شغل های صنعت مد (بخش اول)

شغل های صنعت مد فقط محدود به طراحی لباس ،مدلینگ و فشن بلاگر ها نمی شود.افراد زیادی در این صنعت کار می کنند که نتیجه آن را بر تن مدل ها در فشن شو ها میبینیم. طرح لباس باید از مراحل بسیاری عبور کند تا به مرحله تولید و فروش برسد.برای اکثر این شغل ها رشته دانشگاهی مخصوص آن در دانشگاه ها تدریس می شود.

در این صنعت، شغل ها به سه گروه اصلی تقسیم میشوند:

۱-طراحی و تولید

۲-بازاریابی

۳-رسانه

 

۱-طراحی و تولید (Fashion design Production)

در این گروه ، حرفه هایی از جمله :طراحی لباس،الگو سازی لباس ،گروه دوخت لباس و نمونه لباس،دستیار طراح لباس،طراحی پارچه،طراحی و تولید لباس کوتور(دست ساز) و تصویرسازی لباس قرار می گیرند.

شغل های صنعت مد
طراحی و ساخت لباس از شغل های صنعت مد

طراح لباس (Fashion designer)

در این حرفه ،طراح با بررسی ترند های مد ،شروع به طراحی ترند های جدید می کند.از الزامات این حرفه دانستن تاریخ طراحی لباس و تغییراتی است که در طراحی لباس ایجاد شده است. از زیر شاخه های این مجموعه می توان به طراحی کیف و کفش،طراحی اکسسوری،طراحی لباس عروس،طراحی لباس کودک و طراحی لباس ورزشی اشاره کرد.برای این حرفه رشته طراحی لباس در دانشکده هنر دانشگاه ها تدریس می شود.

طراحی لباس
طراح لباس

الگوساز لباس (Pattern maker)

از دیگر شغل های صنعت مد الگوسازی است.الگو ساز لباس طرح طراح را می گیرد و طبق روش دوخت خاص خود ( از روش های دوخت:مولیر،گرلاوین ، تلفیقی و…) و زیر نظر طراح آن را الگو سازی می کند.الگوساز الگو را بر اساس جدول استاندراد سایز و اندازه گیری طراحی می کند.ازمدارک لازمه این حرفه می توان به مدرک رشته طراحی لباس،گرایش دوخت و الگوسازی اشاره کرد.

الگوی لباس
الگو سازی لباس

 

گروه دوخت و تولید لباس (Sample Maker)

این گروه از الگوی طراحی شده نمونه اولیه لباس را تولید می کنند.بعد از طراحی و ساخت به توسط طراح و الگوساز ایراد نمونه اولیه بر طرف شود و طرح آماده تولید عمده شود.

دوخت لباس
تولید نمونه اولیه

دستیار طراح لباس (Assistant Fashion Designer)

اکثر فارغ التحصیلان رشته طراحی لباس کار خود را برای کسب تجربه کافی باید با این حرفه شروع کنند.بیشترحرفه ها در این صنعت نیاز به دستیار دارند که فرد تجربه لازمه برای انجام کار را به دست آورد.

دوخت لباس عروس
تولید نمونه اصلی

طراح پارچه (Fabric and textile designer)

در این حرفه به طراحی و ساخت پارچه پرداخته می شود که متناسب با طرح لباس پارچه مورد استفاده را طراحی میکنند و تولید می کنند.مدرک لازم برای این حرفه مدرک طراحی پارچه و منسوجات است.

طراحی پارچه
کارگاه طراحی و چاپ پارچه

طراح و سازنده لباس کوتور (Fashion couture designer)

لباس کوتور لباس دست سازی است که تولید عمده ندارد و منحصرا به دست طراح و سازنده تولید می شود.و برای تولید لباس در تعداد محدود باید متقاضیان در لیست انتظار قرار بگیرند.لباس ها و اکسسورهای کوتورظریف هستند و حتی پارچه و مواد اولیه آن ها نیز به صورت دست ساز تولید میشود.به دلیل دشوار بودن و منحصر بودن این حرفه طراح به تجربه زیادی برای ساختن لباس کوتور نیاز دارد.

 

پارچه سازی
تولید پارچه به روش دست ساز
دوخت لباس
تولید لباس کوتور
لباس مجلسی
لباس کوتور

تصویر ساز لباس (Fashion illustrator)

کار تصویر ساز لباس با طراح لباس بسیار متفاوت است,طراح لباس،لباس جدیدی را طراحی می کند. تصویرساز لباس لباس طراحی شده که سلبریتی ها در رویداد های مختلف می پوشند را به سبک خاص خود تصویر سازی می کند.

طراحی لباس
تصویرسازی از روی عکس
تصویرسازی از روی عکس
تصویرسازی از روی عکس
طراحی لباس
تصویرسازی از روی عکس

منبع:سایت دانشکده مد

4.83/5 (6)

به این مطلب امتیاز دهید

0 1 2 3 4 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

Scroll Up