Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

عطری که می‌خریم اصل است یا تقلبی؟

4.72/5 (98)

همه‌ی ما وقتی قرار است پول زیادی بابت خرید عطرهایی بدهیم که دوستشان داریم، اولین نگرانی ما از بابت اصل یا تقلبی بودن عطر است. شاید این نگرانی به این دلیل است که عطرهای تقلبی موجود در بازار از نمونه‌های اصل آن فراوان‌ترند. تشخیص تقلبی بودن بعضی از این عطرها ساده هستند؛ ولی بعضی دیگر به قدری خوب کپی شده‌اند که با یک نظر نمی‌توان اصل آن را از تقلبی تشخیص داد. 

اما اصلا نگران نباشید. این راهنما را دنبال کنید تا همیشه از اصل بودن خرید عطر خود مطمئن باشد.

توجه به بسته‌بندی

اولین چیزی که برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن عطر می‌توان به آن متوصل شد، توجه به بسته بندی عطر است. در عطرهای اصل، از جعبه تا خود پلاستیک دور جعبه، همگی به دقت و بدون قسمت اضافی بسته‌بندی شده‌اند. وقتی جعبه را باز می‌کنید، در داخل جعبه‌ محافظ‌هایی به دور بطری وجود دارد که از طریق آن هم می‌توانید اصل و تقلبی بودن عطر را تشخیص داد. درزهای بسته بندی، محل تا خوردگی، برش‌ها، محل‌های چسب خورده؛ راهنمای خوبی برای تشخیص عطر اصل هستند.

بسته بندی عطر

وقتی بسته‌ی عطر را باز می‌کنید، همیشه محافظ‌هایی به دور بطری قرار دارند. چک کردن کیفیت این محافظ‌ها هم راهنمایی خوبی برای شناختن عطر اورجینال از فیک است.

اگر بسته‌بندی یک عطر اصل را مثل لباس اوت کوتور در نظر بگیریم که در آن خیاط با دقت تمام و با حوصله کار را به انجام می‌رساند، بسته بندی‌های تقلبی همچون اوت‌لت‌های یک برند معمولی هستند! البته این فقط یک مثال بود!

بسته‌بندی چیزهای زیاد دیگری هم به ما می‌گوید. مورد دیگر، شماره سریال عطر است که بر روی بسته‌بندی درج شده و البته دقیقا بر روی بطری هم چاپ شده. گاهی این شماره سریال روی بسته به صورت برجسته است که در این صورت یک مرحله به اصل بودن عطر خریداری شده مطمئن می‌شویم. اما معمولا در عطرهای تقلبی شماره‌ی درج شده روی بطری و بسته با هم همخوانی ندارند.

این مطلب را از دست ندهید  با رژ لب مشکی متفاوت و جذاب آرایش کنیم

شماره سریال عطر

توجه به بطری و طراحی آن

اگر عطر مورد علاقه‌ی خود را می‌شناسید، تشخیص اصل آن از روی بطری کار راحتیست. وقتی شما بطری عطر را در دستتان می‌گیرید، حسی که بطری به شما می‌دهد در بیشتر مواقع اصل یا تقلبی بودن آن را عیان می‌کند. بطری‌های اصل سطح یکدستی دارند و درز و محل اتصالات آن هیچ زائده‌ای ندارد. علاوه بر این درِ آن کاملا متقارن طراحی شده است. بطری‌های تقلبی عموما به دلیل نامرغوب بودن مواد اولیه‌ای که در تولید آن به کار رفته، وزن کمتری دارند.

درب عطر
درب عطر های شنل

مورد دیگر، فونتی است که برای نوشتن روی بطری به کار رفته است. اگر اولین بار است از نوعی عطر خرید می‌کنید، حتما ظاهر اورجینال آن را در اینترنت جستجو کنید. برای نوشتار روی بسیاری از عطرهای فیک از فونت متفاوتی استفاده می‌شود و یا ضخامت مشابه فونت اصلی بکار رفته را ندارد.

نوشته روی بطری عطر
عطر های ورساچه

نحوه‌ی اسپری عطر

وقتی درب بطری اصل را باز می‌کنید، یک صدای شبیه ترکیدن حباب (خیلی خفیف) می‌شنوید که این به دلیل وکیوم بودن فضای دور پمپ و محکم بودن درب است. اما در مورد عطرهای فیک، درب بطری به اندازه‌ی کافی محکم نیستند، عموما هوا زیر آن جریان می‌یابد، با یک فشار خیلی کم باز می‌شوند و به موقع بسته شوند راحت چفت نمی‌شوند.

اسپری عطر

مورد دیگر، به پمپ اسپری دقت کنید. پمپ حتما باید محکم باشد و برای اسپری کردن فشار خیلی کم یا خیلی زیادی نخواهد. علاوه بر این، به قطراتی که از اسپری خارج می‌شود توجه کنید. قطرات باید یکنواخت و خیلی ریز بوده و حجم اسپری شده در هر بار با هم برابر باشد.

این مطلب را از دست ندهید  داستان ابروهای نخی؛ بریتیش ووگ سپتامبر 2018

مقایسه با نسخه‌ی اورجینال

راحت‌ترین و یکی از مطمئن‌ترین راه‌های شناسایی عطر اورجینال، مقایسه با نسخه‌ایست که از اصل بودن آن مطمئن هستید. رنگ عطرِ درون بطری، بوی آن و جزئیات بطری باید عین به عین نظیر هم باشند. البته گاهی برندها در طراحی و بسته‌بندی خود تغییراتی اعمل می‌کنند که البته با یک جستجوی ساده هم می‌توان از این اتفاق با خبر شد.

عطر اورجینال
خرید عطر کوکو مادمازل

مورد دیگری که با مقایسه‌ی نسخه‌ی اصلی می‌توانید انجام دهید، بررسی میزان ماندگاری عطر است. در مطلبی که قبلا در اینستاگرام مدوپیا در مورد میزان ماندگاری انواع عطرها نوشته بودیم، میبینید که بیشترین ماندگاری متعلق به پرفیوم‌ها (غلیظ‌ترین نوع عطر) است ولی این ماندگاری از 8 ساعت تجاوز نمی‌کند. پس اینکه عطری بیش از 8 ساعت و یا زیر دو ساعت ماندگاری داشته باشد، نشان از تقلبی بودن آن است.

اما نکته‌ی آخر؛ خرید از جای مطمئن

برای اینکه تمام این راه‌‌ها را دور بزنید، در وهله‌ی اول از جایی خرید کنید که از اورجینال بودن محصولات آن اطمینان دارید. اگر برای اولین بار است که قصد خرید عطر به خصوصی را دارید حتما به صورت حضوری این کار را انجام دهید و به تعریف دوست و آشنا از برندی خاص بسنده نکنید. اما وقتی عطر محبوب خود را پیدا کردید، برای خرید مجدد آن راحت ترین کار خرید آنلاین است. اگر نگران مغایرت قیمت‌ها هستید با یک سرچ ساده بین فروشگاه‌های اینترنتی مختلف می‌توانید به مقایسه بپردازید. البته در میان فروشگاه‌های معتبر این مغایرت چندان زیاد نخواهد بود.

برای مشاهده‌ی لیست بهترین عطرهای اورجینال، به فروشگاه اینترنتی سفیر عطر، اسپانسر این مطلب مدوپیا مراجعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ ǁ