یک برند آینده‌نگر و پیشرو؛ “فردا دیزاین”

5/5 (18)

برندی آوانگارد و فیوچرستیک که می‌تواند با طرح‌‌های جالب و هیجان‌انگیز نظر مخاطبان مد و فشن را به خود جلب کند. باعث افتخار است بیان کنیم، برندی که در این مطلب از مدوپیا به شما معرفی می‌کنیم یک برند ایرانی است و با سبک و سیاق خاصی که دارد، رنگ و بوی متفاوتی را به دنیای مد و فشن کشورمان می‌بخشد. پس در این مطلب با مدوپیا همراه شوید تا با برند “فردا دیزاین” بیشتر آشنا شویم.

مدوپیا: سلام خیلی خوشحال هستیم که توانستیم با شما دوستان هنرمند فردا دیزاین گفت‌و‌گویی داشته‌ باشیم.

فردا دیزاین

لطفا خودتان را برای مخاطبین مجله‌ی مدوپیا معرفی کنید.

با سلام. طراح‌های برند فردا دیزاین دو نفر هستند، سارا سرخیل و مریم پسیان که هر دو متولد سال۱۳۷۰ و از تهران هستند. هردوی ما مدرک خود را در رشته‌ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد گرفتیم. سارا کارشناسی و مریم ارشد معماری داخلی است که شروع این دوستی از سال ۱۳۹۰ که ترم یک دانشگاه بود، شکل گرفت و خوشبختانه مسیر زندگی هردوی ما تغییر کرد. فکر می‌‌کنم ترم دو یا سه دانشگاه بودیم که هر دوی ما به‌خاطر روحیه‌ی استقلال‌طلب و آن حال و هوای فعالی که داشتیم، در کنار درس و دانشگاه مشغول به کار شدیم. با این‌که کاری که انجام می‌دادیم به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کردیم ربط نداشت اما تحصیلات ما در رشته‌ی معماری کوله‌باری از تجربه شد و در زندگی شخصی ما حتی در همین فردا دیزاین به ما کمک کرد. بعد از چند ماه که مشغول به کار بودیم چون اعتمادبه‌نفس و جسارت زیادی نداشتیم که یک کار مستقل داشته باشیم با یک سری شو‌های کوچک شروع کردیم به انجام این کار و اتفاقا شوی (خصوصی) که برای بار اول داشتیم با استقبال خوبی مواجه شد و ما احساس کردیم که می‌توانیم در این حیطه فعالیت خودمان را به عمل برسانیم و آن را ادامه دهیم.

فردا دیزاین

البته شو‌های اول شبیه طراحی‌های الان فردا نبود ولی خب چیزی بود که برای مد آن زمان مناسب بود و به دلیل این‌که سلیقه‌ی مخاطب خود را نمی‌دانستیم برای عام مردم و به باب سلیقه‌ی آنها طراحی کردیم. تعدادی از این لباس‌ها دیزاین خاص خودش را داشت و یک سری دیگر پرکتیکال بودند ولی آن‌قدر استقبال شد که ما احساس کردیم می‌توانیم این کار را هر‌چه بهتر انجام دهیم که بعد از آن در یک سری از شو‌های گروهی در حیطه‌ی فعالیت خود شرکت کردیم.

فردا دیزاین

فردا دیزاین با چه ایده‌ای و چگونه راه‌اندازی شد و فعالیت خود را از چه زمانی آغاز کرد؟

برند فردا دیزاین، فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۹۳ آغاز کرد و توانست به عنوان یک برند، در شو‌های عمومی و خصوصی حضور پیدا کند و همان‌طور که از نام این برند پیداست (فردا) با ظاهری مدرن در جا‌های مختلفی حضور خود را به عمل رساند که این تفاوت‌ها نه تنها در طراحی لباس‌ها بلکه در متریال، پارچه و اکسسوری‌ای که در لباس‌ها استفاده می‌شد، سبب نشان‌‌دادن تفاوت و چشمگیر بودن این برند می‌شد. اینها در واقع نقطه‌ی تمایز فردا بود با برند‌هایی که در حال فعالیت بودند. شاید این سرعت رشدی که فردا در عرض یک سال داشت، آدم‌های دیگر در بازه‌ی زمانی بیشتری توانستند به این موقعیت برسند و این شاید نقطه‌ی قوت فردا بود ولی بیشتر توانست برای مردم تصویری از لباس‌ها به‌وجود آورد و این اِلمان‌ها، تاچی از برند فردا شده بودند. آدم‌هایی می‌دیدند که یک لباس پیچ و مهره، زیپ یا پارچه‌ی متفاوتی دارد و می‌تواند لباس هم باشد. هدف فردا در واقع بیشتر جلوگیری از یکنواختی بود. علاوه بر اینکه آن را به شکلی خاص ارائه می‌دهد، سعی می‌شود که شکل کاربردی خود را حفظ کند. در واقع کاربردی به این معنا که با اکسسوری‌ها و المان‌های به‌کار رفته در لباس، خریداران آن می‌توانند شکل و مدل آن را تغییر دهند. آنها یک لباس خریداری کردند، اما این لباس به شکل‌های مختلفی می‌تواند جلوه داشته باشد.

فردا دیزاین

در حال حاضر برند فردا دیزاین در چه لاین‌هایی فعالیت می‌کند، آیا برای آینده لاین جدیدی به محصولات این برند اضافه می‌شود؟

در لاین بیسیک فردا، موسسه‌ای فعالیت می‌کند که خیاط‌های خانم آن سرپرست خانواده هستند و این مسئله برای ما ارزشمند بود که لباس‌های ما را خانم‌هایی می‌دوزند که با هر یک لباسی که دوخته و فروخته می‌شود، کمکی است به چرخه‌ی زندگی این خانم‌هایی که قوی و زحمت‌کش هستند و به مشتری‌های خودمان هم توضیح می‌دادیم که با هر لباسی که شما خریداری می‌کنید، ناخودآگاه در کار خیری سهیم می‌شوید و آنها هم بسیار استقبال می‌کردند. بعد‌ها به علاوه‌ی این موسسه‌ها خیاط‌های دیگری داشتیم که کار‌های لاین بیسیک را انجام می‌دادند. در حال حاضر هم لاین لباس‌های مردانه را به فردا اضافه کردیم که خیلی علاقه‌ داریم که این لاین هم به اندازه‌ی لاین بیسیک برندمان بتواند فعالیت داشته باشد. تصوری که داریم این است که لاین‌های فردا همین‌طور زیاد و زیاد‌تر شوند، مثل لاین اکسسوری، لاین فرنیچر و خیلی موارد این‌طوری که بتوانیم اضافه کنیم.

این مطلب را از دست ندهید  از تهران تا پاریس، با آراز فضائلی آشنا شوید

فردا دیزاین

هدف اصلی فردا دیزاین در دنیای مد و فشن چیست؟

اگر بخواهم خیلی با جسارت بگویم، مخاطب فردا کسی است که دلش می‌خواهد از هم‌سن و سال‌ها و اطرافیانش چند قدم جلو‌تر باشد! کسی که این دیدگاه را دارد، جسارت پذیرفتن و پوشیدن لباس‌های نامتعارف یا آوانگارد و مدرن برای او راحت‌تر است. آدمی که فردا را می‌پوشد، همانطور که می‌گویند لباس آدم، کاراکتر و شخصیت آدم را آشکار می‌سازد، کسی است که دوست ندارد به هیچ‌وجه یکنواخت و عادی به نظر برسد. همان‌طور که پشت لباس‌پوشیدنش کانسِپت و ایده است، انگار که آن شخص می‌خواهد با سبک و استایل لباس‌پوشیدنش کاراکتر خود را به دیگران بشناساند. به نوعی(من کسی هستم که برای لباس‌پوشیدن خود وقت می‌گذارم و لباس‌هایی را انتخاب می‌کنم که تن افراد دیگر نمی‌بینید!)

فردا دیزاین

موضوعی که برند فردا آن را رسالت خود می‌داند این است که نه تنها مد و طراحی لباس را معرفی کند، بلکه می‌خواهد رویکرد‌های آرت یک لباس‌ را به مخاطبان خود نشان دهد. به این معنا که مد فقط شامل لباسی نیست که مد و در تن چندین آدم دیده شود، بلکه می‌خواهد مخاطبان را آگاه سازد حالا چه از نظر اجتماعی، روانشناسی و مسائل روزمره که با آنها درگیر هستیم. به‌خاطر همین در تمام کالکشن‌ها ایده و کانسپتی تعریف شده است که هر کدام از آنها اگر به طور مثال مکانیکال فشن بوده، استفاده از وسایل موردنظر آن است که همین پیچ و مهره‌ای که در لباس به کار برده شده آن را برای ما کاربردی ساخته (در صورتی که در دنیای مدرن خیلی از این آیتم‌ها مخرب است و ما را درگیر می‌سازد).

فردا دیزاین

علاقه‌مندی شما به دنیای مد و فشن از کجا آغاز شد؟

علاقه‌مندی به دنیای مد و فشن چیزی نبوده که از زندگی روزمره، حتی از کودکی و وقتی که برای لباس‌پوشیدن خود اختصاص دادیم و تفاوتی که بین لباس‌پوشیدن ما با دور و اطرافیان بوده، دور باشد و چیزی بود از سوابق مادر و مادربزرگ‌های ما که سررشته‌ای از خیاطی و دوخت‌ودوز داشتند. رشته‌ی ما معماری، که نوعی هنر بوده و هاله‌ای از آن را به وضوح در طراحی‌های فردا می‌توانید ببینید که در عین‌حال که لباسی دوخته شده، دیدی معمارگونه و مدرن پشت آن بوده است مثل کالکشن دجاوو که تمامی برش‌های لباس با اتوکت و لیزر کات بوده و هیچ برش قیچی به آنها نخورده تا کالکشن‌های دیگر مانند های‌تِک که از یک سری متریالی بوده که به لباس‌ شکل خاصی داده، کامل می‌توانید ببینید که اینها چیزی بوده که حتی در دوران تحصیل ما هم یک سایدی داشته در ذهنمان که کاری کنیم، ایده‌های جدید باشد و آن به لباس چیزی که به علاقه داشتیم نزدیک‌تر بوده است.

فردا دیزاین

جدا از طراحی حرفه‌ای برای فردا، همیشه لباس‌هایی را درست می‌کردیم که با استقبال خوبی روبه‌رو می‌شد و گاهی سفارش می‌دادند، اصلا قبل این‌که کار فردا انجام شود! ما همیشه مایل بودیم ایده‌ها و تراوشات مغزی خود را به بیرون منتقل کنیم تا بتوانیم آدم‌ها و استایل آنها را به‌روز‌تر کنیم و بتوانیم با وجود محدودیت‌ها آگاهی‌ای متناسب در مورد دنیای مد و فشن به آنها بدهیم.

سبکی که فردا دیزاین در آن فعالیت می‌کند و همچنین سبکی که علاقه دارید در آن فعالیت کنید، چیست؟

سبکی که فردا دیزاین در آن فعالیت می‌کند، من فکر می‌کنم کاری که ما سعی کردیم در فردا دیزاین انجام دهیم این بود که در کالکشن‌های اصلی فردا، همیشه طراحی‌ها کانسپشوآل باشد که به نوعی این کالکشن‌ها هر کدام با ایده و هدفی خاص به وجود آید که این نوع طراحی‌ها شاید فراتر از طراحی یک لباس بوده و ما به چشم یک هنر و پرفورمنس به آن نگاه کردیم ولی اگر بخواهیم راجع به سبک برند فردا صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم که سبک فردا آوانگارد و فیوچرستیک است به این دلیل که ما همیشه سعی کردیم در طراحی فردا جلو‌تر باشیم و پیشروی خاص خود را داشته‌ باشیم. ما سبک آوانگارد را دوست داریم و تمایل داریم که این سبک در کار‌های ما همچنان دیده شود. سبک دیگری که به آن علاقه داریم و صد‌البته که با سبکی که در آن فعالیت می‌کنیم متفاوت است، سبک وینتیج و مینیمال می‌تواند باشد که به سلیقه‌ی شخصی ما بسیار نزدیک است و تمایل داریم که در این سبک هم فعالیتی داشته باشیم.

فردا دیزاین

یک خاطره‌ی شیرین از تأسیس برند تاکنون برای مخاطبان مجله‌ی مدوپیا تعریف کنید.

اگر بخواهیم بامزه‌ترین خاطره‌ای که داشتیم از زمان تاسیس فردا تاکنون را برای مخاطبان مدوپیا تعریف کنیم، فکر می‌کنم بهتر است از زمانی بگوییم که در یک شو‌ی گروهی برای اولین‌بار توانستیم کار‌های خود را به نمایش بگذاریم. در آن زمان ما به تازگی از کسب‌وکار کوچک خانگی فردا به دنیای بیرون آمدیم و با طراحان دیگر که خب مطرح هم بودند کار خود را به نمایش گذاشتیم و در آن لحظه به موفقیت خوبی رسیدیم و باعث افتخار ما بود و هنوز هم وقتی به آن روز‌ها فکر می‌کنیم، از این حرف می‌زنیم که چقدر هیجان‌زده بودیم بابت این که کار ما در کنار آثار طراحان برتر ایرانی قرار گرفته بود و توانستیم خودمان را به آن سطح برسانیم. خاطره‌ی شیرین دیگری که داشتیم در یکی دیگر از شو‌های گروهی وقتی از مخاطبان حاضر در جمع خواستند تا رأی بدهند و طراح برتر را انتخاب کنند، ما در آن میان طراح برتر شدیم و خب یک‌سری جایزه‌ها گرفتیم که یکی از آنها مصاحبه با یک مجله‌ی انگلیسی بود. همچنین جوایز دیگری که در آن دوره‌ی شروع کار برای ما به‌دست‌آوردن آن، شروع بسیار خوبی تلقی می‌شد.

این مطلب را از دست ندهید  موسسه مد چینه ؛ تفکری متفاوت در ترکیب مد و هنر

فردا دیزاین

در بین کار‌‌های خودتان، کدام یک را بیشتر دوست دارید و چرا؟

در بین کار‌هایی که تا الان فردا انجام داده، انتخاب کار مورد‌علاقه قطعا بسیار سخت است چون ما این‌قدر با موضوعی که برای کالکشن انتخاب می‌کردیم، درگیر می‌شدیم و این‌قدر جزئیات کار را بررسی می‌کنیم که نمی‌توانیم طبقه‌بندی کنیم که کدام یک جذاب‌تر است ولی شاید بتوانیم از مکانیکال فشن بگوییم چرا که جزء اولین کار‌های کانسپشوآل ما بوده و این‌که خب هنوز هم می‌توانیم از آن به عنوان کالکشن جذاب خود یاد کنیم چون در دوره‌ی خودش نامتعارف بوده و تابو‌شکنی کرده. پس انتخاب نهایی ما کالکشن مکانیکال فشن است.

فردا دیزاین

از نظر شما چه توانایی‌ها و قابلیت‌هایی برای یک طراح لباس و فعالیت در دنیای مد و فشن لازم است؟

از نظر ما داشتن خلاقیت به‌عنوان پایه‌ی کار برای یک طراح مد و فشن بسیار حائز اهمیت است و این‌که با نگاه درست به طراحی‌ها و آثار طراحان بزرگ بتوانیم نکاتی را که به سلیقه‌‌ و کار ما نزدیک‌تر است، بگیریم و همچنین بتوانیم آن را به سبک و سیاق خودمان ترجمه کنیم و در کار‌های خود پیاده کنیم. من فکر می‌کنم که این نگاه دقیق و درست و داشتن سبک و سیاق مناسب، یکی از لازمه‌های این کار است چون سبک است که طراح‌های مختلف را از هم متمایز می‌سازد.

من اگر بتوانم سبک خودم را به درستی بشناسم و آن را معرفی و عرضه کنم قطعا مخاطب‌های خاص خود را پیدا می‌کنم و بعد از آن توانایی اسکیس‌زدن و طراحی‌کردن، مهارتی است که یک طراح لباس به دانستن آن احتیاج دارد. یک طراح باید این را تشخیص دهد که ایده‌ای که در ذهن خود دارد از نظر مهارت خیاطی قابل اجرا هست یا نه؟ بعد از شناخت همه‌ی اینها یکی دیگر از گزینه‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد، شناخت آناتومی آدم‌هاست که در واقع لباسی که طراحی می‌کنیم ایراد‌های آن اندام را کمتر نشان دهد و همچنین شناخت رنگ‌ها و تناسبات بدن انسان که باید بگویم همه‌ی اینها کلی و جامع است و طراحی شما را منحصربه‌فرد می‌کند. اما مهم‌ترین آن همان شناخت سبک و سیاق است.

فردا دیزاین

دوست دارید فردا دیزاین را در ۵ سال آینده در چه جایگاهی ببینید؟

ما آرزو‌های خیلی بزرگی برای فردا داریم اما چیزی که می‌توانم در مورد آن حرف بزنم، که دوست داریم فردا را در سطح بین‌المللی مطرح کنیم و کم‌کم بتوانیم از نمایش‌هایی که از کار‌های خود در جاهای مختلف دنیا می‌گذاریم، شروع کنیم و حالا قدم‌های بزرگ‌تر. در برنامه‌ی ما هست که فردا را از تولید و طراحی فقط (لباس) بیرون بیاوریم و آن را به سبک پوشش تبدیل کنیم . در واقع هدف ما این است که فردا فقط یک لباس نباشد، سبکی از زندگی باشد و ما سعی می‌کنیم فردا را به این شکل به مخاطبان خود چه در ایران و چه در خارج از کشور بشناسانیم.

کلام آخر و توصیه برای کسانی که می‌خواهند در این حیطه فعالیت کنند.

به‌عنوان یک پیشنهاد می‌توانم بگویم، کسانی که در حوزه‌ی طراحی‌ لباس فعالیت می‌کنند، درحال حاضر درصد زیادی از جامعه‌ی ما را تشکیل می‌دهند که حالا شاید یا به صورت حرفه یا حتی غیر‌حرفه‌ای. من فکر می‌کنم شکلی که می‌توان کمک کرد به این حوزه، خیلی بهتر است که به صورت انجام کار حرفه‌ای باشد و در واقع طبق اصول و استاندارد‌هایی که همه‌جای دنیا رعایت می‌شود، انجام دهیم و اگر ما بخواهیم این بستر را پرورش دهیم، کار‌ ما به طرز بهتری نمایش داده می‌شود. درست مانند مدرسه یا دانشگاه می‌ماند، هرچه آن مدرسه بهتر باشد و روی اصول و قواعدی استوار باشد، خروجی از آن قطعا بهتر است و با توجه به آن ما هم آدم‌های باسوادی می‌شویم. بهتر است قدم‌های خود را در مسیری برداریم که بتوانیم علاوه بر این‌که به رشد خود کمک می‌کنیم، به رشد جامعه‌ی طراحی لباس کشور خود هم کمکی کنیم.

فردا دیزاین

 

به این مطلب امتیاز دهید

1 دیدگاه در “یک برند آینده‌نگر و پیشرو؛ “فردا دیزاین”

سلام
یه کتاب میخواستم..برای مبانی کامل طراحی مد
مجله های مد
کتاب های مربوط به ایده پردازی..خیاطی..پارچه ها و…
خیلی گشتم ولی اون چیزی ک میخواستمو پیدا نکردم
چنتا کتاب جامع میخوام
خوشحال میشم اگه بهم معرفی کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب