Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

تاریخچه کفش های پاشنه بلند

4.73/5 (11)

کفش پاشنه‌بلند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آیتم‌های مد زنانه پیشینه جالبی دارد. در طی هزار سال گذشته کفش پاشنه بلند با نماد‌های فرهنگی و اجتماعی بسیاری پیوند داشته و دارد. پیش از این در مطلبی به معرفی انواع کفش پاشنه‌بلند پرداختیم و در این مطلب از مدوپیا به مبدا پیدایش این پوشیدنی جذاب خواهیم پرداخت.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

مبدا اولین کفش‌های پاشنه‌بلند

تاریخ پیدایش کفش پاشنه‌بلند حدود قرن دهم میلادی و مبدا آن ایران معرفی می‌شود. در آن زمان سواره‌‌نظام‌های ایرانی برای سوارکاری بوت‌های پاشنه‌داری می‌پوشیدند تا مطمئن شوند که هنگام سوارکاری پاها از رکاب درنمی‌آید. این ایده بسیار درست و منطقی بوده و تحقیقات بعدی هم نشان داده که کفش پاشنه‌دار برای سوارکاری گزینه مناسب‌تری است. با توجه به اینکه در آن زمان سوارکاری فعالیت ارزانی نبوده، پس به غیر از سوارکاران نظامی فقط ثروتمندان می‌توانستند این کار را انجام دهند و در نتیجه پوشیدن کفش پاشنه‌دار هم بین همه رایج نبوده است.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

در قرن 12 میلادی تصویر ثبت‌شده روی مجسمه‌ای از معبد راماپا در هند، زنانی را با کفش پاشنه‌بلند نشان می‌دهد و اثبات می‌کند که زنان هندی در آن زمان کفش پاشنه‌بلند می‌پوشیدند. مدارک دیگری هم نشان می‌دهد که در طول قرون وسطی زنان و مردان هر دو کفش‌های پاشنه‌بلند پلت فرم می‌پوشیدند که گاهی ارتفاع پاشنه این کفش‌ها تا 20 اینچ هم بوده است. در واقع این کفش‌های بلند را می‌پوشیدند تا پاهایشان به کثیفی و گل‌ولای خیابان‌ها آلوده نشود. این کفش‌های بسیار بلند در اسپانیا و ونیز بسیار محبوب بود. حتی طی قانونی در ونیز اعلام شد که باید ارتفاع کفش‌ها تا 3 اینچ محدود شود اما کسی به آن توجه نمی‌کرد.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

کفش پاشنه‌بلند در قرن هفدهم

بر اساس اطلاعات تاریخی اولین پاشنه‌بلند‌های امروزی توسط شاه عباس از ایران به اروپا فرستاده شدند. مردان قرن هفدهم این کفش‌های پاشنه‌دار را می‌پوشیدند تا جایگاه اجتماعی بلندمرتبه خود را نشان دهند. در اروپا شاه لوئیز XIV به‌عنوان اولین فرد شروع به پوشیدن کفش پاشنه‌بلند کرد و به‌تدریج بقیه افراد جامعه هم به تبعیت از او شروع به پوشیدن این کفش‌ها کردند. حتی نخبگان برای خود کفش‌هایی با پاشنه بلندتر سفارش می‌دادند تا برتری خود نسبت به سایرین را به نمایش بگذارند.

تاریخچه کفش پاشنه بلند شاه لوئیز

با توجه به تصاویر و نقاشی‌های باقی‌مانده از آن دوران، شاه لوئیز اغلب کفش‌های پاشنه‌داری با تزئینات و پاشنه قرمز می‌پوشیده و هیچ‌کس جز شاه حق نداشته در دربار فرانسه چنین کفشی بپوشد. به نظر می‌رسد همین کفش‌های قرمز شاه لوئیز الهام بخش کریستین لوبوتین برای طراحی کفش‌ بوده است.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

اندازه پاشنه و رتبه اجتماعی افراد

در قرن 17 میلادی هرچه پاشنه کفش افراد بلندتر بوده، یعنی مقام و مرتبه بالاتری داشته‌اند. حتی در کتابی نوشته کلاوس کارل، طبقه‌بندی مشخصی در این زمینه وجود دارد. بر اساس این کتاب، اندازه پاشنه کفش برای روستاییان نیم اینچ، مردم طبقه متوسط 1 اینچ، شوالیه‌ها 1 و نیم اینچ، اشراف‌زاده‌ها 2 اینچ و شاهزاده‌ها 2 و نیم اینچ بوده است. در واقع بیشتر از اینکه کفش‌ پاشنه‌بلند به‌خاطر زیبایی موردتوجه باشد، نماد جایگاه اجتماعی افراد بوده است.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

تحولات ظاهری و جزئیات پاشنه‌بلندها

تا سال 1720 پاشنه‌ها را با تور یا پارچه‌های زینتی دکور می‌کردند، از 1730 تا 1740 کفش‌هایی با پاشنه بلند و پهن، پنجه برگشته و سگک محبوب بود و در طی دهه‌های 1750 و 1760 پاشنه‌های بلند و ظریف ارائه شدند. در دهه 1790 ترکیب رنگی متفاوت به کفش پاشنه‌بلند اضافه شد و نکته جالب این است که در تمام این سال‌ها طراحی پای چپ و راست کفش‌ها متفاوت نبود.

این مطلب را از دست ندهید  10 نکته‌ در استایل آقایان برای جذابیت بیشتر
کفش پاشنه بلند ۱۷۹۰

زنانه‌شدن کفش پاشنه‌دار

اواخر 1780 و پس از انقلاب فرانسه، با مطرح‌شدن نظریه‌های روشن‌فکرانه در زمینه‌های مختلف علمی و فلسفی، مردان اروپایی کم‌کم پوشیدن کفش پاشنه‌بلند را کنار گذاشتند. در واقع دیگر پاشنه‌ها نماد زنانگی و سطحی‌بودن به حساب می‌آمد و به‌نوعی برای زنان هم دیگر پوشیدنی درجه یکی به حساب نمی‌آمد.

کفش پاشنه بلند

تکنولوژی و رونق مد

در قرن هجدهم با اختراع و تولید انبوه چرخ خیاطی، استفاده از آن به‌طور گسترده رواج یافت و بدین ترتیب مد و لباس موردتوجه قرار گرفت. با وجود اینکه در دهه 1810 تقریبا پاشنه‌بلندها از مد کنار گذاشته شده بود، با آمدن چرخ خیاطی در 1850 دوباره به‌طور گسترده این کفش‌ها در طرح‌های متنوع به کمد زنان بازگشت.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

پاشنه بلند در سال‌های پس از جنگ

در قرن نوزدهم دو جنگ جهانی بزرگ باعث شد سبک زندگی مردم از جهات گوناگون تغییر کند. مثلا تا قبل از جنگ از ابریشم، لاستیک و چرم برای ساخت پاشنه‌ها استفاده می‌کردند و به‌خاطر محدودیت‌های جنگ چوب و چوب‌پنبه جایگزین این مواد شدند. از طرفی جنگ تاثیرات مثبتی هم داشت، گسترش روابط بین‌المللی باعث انتقال موضوعات فرهنگی و البته مد می‌شد. بنابراین، کفش‌های پاشنه‌بلند طراحی‌شده توسط هنرمندان اروپایی به دیگر نقاط دنیا منتقل می‌شد.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

بعد از جنگ با به‌وجودآمدن رفاه اقتصادی و رونق صنعت مد، تنوع در طرح و رنگ کفش‌های پاشنه‌بلند افزایش یافت و کم‌کم این پوشیدنی ظریف و زیبا تبدیل به عاملی برای افزایش جذابیت ظاهری ویژگی‌های زنانه در استایل خانم‌ها شد. در دهه 1950 Roger Vivier طراح کفشی که با دیور همکاری می‌کرد، باریک‌ترین و بلندترین پاشنه‌بلند را ساخت و اسم آن را Stiletto گذاشت.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

پوشیدن پاشنه‌بلند در دنیای مدرن

تاریخچه کفش پاشنه‌بلند بسیار پیچیده و با کلیشه‌های جنسیتی آمیخته شده است. پوشیدنی مردانه‌ای که امروز کاملا زنانه محسوب می‌شود و اگر مردی پاشنه‌بلند بپوشد به او برچسب هم‌جنس‌گرایی زده می‌شود. نظریات روانشناسی و جامعه‌شناسی بسیاری درباره این کلیشه‌های اجتماعی مرتبط با لباس‌ها وجود دارد که هرکدام برای عقیده‌ای محترم است.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

اما شاید مهم‌ترین موضوع درباره این آیتم شیک دنیای مد هشدار محققان قرن 21 در مورد آسیب‌هایی باشد که ممکن است به جسم افراد وارد کند. کفش پاشنه‌بلند به‌عنوان شیک‌ترین مد، مضر شناخته می‌شود و در طولانی مدت صدمات جبران‌ناپذیری به مچ و پنجه پا، کمر و ستون فقرات افراد وارد می‌کند.

تاریخچه کفش پاشنه بلند آسیب ها

فمینیست‌ها و پاشنه‌بلند

در میان طرفداران جنبش فمینیسم دو دیدگاه متفاوت درباره کفش پاشنه‌بلند وجود دارد. یک گروه معتقدند که پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند نماد قدرت زنانه است و گروه دیگر کاملا مخالف این نظر هستند. گروه دوم معتقدند که کفش پاشنه‌بلند باعث می‌شود نگاه به زنان ابزاری باشد و آن را وسیله‌ای برای جلب توجه می‌دانند.

تاریخچه کفش پاشنه بلند فمینیست

در اعتراضات فمینیستی سال 1968، معترضان به‌صورت نمادین برخی کالاهای مد را که از آن به‌عنوان ابزار شکنجه زنان یاد می‌کردند، در سطل‌های زباله ریختند و آتش زدند. یکی از این کالاها کفش پاشنه‌بلند بود که در زباله‌دان آزادی ریخته شد.

این مطلب را از دست ندهید  جمع‌آوری لباس‌های زمستانی در سه مرحله

قانون پوشیدن پاشنه‌بلند

درکشورهایی همچون کانادا و آمریکا و برخی کشورهایی اروپایی، در برخی مشاغل یا ادارات پوشیدن کفش پاشنه‌بلند یک قانون محسوب می‌شود. قانون غیرمعقولی که می‌تواند در ساعات طولانی کاری سلامت جسمی افراد را به مخاطره بیندازد. در سال 2009 جامعه پزشکان انگلستان گزارشی از خطرات پاشنه‌بلندها ارائه کرد که باعث شد تا حد بسیار زیادی این قوانین تغییر کنند.

راه رفتن با کفش های پاشنه بلند

این قوانین سختگیرانه در مورد کفش پاشنه‌بلند محدود به ادارات نبود، حتی در محافل هنری همچون فستیوال فیلم کن هم قانونی درباره الزام پوشیدن کفش پاشنه‌بلند برای شرکت‌کنندگان وجود دارد. در سال 2105 برخی از شرکت‌کنندگان این فستیوال در اعتراض به این قانون مراسم را ترک کردند. بعد از مراسم، فستیوال اعلام کرد که قانون پوشیدن کفش پاشنه‌بلند در کن محدود به فرش قرمر این رویداد هنری است.

تاریخچه کفش پاشنه بلند

اعتراض به این قانون جشنواره کن همچنان ادامه دارد و کریستین استوارت یکی از هنرمندانی است که چند بار روی فرش قرمز و در طول مراسم کن کفش‌های پاشنه‌بلندش را درآورده و پابرهنه بر فرش قرمز قدم زده است.

تاریخچه کفش پاشنه بلند اعتراض کریستین استوارت

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب