شغل های صنعت مد (بخش دوم)

شغل های صنعت مد فقط محدود به طراحی لباس ،مدلینگ و فشن بلاگر ها نمی شود.افراد زیادی در این صنعت کار می کنند که نتیجه آن را بر تن مدل ها در فشن شو ها میبینیم. طرح لباس باید از مراحل بسیاری عبور کند تا به مرحله تولید و فروش برسد.برای اکثر این شغل ها رشته دانشگاهی مخصوص آن در دانشگاه ها تدریس می شود.در بخش دوم شغل های صنعت مد به بررسی گروه های بازاریابی و رسانه ها می پردازیم.

۲-بازاریابی و تجارت

در این گروه می توان به حرفه های خریدار، بازاریاب بصری و بازاریاب اصلی اشاره کرد.عوامل این حرفه در فروشگاه ها و بوتیک ها مشغول به کار هستند.

ویترین مغازه
ویترین آرایشگاهی در پاریس

خریدار

خریدار مسئول اجناسی و لباس هایی است که در فروشگاه فروخته می شوند.خریدار ها طرح یا لباس های تولید شده را با توجه به استاندارد های برند و فروشگاه خریداری می کند.در این حرفه توجه به فصل و ترند ها لازمه کار است.فارغ التحصیلان رشته بازاریابی  می توانند در این حرفه فعالیت کنند.

خرید لباس
گروه خریداران فروشگاه

بازاریاب بصری

بازاریاب بصری در فروشگاه ها به چیدمان لباس ها بر مبنای جنس، رنگ و طرح می پردازد.در این حرفه سواد بصری و خلاقیت بازایاب به چالش کشیده می شود.از رشته های مربوط به این حرفه می توان به طراحی لباس،طراحی گرافیک، مدیریت فشن و بازاریابی اشاره کرد.

ویترین دیور
ویترین برند دیور
ویترین دیور
چیدمان داخلی بوتیک دیور

مشاور و بازاریاب اصلی

کار بازاریاب اصلی انتخاب مناسب اجناس و البسه برای رونمایی از مجموعه جدیدو مجموعه حراج شده است.بازاریاب اصلی باید از موجود بودن البسه و دیگر محصولات در فروشگاه اطمینان حاصل کند و به ترند های جدید آگاه باشند.مدیریت فروشگاه برای خرید محصولات جدید از بازاریاب اصلی مشاوره می گیرد.تحصیل در رشته بازاریابی فشن و تجربه زیاد از لازمه این حرفه است.

مشاور و بازاریاب
بازاریاب اصلی در حین کنترل کیفی

۳-رسانه و تبلیغات

رسانه ها و تبلیغات زمینه اصلی معرفی برند ها، محصولات جدید و ترند ها هستند. عوامل این حرفه در مجلات مد، شرکت های تبلیغاتی و وبسایت های مد مشغول به کار هستند.از جمله شغل های صنعت مد در این گروه می توان به استایلیست مد، ویراستار مد، عکاس مد، نویسنده مد،طراح گرافیک و فشن بلاگر اشاره کرد.

فشن شو

استایلیست مد

استایلیست ها لباس ها و اکسسوری های تولید شده را با توجه به نوع رویداد،نوع بدن مشتری و ترند های جدید برای مشتری هماهنگ و ست می کنند.این حرفه نیاز به خلاقیت بصری و آگاهی به ترند ها و شناختن نوع بدن دارد.استایلیست ها به مشتریان کمک می کنند تا ظاهر مناسب داشته باشند و این حرفه نیاز به مدرک دوره های استایلینگ دارد.

 

استایلیست مد
استایلیست مد

ویراستار مد

کار اصلی ویراستار مد، نظارت بر ترند های جدید و تفاوت آن ها با ترند های قدیمی و انتخاب بهترین ترند ها برای پیشرفت طراحی مد است.ویراستار مد مسئول کارگردانی عکس های مجله است و باید با تاریخ طراحی لباس آشنایی کامل داشته باشد .مدارک تحصیلی این حرفه از رشته های زبان،خبرنگاری و طراحی لباس است وبرای کار به عنوان ویراستار به تجربه زیاد به عنوان دستیار ویراستار مد نیازاست.

مجله مد
ویراستار های اصلی مجله ووگ
آنا وینتور
آنا وینتور سردبیر مجله ووگ

 

عکاس مد

عکاسان مد باید آگاهی کاملی به عکاسی در استادیو عکاسی،عکاسی در نور طبیعی و فضای خارجی داشته باشند.برای این حرفه به مدرک عکاسی و رزومه عکاسی مادلینگ نیاز است.عکاسان مد در مجلات ، بخش تبلیغاتی برند ها و برای فشن بلاگر ها مشغول به کار هستند.

میراندا کر
عکاسی مد ، از شغل های صنعت مد

نویسنده مد

نویسنده‌ (ژورنالیست مد)از خبر ها و تازه های مد برای مجلات و وبسایت ها مقاله می نویسد.و این حرفه نیاز به مدرک خبرنگاری و یا بازاریابی مد دارد.نویسندگان مد تحت نظارت ویراستار ها کار میکنند.

اما واتسون
اما واتسون در مجله ووگ

طراح گرافیک

طراحان گرافیک به طراحی وبسایت و صفحات مجله می پردازند.این حرفه به خلاقیت بصری،تحصیل در رشته گرافیک و آشنایی با اصول بازاریابی دارد.

طراحی گرافیک
طراحی گرافیک مجله مد

 

فشن بلاگر

فشن بلاگر ها به دلیل محبوبیتشان بین مردم از قوی ترین عاملان نشر و تبلیغ مد هستند.بسیاری از برند ها از فشن بلاگر های شناخته شده به عنوان مدل استفاده می کنند تا محصول خود را به مشتریان معرفی کنند.

نگین میرصالحی
نگین میرصالحی
ژان داما
ژان داما فشن بلاگر پاریسی

از دیگر حرفه های این صنعت می توان به حرفه ی مدلینگ اشاره کرد که به زودی درباره آن توضیحاتی خواهیم داد.

منبع:سایت دانشکده مد

5/5 (4)

به این مطلب امتیاز دهید

0 1 2 3 4 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

Scroll Up