Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/modopiai/public_html/wp-content/plugins/foogallery/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
تمامی شغل های صنعت مد و فشن که می توانید در آن مشغول به کار شوید! | مجله اینترنتی مدوپیا

شغل های صنعت مد

4.78/5 (330)

شغل های صنعت مد فقط محدود به طراحی لباس ،مدلینگ و فشن بلاگر ها نمی شود.افراد زیادی در این صنعت کار می کنند که نتیجه آن را بر تن مدل ها در فشن شو ها میبینیم. طرح لباس باید از مراحل بسیاری عبور کند تا به مرحله تولید و فروش برسد.برای اکثر این شغل ها رشته دانشگاهی مخصوص آن در دانشگاه ها تدریس می شود.

در این صنعت، شغل ها به سه گروه اصلی تقسیم میشوند:

۱-طراحی و تولید

۲-بازاریابی

۳-رسانه

 

۱-طراحی و تولید (Fashion design Production)

در این گروه ، حرفه هایی از جمله :طراحی لباس،الگو سازی لباس ،گروه دوخت لباس و نمونه لباس،دستیار طراح لباس،طراحی پارچه،طراحی و تولید لباس کوتور(دست ساز) و تصویرسازی لباس قرار می گیرند.

شغل های صنعت مد
طراحی و ساخت لباس از شغل های صنعت مد

طراح لباس (Fashion designer)

در این حرفه ،طراح با بررسی ترند های مد ،شروع به طراحی ترند های جدید می کند.از الزامات این حرفه دانستن تاریخ طراحی لباس و تغییراتی است که در طراحی لباس ایجاد شده است. از زیر شاخه های این مجموعه می توان به طراحی کیف و کفش،طراحی اکسسوری،طراحی لباس عروس،طراحی لباس کودک و طراحی لباس ورزشی اشاره کرد.برای این حرفه رشته طراحی لباس در دانشکده هنر دانشگاه ها تدریس می شود.

طراحی لباس
طراح لباس

الگوساز لباس (Pattern maker)

از دیگر شغل های صنعت مد الگوسازی است.الگو ساز لباس طرح طراح را می گیرد و طبق روش دوخت خاص خود ( از روش های دوخت:مولیر،گرلاوین ، تلفیقی و…) و زیر نظر طراح آن را الگو سازی می کند.الگوساز الگو را بر اساس جدول استاندراد سایز و اندازه گیری طراحی می کند.ازمدارک لازمه این حرفه می توان به مدرک رشته طراحی لباس،گرایش دوخت و الگوسازی اشاره کرد.

الگوی لباس
الگو سازی لباس

 

گروه دوخت و تولید لباس (Sample Maker)

این گروه از الگوی طراحی شده نمونه اولیه لباس را تولید می کنند.بعد از طراحی و ساخت به توسط طراح و الگوساز ایراد نمونه اولیه بر طرف شود و طرح آماده تولید عمده شود.

دوخت لباس
تولید نمونه اولیه

دستیار طراح لباس (Assistant Fashion Designer)

اکثر فارغ التحصیلان رشته طراحی لباس کار خود را برای کسب تجربه کافی باید با این حرفه شروع کنند.بیشترحرفه ها در این صنعت نیاز به دستیار دارند که فرد تجربه لازمه برای انجام کار را به دست آورد.

دوخت لباس عروس
تولید نمونه اصلی

طراح پارچه (Fabric and textile designer)

در این حرفه به طراحی و ساخت پارچه پرداخته می شود که متناسب با طرح لباس پارچه مورد استفاده را طراحی میکنند و تولید می کنند.مدرک لازم برای این حرفه مدرک طراحی پارچه و منسوجات است.

این مطلب را از دست ندهید  استایل ماکسیمال نقطه مقابل استایل مینیمال
طراحی پارچه
کارگاه طراحی و چاپ پارچه

طراح و سازنده لباس کوتور (Fashion couture designer)

لباس کوتور لباس دست سازی است که تولید عمده ندارد و منحصرا به دست طراح و سازنده تولید می شود.و برای تولید لباس در تعداد محدود باید متقاضیان در لیست انتظار قرار بگیرند.لباس ها و اکسسورهای کوتورظریف هستند و حتی پارچه و مواد اولیه آن ها نیز به صورت دست ساز تولید میشود.به دلیل دشوار بودن و منحصر بودن این حرفه طراح به تجربه زیادی برای ساختن لباس کوتور نیاز دارد.

 

پارچه سازی
تولید پارچه به روش دست ساز
دوخت لباس
تولید لباس کوتور
لباس مجلسی
لباس کوتور

تصویر ساز لباس (Fashion illustrator)

کار تصویر ساز لباس با طراح لباس بسیار متفاوت است,طراح لباس،لباس جدیدی را طراحی می کند. تصویرساز لباس لباس طراحی شده که سلبریتی ها در رویداد های مختلف می پوشند را به سبک خاص خود تصویر سازی می کند.

طراحی لباس
تصویرسازی از روی عکس
تصویرسازی از روی عکس
تصویرسازی از روی عکس
طراحی لباس
تصویرسازی از روی عکس

 

۲-بازاریابی و تجارت

در این گروه می توان به حرفه های خریدار، بازاریاب بصری و بازاریاب اصلی اشاره کرد.عوامل این حرفه در فروشگاه ها و بوتیک ها مشغول به کار هستند.

ویترین مغازه
ویترین آرایشگاهی در پاریس

خریدار

خریدار مسئول اجناسی و لباس هایی است که در فروشگاه فروخته می شوند.خریدار ها طرح یا لباس های تولید شده را با توجه به استاندارد های برند و فروشگاه خریداری می کند.در این حرفه توجه به فصل و ترند ها لازمه کار است.فارغ التحصیلان رشته بازاریابی  می توانند در این حرفه فعالیت کنند.

خرید لباس
گروه خریداران فروشگاه

بازاریاب بصری

بازاریاب بصری در فروشگاه ها به چیدمان لباس ها بر مبنای جنس، رنگ و طرح می پردازد.در این حرفه سواد بصری و خلاقیت بازایاب به چالش کشیده می شود.از رشته های مربوط به این حرفه می توان به طراحی لباس،طراحی گرافیک، مدیریت فشن و بازاریابی اشاره کرد.

ویترین دیور
ویترین برند دیور
ویترین دیور
چیدمان داخلی بوتیک دیور

مشاور و بازاریاب اصلی

کار بازاریاب اصلی انتخاب مناسب اجناس و البسه برای رونمایی از مجموعه جدیدو مجموعه حراج شده است.بازاریاب اصلی باید از موجود بودن البسه و دیگر محصولات در فروشگاه اطمینان حاصل کند و به ترند های جدید آگاه باشند.مدیریت فروشگاه برای خرید محصولات جدید از بازاریاب اصلی مشاوره می گیرد.تحصیل در رشته بازاریابی فشن و تجربه زیاد از لازمه این حرفه است.

مشاور و بازاریاب
بازاریاب اصلی در حین کنترل کیفی

۳-رسانه و تبلیغات

رسانه ها و تبلیغات زمینه اصلی معرفی برند ها، محصولات جدید و ترند ها هستند. عوامل این حرفه در مجلات مد، شرکت های تبلیغاتی و وبسایت های مد مشغول به کار هستند.از جمله شغل های صنعت مد در این گروه می توان به استایلیست مد، ویراستار مد، عکاس مد، نویسنده مد،طراح گرافیک و فشن بلاگر اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید  کیف، این اکسسوری دوست‌ داشتنی!

فشن شو

استایلیست مد

استایلیست ها لباس ها و اکسسوری های تولید شده را با توجه به نوع رویداد،نوع بدن مشتری و ترند های جدید برای مشتری هماهنگ و ست می کنند.این حرفه نیاز به خلاقیت بصری و آگاهی به ترند ها و شناختن نوع بدن دارد.استایلیست ها به مشتریان کمک می کنند تا ظاهر مناسب داشته باشند و این حرفه نیاز به مدرک دوره های استایلینگ دارد.

 

استایلیست مد
استایلیست مد

ویراستار مد

کار اصلی ویراستار مد، نظارت بر ترند های جدید و تفاوت آن ها با ترند های قدیمی و انتخاب بهترین ترند ها برای پیشرفت طراحی مد است.ویراستار مد مسئول کارگردانی عکس های مجله است و باید با تاریخ طراحی لباس آشنایی کامل داشته باشد .مدارک تحصیلی این حرفه از رشته های زبان،خبرنگاری و طراحی لباس است وبرای کار به عنوان ویراستار به تجربه زیاد به عنوان دستیار ویراستار مد نیازاست.

مجله مد
ویراستار های اصلی مجله ووگ
آنا وینتور
آنا وینتور سردبیر مجله ووگ

 

عکاس مد

عکاسان مد باید آگاهی کاملی به عکاسی در استادیو عکاسی،عکاسی در نور طبیعی و فضای خارجی داشته باشند.برای این حرفه به مدرک عکاسی و رزومه عکاسی مادلینگ نیاز است.عکاسان مد در مجلات ، بخش تبلیغاتی برند ها و برای فشن بلاگر ها مشغول به کار هستند.

میراندا کر
عکاسی مد ، از شغل های صنعت مد

نویسنده مد

نویسنده‌ (ژورنالیست مد)از خبر ها و تازه های مد برای مجلات و وبسایت ها مقاله می نویسد.و این حرفه نیاز به مدرک خبرنگاری و یا بازاریابی مد دارد.نویسندگان مد تحت نظارت ویراستار ها کار میکنند.

اما واتسون
اما واتسون در مجله ووگ

طراح گرافیک

طراحان گرافیک به طراحی وبسایت و صفحات مجله می پردازند.این حرفه به خلاقیت بصری،تحصیل در رشته گرافیک و آشنایی با اصول بازاریابی دارد.

طراحی گرافیک
طراحی گرافیک مجله مد

 

فشن بلاگر

فشن بلاگر ها به دلیل محبوبیتشان بین مردم از قوی ترین عاملان نشر و تبلیغ مد هستند.بسیاری از برند ها از فشن بلاگر های شناخته شده به عنوان مدل استفاده می کنند تا محصول خود را به مشتریان معرفی کنند.

نگین میرصالحی
نگین میرصالحی
ژان داما
ژان داما فشن بلاگر پاریسی

از دیگر حرفه های این صنعت می توان به حرفه ی مدلینگ اشاره کرد که به زودی درباره آن توضیحاتی خواهیم داد.

 

 

منبع:سایت دانشکده مد

به این مطلب امتیاز دهید

5 دیدگاه در “شغل های صنعت مد

وقتی رشتت طراحی لباس یا طراحی دوخت باشه و ادم فعال و باهوشی باشی همه ی اینارو باهم بلدی ب جز قسمت بیزینس ک کم تر یاد میگیرن و به غیر از این ها ب هنردرمانگر و جامع شناس هم نیازه البته برای تولید انبوه
کلا زمینه ی روانشناسی جامعه و مردم شناسی مخصوصا شاخه ی بصریش لازمه ی هنر و صنعت مده
و صنایع دستی و نساجی هم از شاخه های دیگست .

فعالیت در رشته طراحی و دوخت با ۱۵ سال سابقه مفید

ببخشید یه سوالی در این رابطه داشتم، برای استایلیست مد گفتین باید دوره استایلینگ گذرونده بشه،خب این تو دانشگاه یه رشته جدا از طراحی لباس هست یا نه جز واحد های طراحی لباس حساب میشه؟؟؟و اینکه آیا این رشته برای مقطع لیسانس وجود داره یا خیر؟؟…………………دانشگاه های ایران داره این رو؟؟ در مورد دانشگاه های خارجی چطور ؟؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

بیشتر این رشته ها توی ایران موجود نیست اگه بخوایم این شغل هارو داشته باشیم باید چیکار کنیم؟ و اینکه کاش یه بخش استخداج توی وب سایتتون داشتین مخصوص شغل های مربوط به این حوزه.

با سلام
ممنون از پیشنهادتون بررسی خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب