Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/modopiai/public_html/wp-content/plugins/foogallery/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
شناخت و بررسی انواع یقه ها و تاثیر آن بر استایل | مجله اینترنتی مدوپیا

شناخت و بررسی متدوال ترین یقه ها

4.8/5 (76)

اگر از آن دسته افرادی هستید که برایتان مهم است متناسب با فرم صورت و بدنتان لباس بپوشید، شاید اولین قدم در ایجاد چنین تناسبی شناخت انواع لباس و جزئیات آن‌ باشد. پیش‌تر در مطلبی به معرفی انواع یقه پیراهن مردانه پرداختیم. در این مطلب از مدوپیا به بررسی انواع یقه‌ها در لباس‌های مختلف و تاثیر هریک از آنها بر استایل خواهیم پرداخت.

انواع مدل‌های یقه

فراموش نکنید که یقه نزدیک‌ترین قسمت لباس به صورت است و به همین خاطر بر فرم‌های گوناگون صورت تاثیراتی متفاوت خواهد داشت. یقه‌ها را براساس ویژگی‌های مختلفی می‌توان دسته‌بندی کرد. یقه‌های با برگردان و بدون برگردان، یقه‌های پایه‌دار و بدون پایه و یقه‌های خطی منحنی یا شکسته که هرکدام ممکن است فرم‌های ابتدایی، فانتزی و ترکیبی هم داشته باشند.

انواع یقه زنانه

یقه خطی

یقه گرد و قایقی

یقه‌های خطی تنها با برش ایجاد می‌شوند. هیچ تکه‌‌ی اضافی برای ایجاد یقه خطی، به‌طور برجسته به لباس اضافه نمی‌شود. یقه گرد که در واقع پایه و اساس همه‌ی یقه‌هاست، خطی منحنی و نزدیک‌ترین حالت به فرم طبیعی گردن است. به همین خاطر معمولا یقه گرد تاثیر آنچنانی بر فرم صورت یا بالاتنه ندارد. تنها زمانی تاثیر این فرم یقه آشکار می‌شود که میزان باز یا بسته بودن یقه به سمت شانه‌ها یا پایین متغیر شود. مثلا اگر بازی یقه‌گرد به سمت شانه‌ها باشد، برای افرادی با شانه‌های پهن و گردن کوتاه اصلا مناسب نیست. در مورد صورت‌های گرد هم که تکلیف معلوم است، گردی صورت این افراد تشدید می‌شود. یکی دیگر از فرم‌های یقه خطی، قایقی است. این یقه، خطی افقی شبیه به سیلوئت قایق دارد و هرچه این خط افقی به خط شانه نزدیک‌تر شود و گودی آن کمتر شود، گردن کوتاه‌تر دیده می‌شود. به خاطر تاکیدی که یقه قایقی بر شانه‌ها دارد، برای افراد چهارشانه چندان مناسب نیست.

یقه گرد و یقه قایقی

یقه هفت

از میان یقه‌های خطی شکسته، یقه هفت بسیار محبوب و رایج است. این یقه تاثیری برعکس یقه گرد دارد. هرچه زاویه‌ یقه هفت تندتر باشد تاثیری که بر چهره و فرم گردن می‌گذارد، تشدید می‌شود. یقه هفت با صورت‌هایی که در قسمت چانه و فک زاویه‌دار و استخوانی هستند تناسب چندانی ندارد و هرچه این یقه بلندتر شود، گردن هم کشیده‌تر دیده می‌شود.

یقه خشتی

یقه خشتی یکی دیگر از فرم‌های یقه است که به خاطر شکل چهارگوش آن، به هیچ‌وجه برای افرادی با صورت مربع یا مستطیل و اندام‌های زاویه‌دار مثل اندام مثلث معکوس توصیه نمی‌شود. یقه‌های خطی زاویه‌دار در فرم‌های فانتزی تنوع زیادی دارند که ممکن است اسم مشخصی نداشته باشند.

یقه دلبری

در میان یقه‌های خطی ترکیبی، یقه دلبری یک یقه‌ی بسیار محبوب و قدیمی است. این یقه تقریبا برای همه نوع صورتی مناسب است و فقط با توجه به میزان باز یا بسته بودن یقه تاثیر متفاوتی بر بالاتنه در انواع اندام خواهد داشت.

یقه هفت و یقه خشتی و یقه دلبری

یقه برگردان

یقه شکاری

در میان یقه‌ها شاید به جرات بتوان گفت که یقه‌های برگردان محبوب‌ترین هستند. این یقه‌ها در دو حالت با پایه یا بدون پایه استفاده می‌شوند. یقه ب‌ب یا پیترپن، برگردان گرد ظریفی دارد که بدون پایه به لباس وصل می‌شود. این مدل یقه مناسب افرادی با گردن‌ بلند، صورت‌ کشیده یا مثلثی است. همچنین، یقه شکاری یکی دیگر از یقه‌های برگردان بدون پایه است که تفاوتش با یقه ب‌ب در فرم نوک‌ تیز برگردان آن است که باعث می‌شود گردن کشیده‌تر دیده شود.

این مطلب را از دست ندهید  الوئیز لوتیسیه ، تام بوی در بهترین حالت ممکن!

یقه پروانه‌ای

یقه پروانه‌ای، هم‌خانواده یقه شکاری است و لبه‌های برگردان آن کمی کشیده‌تر و پهن‌تر است. برگردان این یقه گاهی کاملا شبیه به بال‌های پروانه طراحی می‌شود و در پیراهن‌های مردانه ساده و پایه‌دار است.

یقه چلسی

یکی دیگر از انواع یقه برگردان بدون پایه، یقه چلسی است. خط داخلی این یقه معمولا هفت بلند و بازی است و یک برگردان فلت به آن وصل می‌شود. یقه چلسی در دهه‌های 1960 و 1970 بسیار محبوب بود و تاثیر آن بر اندام شبیه به تاثیرات یقه هفت است.

یقه ب‌ب و یقه شکاری و یقه پروانه‌ای و یقه چلسی

یقه انگلیسی

اما از میان یقه‌های برگردان، یقه انگلیسی پرطرفدارترین است. یک یقه هفت با برگردانی دو تکه که به خاطر نحوه‌ی قرارگیری این دو تکه در کنار هم دو لبه‌ی نوک‌تیز برگردان، شکل حرف دال را به وجود می‌آورد. کوتاهی و بلندی هفت این یقه و البته میزان باریک یا پهن بودن قسمت برگردان یقه، تاثیر آن بر اندام و استایل را متفاوت می‌کند. یقه بلیزر هم از فرم یقه انگلیسی الهام گرفته و تفاوتش با آن نوک‌تیزتر بودن قسمت برگردان یقه است که باعث می‌شود تمرکز بیشتر از گردن بر شانه‌ها باشد. این یقه برای اغلب افراد مناسب است و بسته به میزان پهنای برگردان تاثیرش بر بالاتنه متفاوت خواهد بود. یقه آرشال هم برگردانی ساده، یک تکه و منحنی دارد. خط داخلی آن هفت است و قسمت برگردان همچون شالی در امتداد هفتی یقه قرار می‌گیرد. تاثیرات یقه آرشال معمولا مانند اثرات یقه انگلیسی است.

یقه انگلیسی و یقه آرشال

یقه ملوانی

یقه ملوانی که بیشتر در لباس کودکان استفاده می‌شود، دارای برگردان بزرگی‌ است که در جلو شبیه به یک یقه ب‌ب کشیده و بلند است. گاهی در وسط یقه جلو، پارچه‌ی اضافه‌ از دو طرف به صورت پاپیون گره زده می‌شود. برگردان یقه ملوانی در قسمت پشت لباس، مستطیلی است که بلندی آن گاهی تا زیر کتف هم می‌رسد. این مدل یقه به خاطر حجمی که به شانه اضافه می‌کند، برای افرادی با شانه‌های ظریف و کوچک مناسب‌تر است.

یقه کرواتی

یقه کرواتی یا پاپیونی تا حدی شبیه یقه ملوانی است. فرم پایه‌ی این یقه معمولا گرد یا هفت بسته است و در امتداد یقه پارچه‌‌ی اضافه به صورت پاپیون یا کروات گره زده می‌شود. اندازه و حجم این پارچه‌ی اضافه می‌تواند تاثیر این یقه را تغییر دهد ولی به‌طور کلی برای افرادی با بالاتنه ظریف و گردن کشیده مناسب‌تر است. یقه شال هم فرم دیگری از این گروه یقه‌ها است که معمولا در شومیزهای زنانه کاربرد دارد.

این مطلب را از دست ندهید  الکسا چانگ ،چهره تاثیرگذار صنعت مد

یقه ملوانی و یقه کرواتی

یقه دراپه

دراپه یکی از فرم‌های یقه است که شاید کاملا برگردان محسوب نشود اما حتی بیشتر از یقه‌های برگردان می‌تواند به بالاتنه حجم اضافه کند. در یقه دراپه‌ اندازه و حجم دراپه‌ها در تاثیری که بر اندام می‌گذارد، موثر هستند و هرچه چین‌ها بیشتر و پرحجم‌تر باشند، بالاتنه بزرگ‌تر و حجیم‌تر به نظر می‌رسد.

یقه دراپه

یقه ایستاده

یقه چینی یا ماندارین

یقه ایستاده تنوع بسیار زیادی دارد اما همه یقه‌های ایستاده رایج و محبوب نیستند. یقه چینی یا ماندارین که براساس لباس سنتی چینی‌ها رایج شده، به طور کلی ظاهری رسمی به فرد می‌دهد.این مدل یقه بالاتنه را کشیده‌تر نشان می‌دهد. لبه‌های یقه چینی در قسمت جلو روی هم نمی‌آیند و اگر منحنی باشند به آن یقه فرنچ هم گفته می‌شود.

یقه ایرانی

یکی دیگر از این یقه ها، یقه ایرانی است که به آن دیپلمات هم می‌گویند. لبه‌های این یقه برخلاف یقه چینی در قسمت جلو روی هم قرار می‌گیرند و با دکمه بسته می‌شوند و تاثیر آن بر استایل مانند یقه چینی است.

یقه اسکی

یقه اسکی ترکیبی از یقه ایستاده و برگردان است که بیشتر در لباس‌های زمستانی و بافت‌ها استفاده می‌شود. این یقه شبیه یک لوله بافته شده است که تا زیر چانه بالا می‌آید و اضافه آن روی قسمت زیرین تا می‌شود. این یقه برای افرادی با گردن کوتاه و پهن مناسب نیست و ویژگی‌هایی مثل چاقی یا کوتاهی گردن را چندبرابر می‌کند. همچنین یقه اسکی باعث می‌شود بالاتنه و قد، کوتاه‌تر به‌نظر برسد. بنابراین اگر می‌خواهید لباسی با یقه اسکی بپوشید بهتر است آن را از بافت‌های ظریف انتخاب کنید.

یقه اسکی

یقه مدیچی

علاوه بر اینها همان‌طور که گفتیم برخی یقه‌‌ها فانتزی هستند و برخی دیگر استفاده نمی‌شوند. برای مثال یقه مدیچی، یقه‌ای پهن و ایستاده است که در پشت گردن قرار می‌گیرد. اسم این یقه از نام یکی از ملکه‌های فرانسه، ماری مدیچی گرفته شده که در لباس‌هایش از این یقه استفاده می‌کرده است.

یقه جابوت

جابوت یکی دیگر از یقه‌‌هاست که ممکن است چسبیده به لباس یا جدا باشد. این یقه از دو یا سه طبقه تور یا حریر پیلی یا چین‌خورده تشکیل شده که به یک یقه ایستاده‌ی ساده وصل می‌شود. این یقه در عصر ویکتوریا محبوب بوده و حتی در لباس آقایان هم استفاده می‌شده است.

یقه برتا

یکی دیگر از انواع یقه فانتزی یقه برتا است. فرم خطی این یقه، قایقی باز است. برگردانی تور یا حریر به صورت چین‌خورده یا ساده دارد که از لبه یقه روی بازوها و بالاتنه می‌افتد. این مدل یقه هم در عصر ویکتوریا رایج بوده و در دهه 1940 هم مدتی مد شد. یقه برتا بر حجم بالاتنه اضافه می‌کند و در سال‌های اخیر هم یقه‌هایی الهام گرفته از این یقه در لباس‌های زنانه زیاد دیده شده است.

یقه مدیچی و یقه جابوت و یقه برتا

به این مطلب امتیاز دهید

2 دیدگاه در “شناخت و بررسی متدوال ترین یقه ها

مطلب از لحاظ كلي خوب بود ولي يه مشكل بزرگ داشت
قسمت بندي نشده و سر تيتر نداره و اينطوري عكس و مطلب فقط گذاشته شده اگه به جزئيات بيشتر دقت بشه مطلب بهتر هم ميشه. ممنون

اصلاح شد. ممنون از توجهتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب