و گوشواره‌های حلقه‌ای بزرگی که به گوشواره‌های door knocker شهرت دارند، معروف‌ترین اکسسوری‌های مورد استفاده در این سبک هستند.

مد هیپ هاپ

موی موج‌دار، فر، بافت‌ آفریقایی و بافت دِرِد در بین هیپ هاپ استایل‌ها بسیار رایج است. دختران هیپ هاپ هم گاهی از مدل‌های غیرقرینه کوتاهی در ترکیب استایل موی خود استفاد می‌کنند.‌

مد هیپ هاپ

مهم‌ترین برندهای هیپ هاپ

برندهای بسیاری تاکنون در فضای مد هیپ هاپ کار کرده‌اند که می‌توانیم به Gucci، Louis Vuitton، Polo، Guess، DKNY، Wu-Wear، The North Face، Supreme، Tommy Hilfiger، Sean John و… اشاره کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب