مت گالا 2020 – درباره زمان : مد و استمرار

5/5 (8)

سال 2020 برای موزه هنر مِتروپولیتَن ، سال مهمی محسوب می‌شود ، این انجمن ، 150 ُمین سالگرد تاسیس خود را با برگزاری نمایشگاه هایی که در آنها قرار است برترین آثار هنری بصورت کالکشن ، نمایش داده شوند ، جشن خواهد گرفت. همچنین این موزه ، علاوه بر اعلام تِم مراسم مت گالای سال 2020 ، از این موضوع خبر داد که “مرکز لباس”  به عنوان بخشی از موزه – در کنار برگزاری نمایشگاه بهاری خود – یک قرن و نیم از تاریخ  گلچین شده مد را ، نمایش خواهد داد. در ادامه با مدوپیا همراه باشید تا درمورد تم امسال مت گالا بیشتر بخوانید.

سوررئال - اثر سارا موون - 1980
سوررئال – اثر سارا موون – 1980

“اَندرو بولتُن” کیورِیتور یا هنرگردان ارشد موزه متروپولیتن ، تم امسال را “درباره زمان : مد و استمرار” اعلام کرده و “وندی یو” کیوریتور انجمن طراحی لباس ، آن را به عنوان : قسمتی از تاریخ فشن که متناوب ، غیر معمول و ناهمگون می‌باشد ، بیان کرده است. منبع الهام بولتن ، فیلمی فانتزی بنام “اورلاندو” به کارگردانی سالی پاتر ، محصول سال 1992 ، که خود ، با موضوع سفر در زمان ، با الهام از کتابی با همین نام ، اثر “ویرجینیا وُلف” ، ساخته شده است. بولتن در این باره می‌گوید : “در این فیلم ، صحنه ای فوق العاده وجود دارد که در آن “تیلدا سووینتُن” ، درحالی که یک پیراهن “sack-back” یا ” Robe à la Francoise” که پوشاک زنان قرن 18هم می‌باشد ، پوشیده است ، وارد یک لابرینت می‌شود و هرقدر جلوتر می‌رود ، لباسش ، تغییر میکند و تبدیل به پوشاک نیمه قرن 19هم می‌شود و در آخر ، او از انگلستان سال 1850 ، سر در می‌آورد.”

تیلدا سوینتن
تیلدا سوینتن با پیراهن “sack-back” در فیلم “اورلاندو”

همچنین در هنگام برگزاری مراسم ، قرار است نقل قول هایی از کتاب های ویرجینیا ولف با موضوع “زمان” ، مانند : “اورلاندو” ، “خانم دالووِی” و “بسوی فانوس دریایی” ، بصورت صوتی ، پخش شود.
نام فیلسوف فرانسوی “هنری بِرگسون” که نظریه “la durée” یا “مدت زمان” ، زمانی که جریان دارد ، نامرئی ، متراکم وغیر قابل تفکیک است را مطرح کرده ، درکنار نام “مایکل کانینگهام” ، نویسنده رمان “ساعت ها” که آن نیز با الهام از کتاب “خانم دالووی” نوشته شده است ، در قسمت هایی از مراسم ، برده خواهد شد. بولتن در این مورد نیز می‌گوید : “بخش مورد علاقه من درباره زمان از دیدگاه ویرجینیا ولف ، مسئله تسلسل در زمان است. در آن هیچ شروع ، میانه و پایانی وجود ندارد. این دقیقا مانند حس درونی من نسبت به دنیای مد می‌باشد. فشن همان زمانِ حال است.”

ساعت - اثر سارا موون - 1999

ذات و طبیعت انسانی ، تقسیم بندی و دسته بندی می‌باشد . همانطور که بولتن می‌گوید “نگاهی به تاریخ با چشمان یکسان”.
همچنین در ویدئویی که در مراسم یادبود کارل لگرفلد در ماه جون پخش شد ، کارل گفت :”وقتی شما درحال تصور یک دوره هستید ، لباس ها اولین چیزی هست که در ذهن شما ، نقش می‌بندد. مثلا وقتی می‌گویند قرن 18هم ، شما قلب از آنکه به معماری یا هرچیز دیگری فکر کنید ، به یاد دامن های بسیار بزرگ و پف دار و مکعبی شکل می افتید.”

دامن های "pannier"

ماموریت بولتن درباره زمان که تم امسال نیز هست ، این است که آن را به چالش بکشد و پیچیده اش کند و باعث شود ما طرز تفکر خود را به تاریخ فشن ، تغییر دهیم. برای این کار ، او قرار است درقسمت نمایشگاه ، 160 عدد پوشاک زنانه از 150 سال گذشته را بر اساس بازه زمانی ، به دو قسمت تقسیم کند ؛ نمایش مد گذشته ، حال و حتی آینده !
قسمت اول شامل لباس هایی تماما سیاه رنگ می‌باشد ، بولتون توضیح می‌دهد :”این یک دسته بندی بسیار منظم و دقیق از تاریخ مد سال 1870 تا سال 2020 می‌باشد ، یک بازه زمانی از مدرن شدن.”
اما بخش دوم ، نشان دهنده قسمتی ست که کیوریتور از آن ، به عنوان “نامنظم در چیده شدن به ترتیب بازه زمانی” اشاره می‌کند. این مجموعه بیشتر به رنگ سفید با وجود کمی از رنگ های مختلف در بعضی قسمت ها ، می‌باشد.

تاریخ مد

در یک نشست مطبوعاتی ، “مکس هولین” مدیر مت گالا ، مفهوم تم امسال را دقیق تر شرح داد :” این نمایشگاه ، ماهیت زودگذر مد را درنظر می‌گیرد و با بکار گرفتن “فلش بک” ها و “فست فوروارد” ها ، نشان میدهد که آن ، چگونه می‌تواند پی در پی و منظم باشد. بولتن اعتقاد دارد مقایسه دو طراح از ادوار متفاوت مانند مقایسه “عزالدین علیه” و “مَدلین ویونه” یا “پُل پوآره” و “جان گالیانو” ، یا حتی مقایسه دو طراح از یک دوره که یکی از آن ها موفق شده و دیگری خیر ، مانند “ژان پَتو” و “کوکو شَنِل” در دهه 20 یا “رِی کاواکوبو” و “جورجینا گادلی” در دهه 80 ، میتواند این ماهیت مد را دقیق تر نشان دهد.
به اعتقاد بولتن ، پیدا کردن نقاط اشتراک بین بخش اول و دوم ، کاری ضروریست. او سعی دارد این اشتراکات را در طرح ها ، نقوش ، الگو ها ، تکنیک ها ، موتیف ها و پترن ها ، پیدا کند. در میان طراحان محبوب خود ، او به ارتباط میان دامن های “bumster” که سال 1995 توسط “الکساندر مک کوئیین” طراحی شد ، با پیراهن های ابریشمی سیاه رنگ با سیلوئت پرنسسی که در اواخر دهه 1870 پوشیده می‌شد ، اشاره می‌کند . “در تمام این سال ها مک کوئیین بر طبق سیلوئت پرنسس ، طراحی می‌کرد و به نظر من ، دامن های “bumster” ، متفاوت ترین طراحی نسبت به آن بود.”

1870s
دامن bumster

بطور کلی تم مت گالای امسال بیان کننده تغییرات و تحولات دنیای مد از گذشته تا کنون است و اینکه مد و زمان چقدر با یکدیگر مرتبط و برهم تاثیرگذارند. بعید نیست که در جای جای مراسم ساعت های بزرگ و کوچک را به عنوان سمبلی از زمان ، ببینیم.

این مطلب را از دست ندهید  شغل های صنعت مد
میزبانان مت گالا 2020

مراسم امسال مانند همیشه در نخستین دوشنبه ماه می ، به تاریخ 4 می سال 2020 ، در سالن “Iris and B. Gerald Cantor” با اسپانسری برند “لویی ویتون” برگزار می شود ، همچنین طراحی فضای مراسم ، بر عهده “Es Devlin” طراح صحنه و هنرمند تجسمی ، می‌باشد. میزبانان مراسم امسال نیز مریل استریپ ، اما استون ، Nicolas Ghesquière مدیر خلاقیت برند لویی ویتون ، لین-منوئِل میراندا و آنا وینتور خواهند بود. مریل استریپ برای اولین بار در این مراسم حضور خواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب