لباس “پرنسس بل” دیزنی چقدر به واقعیت زمان خود نزدیک است؟!

4.81/5 (176)

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که لباس پرنسس‌های دیزنی چقدر شبیه به واقعیت پوشش مردم در بازه زمانی خود است؟ در پایان این مقاله جواب این سوال را خواهید گرفت!

تاریخ‌دان April Calahan این‌گونه به بررسی دو لباس مختلف پرنسس محبوب از انیمیشن “دیو و دلبر”، Bell، می‌پردازد:

قبل از هرچیز لازم است بازه زمانی و جغرافیایی‌ای را که این انیمیشن سعی به نشان‌دادن آن دارد، در نظر بگیریم. به‌دلیل وجود حکومت اشرافی (aristocracy) در این انیمیشن، زمان آن به دوران قبل از انقلاب قرن 18 فرانسه برمی‌گردد.

با لباس مشهور زرد بل این انیمیشن شروع می‌کنیم:

پرنسس بل دیو و دلبر لباس

با اولین نگاه به این لباس به‌سرعت یک اشتباه به چشم می‌خورد. در قرن 18 در فرانسه، چنین رنگ زرد قوی و براقی در لباس‌ها غیرممکن بوده است. قبل از به‌وجودآمدن رنگ‌های مصنوعی در سال 1856، تمام رنگ‌ها از گیاهان، مواد معدنی و حیوانات به دست می‌آمده‌اند. رنگ زرد در آن دوران بیشتر نزدیک به زردی رنگ‌پریده و یا زرد خردلی‌ای تیره با ته‌رنگ قهوه‌ای بوده است.

مورد دوم، شکل یا همان سیلوئت این لباس است. با نگاه‌کردن به استایل یکی از بهترین مثال‌ها برای این دوره، ماری آنتوانت، متوجه می‌شویم که حجم دامن مستقیم از ناحیه باسن شروع میشده است،در صورتی که دامن بل زنگوله شکل است که بیشتر از قرن 18 ،یادآور سیلوعت و لباس های قرن 19 است.

دامن پف دار

اگر بخواهیم این لباس بل را مناسب با قرن 18 بکشیم، باید این مراحل را طی کنیم:

لایه یک: زیرپوش

طی قرن 18، اولین لایه زیرپوش برای هم زنان و هم مردان لباس‌خوابی به نام “شمیس” (chemise) از جنس کتان و یا پنبه بود.

لباس خواب شمیس

لایه دو: شکم‌بند

برای بیشتر از 400 سال اولین لایه پوشش زنان یک شمیس و روی آن شکم‌بند بود. این شکم‌بندها ظاهری مخروطی را به اندام می‌دادند.

شکم بند قرن 18

لایه سه: پنیه

برای ایجادکردن حجم دامن، زنان ساخت‌های سبد مانندی را می‌پوشیدند که دورتادور کمر آنها بسته می‌شد. پنیه‌ها اکثر اوقات از چوب، سیم و یا نیشکر ساخته می‌شدند. در این دوره هرچقدر پنیه شما پهن‌تر و عریض‌تر باشد، نشانه بالاتر بودن طبقه اجتماعی شماست! بعضی از این دامن‌ها آنقدر عریض بودند که فرد مجبور به چرخیدن و از کنار وارد جایی شدن بود. در تصاویر زیر پنیه و همچنین ترکیبی از پنیه و شکم‌بند را می‌بینید:

لایه چهار: پتی کت

پتی کت‌ها که روی پنیه پوشیده می‌شدند، نوعی زیرپوش زنانه شبیه دامن بودند که باز هم برای ایجاد حجم استفاده می‌شدند. گاهی پانزده لایه یا حتی بیشتر روی پنیه پوشیده می‌شد که وزن آنها حدودا به 10 کیلوگرم می‌رسید.

پتی کت

لایه پنج: پیراهن

این لایه شباهت زیادی به لباس مهمانی‌هایی که امروزه می‌پوشیم ندارد، چون خود به‌تنهایی از لایه‌های جداگانه تشکیل می‌شود و جلوی آن بسته نمی‌شد. می‌توان گفت این لباس‌ها بیشتر به کت‌های بلند شباهت دارند تا لباس‌های شب امروزی.

پیراهن های قرن 18

لایه شش: stomacher

این لایه روی قسمت بالایی لباس نصب می‌شد. استومکر افراد سلطنتی یکی از پرکارترین و مجلل‌ ترین قسمت‌های لباس بود و با جواهر، سنگ‌های قیمتی و گل‌دوزی‌های ظریف تزئین می‌شد. این استومکرها یا به لباس سنجاق و یا دوخته می‌شدند! بله، زنان قرن 18 هر روز قسمت‌هایی از لباس‌هایشان در حالی که آن را به تن داشتند، دوخته می‌شد!

زمان آن رسیده است که به مدل موی بل نگاهی بیندازیم:

موهای بل یک جز بسیار مهم مدل موی آن قرن را کم دارد، pouf! این مدل مو که در زمان خود بسیار ترندی بود با کمک پوستیژ که زیر آن یک سازه چوبی قرار می‌گیرد، درست می‌شود که موی فرد دور این پوستیژ عظیم پیچیده شده و با گل و… تزئین می‌شود. طول این نوع مدل موها به 91 سانتی‌متر می‌رسیدند!

نکته قابل توجه دیگر دستکش‌ های بل هستند! در این قرن دستکش‌ ها آیتم‌ های مهمی در استایل یک خانم نبوده‌اند و به جای آنها بادبزن ترجیح داده می‌شده است. زنان در این زمان از بادبزن‌ها برای ارتباط برقرارکردن با مردان استفاده می‌کردند، حتی یک حرکت ساده بادبزن می‌توانست به‌معنای بله و یا خیر باشد!

حالا نوبت به بررسی لباس ساده و روزانه آبی بل رسیده است. همانطور که خود بل در این انیمیشن می‌گوید: “there must be more than this provinvial life!”، او در شهری با مردم کوته‌ فکر زندگی می‌کرد. آیا لباس آبی او مناسب قرن 18 است؟

لباس بل دیو و دلبر

دو ایرادی که می‌توان به لباسی که بل در شهر پوشیده است گرفت، نپوشیدن جوراب ساق بلند و کلاه است! بدون توجه به طبقه اجتماعی، در قرن 18، تمام زنان جوراب‌ های ساق بلند می‌پوشیدند. این ساق‌ ها تا روی ران ادامه پیدا می‌کردند و برای اینکه سرجایشان بمانند، درست در بالای زانو با یک روبان بسته می‌شدند.

پیش‌ بندی که بل روی لباس خود دارد، کاملا انتخاب مناسبی برای پوشش این دوره بوده است. در قرن 18 لباس و به‌ طور کل پارچه بسیار گران بوده است و مردم به‌خصوص زنان کارگر برای حفظ‌ کردن لباس‌ هایشان از خراب‌ شدن، روی لباس‌های خود پیش‌بند می‌بستند.

این مطلب را از دست ندهید  استایل پانک سبک آوانگاردترین معترضان

تمام زنان در قرن 18 از زیورآلات برای پوشاندن سر خود، و انواع کلاه با لبه و بی لبه استفاده استفاده میکردند. نشان دادن مو در فضاهای عمومی به هیچ وجه نشانه خوبی نبود.

انیماتورهای دیزنی سعی کرده‌اند با رفرنس‌های کوچکی، تاریخ را در این ورژن رمانتیزه‌ شده و رویایی قرن 18 جای بدهند که باید گفت در این کار چندان موفق نبوده‌اند و بسیار از واقعیت دور شده‌اند؛ اما سوال اصلی این است که با نشان‌ دادن حقایق و سختی‌های قرن 18 آیا این انیمیشن می‌توانست به پرطرفداری ورژن رومانتیزه‌ شده‌اش باشد؟!

به این مطلب امتیاز دهید

10 دیدگاه در “لباس “پرنسس بل” دیزنی چقدر به واقعیت زمان خود نزدیک است؟!

خب البته تحليل شما كاملا درسته !
ولي بايد اين رو هم در نظر بگيريم كه بل مثلا باقي أفراد جامعه و دختراي اون زمان فكر نميكرد!
اون بجاي اينكه دنبال ظاهر باشه
ب فكر علم و دانش بود
شايد يكي از دلايلي ك باعث شده اونا اين شخصيت رو اينجوري طراحي كنن همين بوده ! دخترب ك از مد پيروي نميكرد!

خیلی خوب نوشتین. منم نظرتون رو قبول دارم.

خیلی ممنون از نظرتون.

خیلی ممنون از نظرتون،مساله این هست که در اون دوران،پیروی از “مد” به شکل امروز نبوده و حتی به واژه “مد” به شکلی که امروز به اون پرداخته میشه پرداخته نمیشده،در اون بازه زمانی نوع پوشش قانونی بوده بین قوانین دیگه و مهم تر از همه نشون دهنده موقعیت اجتماعی بوده که توسط رعایا رعایت میشده.وقتی از مد اون زمان صحبت میکنیم بیشتر منظورمون به مجموع عادات زنان اون دوره و لباس ها و آیتم هایی هست که در اون دهه در دسترس بوده؛به همین دلیل هست که انتخاب های لباس انیماتور ها غیرمنطقی به نظر میرسند.

تلفظ فرانسه “شمیز”ه نه “شمیس”. مطلب خیلی جالب بود. از جورابهای ساق بلند قرن هجده خیلی خوشم اومد ? جواب سوال آخر: نه، با نشان دادن حقایق و سختی‌های قرن هجدهم به هیچ وجه نمی تونست چنین موفقیتی کسب کنه. واقعیت هیچوقت جذاب نیست مخصوصا برای عوام که مخاطب اصلی صنعت سرگرمی هستند.

خیلی ممنونم از نظرتون،متاسفانه به دلیل پیچیده بودن تلفظ کلمات در زبان فرانسه،به تلفظ انگلیسی این کلمات بسنده میکنیم.در مورد نظر آخرتون هم باید بگم که کاملا همینطوره.

جالب بود. گاها مطالب نقد گونه در مورد لباس های مورد استفاده در انیمیشن ها و فیلم ها بگذارید.

خیلی ممنون از نظزتون،حتما.

خیلی مطلب جالبی بود ،نشون دادن این تفاوتها توی طراحی و واقعیت . من که لذت بردم ،کاش بقیه پرنسس هارو هم همینجوری برامون ارزیابی کنید .

Matlabe jazabi bood onqadr k mano az insta ovord be site eton?
Mamnon az matalebe khobeton

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب