Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

حسین چالایان؛ یک طراح آینده نگر

5/5 (8)

حسین چالایان (شالایان) متولد 12 آگوست 1970 در قبرس است و در سال 1978 بهمراه خانواده اش به انگلستان مهاجرت کردند. اورا بعنوان یکی از طراحان بسیار با تجربه و نوآور میشناسند، از مشهورترین کارهای او میز کافی (coffee table) که تبدیل به دامنی چوبی میشود را میتوان نام برد.

*توجه* پیشنهاد ما این است پیش از شروع به مطالعه این مقاله ، مقاله زیر را مطالعه کنید!
فوتوریسم (فیوچریسم) یا آینده نگری در مد و فشن

در ادامه مبحث فیوچریسم و آینده نگری در مد و فشن به بررسی زندگینامه این طراح پیشرو در آینده نگری می پردازیم.

لباس میز قهوه حسین چالایان شالایان

لباس میز قهوه طراحی حسین چالایان

لباس های کاغذی یا همان اوریگامی که ساختار تا خوردن این کاغذ ها الهام گرفته از ساختار هواپیما میباشد.
این لباس ها نیز از دیگر آثار مطرح و جذاب حسین چالایان هستند.

لباس اوریگامی هواپیما طراحی حسین چالایان

لباس اوریگامی طراحی هواپیما حسین چالایان

حسین چالایان و طراحی های شگفت انگیزش

میل و آرزوی حسین چالایان در دنبال کردن طراحی و مد کاملا ذاتی و برگرفته از درونش بود. به گفته ی خود او: “شیفتگی من برای مد کاملا غریزی بود و میبایست با شور و هیجان من در مورد هر آنچه مربوط به بدن و فرم زنانه می‎بود همراه می‎شد ،چیزی که به من قدرت و سحر و افسون را هدیه میداد.” او این جملات را در مجله Financial time در سال 2009 در مورد خودش بیان کرده است.

حسین شالایان تحصیل مد را در WorWick shire  –کالج هنر- شروع کرد و در ادامه به Central Saint Martin رفت جایی که در نهایت مدرک BA Fashion Design را دریافت کرد

فارغ التحصیلی او در مقطع لیانس طراحی مد در سال 1993 مصادف بود با زمان فارغ التحصیلی الکساندر مک کویین در مقطع ارشد طراحی مد.

“در این راستا طراحان مد زمان هایی را صرف تحقیق و جستجو، شناخت بیشتر محیط پیرامون و موضوعات واقعی جامعه و همینطور ارائه نقطه نظرات به یکدیگر صرف می کردند و در این روند بحث و گفتگو در مورد ایده های یکدیگر و شنیدن نظرات همدیگر خیلی کار آمدتر و مهم تر از نظرات مربی برای آنها بود.” بخشی از حرفهای شالایان در جولای 2011 V&A-

این مطلب را از دست ندهید  از برند پرادا چه می‌دانید؟

کالکشن و پروژه ایی که او برای فارغ التحصیلی خود طراحی و اجرا کرده بود دربردارنده دسته ایی از لباس های ابریشمی بودند که در باغچه خانه اش دفن شده بودند و مجددا حفاری شد تا پارچه ها قابل استفاده باشند. مغازه BROWNS  که در آن زمان بانفوذ ترین مغازه لندن محسوب میشد همه کالکشن حسین چالایان را یکجا خریداری کرد.

حسین چالایان باسرعت بسیار زیاد شهرت و اعتبار خاصی را برای خود فراهم کرد –فردی که افکار صنعتی را و با کمک گرفتن از تکنولوژِی در صنعت مدمطرح میکرد- الهام گرفتن های وی از معماری، هنر، سیاست، طبیعت و مجسمه ها طراحی های او فرا تر مدی که تا آن روز خودنمای میکردند قرار داد. بطور مثال اسموکینگ کت هایی که برای پاییز و زمستان 2007 طراحی کرده بود.

“من خیلی مشتاقم ایده هایی که سناریوهای تکرار شونده دارند را پیدا وخلق کنم.جایی که مردم تحت تاثیر لباس و نتیجه نهایی آن هستند ،من ایده های تعاملی را دوست دارم.”

روزنامه  Guardian  گفته هایش را در مورد لباس های اوریگامی در سال 2001، که نگاهی تازه و آوانگارد را از او به نمایش گذاشته با عنوان  “نمونه ممتاز ویژه نمایش ” معرفی کرد و فراتر گذاشتن لیبل آوانگارد آنها را در نظر داشت.

 

Dress You In Lights
Dress You In Lights
Dress You In Lights
Dress You In Lights
Gravity Fatigue at Sadler’s Wells
Gravity Fatigue at Sadler’s Wells

“ما پروژه های زیادی انجام داده ایم و این نمونه های خاص نمایشی که از آن ها یاد کرده ام به معنای واقعی ذات و ماهیت اینکه ما چه هستیم نیستند.”

حسین چالایان در جولای 2011 گفت: “لباس هاس واقعی و طبیعی ما الهام بخش عده ی زیادی است. این نمونه های نمایشی مثل Coffee table اثر تاریخی از لباس است که ساخته ایم. تنها لباس های واقعی هستند که در بیشتر زمانها قابل قبول و پذیرشند”

این مطلب را از دست ندهید  نگاهی به ترندهای پاییز و زمستان 2018

درژوِئن 2011 او اعلام کرد، تصمیم به راه اندازی خط تولیدی گسترده به نام Grey Lable که پیشنهادی برای مشتریات جدیدش می باشد دارد. با این هدف که “بصورت همزمان، هم در فروشگاهها و هم آنلاین در دسترس و قابل خرید باشد و تلاش بر این دارند که برای نسل جدید و جوانشان با قیمت های پایین تری قابل عرضه باشد.”

در جولای 2011 اینگونه بیان کرد:” خارق العاده خواهد بود نمایش همزمان این لاین در لندن و در فشن ویک پاریس که برای ما و حراج کالکشن ما دارای ارزش خاصی میباشد.”

در همین ماه حسین چالایان نام تجاری خود را از Hussein Chalayan به Simply Chalayan تغییر داد.

او کتاب خود را در جولای 2011 منتشر کرد که این کتاب “شما را وادار میکند تا بفهمید چه کارهایی را انجام داده اید و حجم اینکارها چقدر بوده است.” –محتوای کتاب او بر این مبنا می باشد.-

“کالکشن Timeless من که تنها کالکشنی است که دوست دارم مجددا به آن نگاهی بندازم، کاری است که در اواخر قرن 19 انجام داده ام که نظریه ها و فرضیه های بی زمانی را وارد طرح ها کرده ایم و به نوعی آن ها را پذیرفته ایم.”

به این مطلب امتیاز دهید

1 دیدگاه در “حسین چالایان؛ یک طراح آینده نگر

اون فوتوریسمه نه فیوچریسم، یه کلمه ایتالیاییه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ ǁ