Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

تیم واکر، عکاس سورئال صنعت مد

4.33/5 (3)

تیم واکر یکی از خلاق ترین عکاس های صنعت مد است، کسی که ماه ها پی یا پی خوانندگان مجلات معروفی مثل ووگ (Vogue) ، دبلیو (W) ،لاو (Love) و… را مجذوب عکس های سورئالیستی خود کرده و آنها را در دنیای فانتزی و خیالی خود غرق می کند.

تیم واکر

معرفی

تیم واکر (Tim walker) متولد 1970 در انگلستان و درحال حاضر ساکن لندن است. علاقه او به حرفه عکاسی از کاند نست (Conde Nast) شروع شد،تیم در قسمت بایگانی سسیل بیاتون ( Cecil Beaton) کار میکرد،او پس از فارغ التحصیلی در سال 1994 و قبل از رفتن به نیویورک به عنوان دستیار برای ریچارد ایودون (Richard Avedon) عکاس کار کرد، او پس از بازگشت به انگلستان بر روی عکاسی مستند و پرتره برای روزنامه های بریتانیایی متمرکز شد. تیم در 25 سالگی اولین شات هایش را برای مجله ووگ نسخه های بریتانیا ، ایتالیا، آمریکا و …و بعدها برای مجلاتی مثل دبلیو ، لاو و… عکس برداری کرد.او اولین نمایشگاه خود را در سال 2008 در Design musem لندن و همزمان با انتشار کتاب پیکچرز (Pictures) خود ارائه کرد. تیم واکر پس از 15 سال تمرکز بر حرفه عکاسی در سال 2010 اولین فیلم کوتاه خود را با نام لاست اکسپلورر (The Lost Explorer) ساخت.علاوه بر مجلات سایر آثار این هنرمند را می توان در موزه های ویکتوریا آلبرت و گالری پرتره های لندن مشاهده کرد.

تیم واکر
تیم واکر Tim Walker

برخلاف تمامی فعالیت های تیم واکر در صنعت مد او علاقه چندانی به مد ندارد، در این مورد او می گوید:”تا زمانی که در دنیای مد شروع به کار کنم هرگز علاقه ای به مد و دنیای آن نداشتم،درواقع عکاسی مد به من کمک کرد تا رویاهای فانتزی و خیالی کشف کنم، این چیزی است که من در این صنعت دوست دارم.” در حقیقت او هنوز هم علاقه ای به دنیای مد و تجارت آن ندارد،برای مثال تنها اکسسوری که به همراه دارد یک مداد است که مانند نجارها آن را پشت گوش خود قرار میدهد.

تیم واکر
تیم واکر Tim Walker

تیم واکر در مصاحبه ای با وایت ریویو می گوید:”تمامی عکس های من فانتزی و خیالی می باشند اما پرتره ها کمتر فانتزی هستند ،در واقع پرتره ها شامل حقیقتی درباره مدل و داستان ومعنایی درونی هستند، مثل یک آیینه ،همان قدر که سوژه را بازتاب میکنند،من و دنیایم را نیز آشکار می سازند.

این مطلب را از دست ندهید  چه رنگی به شما می آید؟
تیم واکر
Slick Woods ،Elliott Brown، Adwoa Aboah در مجله i-D برای تابستان2017

تیم واکر در ارتباط با پروژه الکساندر مک کوئین (Alexander Mcqueen) می گوید:”پروژه مک کوئین به من این نکته را آموخت که هرگز در عکاسی پرتره مدل را مجبور به انجام کاری نکنم،در واقع برای پرتره الکساندر من یک ایده خاص داشتم،اندی هیلمن ( Andy Hillman) طراحی مقیم لندن می باشد که برای این پرتره یک پاپیون از استخوان و یک جمجمه آماده کرده بود وقرار بود سر الکساندر بین این دو قرار بگیرد،اما مک کوئین اصلا با این ایده کنار نیامد و پاپیون را از بین برد و گفت من این کار را انجام نمیدهم ؛اما به جمجمه و سیگار علاقه دارم. الکساندر دو سیگار روشن کرد و یکی را در جمجمه و دیگری را بین انگشتان خود قرار داد. در حقیقت این خیلی بهتر بود. اگر او کاری را انجام میداد که من می خواستم عکس بی معنی می شد و شما هرگز چیزی از او در این پرتره متوجه نمی شدید! درگذشت الکساندر مک کوئین دو هفته پس از این پروژه یکی از دلایل معروف تر شدن این تصاویر بود.

تیم واکر
Alexander Mcqueen برای مجله Vogue 2009

از چهره های مورد علاقه تیم واکر میشود به تیلدا سوئینتن (Tilda Swinton) و کیت ماس (Kate Moss) اشاره کرد که در بسیاری از آثار تیم هم حضور دارند. تیم در ارتباط با انتخاب مدل هایش می گوید:”من همیشه به زیبایی اصیل و چیزی که به نحوی غیر طبیعی زیباست علاقه داشتم و دوست داشتم روی این موردها کار کنم در واقع این یکی از تصمیم های آگاهانه من است. برای مثال میشود به استلا تنانت (Stella Tennant) سوپر مدلی که دارای چهره پسرانه است و در تصاویر تیم حضور داشته یا کارن السون (Karen Elson) مو قرمزی اهل منچستر که مردم او را بیگانه یا غریبه صدا میزدند و در حال حاضر از زیباترین های زمان تیم شناخته می شود و کیت ماس که ازکوتاه قدترین مدل های صنعت مد  و دارای شهرت بسیاری است و حتی انتخاب تیلدا سوئینتن که دارای چهره رنگ پریده می باشد اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید  ترند های کفش زنانه؛ بهار و تابستان 2018
تیم واکر
Karen Elson برای مجله Love 2013
تیم واکر
Tilda Swinton برای مجله W 2013
تیم واکر
Kate Moss و Lila Moss برای مجله Vogue 2016

تقویم پیرلی 2018

تقویم پیرلی (Pirelli Calendar) توسط یک شرکت تایر سازی ایتالیایی هر ساله به تعداد محدودی منتشر می شود وفرصت مناسبی برای عکاسان است تا تصاویر خود را در این تقویم ثبت کنند. تصاویر تقویم پیرلی 2018 توسط تیم واکر گرفته شده و با موضوع مورد علاقه تیم واکر (آلیس در سرزمین عجایب) همراه است موضوعی که او این بار کاملا متفاوت تر از دفعات قبل به آن پرداخته است.در این تصاویر مدل ها و افراد سرشناس و مشهوری چون نائومی کمپل (Naomi Campbell)،ووپی گلدبرگ (Whoopi Goldberg)و… حضور داشتند.

تیم واکر
Pirelli Calendar 2018

استایلیست این مجموعه ادوارد انینفول (Edward Enninful) بریتانیایی است، کسی که چندی پیش سردبیری او برای مجله ووگ انگلستان سروصدای زیادی به پا کرد. ادوارد در ارتباط با تصاویر تقویم پیرلی2018 می گوید امروزه تمامی کودکان با هر نژادی می توانند تنوع را درک کنند و زیبایی در همه رنگ ها موجود است. وقتی از ادوارد سوال می شود که به نظرت هنوز هم به تخیل و رویا در زندگی امروزه نیاز داریم؟ او پاسخ می دهد:من هنوز هم به رویا و خیال اعتقاد دارم و با وجود زندگی امروزه ما نیاز به فرار داریم و این فرار تنها از طریق رویا برایمان میسر می شود.

تیم واکر
Edward Enninful و Tim Walker

تا به حال شاهد آلیس سفید پوست در سرزمین عجایب بودید و حالا این یک نسخه جدید از آلیس است! آلیس مجموعه تیم واکر داکی ثوت (Duckie Thot) مدل سیاه پوست استرالیایی است.

تیم واکر
Duckie Thot

به تصاویر توجه کنید هیچ خبری از فتوشاپ و برنامه های مشابه آن نیست،بلکه تمامی صحنه ها برای آثار تیم واکر ساخته شده اند.

تیم واکر
Pirelli Calendar
تیم واکر
Pirelli Calendar

در واقع این اولین بار نیست که در این تقویم از افراد سیاه پوست استفاده می شود، قبل تر هم در سال1987 این اتفاق افتاده بود.

تیم واکر
Pirelli Calendar
تیم واکر
Pirelli Calendar

برای دیدن آثار بیشتر این هنرمند می توانید به سایت او مراجعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ ǁ