Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

تمام لوازمی که برای سفر به آن نیاز دارید

4.88/5 (17)

فهمیدن اینکه در سفر در کوله‌پشتی خود چه لوازمی را باید حمل کنید، حتی برای کسی که چند بار این کار را انجام داده است نیز می‌تواند تا حدودی سخت باشد. در این میان مواردی وجود دارد که دانستن آنها نه‌تنها در نحوه‌ چیدن کوله کمکتان می‌کند بلکه تاثیر زیادی بر سفر شما دارد. آیا تنها سفر می‌کنید یا به همراه دوستان خود به سفر می‌روید. آیا هدف شما اعماق جنگل است یا می‌خواهید شب را در کنار یک شهر، جاده یا محیط ساخت انسان بمانید. آیا در محل موردنظر گونه‌های جانوری خطرناکی زندگی می‌کنند یا باید تنها نگران پشه‌ها باشیم. دانستن این مسائل به شما کمک می‌کند تا سفر ایمن داشته باشید.

باید توجه کنید که آب‌وهوا، پوشش گیاهی و جانوری در یک منطقه تعیین‌کنندگان اصلی لوازم سفر موردنیاز شما است. پس سعی کنید قبل از حرکت به مقصد موردنظر اطلاعات کاملی از این موارد به دست آورید.

سفر با یک کوله

اشتباه رایجی که اغلب افراد کم‌تجربه مرتکب می‌شوند، بیش از حد وسیله برداشتن است. هیچ‌چیز بیشتر از یک کوله‌ سنگین نمی‌تواند شما را در طول راه خسته کند، اما در مقابل مواردی وجود دارد که حتما باید به آنها توجه کنید تا در طول سفر با مشکلی رو‌به‌رو نشوید. در لیست زیر سعی می‌کنیم تا بخشی از این موارد را ذکر کنیم.

پوشاک

سفر با یک کوله

همانطور که ذکر شد آب‌وهوا اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده‌ لوازم سفر موردنیاز است اما یک قانون کلی در اینجا می‌تواند به شما کمک کند تا کوله‌ای سبک و کم حجم را جابه‌جا کنید. همیشه به‌جای برداشتن یک ژاکت ضخیم یا پولیوری پشمی از ترکیب چند لباس گرم اما نازک استفاده کنید. پوشیدن لایه‌ای لباس هم به شما کمک می‌کند سبک سفر کنید هم در طول روز با افزایش یا کاهش دما می‌توانید چند لایه را دربیاورید یا به تن کنید. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه‌هایی که تجهیزات کمپینگ را می‌فروشند لباس‌های مناسب با این کار را تهیه کنید.

لایه‌ زیرین: لباس‌های زیر که از جنس پلی پروپیلن دوخته شده می‌تواند انتخاب خوبی برای این سفرها باشد. جنس خنک و کم‌وزن این لباس‌ها قطعا برای شما مناسب است.

سفر با یک کوله

لایه‌ میانی: در اینجا نیز استفاده از لباس‌های نازکی که دارای آستر یا عایق درونی است، گزینه‌ مناسب است.

لایه‌ بیرونی: برای محیط‌های باز یا کوه‌ها که بادهای شدید یا رطوبت بالایی دارند، استفاده از بادگیر به‌شدت توصیه می‌شود. بهتر است بادگیر شما از جنسی باشد که آب را از خود عبور ندهد. به این صورت اگر با آب‌وهوای بارانی غافلگیر شدید می‌توانید بدون خیس‌شدن خود را به یک سرپناه مطمئن برسانید. اگر به محیطی سرد می‌روید لایه‌ بیرونی را ضخیم و گرم انتخاب کنید.

سفر با یک کوله

جوراب اضافه: پاهای خیس می‌تواند شما را به‌سرعت خسته و کلافه کند پس حتما مطمئن شوید تا یک جفت جوراب اضافه با خود همراه داشته باشید. دقت کنید که پشم جنس بهتری برای یک جوراب است تا کتان.

این مطلب را از دست ندهید  راهنمای برنزه شدن در تابستان

کلاه و دستکش: با توجه به آب‌وهوای منطقه کلاهتان یا باید به‌خوبی از شما در برابر تابش خورشید محافظت کند یا شما را به‌خوبی گرم نگاه دارد. اگر در مسیر خود از کوه یا مسیری سخت عبور می‌کنید حتما یک جفت دستکش صخره‌نوردی به همراه داشته باشید.

عینک: عینک‌ها در انواع متفاوتی وجود دارند. در ابتدا مطمئن شوید که یک عینک آفتابی خوب به همراه دارید. پس از آن می‌توانید به عینک‌های تخصصی مانند عینک اسکی برای کوه‌های برفی و یا عینک شنا برای کمپ کنار یک ساحل آرام فکر کنید. توجه داشته باشید که در شرایط سخت ممکن است به‌سرعت به چشم‌هایتان آسیب بزنید؛ پس عینک را جدی بگیرید.

سرپناه

سفر با یک کوله

تا زمانی که در شرایط عادی آب‌وهوا به سر می‌برید، گذراندن شب زیر آسمان پر ستاره همیشه یک تصویر رویایی است. بهتر است برای گذراندن شب در یک محیط باز یک چادر کوچک در لوازم سفر خود به همراه داشته باشید. توجه کنید که اگر برای یک پیاده‌روی طولانی به جنگل می‌روید بهتر است چادر سبک به همراه داشته باشید. یک کیسه خواب کوهنوردی نیز که دمای داخل را تنظیم می‌کند، ضروری است. در صورتی که به منطقه‌ صخره‌ای سفر می‌کنید، مطمئن شوید که یک پد خواب مناسب به همراه دارید.

سفر با یک کوله

مجموع لوازمی که برای خواب با خود حمل می‌کنید می‌تواند وزن زیادی داشته باشند، پس سعی کنید لوازم سفر را مناسب با ناحیه‌ هدف انتخاب کنید. همچنین برای جلوگیری از نیش حشرات قبل از حرکت، سالم‌بودن توری چادر را امتحان کنید. حشرات را باید همیشه جدی بگیرید و اسپری‌های ضدحشره به همراه داشته باشید چراکه در بهترین حالت با یک گزیدگی آلوده و در بدترین شکل ممکن است با یک حشره‌ سمی روبه‌رو باشیم.

غذا

سفر با یک کوله

پیاده‌روی طولانی قطعا شما را به‌شدت گرسنه می‌کند. طبق تجارب افراد حرفه‌ای در این زمینه، در سفرهای این‌گونه شما بیشتر از حالت عادی غذا می‌خورید پس مطمئن شوید که به اندازه‌ کافی مواد غذایی به همراه دارید. بهتر است که برای میان‌وعده‌ها نیز چیزی به همراه داشته باشید.

سعی کنید برای تمامی وعده‌های خود از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید و بی‌برنامه یخچال خود را خالی نکنید. با وجود مناسب‌بودن کنسروها برای سفر باید دقت داشت که هر کنسرو وزن زیادی دارد و اگر بخواهید برای تمام وعده‌ها از آنها استفاده کنید قطعا کوله‌ خود را بسیار سنگین کرده‌اید. بنابراین بهتر است ترکیبی از غذاهای سرد را در لوازم سفر با خود به همراه داشته باشید. همانطور که یک بسته نودل می‌تواند شما را برای مدت طولانی سیر نگاه دارد، به همراه داشتن گوشت دودی یا خشک، ماهی خشک، میوه‌ خشک‌شده، آجیل یا خرما نیز به‌شدت توصیه می‌شود.

سفر با یک کوله

داشتن یک ظرف که بتوان در آن غذا را گرم کرد یا پخت، یک لیوان برای نوشیدنی‌های داغ، یک قاشق و چنگال و مقداری مواد اشتعال‌زا بسیار کاربردی است. اگر در زمینه‌ غذا فردی سخت‌گیر هستید می‌توانید در انگشت‌های یک دستکش یکبار مصرف مقداری از پنج ادویه‌ موردعلاقه‌ خود را به همراه ببرید.

این مطلب را از دست ندهید  برنامه‌ریزی برای سفر در تعطیلات!

آب

سفر با یک کوله

آب مهم‌ترین مسئله‌ در سفرهای خارج از شهر است. بیشتر از غذا باید نگران آب باشید. پیشنهاد ما به شما تهیه‌ قرص‌های تصفیه‌ آب و یا نی‌های تصفیه‌کننده است. استفاده از این وسایل در کم‌کردن وزن کوله کمک شایانی می‌کند. اما اگر به این تجهیزات گران‌قیمت دسترسی ندارید به‌هیچ‌وجه از این مسئله بی‌تفاوت نگذرید.

تمام آب موردنیاز خود را به همراه ببرید. شما از چیزی که فکر می‌کنید بیشتر آب مصرف می‌کنید. به جز آشامیدن، شما برای پخت‌وپز و یا کمک به طبیعت‌گردهای دیگر به آب نیاز دارید. شست‌و‌شوی یک زخم یا گزیدگی به مقدار بیشتری از آب تمیز نیاز دارد که فکر می‌کنید.

لوازم راحتی

سفر با یک کوله

شاید عنوان وسایل راحتی شما را به این فکر بیاندازد که این وسایل چندان ضروری نیستند اما از کاربردی‌بودن آنها در طول سفر خود شگفت‌زده خواهید شد. این وسایل را می‌توانید در یک کیف جدا برای دسترسی راحت‌تر قرار دهید. اسپری ضدحشرات، چاقو، کرم ضدآفتاب قوی، باند، دستمال مرطوب، ژل ضدعفونی‌کننده، الکل، پد بهداشتی بانوان و یک بیلچه‌ کوچک بسیار کاربردی است.

وسایل کاربردی

سفر با یک کوله

به هیچ وجه نیاز نیست که در مورد خطرات سفر بیش از حد محتاط باشید اما نباید نسبت به آنها بی‌تفاوت هم باشیم مخصوصا زمانی که به‌تنهایی سفر می‌کنیم. یک گوشی زاپاس با شارژ کامل مخصوص مواقع ضروری، هد لایت با چند باتری اضافه و کیف کوچکی از کمک‌های اولیه در این دسته قرار می‌گیرند.

برنامه‌ سفر

سفر با یک کوله

بسیار مهم است که برای سفر خود برنامه‌ای مدون داشته باشید. حتی در صورتی که به یک مکان آشنا می‌روید، نقشه‌ دقیقی از مسیر خود و نقاطی که قصد دارید در آن شب را بگذرانید تهیه کنید و آن را در اختیار عضوی از خانواده قرار دهید. به‌صورت دقیق مشخص کنید که چند روز سفر می‌کنید و چه زمانی به خانه بازمی‌گردید. بد نیست اگر یک کپی از نقشه‌ سفر خود را در اختیار پلیس محلی قرار دهید.

اگر به هر دلیلی مجبور به تغییر برنامه‌ خود شدید بهتر است با یکی از دوستان یا اقوام تماس بگیرید و آنها را در جریان قرار دهید. نکته‌ آخر اینکه همیشه در جریان گذاشتن دوستان از لذت‌های سفرتان از طریق شبکه‌های اجتماعی بسیار جذاب است اما به‌شدت توصیه می‌کنیم در مورد محل اقامت خود در شب تا روز بعد اطلاعاتی به اشتراک نگذارید. تمام افراد حاضر در این رسانه‌ها مطمئن نیستند و اولین اصل سفر، مخصوصا زمانی که تنها هستید، ایمن سفرکردن است.

سفر با یک کوله

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب