Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

نگاهی به پوشش و لباس محلی هرمزگان و بندرعباس

4.88/5 (76)

لباس‌های محلی ناحیه‌ی جنوب ایران را می‌توان در میان پوشاک سنتی تافته‌ای جدا بافته دانست؛ نه به این معنی که برتری نسبت به دیگر پوشاک اقوام داشته باشد اما روح خاصی را می‌توان در آن دید که به‌ملایمت برخورد امواج به ساحل در یک ظهر تابستانی گرم و دوست‌داشتنی و به‌مانند وعده‌ی یک جشن پرشور می‌تواند فرد را به هیجان بیاورد. تجربه‌ای که از دیدن چنین لباس خوش‌نقشی به فرد القا می‌شود، بیشتر به‌مانند پریدن از صخره‌ای بلند به درون دنیایی از رنگ‌های روشن و شادی‌آور است تا یک ادراک بصری صرف. پارچه‌هایی رنگارنگ با طرح‌هایی متفاوت که باغی بی‌انتها را با هزاران راز نهفته درونشان به تصویر کشیده‌اند، بیشتر هویتی نزدیک به یک شعر عالی یا قطعه‌ی موسیقی بی‌نظیر حاصل دست یک استاد را دارند تا پارچه‌ای برای پوشش. در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف این پوشش زیبا می‌پردازیم.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

پیراهن

پیراهن را می‌توان بخش اصلی پوشش محلی جنوب ایران دانست. این لباس معمولا از جنس پارچه‌های نازکی تهیه می‌شود که قابلیت خوبی برای عبور هوا دارند. چنین امری با توجه به شرایط آب‌وهوایی این منطقه بسیار ضروری است. اصولا پارچه‌ی مصرفی برای این لباس‌ها جنسی معمولی مانند تترون دارد مگر اینکه لباس برای مجالس خاص تهیه شود که در این صورت می‌توان پارچه‌های زربافت و گران‌قیمت را نیز در آن به کار گرفت.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

جزئیات

یکی از نکاتی که این پوشش محلی را خاص جلوه می‌دهد، جزئیات دقیق و هنرمندانه‌ی کارشده در پیراهن‌هاست. بخش زیادی از پیراهن‌های هرمزگان و بندرعباس با دست دوخته می‌شوند. می‌توان بازتابی از هنر و فرهنگ این بخش از ایران را با دقت در پولک‌دوزی‌ یا منجوق‌دوزی‌هایی که طی ساعت‌ها کار سخت روی لباس‌ها کار شده، دید. این نقش‌ها عمدتا مجموعه‌ای از گل‌های رنگارنگ یا الگوهای هندسی زیبا را به تصویر می‌کشند. طرح‌های پارچه عمدتا بر روی یقه‌ و آستین لباس‌ها و گاهی حاشیه‌ی آن به‌خوبی قابل مشاهده است.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

رنگبندی و سبک‌شناسی

اصولا رنگ‌های به‌کاررفته در پیراهن جنوبی شاد و پرانرژی است. جلوه‌ی دیگری از فرهنگ سرزنده‌ی جنوب در موسیقی یا رقص این خطه نیز به چشم می‌خورد. رنگ‌های به‌کاررفته در پیراهن‌ها معمولا ترکیبی از بنفش، صورتی، قرمز، سبز یا آبی است و کمتر ‌زمانی می‌توان رنگ تیره در آنها دید. همچنین این پیراهن‌ها دارای سبک‌های متفاوتی است. از آنها می‌توان به کندوره، اشکم، نشته، آستین فراخ، کلوش، عجمی، چینی، گشاد عربی و ساده‎‌ی شلالی اشاره کرد. در میان تمام سبک‌ها، کندوره دارای طرفداران بسیاری است. لباسی که اغلب دختران جوان به‌ تن می‌کنند با یقه‌ی گرد و به‌تمامی دست‌دوزی‌شده است و شباهت زیادی به لباس‌های هندی یا عربی دارد. طول این پیراهن‌ها اصولا تا زانو بوده تا زیبایی شلوار بندری را به‌خوبی نمایان کند.

این مطلب را از دست ندهید  با استایل آوانگارد بیشتر آشنا شوید!

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

شلوار بندری

این شلوارها متناسب با رنگ لباس مورد استفاده قرار می‌گیرند و در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت دوخته می‌شوند. شلوار بندری از ناحیه‌ی کمر تا زانو گشاد و راحت است و در زیر زانو تنگ و چسبان می‌شود. اغلب دست‌دوزی‌های شلوارها نیز در ناحیه‌ی زیر زانو انجام شده و در کنار آن برای راحتی در پوشیدن معمولا به پایین شلوار زیپ یا دکمه جهت سفت‌شدن آن اضافه می‌شود. کمر شلوارها نیز اصولا با کش و گاهی با برشی از پارچه‌ی همرنگ سفت می‌شود.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

رنگ‌بندی شلوارها نیز مانند پیراهن آن شاد بوده و از رنگ‌هایی مانند قرمز، بنفش، سرخابی، زرد یا نارنجی در آن استفاده می‌شود. جنس شلوارها اصولا از پارچه‌هایی مثل تترون یا پوپلین است که جزو پارچه‌های متوسط‌اند و برای مصرف روزانه از آنها استفاده می‌شود اما در مراسم خاص و عروسی‌ها معمولا از پارچه‌هایی مانند اطلس، زربفت و یا ساتن که دارای کیفیت و جلوه‌ی بهتری است، استفاده می‌شود. شلوارها بر اساس نوع تزئیناتی که در آنها به کار رفته، به دسته‌های گوناگون تقسیم می‌شوند. مدل‌های بادله تمام، ودویی دستی، ودویی چرخی، پولکی، حاشیه‌ای، گلابتون، خوس لنگه‌ای و… از این دسته‌هاست. در نهایت تمام چیزی که با دیدن این شلوار به ذهن می‌آید زیبایی بی‌نظیر و هنر به‌کاررفته در آن است.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

چادر

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

یکی از زیبایی‌های لباس جنوبی چادر متفاوتی است که در آن استفاده می‌شود. تفاوت اصلی این چادرها در رنگ‌بندی روشن و جذاب آنها و همینطور نقوش زیبایی است که در آن به کار رفته است. چادرهایی که بیشتر به‌مانند رنگین‌کمانی می‌توانند جلوه و روح منطقه‌ی خود را منعکس کنند. طرح‌ها و رنگ‌های آن بسیار جذاب بوده و اکثرا از پارچه‌های شیله، نیم‌شیله، طاقه، اطلس، کیش و… تهیه می‌شود. چادر عروس با این حال از پارچه‌ی زربفت یا ویل گل ابریشمی سبز تهیه می‌شود که در پشت آن به اصطلاح محلی اشرمه دوخته می‌شود. اشرمه نوع خاصی از زربافی و پولک‌دوزی مخصوص مجالس مهم مانند عروسی است.

این مطلب را از دست ندهید  اوت‌ کوتور چیست؟ نگاهی به این پوشش فاخر و اشرافی

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

چادرها به‌صورت معمول به دو روش لا نیم لا و کول‌زدن بسته می‌شوند. در روش اول یک سمت چادر را با دست بر دوش مخالف انداخته و دست دیگر آزاد است اما در روش دیگر چادر را دور سر پیچیده و گوشه‌ی آن را در ناحیه‌ی گوش رها می‌کنند. حالتی که تا حدودی به روسری گره‌خورده شباهت دارد.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

برقع

یکی از زیباترین بخش‌های پوشش جنوبی که برعکس تمامی جزئیات دیگر، به‌تنهایی نیز استفاده می‌شود برقع است. برقع که استفاده‌ی کاربردی دارد به‌عنوان نوعی از پوشش یا حجاب شناخته می‌شود اما نکته‌ی مهم این است که تنها حجاب لباس‌های خطه‌ی جنوب ایران چادر و روسری حریر کوچکی به اسم اورنی است و هدف از استفاده‌ی برقع، در کنار زیبایی بی‌نظیر آن، جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب سوزان جنوب به چهره‌ی فرد است.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

برقهع‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی استفاده می‌شوند و هیچ محدودیتی در ساخت آنها وجود ندارد. شاید این تنها بخش این لباس زیبا باشد که در آن بتوان رنگ‌های تیره را به چشم دید. برقع می‌تواند به صورت کامل صورت فرد را بپوشاند و یا برعکس، تنها قسمتی از آن را پوشش دهد. در برقع از منجوق‌دوزی و گاهی رنگ‌های طلایی و نقره‌ای نیز استفاده می‌شود.

لباس محلی بندرعباس و هرمزگان

به این مطلب امتیاز دهید

8 دیدگاه در “نگاهی به پوشش و لباس محلی هرمزگان و بندرعباس

عالی عالی

خواهش می‌کنم خواهش می‌کنم. ممنون از شما.

سلام وقت بخير من ساكن قشم هستم احساس كردم مطلبتون بايد كامل تر باشه خيلي آيتم هاي ديگه اي هم هس كه اشاره نشد

بله دقیقا همین طوره جزئیات به حدی زیاده در لباس‌های جنوب ایران که در یک مطلب نمی‌گنجه و قطعا در پرونده‌های بعدی کار خواهند شد. ممنون از دید خوبتون.

خیلی خوشم اومد که لباسای ایرانی رو هم راجع بهش حرف زدین، خیلی خوبه که یادآوری شه بهمون فشن فقط مربوط به اروپا و آمریکا نیست😍 کاش از بقیه ی قوم های ایرانی هم بذارین😍😍

نظر ما هم همین است و ایران با تنوع لباس‌های جذابش واقعا توانایی این را دارد که در آینده یکی از مراکز مد باشد.حتما در پرونده‌های لباس‌های ایرانی به لباس‌های محلی دیگه هم پرداخته می‌شود. ممنون از شما

عالی بود ولی کاش برای تکمیل این مطلب به پوشش زنان جزیره ی قشم هم نگاهی می انداختید

ممنون از شما. قطعا لباس‌های جنوب ایران به طور کامل بررسی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب