Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

روشن کردن پوست؛ روشی پرخطراما محبوب میان آسیایی ها (گزارشی از مجله ی ووگ)

4/5 (2)

روشن کردن رنگ پوست به منظور زیباتر شدن جایگاه ویژه ای میان آسیایی ها دارد. در این میان زنان هندی و آسیای شرقی تمایل بیشتری به انجام روش های مختلف برای روشن و یکدست کردن پوست خود، حتی در قالب عمل زیبایی را دارند.

سفید کردن پوست روندی است که ازموادی برای کاهش تراکم ملانین پوست استفاده میشود تا روشنتر شود. تاریخ انجام این کار به قرن 15 ام  برمیگردد و از آن موقع تا کنون کسب و کار پررونقی بوده است. برای انجام این کار روشهای مختلفی ازجمله مصرف صابون، کرم، قرص و تزریق وجود دارد.

براساس گزارش  سازمان جهانی بهداشت(WHO) نصف جمعیت کره، مالزی، و فیلیپین همگی از چند روش برای روشن کردن پوست خود استفاده میکنند.حتی در کشورهایی چون هند، آفریقا و نیجریه  این آمار افزایش میابد. در آمریکا نیزتمایل به روشن کردن پوست از آنچه تصور میشود بیشتر رواج دارد. در آنجا از عامل های سفیدکننده از جمله هیدروکینون که برای درمان لکه های پوستی یا هایپرپیگمنتیشن در محصولات مراقبتی وجود دارد، استفاده میشود.

لگو سازمان جهانی بهداشت

کسانی که از کرم های حاوی روشن کننده استفاده میکنند ممکن است بعد از مدتی استفاده، اثرش را بر پوست خود ببینند اما وقتی در معرض نور خورشید  قرار بگیرند عوارض جانبی خیلی زود خود را نشان میدهند. ازاین عوارض میتوان به لکه های پوستی، خارش، التعاب و حتی جوش اشاره کرد.

استفاده ی طولانی مدت ازاین محصولات ممکن است منجر به سرطان پوست شود، حتی در بعضی موارد به علت جذب مواد از طریق پوست باعث اختلالات کبدی نیز میگردد.

کرم روشن کننده پوست

با این حال تخمین زده میشود تا سال 2027 صنعت سفید کردن پوست درآمدی بالغ بر 24 میلیارد  دلار را داشته باشد. اما صنعتی است با خطرات بالقوه و نگرانی های جهانی را برانگیخته است.

این مطلب را از دست ندهید  تأثیر نوشیدن آب بر پوست صورت

دکتر ملیسا لوین متخصص پوست و بنیانگذار “آنتیر” میگوید: ” تقاضای اجتماعی زیادی برای روشن سازی عوامل پوستی در آسیا وجود دارد ، و حتی داروخانه ها و اسپاهایی مختص سفید کردن پوست احداث شده اند.” وی افزود: “اختلالات پوستی مانند ملاسما ، لنتیژین و هایپرپیگمنتیشنِ بعد ازالتهاب تقاضای بیشتری برای استفاده ازروشهای روشن کننده گی پوست را دارند.”

ریفاینری 29 ساله میگوید اخیرا گروهی از زنان فیلیپینی را شناسایی کرده است که به همه چیز ازآمپول گلوتاتیون چهارم گرفته تا داروهای خوراکی برای روشن شدن پوستشان روی آورده اند وی همچنین تاکید میکند که روشن سازی پوست چیزی ورای صرفا سفید کردن رنگ پوست است. بلکه این روشی است برای پیشبرد همه چیز از شغل گرفته تا روابط شخصی در راستای ایجاد فرصتی برای بهترزندگی کردن. جوآن اِل راندیلا، استادیار مطالعات آمریکایی های آسیایی در دانشگاه ایالتی سن خوزه در کتاب خود به نام ” آیا روشن تر بهتر است: تبعیض پوستی در بین آمریکایی-آسیایی ها” توضیح میدهد که برای آسیایی ها رنگ پوست فقط جنبه ی زیبایی ندارد بلکه موقعیت اجتماعی را تعریف میکند. او در کتاب خود اشاره کرده هست که: ” داشتن پوست روشن دلالت بر این دارد که یک زن از موقعیت اجتماعی و تحصیلی بالایی برخورداراست، و اوقات فراغت زیادی دارد. ” “پوست روشن یک زن به این معنی است که او برای زندگی خود نیازی به کار در بیرون از خانه  ندارد.”

رنگین پوست آسیایی آفریقایی

راندیلا از تجربه ی خود در مورد استفاده ی  صابون سفید کننده پوست به دوستانش میگوید و اذعان دارد که دوستان غیر سفیدپوستش این موضوع را درک میکنند ، برخی حتی داستانهای خود را در مورد سفید کردن پوست ارائه می دهند ، در حالی که دوستان سفیدپوستش نمی توانند درک کنند که چرا صابون های روشنایی حتی وجود دارند. مطمئناً آنها چیزی را که نژادپرستی سیستمی در جوامع قومی ایجاد کرده است ، تجربه نکرده اند: رنگ گرایی! او رنگ گرایی را به عنوان رفتار تبعیض آمیز با افرادی که درهمان پیشینه قومی و نژادی قرار دارند تعریف می کند. او می گوید: “این بنا به دلایل مختلف در جوامع قومی مختلف متفاوت است.” “این مسئله در تاریخ استعمار و همچنین چگونگی درک هر جامعه و قدرت و امتیاز آن ریشه دارد.”

اتحاد رنگین پوست

این در حالی است که خانواده ام نگران پوستِ تیره ی من بودند، اما دوستان سفیدپوستم  میگفتند “خوش به حالت که به اندازه ی ما سفید و بی روح نیستی ” و یا  “به رنگ پوستت حسودیمون میشه”. آنها همچنین قادر به درک نگرانی خانواده ام ازاینکه میگفتند پوست تیره زندگی را برای من سخت تر میکند، نبودند. او می افزاید: “اینکه با هر رنگ پوستی خودت را بپذیری بسیار قابل تحسین است، اما الان درامریکا نه تنها تنوع پوستی بلکه برابری وعدالت مقابل این تنوع نیز باید مورد پذیرش قرار گیرد.” وی افزود: ” رنگ پوست نباید تو را محدود کند و مانع انجام کارهایت شود”

این مطلب را از دست ندهید  بهترین ماسک های مو آب رسان خانگی برای ترمیم موهای آسیب دیده

حتی با وجود برندهای آرایشی ای چون Fenty Beauty  (فنتی بیوتی) که ازپیشگامان تولید رنگ کرم پودر برای هررنگِ پوستی است و این مسئله را در صنعت آرایش به چالش کشیده، هنوز این رنگ گرایی است که تعیین میکند چه رنگ پوستی دارای چه جایگاه اجتماعی است.

کرمپودر کرم پودر فنتی بیوتی

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب