Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

راهنمای روتین مراقبت از پوست روز

5/5 (28)

روتین مراقبت از پوست” عبارتی است که این روزها زیاد می‌شنوید اما احتمالا برایتان سوال پیش می‌آید که معنای آن چیست و چه جزئیاتی دارد. داشتن پوستی سالم و شفاف یکی از معیارهای زیبایی در دنیاست که برای رسیدن به آن باید سال‌ها زمان گذاشت. در این مطلب به تشریح اهمیت داشتن پوست سالم و بی‌نقص و راه رسیدن به آن خواهیم پرداخت.

روتین پوست

آیا من به روتین پوستی احتیاج دارم؟

پس از سپری‌شدن سن بلوغ، تقریبا همه به یک روتین پوستی احتیاج دارند. علی‌الخصوص اگر ساکن شهرهای شلوغ و آلوده هستید و یا هر روز میکاپ می‌کنید، باید آلودگی‌های روزانه را از سطح پوستتان پاک کنید و مواد مغذی روزانه را به آن برسانید. وجود آلودگی روی سطح پوست می‌تواند باعث بروز انواع جوش شود.

یک روتین منحصربه‌فرد

این که یک محصول بتواند با چندین بار استفاده تمام ایرادات پوست شما را از بین ببرد، یک دروغ بزرگ است. با استفاده از یک محصول در دوره‌ مصرف کوتاه نمی‌توان به نتایج دلخواه دست یافت. به همین دلیل، روتین پوستی شما باید یک حداقل‌هایی داشته باشد. فراموش نکنید که روتین پوستی بسته به نوع نیاز پوست، خصوصیات فردی از قبیل سن و وضعیت پوست، محل زندگی، بودجه و سبک زندگی شما تعیین می‌شود. بنابراین یک فرمول خاص و ویژه‌ای برای روتین پوست وجود ندارد اما رعایت حداقل‌ها الزامی است.

صبور باشید

منتظر معجزه نباشید! همانطور که گفته شد، هیچ محصولی نمی‌تواند برایتان معجره کند. نتیجه‌گرفتن از روتین پوستی به زمان زیادی نیاز دارد. توقع نداشته باشید با یک هفته اجرای آن، تفاوت زیادی در پوستتان ببینید. رسیدن به یک پوست سالم و شفاف پروسه‌ای طولانی و پیوسته است و باید صبور باشید.

تحقیق کنید

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دخیل در انتخاب آیتم‌های روتین پوستی، تفاوت‌های فردی است. هیچ کسی بهتر از خودتان پوست شما را نمی‌شناسد. قبل از چیدن روتین خود باید با خصوصیات منحصربه‌فرد پوستتان آشنا شوید. خصوصیاتی مثل میزان ترشح چربی پوست، میزان هیدراتاسیون، میزان حساسیت و… در پیدا کردن محصول مناسب شما، مهم‌ترین نقش را دارند. بدون داشتن این اطلاعات هیچ‌کس نمی‌تواند محصولی را به شما پیشنهاد دهد.

آیتم‌های ضروری

شاید در نگاه اول اینطور به نظر بیاید که اجرای روتین پوستی به زمان و هزینه‌ زیادی نیاز دارد، اما این باور اشتباهی است. از میان هزاران محصول مراقبت از پوست، تنها وجود گروه‌های خاصی که تعداد زیادی هم ندارند، در روتین شما ضرورت دارد. حتی انتخاب نوع آنها، برند و اطلاعاتی از این قبیل به سلیقه و نیاز شخصی شما برمی‌گردد. اساسا یک روتین پوستی عمومی شامل سه مرحله‌ کلی است: 1.پاک‌کردن پوست از آلودگی 2.تون‌کردن پوست (تنظیم اسیدیته‌ پوست) 3.آبرسانی پوست.

روتین پوست

مرحله‌ اول: پاک‌کننده

وجود این مرحله در صورتی که شما میکاپ داشته باشید، ضروری خواهد بود. تفاوت “پاک‌کننده” با “شوینده” در نیاز به استفاده از آب است. پاک‌کننده‌ها شامل انواع روغن‌ها، میسلارواترها، کرم‌های پاک‌کننده و… هستند. در این مرحله شما با کمک یک پاک‌کننده و پنبه یا پد‌های آرایشی میکاپ را از صورتتان پاک می‌کنید تا پوست برای مرحله‌ دوم آماده شود.

میسلار واتر دیور

مرحله‌ دوم: شوینده

شوینده‌ها شامل محصولاتی هستند که با حل‌شدن در فاز آبی می‌توانند صورت را از آلودگی پاک کنند. این محصولات می‌توانند در قالب کرم‌ژل، ژل، فوم و… باشند. اگر میکاپ داشته باشید و مرحله‌ اول را انجام نداده باشید، شوینده به‌تنهایی نمی‌تواند به‌صورت عمیق پوست را پاک کند و حتی ممکن است در اثر حل‌شدن مواد آرایشی در شوینده و ماساژ هنگام شست‌وشو، آلودگی‌ها به زیر پوست نفوذ و آکنه ایجاد کنند. توجه داشته باشید که انتخاب یک شوینده‌ متناسب با نوع پوستتان، تاثیر به‌سزایی در بازیابی سلامت پوست دارد. اگر پاک‌کننده‌ شما روغنی نیست، می‌توانید این مرحله را حذف کنید و پس از استفاده از پاک‌کننده سراغ استفاده از تونر بروید.

فوم ژنوبایوتیک

مرحله‌ سوم: تونر

تونر یک محلول رقیق است که می‌تواند منشا ارگانیک یا غیر ارگانیک داشته باشد. پس از شست‌وشوی پوست، نوبت به استفاده از تونر می‌رسد. یک تونر استاندارد و متناسب با نوع پوست شما، باقی‌مانده‌ آلودگی را از سطح پوست پاک می‌کند و اسیدیته‌ پوست را تنظیم می‌کند. البته که اگر از شوینده‌ استاندارد استفاده کنید، پی اچ پوست هم تنظیم خواهد شد اما تونر علاوه بر تنظیم پی اچ، کارهای مهم دیگری هم انجام می‌دهد. تونرها انواع گوناگونی دارند و اکثرا با مواد موردنیاز پوست غنی شده‌اند. تونر می‌تواند در کوچک‌تر کردن منافذ هم تاثیر داشته باشد. علاوه بر همه‌ اینها، این محصول با ایجاد یک سطح مرطوب روی پوست، پوست را برای جذب سایر محصولات آماده می‌کند. تونرها را هم می‌توان روی صورت اسپری کرد و هم با استفاده از یک پد کتانی روی صورت فشار داد. (تون‌کردن)

تونر گلاب ربیع

مرحله‌ چهارم: سرم

سرم‌ها غذای پوست هستند. اگر پوست شما مشکل خاصی مثل عدم شفافیت، آکنه‌های زیاد، لک و… دارد، احتمالا به کمک سرم‌ها احتیاج دارید. سرم‌ها بسیار متنوع هستند و هرکدام برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. سرم‌ها غلیظ هستند و از ریزمولکول‌های زیادی تشکیل شده‌اند. این ریزمولکول‌ها قابلیت جذب بالایی از طریق پوست دارند و تنها چند دقیقه پس از استفاده از سرم‌ها هیچ احساس سنگینی‌ای روی پوست نخواهید داشت. در برخی‌ روتین‌ها از این مرحله صرف‌نظر شده است.

سرم سسدرما

مرحله‌ پنجم: مرطوب‌کننده

پس از جذب‌شدن سرم، سراغ مرطوب‌کننده بروید. مهم نیست چه نوع پوستی دارید، تمام انواع پوست به رطوبت نیاز دارند. پوست مرطوب، درخشان و زیبا به نظر می‌رسد و حالت کدری پوست را به‌مرور زمان از بین می‌برد. فراموش نکنید که اگر پوست چربی دارید، باید از مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی استفاده کنید.

ژل کرم سینبیونیم

مرحله‌ ششم: کرم دور چشم

پوست اطراف چشم‌ها حساس‌ترین نقطه‌ صورت است. این قسمت پوست نازک‌تری نسبت به بقیه‌ اجزای صورت دارد و نیازمند مراقبت ویژه است. در این مرحله تهیه‌ یک کرم دور چشم متناسب با پوست و سن شما اهمیت ویژه‌ای دارد. استفاده از کرم دور چشم ارتباطی به سن شما ندارد و مهم نیست که پوست شما جوان است یا خیر، بنابراین هر سنی که دارید، به این مرحله نیاز دارید. بسته به نوع نیازتان کرم دور چشم مخصوص خود را تهیه کنید. برای هر چشم تنها به اندازه‌ یک عدس کرم دور چشم احتیاج دارید و آن را باید به‌صورت ضربه‌ای و تقریبا بالای استخوان گونه بزنید.

کرم دور چشم نوکس

مرحله‌ هفتم: ضد آفتاب

اهمیت استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید. اشعه‌ ماورا بنفش خورشید به‌شدت به سلول‌های پوست آسیب وارد می‌کند. لک‌های قهوه‌ای شفافی که روی صورت پدیدار می‌شوند، عمدتا حاصل آسیب آفتاب به سلول‌های پوست است. برای داشتن پوست شفاف و بدون لک، ضد آفتاب را در رژیم پوستی خود جا بدهید.

ضد افتاب ایزدین

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را از دست ندهید  با رژ لب مشکی متفاوت و جذاب آرایش کنیم

1 دیدگاه در “راهنمای روتین مراقبت از پوست روز

مطالب واقعا عالی و با بیانی روشن هستند
تبریک میگم شما بهترینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب