Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

اوت کوتور چیست؟ و تفاوت آن با آماده برای پوشیدن چیست؟

4.8/5 (213)

در صنعت مد انواع تولید لباس به سه دسته اصلی تقسیم می شود که نه تنها در روش بلکه در کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام مخاطب خاص خود را دارند. دسته بندی تولید لباس به روش های اوت کوتور، آماده برای پوشیدن و تولید انبوه تقسیم می شوند.

انواع تولید لباس

اوت کوتور

لباس های اوت کوتور بر اساس اندازه و سایز شخص خاصی به صورت محدود و دست دوز تولید می شوند و برای تولید دوباره آن لباس نیاز به ثبت سفارش است. در این لباس ها حتی پارچه ی استفاده شده دست ساز است. برای ساخت این نوع لباس، نمونه اولیه ای به نام پاترون از پارچه معمولی بر تن مانکن مصنوعی دوخته می شود (به این نوع دوخت بر تن مانکن مولاژ می گویند) و بعد از بر طرف کردن ایراد ها نمونه اصلی دوخته می شود. این لباس ها جزئیات و رو دوزی های ظریفی دارند و از لوکس ترین و گران ترین لباس های صنعت مد هستند.

آماده برای پوشیدن

کلکسیون های آماده برای پوشیدن کیفیت و قیمتی بین لباس های اوت کوتور و تولید انبوه دارند. این کلکسیون توسط برند هایی که در هفته مد شرکت می کنند ارائه می شوند. تولید این لباس ها مانند اوت کوتور منحصرا برای یک شخص نیست اما کمتر از برند های تولید انبوه است.

برند هایی که این دسته از کلکسیون را ارائه می دهند به برند های ترند ساز معروف هستند و هر سال دو بار (بهار-تابستان و پاییز-زمستان) کلکسیون خود را رونمایی می کنند.

این مطلب را از دست ندهید  گفتگوی اختصاصی با امیر راد ، بنیانگذار خانه مد راد

تولید انبوه

این دسته بیشترین مخاطب را در صنعت مد دارد، برند های فست فشن با توجه به ترند هایی که برند های آماده برای پوشیدن استفاده کرده اند لباس هایی با تعداد بیشتر ولی کیفیت کمتر تولید می کنند. تولید این لباس های اکثرا توسط دستگاه ها است.

 

تاریخچه

شهر پاریس به عنوان شهر های تاثیر گذار در پیشروی صنعت مد شروع این تفاوت در تولید لباس بود. قبل از انقلاب صنعتی فرانسه، برای ملکه های این کشور لباس هایی دوخته می شد که هر کدام نفیس و بی مانند بودند. کوتور به معنای دوختن است اما معنای این کلمه به مرور تغییر کرد. در قرن ۲۰ ، با مطرح شدن طراحانی مانند کوکو شنل، ژان پاتو، اسکیاپارلی و ویونه، که مخاطب آن ها طبقه مرفه جامعه بود، این نوع دوخت لباس که منحصرا برای اندازه شخص خاصی طراحی می شد و از آن فقط یک نمونه دوخته می شد رواج پیدا کرد و اوت کوتور نام گرفت ( اوت :فرا –کوتور:دوختن).

بعد از جنگ جهانی دوم، طراحی و دوخت لباس بسته به اولویت ها و بودجه مردم جامعه تغییر کرد و لباس های اوت کوتور دیگر محبوبیت سابق را نداشت. همین اتفاق باعث شد تا طراحان کلکسیون هایی با اسم آماده برای پوشش طراحی کنند، که لباس های ارزان تر و کاربردی تری بودند.

با ورود ایو سن لورن به دنیای مد و طراحی لباس سافاری و پیراهن موندریان این تفاوت ظاهری بین لباس های اوت کوتور و آماده برای پوشیدن بیشتر شد.

ایو سن لورن
لباس سافاری ، طراح ایو سن لورن
ایو سن لورن
پیراهن موندریان ، طراح ایو سن لورن

اکنون لباس های آماده برای پوشیدن به دلیل کاربردشان محبوبیت بیشتری دارند و لباس های اوت کوتور اکثرا به عنوان هنر مفهومی طراحی می شوند و ممکن است کاربردی نداشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید  چطور استایل خود را پیدا کنیم ؟
کوتور
طراحان کوتور بیشتر به جنبه هنری لباس ها می پردازند تا جنبه کاربردی آن ها

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب