تاثیر فرهنگ و هنر ایرانی بر صنعت مد

3.67/5 (12)

شاید هر گاه صحبت تاثیر هنر ایرانی بر جوامع دیگر میشود ، نا خود آگاه به یاد معماری و کاشی کاری های زیبایی میفتیم که بار ها منبع الهام معماران و هنرمندان بیگانه بوده است. و چون حرف زیادی برای گفتن در دنیای مد نداریم، کمتر به این فکر میفتیم که این هنر بر صنعت مد هم تاثیری داشته باشد .در صورتی که در دوران صفوی که کم کم غرب با ایران و فرهنگ و هنر ایرانی آشنا شد ،سوغاتی های فرهنگی زیادی با خود برد . برای مثال طرح بته جقه که پیشینه اش به دوران هخامنشیان بازمیگردد از جمله همین سوغاتی ها است که در لباس ها ، کراوات ها و حتی کیف ها استفاده میشود. برند ایتالیایی اِترو (Etro) هم با همین طرح کیف های مردانه و زنانه ای روانه بازار کرده بود .اما متاسفانه به دلیل خیلی از مشکلات سیاسی و غیره ای که ایران با دنیای غرب دارد ، بر روی هنر ایرانی سایه افتاده و این طرح ها کمتر به عنوان هنر ایرانی معرفی میشوند و اغلب پیشینه آنها را به هند نسبت میدهند.

کیف زنانه بته جقه
کیف زنانه بته جقه از برند اترو
کیف مردانه بته جقه
کیف مردانه بته جقه از برند اترو

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کفش های پاشنه دار هم زمانی متعلق به ایران بوده و مردان ایرانی و سوارکاران این کفش ها را استفاده میکردند. و این کفش ها در دوران صفوی وارد اروپا میشود .

کفش های پاشنه دار
کفش های پاشنه دار سوارکاران ایرانی

 

هنر ایرانی و کلکسیون های برند ها لوکس

غیر از برند اترو ،برندها و طراحان دیگری هم از هنر و فرهنگ ایران تاثیر گرفته اند .برای مثال هرمس در سال 2013 کلکسیونی از لباس های متاثر از فرش های ایرانی به نام “Tabriz” (تبریز) رونمایی کرد .همینطور ریکاردو تیشی برای برند ژیوانشی هم در سال 2015 در کلکسیون پاییز و زمستان هم برای لباس های مردانه و هم زنانه از طرح های ایرانی بر روی پارچه ها استفاده کرده بود .

کلکسیون لباس هرمسکلکسیون لباس هرمسکلکسیون لباس هرمسکلکسیون لباس هرمسکلکسیون لباس هرمسکلکسیون لباس هرمسکلکسیون لباس هرمس
کلکسیون پاییز زمستان ژیوانشی
کلکسیون پاییز زمستان ژیوانشی
کلکسیون پاییز زمستان ژیوانشی
کلکسیون پاییز زمستان ژیوانشی

البته طراحان ایرانی هم بیکار ننشسته اند و به استفاده از طرح های ایرانی در لباس هایشان میپردازند . مثل نیمانی ، آراز فضائلی … که کارهایشان مورد استقبال غیر ایرانی ها قرار گرفته است .

این مطلب را از دست ندهید  بررسی ارتباط جنبش هنری آرت دکو و مد

منبع : i-d

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب