Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

تحولات مد در ابتدای قرن بیستم ؛ مد دهه 1900

4.85/5 (34)

قرن بیستم یکی از مهم‌ترین سده‌ها در تحولات تاریخ مد محسوب می‌شود. درست در اولین دهه از این قرن شعله‌ی تغییرات مد روشن شد. با این وجود بسیاری به لحاظ اجتماعی دهه اول قرن بیستم را همچنان ادامه‌ی قرن نوزدهم می‌دانند؛ جامعه‌ای که هنوز مردسالار است، نقش زن اغلب در خانه‌داری و مراقبت از فرزندان پررنگ است و خانواده‌های اصیل و افراد طبقات بالای جامعه هنوز در برابر جریان‌های جدید قرن بیستم محافظه‌کارانه رفتار می‌کنند. از طرفی انقلاب و تحولی که در مد این دهه در حال پدید آمدن بود، تا حد زیادی تحت‌تاثیر مسائل حقوق بشر و جنبش فمنیسم قرار داشت و در عین حال که سایه‌ی مد 1890 بر آن سنگینی می‌کرد. در این مطلب از مدوپیا به بررسی تحولات مد دهه 1900 میلادی خواهیم پرداخت.

زنان که از عصر ویکتوریا و لباس‌های پردردسر آن به دوره‌ی ادواردین وارد شده بودند، شروع کردند به پوشیدن لباس‌هایی که با سبک زندگی فعال‌تری متناسب بود. این دوره‌ی جدید باعث شد که شکل جدیدی از مد زنانه با عنوان زن جدید ظهور کند. چرا که واقعا زنان نقش و جایگاه جدیدی پیدا کرده بودند، به دنبال حق رای بودند، می‌خواستند تحصیلات و شغل‌‌های عالی داشته باشند و به حضور در اجتماع و فعالیت‌های عمومی علاقه نشان می‌دادند. بنابراین تمام این تغییرات در زندگی زنان باعث می‌شد لباس‌هایی ساده‌تر و راحت‌تر انتخاب کنند تا بتوانند فعالیت‌های زندگی جدیدشان را به آسانی انجام دهند.

مد در ابتدای قرن 20

هنوز خبری از جنگ جهانی نبود و تحت تاثیر انقلاب صنعتی و پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی دوره‌ی قبل، مردم طبقات مختلف جامعه می‌توانستند لباس‌های مناسبی تهیه کنند. مد به سرعت، با گستردگی و تنوع، تولید و مصرف می‌شد و از طراحان و خانه‌های مد گرفته تا خیاط‌ها و مزون‌های کوچک کارگاهی، به تولید مد مشغول بودند.

مد زنان در دهه 1900

مد دهه 1900 تا حد بسیار زیادی از طبیعت تاثیر می‌پذیرفت. رنگ‌های روشن، تزئینات و جزئیات متنوع لباس‌ها و حتی سیلوئت کلی لباس تحت‌تاثیر طبیعت و طبیعی‌بودن، تغییر یافته بود و همین باعث شد بیش از قبل به سلامت اندام خانم‌ها توجه شود و طراحان لباس بیشتر بر فرم طبیعی بدن زنان تاکید نمایند. در دوره‌های قبل کرینولین‌های سنگین و پرحجم باعث آسیب به کمر خانم‌ها می‌شد و کرست‌های تنگ و غیر استاندارد در استفاده طولانی مدت سخت و غیرقابل تحمل می‌شد. پس طراحان مد دهه 1900 سیلوئت لباس خانم‌ها را به فرم S تغییر دادند، یعنی سینه به سمت جلو و باسن به سمت پشت برجسته‌تر می‌شد و از نیم‌رخ شبیه به S  می‌شدند. با وجود اینکه در اغلب موقعیت‌ها همچنان از کرست استفاده می‌شد آنها را طوری طراحی می‌کردند که آن سختی و فشار سابق را وارد نکند.

مد در دهه 1990

فرم کلی پیراهن‌های زنانه کشیده بود. از پف و حجم آنچنانی در قسمت دامن خبری نبود و پیراهن‌ها راسته‌تر از قبل شده بودند. قسمت بالاتنه‌ی پیراهن گشادتر و آستین‌ حجم‌دار بود. کمر به شدت باریک و تنگ می‌شد و دامن‌ تا روی زمین می‌رسید. برخی زنان به‌خصوص فعالان حقوق زنان، سعی می‌کردند شبیه به مردها لباس بپوشند. لباس‌هایی از رنگ‌های تیره و خنثی انتخاب می‌کردند. شانه‌‌ی لباس‌‌هایشان پهن و حجیم بود و گاهی از کروات و پیراهنی مردانه با دامن استفاده می‌نمودند. اما مد سنتی و محافظه‌کار همچنان با یقه‌های بلند آهاردار، آستین بلند، دستکش و کلاه‌های پهن و تزئین‌شده با پر و روبان که با لباس یا چتر ست می‌شد، معرفی می‌گردید. تزئینات و پارچه‌ی پیراهن‌ها اغلب از تور بود و لایه‌لایه روی هم می‌آمد و گاهی روبان، مروارید و پر در جزئیات تزئینات اضافه می‌شد.

این مطلب را از دست ندهید  خوش‌پوشش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما

مد زنان در دهه 1990

به طور کلی لباس زنان شامل پیراهن، دامن و بلوز بود. لباس شب برای مهمانی‌های شام و مراسمی که شب درون خانه برگزار می‌شد، قابل استفاده بود. این لباس معمولا یقه‌ای بلند و دنباله‌ای کوچکی در قسمت پشت پیراهن داشت. لباس‌ Tea Gown که تا پیش از این دهه تنها در داخل خانه پوشیده می‌شد و مناسب بیرون نبود، در ابتدای قرن بیستم تبدیل به لباس اجتماع شد.

مد زنان در ابتدای قرن بیست

زنان شاغل و دختران کالجی، لباس‌هایی می‌پوشیدند که تزئینات اضافی و دست و پاگیر نداشت. گاهی دامن‌هایشان کوتاه‌تر از دامن‌های معمول بود و آن را با پیراهن‌های ساده‌ای شبیه به لباس مردان می‌پوشیدند که می‌توان این ترکیب را معادل جین و تی‌شرت امروزی برای دختران دانست.

لباس زنان در ابتدای قرن 20

کفش‌ها در مد دهه 1900 باریک و نوک‌تیز بودند و با پاشنه‌ای متوسط و از چرم ساخته می‌شدند. در ابتدای دهه 1900 کفش‌ها طراحی‌هایی شبیه به کفش‌های عصر ویکتوریا داشتند و برای هر موقعیت و مراسم کفشی جداگانه در نظر گرفته می‌شد اما با شروع جنگ جهانی اول و نایاب شدن چرم، کفش‌های پارچه‌ای به مد زنانه وارد شد و دیگر کمتر برای هر موقعیتی کفش جداگانه در نظر گرفته می‌شد.

مدل کفش در ابتدای قرن 20

تحت تاثیر محدودیت‌هایی که جنگ در مواد اولیه محصولات مد به وجود آورده بود، کلاه‌های پهن به تدریج تا اواخر دهه 1900 کوچک‌تر شدند. جنگ باعث شد تنوع رنگ، پارچه و میزان تزئینات لباس‌ها کم شود و در اواخر این دهه‌ لباس‌ها ساده‌تر شدند.

مدل لباس زنانه در ابتدای قرن 20

استانداردهای زیبایی این دهه همچون مد، تاثیر پذیرفته از طبیعت بودند و شعاری تحت عنوان “Natural to Nature” رواج پیدا کرده بود. زنان در آرایش صورت سعی می‌کردند کاملا طبیعی باشند و می‌خواستند چهره‌ای سالم و طبیعی را نشان دهند. رنگ پوست روشن و پریده، گونه‌ها گلبهی یا صورتی ملایم، رنگ لب سرخ طبیعی و ابروها صاف و نسبتا پهن بود. به طور کلی آرایش غلیظ در دهه 1900 مخصوص هنرپیشه‌ها بود. رنگ موی قهوه‌ای تیره در این دوره بسیار محبوب بود و از مدل موهای معروف میتوان به مدل موی دختران گیبسون اشاره کرد. مردان هم معمولا موهایی کوتاه داشتند و ریش و سبیلشان کوتاه‌تر و کم حجم‌تر از دوران قبل بود.

مدل موی زنانه ابتدای قرن 20

مد مردان و کودکان در دهه 1900

در مد مردان نیز مانند زنان برای هر موقعیت و زمانی لباس مشخص وجود داشت. لباس مردان شامل سه تکه یعنی کت، شلوار و جلیقه بود. کت‌های گشادتری که راحت‌تر بودند در موقعیت‌های غیررسمی به همراه شلواری همرنگ کت و جلیقه‌ای از رنگ متضاد استفاده می‌شدند. در این دهه شلوار مردان کوتاه‌تر از قبل شد، لبه‌ی پاچه برگردان یا پاکتی بود و در قسمت جلو و عقب شلوار پیلی‌هایی در نظر گرفته می‌شد. جلیقه‌ها در قسمت قفسه سینه تنگ بود و جلیقه‌هایی که در استایل کژوال استفاده می‌شد معمولا یک سری دکمه داشت.

این مطلب را از دست ندهید  بررسی تحولات مد دهه 1910 میلادی

مدل لباس مردانه در ابتدای قرن 20

کت‌هایی با برش آزاد به رنگ آبی ملوانی یا دیگر رنگ‌های روشن برای فعالیت‌های ورزشی یا کارهای روزمره استفاده می‌شد، این مدل کت‌ها سبک‌تر بود و جیب‌هایی از رو داشت. نوع دیگری از این کت‌های کژوال هم از پارچه تویید دوخته می‌شد که برای فعالیت‌هایی مانند شکار، سواری و گلف رایج بود.

مدل لباس مردانه در ابتدای قرن 20

 

مدل دیگری از کت‌ها، به سمت پشت تقریبا تا بالای زانو بلند بود و به همراه شلواری راه‌راه برای موقعیت‌های رسمی روز استفاده می‌شد. برای موقعیت‌های غیررسمی بیشتر از پیراهن راه‌راه استفاده می‌کردند. لباس عصر و شب رسمیت بیشتری داشت و کت مشکی دنباله‌داری را که با شلوار مشکی، پیراهن یقه ایستاده‌ی سفید، پاپیون سفید و جلیقه‌ای تیره پوشیده می‌شد، شامل بود. برای مهمانی‌های شام که در خانه یا کلاب‌های مردانه برگزار می‌شد، معمولا تاکسیدو مشکی که یقه شال مانندی از ساتن یا ابریشم داشت و تک دکمه بود با پیراهنی سفید و کرواتی مشکی می‌پوشیدند. کروات‌های کژوال باریک‌تر بودند، پاپیون رسمی‌تر بود و دستمال گردن با لباس رسمی استفاده می‌شد.

مد مردانه در ابتدای قرن 20

کلاه‌‌های هامبورگ، کاسه‌ای و حصیری در این دهه جزو اکسسوری‌های اصلی آقایان بود. کفش مردان کمی بلندتر از مچ و در رنگ‌های مشکی، خاکستری و قهوه‌ای رایج بود. کفش‌های رسمی‌تر نیز از یک طرف دکمه‌هایی داشتند.

مد دهه 1900 برای بچه‌ها تا حد بسیار زیادی از مد بزرگترها تبعیت می‌کرد. لباس دختر‌بچه‌ها نمونه‌ی کوچک‌شده لباس خانم‌ها بود. پیراهن‌هایی بلند که در لبه انتهایی توردوزی، روبان‌دوزی یا گلدوزی داشت. برای بازی و ورزش هم از شلوارهای گشاد بلومر و پیراهن‌های آستین کوتاه استفاده می‌کردند تا راحت‌تر فعالیت کنند. کفش‌ مشکی، جوراب پشمی، دستکش‌های قلاب‌بافی شده و کلاه که جایگزین کلاهک‌های عصر ویکتوریا شده بود از اکسسوری‌های دختران بود. موی اغلب دختربچه‌ها بلند و حالت‌دار بود و با روبان تزئین می‌شد. پسربچه‌ها هم بلوزهای جلوبسته‌ای شبیه به بلوزهای روسی می‌پوشیدند. علاوه براین لباس ملوانی برای پسرها بسیار محبوب بود و اغلب یک کلاه تخت هم بر سر می‌گذاشتند.

مدل لباس کودکان در ابتدای قرن 20

یکی از طراحان مطرح این دهه Paul Poiret بود که با الهام از شرق آسیا و با استفاده از رنگ‌های روشن و نقش و نگار برای زنان غربی به طراحی لباس‌هایی مدرن می‌پرداخت.

 طراح معروف Paul Poiret

در سال‌های آغازین قرن بیستم، جنبش‌های هنری بسیاری رواج داشت. از جنبش‌های دهه 1900 می‌توان به فوویسم، فتوریسم در اواخر دهه، کوبیسم و شاخه‌‌های مختلفی از آن، رئالیسم آمریکایی، هنرهای آکادمیک، نئوکلاسیسیم، مدرنیسم و آرت نوو(هنر نو) اشاره کرد. برخی از این جنبش‌ها همچون هنر نو یا فوتوریسم تا حد بسیار زیادی بر مد اثر گذاشته‌اند و شاید بتوان گفت جنبش آرت نوو بیشترین تاثیر را بر مد دهه 1900 داشته که در مطلبی جداگانه مفصل درباره‌ی آن خواهیم گفت.

5/5 ( 1 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب