Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

هر آنچه از مت‌گالا 2019 دوست دارید بدانید!

4.9/5 (184)

به‌جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین ایونت در حوزه مد و فشن در دنیا، مت‌گالا است. علاقه‌مندان به این حوزه از ماه‌ها قبل اخبار و حواشی این مراسم را با اشتیاق دنبال می‌کنند. ما در این مقاله از مجله مدوپیا به هرآنچه از مت‌گالای 2019 مرتبط است، می‌پردازیم.

تاریخچه مت‌گالا

مراسم مت‌گالا که در موزه هنر متروپولیتن نیویورک برگزار می‌شود، مهم‌ترین رویداد در تقویم سالانه حوزه مد و فشن است. اولین بار در سال 1948 شخصی به نام الینور لمبرت تصمیم به برگزاری این مراسم گرفت تا با تشویق ثروتمندان نیویورک برای حمایت از انستیتو طراحی لباس، مقداری سرمایه برای این انستیتو جمع‌آوری کند. با گذشت سال‌ها، اهمیت مت‌گالا بیشتر شده است و فقط محدود به فعالان صنعت مد نیست. در سال‌های اخیر بسیاری از سلبریتی‌های مطرح سینما یا خوانندگان مهمانان ویژه این مراسم بوده‌اند.

مت‌گالا

زمان و مکان مراسم مت‌گالا

طبق زمان‌بندی مشخص‌شده، مت‌گالا امسال در 6 ماه می که اولین دوشنبه ماه میباشد، که برگزار شد. فرش قرمز این مراسم از ساعت 7 بعد‌از‌ظهر به وقت محلی شروع شد.
مت‌گالا در موزه هنری متروپولیتن نیویورک برگزار می‌شود. مهمانان در ابتدا به فرش قرمز قدم می‌گذارند و بعد از آن تا قبل از صرف شام می‌توانند از نمایشگاه آثار هنری موزه دیدن کنند.

مت‌گالا

تم مت‌گالا

هر ساله 6 ماه قبل از تاریخ برگزاری مراسم، تم مشخصی از طرف موسسه طراحی لباس انتخاب و اعلام می‌شود. تم مت گالا 2019 نیز “camp: notes on fashion” (اردوگاه هنر اغراق‌: یادداشت‌هایی بر فشن) است. در حقیقت بر اساس تم انتخاب‌شده، مهمانان لباس خود را برای فرش قرمز مراسم آماده می‌کنند. از سال 1995 مراسم مت‌گالا به مدیریت سردبیر مجله ووگ ” آنا وینتور” برگزار می‌شود و البته هر ساله به انتخاب وینتور میزبان‌های خاصی نیز او را در برگزاری حمایت می‌کنند؛ مثلا در سال‌های پیش امل کلونی، دوناتلا ورساچه و ریحانا میزبان‌های هفتادمین سالگرد مراسم مت‌گالا بودند و میزبانی مت‌گالا 2019 را نیز لیدی گاگا، الکساندره میکله، هری استایل و سرنا ویلیامز به عهده داشتند.

معرفی تم مت‌گالا

تم معرفی‌شده برای مت‌گالای 2019 که در بالا نیز اشاره شد، camp: notes on fashion
(اردوگاه هنر اغراق‌: یادداشت‌هایی بر فشن) است که بر اساس گفته‌های اندرو بولتون مدیر موزه موسسه لباس، این تم الهام‌گرفته از مقاله معروف سوزان سونتاگ به نام “notes on camp” می‌باشد که در سال 1964 نوشته شده است. به گفته بولتون باورهایی که نویسنده در این مقاله از مکتب کمپ بازگو کرده است، به‌شدت با شرایط و فضای فرهنگی و سیاسی جامعه کنونی ما مطابقت دارد. به عبارتی باعث به‌وجودآمدن رزونانس فرهنگی شده است.
از نظر نویسنده، کمپ، عشق به غیر‌طبیعی‌هاست؛ به هنر اغراق‌شده و یا حتی مصنوعی. از طرف دیگر نویسنده در این مقاله سعی دارد به بستر جنسیتی جامعه اشاره کند؛ به باور‌هایی که از زن و مرد وجود دارد. او تلاش می‌کند به مخاطب بفهماند جنسیت آن چیزی نیست که از زمان تولد برای هر کس انتخاب می‌شود بلکه هرکس در گذر زمان با درکی که از خود پیدا می‌کند، می‌تواند جنسیتش را برگزیند و یا حتی بدون جنسیت بماند. او در آن زمان به مسئله هم‌جنسگرایی اشاره می‌کند. قطعا همه طرفداران مکتب کمپ هم‌جنسگرا نیستند ولی پیشگامان این مکتب هم‌جنسگرایان بوده‌اند.
ولی مفهوم کمپ را اگر در فشن بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم این‌گونه تعریف کنیم: هنری اغراق‌شده از قراردادن آنچه مربوط به گذشته است، در کنار چیزی که مدرن و معاصر است. این هنر اغراق‌شده جدی است در کنار اینکه خنده‌دار هم است، زیباست در کنار اینکه هم زشت است و هزاران مفهوم متناقض و اغراق‌شده دیگر.

کمپ و رزونانس فرهنگی

مفهوم رزونانس در فیزیک به زبان ساده این‌گونه است: در دریا وقتی دو موج به یکدیگر می‌رسند، با یکدیگر برخورد می‌کنند و موج بزرگتری را به وجود می‌آورند که قدرت بیشتری دارد. حال این موضوع در فضای فرهنگی و سیاسی جامعه نیز یکسان است. اگر محتوای مقاله یا کتابی با نیازهای یک جامعه همسو باشد، با قدرت و شدت بیشتری می‌تواند تاثیر‌گذار باشد. حال اگر در هنر، طراحی انجام شود که با خواسته و باورهای فعلی آن جامعه همسو باشد، می‌تواند مفهوم غنی از رزونانس فرهنگی را بسازد.

این مطلب را از دست ندهید  وقتی هیچ چیز برای پوشیدن نداریم!

مهمانان با چه استایلی در مراسم حاضر می‌شوند؟

‌هر ساله مهمانان که سلبریتی‌ها از مهمترین آنها هستند، با توجه به تم مراسم، تصمیم به انتخاب طرح برای استایلشان می‌گیرند. البته ماه‌ها این تصمیم از برندهای مختلف و سلبریتی‌ها زمان می‌برد. برندهای لباس و زیورآلات، سلبریتی خاصی را برای آنکه سفیر آن برند در مراسم باشد، انتخاب می‌کنند. آنها با توجه به تم مراسم لباس‌های متفاوتی را طراحی می‌کنند که با مشورت و موافقت طرفین، بهترین آنها آماده می‌شود.

در مت‌گالا امسال با تم انتخاب‌شده (اردوگاه هنر اغراق‌: یادداشت‌هایی بر فشن) قطعا باید آماده دیدن لباس‌های عجیبی در مراسم باشیم. میزبان‌های مراسم از گوچی که حامی مالی مراسم است تا ولنتینو و شیاپرلی خود برندهایی هستند که به‌خوبی با استایل کمپ آشنایی دارند. لیدی گاگا نیز از خوانندگان پاپ طرفداراستایل کمپ به حساب می‌آید. الکساندره میکله، مدیر هنری برند گوچی هم معتقد است کمپ، طبیعت هستی اوست. مهم‌تر از همه شخص آنا وینتور است که خودش یکی از نمادهای استایل کمپ به شمار می‌آید.

استایل میزبانان مراسم

آنا وینتور

آنا وینتور سردبیر مجله ووگ که حدود 20 سال است مدیریت مراسم مت گالا را نیز به عهده دارد، در مراسم مت گالا 2019 با لباس صورتی گل‌دار به‌همراه شنلی کوتاه از پر حضور یافت. او به‌همراه دخترش که لباسی از الکساندر مک کوئین به تن داشت، در ورود به فرش قرمز همراهی شد. طراحی و دوخت لباس آنا وینتور را برند شنل به عهده داشت که به گفته او دقیقا مطابق با ویژگی‌های مفهموم کمپ (هنر اغراق) طراحی شده است. او اضافه کرد به گفته سوزان سونتاک، کمپ همچون زنی است با 3 میلیون ویژگی در هنگام راه‌رفتن.

آنا وینتور مت گالا 2019
آنا وینتور به همراه دخترش در مت گالا 2019

لیدی گاگا

لیدی گاگا که امسال برنده اسکار موسیقی و گرمی شده است، یکی از میزبانان مراسم مت گالا 2019 است. او با لباسی هماهنگ با تم مراسم در فرش قرمز حاضر شد. لباس او طراحی brandon maxwell است که لباس مراسم اسکار او را نیز طراحی کرده بود. لباس او از 4 لایه تشکیل شده بود و به جرات یکی از جذاب‌ترین لباس‌های مراسم بود. لایه اول، لباس صورتی بسیار بزرگ و پفی و حجیم بود که در ابعاد لباس مفهوم کمپ را می‌دیدیم. لایه دوم لباس مشکی با یقه کج بود و کلاشی شبیه به تلفن همراه به دست او بود.

این مطلب را از دست ندهید  ریکاردو تیشی ، طراحی ایتالیایی در فرانسه
لیدی گاگا مت گالا 2019
لیدی گاگا مت گالا 2019

الساندرو میکله و هری استایلز

الساندرو میکله (مدیر هنری گوچی) و هری استایلز که دیگر میزبانان مراسم بودند، با لباس‌هایی از برند گوچی در مراسم حضور یافتند. لباس هری استایلز که سرهمی مشکی رنگ بود، الهام‌گرفته از لویی چهاردهم یعنی یکی از افراد تاثیرگذار در استایل کمپ بوده است. او که از لاک برای ناخن‌هایش استفاده کرد بود، در توضیح گفت: “استایل کمپ یعنی بدون ترس از قضاوت‌شدن و با آزادی لباس پوشیدن.”

الساندرو میکله و هری استایلز مت گالا 2019
تالساندرو میکله و هری استایلز مت گالا 2019

جی‌جی حدید

جی‌جی حدید که برای سال ششم در مراسم مت گالا شرکت می‌کرد، امسال با لباسی از برند مایکل کورس پا به فرش قرمز گذاشت. می‌توان جی‌جی را ملکه سرزمین یخ‌ها لقب داد. لباس او تماما از پارچه‌ای به رنگ سفید و نقره‌ای و طلایی بود. او از همان پارچه کلاهی هم به سر گذاشته بود.

جی جی حدید مت گالا 2019
جی‌جی حدید مت گالا 2019

کاردی بی

کاردی بی هم به سراغ یک پیراهن بسیار جالب از تام براون رفته بود. تام براون هم از طراحان بسیار خلاق دنیای مد و هم استاد لباس‌های جذاب و گاهی هم غیرمنتظره است. طول دنباله این لباس سه متر بود و از سی هزار پر در آن استفاده شده بود. 35 نفر مجموعا 2000 ساعت کار کردند تا چنین نتیجه‌ای حاصل شد.

کاردی بی مت گالا 2019
کاردی بی مت گالا 2019

جرد لتو

جرد لتو نیز با لباسی از برند گوچی در مت گالا 2019 حاضر شد. او که با مجسمه‌ای از سرش پا به فرش قرمز گذاشت، باعث تعجب همگان شد. البته این مجسمه‌های سر نمادین که برگرفته از استایل کمپ هستند، برای اولین بار در شوی لباس پاییز و زمستان گوچی نیز دیده شده بودند.

جرد لتو مت گالا 2019
جرد لتو مت گالا 2019

به این مطلب امتیاز دهید

10 دیدگاه در “هر آنچه از مت‌گالا 2019 دوست دارید بدانید!

خدا میدونه چقدر منتظرم مت گالا امسالم و چقدر از تم امسال خوشحالم و چقدر از شما مچکرم که این متلبو به این زیبایی اماده کردید

خیلی ممنون

یکی از عالی ترین مطالب مدوپیا بود که بسیار خوب به موضوع پرداخته شده بود.
سپاسگزارم

خیلی ممنون

در مراسم امسال آیا ریحانا هم حضور داره چون این مراسم بدون ریحانا واقعا جذابیتی نداره

به طور معمول بیشتر سلبریتی‌ها در مراسم به عنوان مهمان دعوت میشوند ولی پارسال ریحانا یکی از میزبانان مراسم بود.

عالیییی عالیییی عالییییی .. فقط جایی به رنگ اشاره نشده .. مهمه؟! و همینطور جنس لباسها؟! خسته نباشی عزیزم ⁦❤️⁩

سلام ببخشید مقاله ای که در بالا ذکر کردید ایا ترجمه ی این مقاله در دسترستون هست ممنون میشم این مقاله رو داشته باشم ببخشید همچین چیزی رو ازتون درخواست کردم در حال حاضر امکان ترجمه ی این مقاله رو ندارم ممنون میشم از لطفتون

خسته نباشید بابت زحمتت برای نوشتن متنُ شِیر کردنش واس بقیه! دست خوش!😉

چرا خیلی از سلبریتی ها حضور ندارند؟دعوت نمیشن؟یا دعوت میشن ولی نمیان؟میخوام بدونم معیار خاصی برای دعوت سلبریتی ها هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب