ده زن خوش پوش تاریخ که احتمالا نامشان را نشنیده اید!

4.97/5 (69)

تاریخ از زنان سلطنتی خوش‌پوشی که طرز پوششان زیر ذره‌بین بوده، مملو است. به همین دلیل هرچه توسط آنها پوشیده می‌شد، در کوتاه‌ترین زمان تبدیل به ترند می‌شد. بعد از استفاده مردم از آن ترند، فرد سلطنتی به سراغ کشف مدل‌های جدید می‌رفت و این چرخه به همین شکل ادامه پیدا می‌کرد. در میان این افراد اما نام برخی زنان، کمی بیشتر از دیگران می‌درخشد. بزرگترین دلیل آن نیز می‌تواند جسارت و قدرت آنها باشد. برخی از افرادی که در این لیست جای گرفته‌اند، برای ظاهر کمی متفاوتشان در زمان خود کم سرزنش نشدند اما حالا مایه ستایش بسیاری از ما هستند!


(Madame de Pompadour (1721-1764

مادام پمپدو، معشوقه لویی ۱۵ توانست در دوران خود سبکی در لباس‌پوشیدن و دکوراسیون داخلی به وجود بیاورد. رنگ‌های پاستلی و ترکیب گل و روبان روی لباس‌های او باعث می‌شدند لباس‌های دیگر بسیار بی‌روح و ساده به نظر برسند. او از حامیان هنرمندان و فیلسوفان و خود نیز بسیار خلاق بود. پمپدو موسیقی می‌نواخت و به برش‌دادن الماس علاقه داشت. او قصر را به سبک روکوکو دکور کرد و گفته می‌شود به‌دلیل علاقه بسیارش به گل سنبل، بیش از دویست گلدان سنبل در قصر قرار داده بود.


(Diane de Poitiers (1499-1566

دیان، معشوقه هنری دوم و هووی کترین د مدیچی، از پادشاه فرانسه بیست سال بزرگتر بود. در تاریخ از او به‌دلیل زیبایی و جذابیتش یاد می‌شود. دیان برای رسیدن به این زیبایی از دندان و موی مصنوعی استفاده و بسیار آرایش می‌کرد. او زیبایی خود را مدیون حمام‌کردن در آب سرد به‌صورت روزانه می‌دانست که در آن زمان کار عادی‌ای به شمار نمی‌رفت! دستبندهای طلا، تاج و پیراهن‌های تزئین‌شده با مروارید از امضاهای استایل او به شمار می‌آیند.

(1881-1957) Marchesa Luisa Casati

مارکزا لوییسا کاساتی که پس از مرگ والدینش ثروتمندترین فرد در ایتالیا شد، تصمیم گرفت زندگی خود را تبدیل به یک اثر هنری کند. او بیشتر از یک قرن است که منبع الهامی برای نقاشان و طراحان مد بوده است. طراحانی مانند گالیانو و کارل لاگرفلد با الهام از او کلکسیون هایی حاضر کرده‌اند. اولین تغییری که لوییسا در استایل خود ایجاد کرد، کوتاه‌کردن موهایش بود که در آن زمان کار عجیبی به حساب می‌آمد. او از مارهای زنده به‌عنوان اکسسوری استفاده می‌کرد و آرایش دائمی‌اش خط چشم و سایه سیاه بود و اکسسوری‌های استیتمنت از مکمل‌های استایل این زن جسور و الهام‌بخش به حساب می‌آمدند. مارکزا با چیتای سیاهش میان مردم حاضر می‌شد و از بزرگترین حامیان هنرمندان در زمان خودش بود. مارکزا سال 1900 از لباس پوشیدن بر اساس استایل Belle Époque که آیکون‌استایل آن دوره به حساب می‌آمد، دست برداشت و موهای خود را قرمز کرد. مارکزا برای سرپیچی از قانون دوره ویکتورین که سیاه را مناسب عزاداری‌ها می‌دانست، بسیار سیاه می‌پوشید.

(1883-1975) Sara Murphy

سارا نیز از حامیان هنر بود و دوستان صمیمی او لیستی از بهترین نقاشان و هنرمندان آن دوره را تشکیل می‌دهند. او و همسرش جرالد که هر دو به هنر علاقه فراوانی داشتند و از خانواده‌های ثروتمند آمریکایی به حساب می‌آمدند، در جنوب فرانسه زندگی می‌کردند و به گفته افراد، خانه آنها بیشتر شبیه یک گالری بود! پابلو پیکاسو بارها نقاشی چهره سارا را کشیده است. استایلی که سارا با آن شناخته می‌شود، بسیار ساده است؛ لباس شنا با گردنبند مروارید! این زن ثروتمند که از حاشیه دوری می‌کرد (به همین دلیل از او عکس زیادی در دسترس نیست)، علاقه‌ای به لوکس پوشیدن نداشت و در حال ساده‌بودن بسیار خوش‌پوش بود.


(1837-1899) Virginia Oldoini

معشوقه ناپلئون سوم اولین کسی بود که از عکاسی به‌عنوان یک هنر استفاده استفاده کرد و با همکاری Pierre-Louis Pierson بیشتر از 400 سلف پرتره به ثبت رساند. در حالی که پیرسن عکس می‌انداخت، لباس،دکور و نوع ایستادن و نشستن بر عهده خود ویرجینیا بود. ویرجینیا در دوره خود بسیار خوش‌پوش بود. او کم‌کم در عکاسی‌هایش costumeهایی برگرفته از افسانه‌ها، تئاتر و ادبیات استفاده کرد. وی در سال 1899 و در 62 سالگی از دنیا رفت.


(1837-1898) ملکه اتریش، (Elisabeth (sisi

ملکه سیسی که برای زیبایی، موهای بلند، خوش‌پوش‌بودن و مهم‌تر از همه، مدت سلطنتش در تاریخ بسیار مشهور است، به چندین زبان مسلط بود و علاقه زیادی به ادبیات و شعر داشت. وی با استفاده از شکم بندها، ورزش روزانه و رژیم و همچنین با داشتن روتین ورزانه برای نگهداری از موهای فوق‌العاده بلندش بسیار به خود می‌رسید تا اندازه‌ای که این روتین‌ها تبدیل به وسواس شدند. از امضاهای استایل این ملکه خوش‌پوش، استفاده از سنجاق‌های تزئینی در موهایش است.


(1872-1950) Misia Sert

میسیا، پیانیست یکی از مشهورترین اصیل‌زاده‌های لهستانی بود که یک سالن هنر در پاریس داشت و از صمیمی‌ترین دوستان کوکو شنل محسوب می‌شد. آشنایی کوکو و میسیا در یکی از مهمانی‌ها رخ داد. میسیا که به‌عنوان پیانیست به آن مهمانی دعوت بود، به کوکو می‌گوید: “کت زیبایی است!” کوکو بلافاصله کت مخمل قرمز خود را از تن در می‌آورد و آن را به میسیا هدیه می‌دهد! میسیا این هدیه را قبول نمی‌کند اما فردای آن روز به ملاقات کوکو در بوتیکش واقع در rue cambon می‌رود. این دو به‌زودی متوجه شباهت‌هایشان می‌شوند. پس از اینکه کوکو همسر خود را در یک تصادف از دست می‌دهد، میسیا او را با خود به سفر ونیز می‌برد. آنجاست که Sergey Diaghilev و دنیای هنر و زیبایی را به کوکو معرفی می‌کند. از طریق میسیا، کوکو با بهترین هنرمندان زمان خود آشنا شد؛ از پیکاسو گرفته تا stephane mallarme. حتی گفته شده است که این میسیا بود که پیشنهاد تولید عطر را به کوکو داد. کوکو در سال 1950، جسد بهترین دوستش و به گفته خودش “ملکه پاریس” را روی تختی پوشیده از گل قرار داد.


(Evelyn Nesbit (1884-1967

قبل از اینکه کلمه “سوپرمدل” حتی به وجود بیاید، Evelyn یک سوپر مدل بود! نقاش‌ها و عکاس‌های آن دوره همه مایل به عکاسی و نقاشی کردن او بودند و کمپانی‌ها نیز می‌خواستد از عکس‌های او در تبلیغاتشان استفاده کنند. تمام مردان عاشق او بودند اما این زیبایی برای evelyn مانند یک نفرین بود؛ نام او برای سادگی زیبایش و سرنوشت تلخش در تاریخ ثبت شده است. این سوپر مدل و بازیگر با مولتی میلیونر دوره خود، هری کندال ازدواج می‌کند و هری عشق سابق وی را به قتل می‌رساند.


(Sonia Delaunay (1885-1979

سونیا، نقاش معروف فرانسوی، برای نقاشی‌هایش در سبک art deco پرآوازه است. در سال 1914 وقتی سونیا همراه با همسرش در سفر بود، جنگ شروع می‌شود. سونیا تصمیم می‌گیرد به پاریس بازنگردد و در ایبریا بماند. او و همسرش هفت سال در ایبریا زندگی کردند و در آنجا بود که سونیا بوتیک شخصی‌اش را با نام casa sonia افتتاح کرد. وی در این دوره از زندگی‌اش با هنرمندان آوانگارد آشنا می‌شود و شروع به فعالیت در زمینه مد و طراحی داخلی می‌کند. در عکس‌های زیر قسمتی از آثار هنری سونیا و طراحی‌های وی را مشاهده می‌کنید.


(Lesley Blanch (1904-2007

لزلی، نویسنده و مورخ سرشناس، زمانی که از زن‌ها انتظار می‌رفت به همسرشان وابسته باشند، زنی مستقل، خوش‌پوش و دائما در حال سفر و نوشتن بود. او بسیار به آسیا -کشورهایی مانند ایران، ترکیه، افغانستان و سوریه- سفر می‌کرد. لزلی کلکسیونی از کافتان‌های افغانی گل‌دوزی‌شده داشت و این کافتان‌ها را در سال 1950 به هالیوود معرفی کرد. پس از آن شاهد استفاده مردم از این کافتان‌ها به‌عنوان یک آیتم شیک و کامل‌کردن آن با توربان‌ها و صندل‌های مخمل و زیورآلات آسیایی هستیم. لزلی پیشگام سبکی است که امروزه آن را با نام “Bohemian chic” می‌شناسیم. (بوهمیایی شیک: در این سبک خبری از زرق‌وبرق لباس‌های لوکس نیست. همراه با ساده دوستی در این سبک پوشش تاریخ، فرهنگ و صلح در پارچه‌ها و تمام قسمت‌های استایل موج می‌زند. در این استایل راحتی حرف اول را می‌زند.)

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را از دست ندهید  آشنایی با انواع گوشواره

3 دیدگاه در “ده زن خوش پوش تاریخ که احتمالا نامشان را نشنیده اید!

سلام مادام پمپاردو معشوقه ی لویی پانزدهم بوده به عبارتی دیگر معشوقه ی پدرشوهر ماری آنتوانت.

خیلیییی جذاب بود. اصلاهمچین مطالبی روتاحالانخونده بودم حتی نمیدوستم که وجود داره. مرسییییی

خیلی جالب بود، از انتخاب مطالبتون و رویکردتون به مد و زیبایی خیلی خوشم میاد . در متن گفتین وقتی کوکو شنل همسرش رو از داد…، کوکو شنل هرگز ازدواج نکرد، معشوقش رو از دست داد که از قبل از ازدواجش عاشق کوکو بود ولی به دلایل مالی با زنی وصلت کرد و همچنان به رابطه ش با کوکو ادامه داد. میدونستین لزلی بلنچ در مورد شهبانو فرح هم کتاب نوشته؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب