Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

با الکساندر مک‌ کوئین، هنرمند دنیای فشن آشنا شوید

4.83/5 (48)

در این مطلب از مدوپیا به بررسی زندگی و آثار یکی از اعجاب انگیزترین طراحان معاصر، الکساندر مک کوئین (۱۹۶۹-۲۰۱۱) می‌پردازیم. در ابتدا زندگی نامه و مراحل کاری وی را شرح می‌دهیم و سپس به معرفی تمام مجموعه‌های وی در زمان حیاتش می‌پردازیم.

پسرِ بدِ خجالتی

Lee Alexander McQueen به صفات مختلفی مشهور است، مانند نابغه، سرپرست طراحان بریتانیا در عصر خود، زن گریز ، پسر بد مد بریتانیا، رمانتیک، بی پروا و

او خودش راچاق ِعجیب و غریبخطاب می کند و به روزنامه نگاران می گوید که هم خجالتی است و هم فروتن.

الکساندر مک کوئین کوچکترین فرزند خانواده بود و در ۱۷ مارس ۱۹۶۹ در لندن به دنیا آمد. خانواده‌ی وی در استرتفورد لندن زندگی می‌کردند. پدرش راننده تاکسی و مادرش خانه‌دار بود. او از نظر عاطفی بسیار به مادرش وابسته بود.  الکساندر مک کوئین از همان کودکی علاقه اش را در کشیدن لباس زنانه نشان داد: در سه سالگی تصویری از سیندرلا با کمری باریک و لباسی بلند بر روی دیوار اتاق خواهرش کشید.

پس از دوران ابتدایی، لی الکساندر به راگبی روی آورد، همانند اکثر پسران هم سن و سالش. ولی علاقه اصلی وی طراحی و نقاشی بود. وی تمام شوق و علاقه‌اش در این زمینه را با مادرش مشترک می‌شد. اگرچه اکساندر کوچک تمایل داشت که در رشته‌ی هنر به تحصیل بپردازد، ولی در ۱۶سالگی ترک تحصیل کرد و در Anderson & Sheppard، که یک خیاط خانه سنتی است، شروع به کارآموزی کرد.

تابلو Anderson & Sheppard، خیاط خانه ای که الکساندر در سن ۱۶ سالگی در آن مشغول به کار شد

آغاز حرفه‌ی خیاطی و طراحی

بعد از چند سال، الکساندر مک کوئین به Gieves & Hawkes ، یک خیاط خانه معروف، نقل مکان کرد. او برش لباس‌های تاریخی و سنتی را یادگرفت و همزمان برای کمپانی Bermans & Nathans کار کرد. سپس برای  Koji Tatsuno ، طراح آوانگارد مشغول به کار شد. بعد از این، الکساندر مجذوب تواناییهای Romeo Gigli در طراحی شد و به میلان سفر کرد تا به عنوان دستیار وی مشغول به کار شود.

وقتی به لندن بازگشت، به عنوان معلم برای آموزش الگوی برش در کالج هنر و طراحی سنت مارتین مرکزی رفت ولی بابی هیلسون، طراح، تصویرگر و پایه‌گذار دوره‌ی ارشد مد به او پیشنهاد داد که به جای دستمزد، در دورههای آموزشی وی شرکت کند. مک کویین پیشنهاد وی را پذیرفت و پس از ۱۶ ماه کار سخت، ساعت‌ها طراحی در استودیو، دوخت و دوز و برش و اتو زدن، تحقیق و مطالعه، سرانجام موفق شد که اولین کالکشن خود را که برای فارغ‌التحصیلی از کالج به آن نیاز داشت طراحی کند که شامل حداقل ۶ لباس بود.

در حالیکه همهی منتقدان و متخصصان صنعت مد منتظر رونمایی از چهرهها و استعدادهای جدید هستند، برگزیدگان فارغ التحصیلان ارشد کارهای خود را در پایان هفته‌ی مد لندن به نمایش می‌گذارند. از جمله‌ی آنها می‌توان به Isabella Blow استایلیست، اشاره کرد که در آن زمان در مجله ووگ نیویورک مشغول به کار بود و کمی به بعد به ووگ بریتانیا رفت.

 Alexander McQueen, Isabella Blow , الکساندر مک‌کوئین و ایزابلا بلو

کالکشن فارغ‌التحصیلی الکساندر مک کوئین

مک کویین از “Jack the Ripper” یکی از قاتل‌های سریالی معروف در ۱۸۸۰ لندن الهام گرفته بود. ظاهرا یکی از اجدادش، خانهی یکی از قربانیان را اجاره کرده بود که همین اتفاق کنجکاوی وی در این زمینه را افزایش داد.

Jack the ripper

مهارت‌های خیاطی وی در مجموعه‌اش کاملا نمایان است. این مجموعه شامل کت و شلوار مشکی همراه با ژاکتی دارای کمری تنگ و یک Frock Coat* صورتی است که نوارهایی به شکل شاخه‌های خار روی آن چاپ شده و خط‌هایی از موی انسان روی آن دوخته شده‌است.

کالکشن دانشجویی الکساندر مک‌کوئین ، Alexander McQueen

ایزابلا بلو مجذوب کالکشن الکساندر شد. او به همسرش گفت: مک کوئین پارچه‌ را مانند یک ایزد برش میدهد و از همین روی است که لباس‌هایش مانند یک پرنده حرکت می‌کند. بعدتر، او تمام مجموعه‌ی اکساندر را خرید. او در یکی از عکس‌هایش برای مجله ووگ انگلیس با لباس الکساندر ظاهر شد و بعد از آن بسیار از او حمایت کرد به طوری که در خانهاش اتاقی برای کار وی اختصاص داد.

بدین سبب او برندش را تحت عنوان “ Alexander McQueen “  راه اندازی کرد.

Alexander McQueen logo

موفقیت‌ در سایه‌ی چالش جهانی

یک سال پس از شوی فارغ التحصیلی الکساندر، شرایط اقتصادی بسیار رکود کرد. برای همین بسیاری از طراحان مد از هفته‌ی مد لندن منصرف شدند و به فکر رونمایی از کالکشنهای خود در پاریس، میلان و یا نیویورک افتادند. فقط ۱۳ طراح حاضر به نمایش مجموعه خود شدند. از این روی، شورای مد بریتانیا تصمیم گرفت که اسپانسر طراحان جوان و با استعداد شود تا مجموعه‌های خود را در هفته مد لندن به نمایش بگذارند. از جملهی آنها الکساندر مک کوئین بود. او در این کالکشن که اولین مجموعه رسمی تحت عنوان خودش به شمار میرفت، از فیلم راننده تاکسی” ساخته مارتین اسکورسیزی الهام گرفت. کالکشن او بسیار هنرمندانه بود و با شیوهای خاص و پرفورمنس گونه به نمایش آمد و مانند اثری هنری در زمان خود درخشید.

الکساندر مک کویین و برندهای مطرح دنیا

در اکتبر ۱۹۹۶ ، مک کوئین به عنوان طراح اصلی برند ژیوانشی انتحاب شد. یک هفته پس از آن، او به عنوان طراح برتر سال انتخاب شد و از شورای مد و فشن بریتانیا جایزه دریافت کرد. او این جایزه را سه دوره‌ی دیگر در سال های ۱۹۹۷، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ نیز دریافت کرد. همچنین جایزه بین المللی بهترین طراح سال را از شورای مد و فشن امریکا نیز دریافت کرد.

مک کوئین، ژیوانشی بهار و تابستان ۱۹۹۷

در سال ۲۰۰۰، شرکت گوچی ۵۱٪ از سهام شرکت اکساندر مک کوئین را خرید و او را به عنوان کارگردان هنری قرار داد. چند ماه بعد از ژیوانشی بیرون آمد و شروع به تولید لاین زنانه و مردانه خود کرد و اولین شعب خود را در نیویورک، میلان، لس آنجلس و لاس وگاس افتتاح کرد. الکساندر مک کویین به تحسین برانگیزترین طراح در زمان خودش و یکی از لوکس ترین برندها در جهان با درآمد بسیار، رشد بسزا، مجموعههای هنرمندانه و دوستداران برجسته تبدیل شد.

غروب روزهای خوش

اما ستاره‌ی بخت و اقبال وی ناگهان خاموش شد. در ۲ فوریه ۲۰۱۰، Joyce McQueen، مادر دوست‌داشتنی الکساندر از دنیا رفت. او در توییتر خود خاطرنشان کرد که بسیار اندوهگین است اما باید به زندگی ادامه داد.

الکساندر در کنار مادرش

در صبح ۱۱ فوریه 2010، جسد الکساندر که خودکشی کرده بود، در آپارتمانش پیدا شد.

بوتیک نیویورک الکساندر مک کوئین

بیشک او یکی از با استعدادترین طراحان در عصر خودش بود.

الکساندر مک‌کوئین

آثار و مجموعه های وی

Nihilism-بهار و تابستان ۱۹۹۴
Banshee- پائیز و زمستان ۱۹۹۴-۹۵
الکساندر مک کوئین bunshee
The Birds- بهار و تابستان ۱۹۹۵

Highland Rape- پائیز و زمستان ۱۹۹۵-۹۶
The Hunger- بهار و تابستان ۱۹۹۶

Dante – پائیز و زمستان ۱۹۹۶-۹۷

La Poupée- بهار و تابستان ۱۹۹۷ : استیج این شو با آب پر شده بود.

It’s a Jungle Out There – پائیز و زمستان ۱۹۹۷-۹۸

Untitled – بهار و تابستان ۱۹۹۸

Joan – پائیز و زمستان ۱۹۹۸-۹۹

NO.13 – بهار و تابستان ۱۹۹۹

The Overlook – پائیز و زمستان ۱۹۹۹-۲۰۰۰

Eye – بهار و تابستان ۲۰۰۰

Eshu پائیز و زمستان ۲۰۰۰-۰۱

Voss – بهار و تابستان ۲۰۰۱

What a Merry-go-round- پائیز و زمستان ۲۰۰۱-۰۲

The Dance of The Twisted Bull- بهار و تابستان ۲۰۰۲

Supercalifragilisticexpialidocious- پائیز و زمستان ۲۰۰۲-۰۳

Irepe- بهار و تابستان ۲۰۰۳

Scanners- پائیز و زمستان ۲۰۰۳-۰۴

Deliverance- بهار و تابستان ۲۰۰۴

این مطلب را از دست ندهید  معرفی جیل ساندر، یک برند مینیمال

Pantheon Ad Lecum- پائيز و زمستان ۲۰۰۴-۰۵

It’s Only a Game- بهار و تابستان ۲۰۰۵

The Man Who Knew Too Much- پائیز و زمستان ۲۰۰۵-۰۶

Neptune- بهار و تابستان ۲۰۰۶

Widows of Culloden- پائیز و زمستان ۲۰۰۶-۰۷

Sarabande- بهار و تابستان ۲۰۰۷

InMemory of Elizabeth How- پائیز و زمستان ۲۰۰۷-۰۸

La Dame Blbeue- بهار و تابستان ۲۰۰۸

کالکشن مردانه بهار و تابستان ۲۰۰۸

The Girl Who Lived in The Tree- پائیز و زمستان ۲۰۰۸-۰۹

کالکشن مردانه پائیز و زمستان ۲۰۰۸-۰۹

Natural Distinction Un-natural Selection- بهار و تابستان ۲۰۰۹

The Horn of Plenty- پائیز و زمستان ۲۰۰۹-۱۰

Plato’s Atlantis- بهار و تابستان ۲۰۱۰

Posthumous collection- پائیز و زمستان ۲۰۱۰-۱۱
این مجموعه آخرین مجموعه طراحی های وی قبل از مرگش می باشد.

 

میتوانید آرشیو کامل مجموعه کارهای الکساندر مک کوئین را در سایت مجله ووگ تماشا کنید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ ǁ