Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بررسی مد و سبک‌های قرن 17 و 18 (باروک تا نئوکلاسی‌سیسم)

4.55/5 (154)

در این مطالب به تعریف و شکل‌گیری سبک‌ها و صنعت مد در دوره‌های مختلف می‌پردازیم. مد در واقع بازتاب نگرش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر عصر است و همچنین می‌توان اینطور تعبیر کرد که مد نقش مهمی در ایجاد و انتقال هویت اجتماعی هر فرد ایفا می‌کند و بیانگر سلائق و اولویت‌های فرهنگی هر فرد است. انتخاب قرن هفدهم به عنوان نقطه آغاز، نشانگر تاریخی که مد از آنجا پدید آمده نیست، بلکه بازتاب البسه به جا مانده و نقطه آغاز شتاب گرفتن تحولات در مد است.

لباسهای زنان در طول قرن 18

دوره‌ی باروک

سبک مد و هنرهای تزئینی سراسر قرن 17 و اوایل قرن 18 طبق سلیقه لویی چهاردهم خشک و رسمی، پر زرق‌وبرق، مجلل و تجملاتی بود و طرح‌ها اکثرا بدون شکست و منحنی بودند، همچنین پارچه‌ها ضخیم، سنگین و ایستا انتخاب می‌شدند.

لباس سبک باروک

اواخر سده‌ی هفدهم زنان در مراسم رسمی، مانتو به تن می‌کردند و یک روپیراهنی شکل تاثیر گرفته از خاورمیانه، در کنار یک نیم‌تنه گشاد رواج پیدا کرد و رفته رفته تبدیل به لباس شب رسمی سه تکه (کلاه،سینه بند،پیراهن) شد. پیراهن از سر شانه تا لبه آستین برشی یک‌سره داشت و حاشیه‌های دامن در پهلو‌ها جمع می‌شد تا زیر‌دامنی را بلندتر نشان بدهد و با یک سینه‌بندِ مثلث شکلِ آهار دار و کلاه‌های روبان‌دوزی بسیار بلند همراه می‌شد.

لباس به سبک باروکدوره‌ی روکوکو

این سبک در زمان سلطنت لویی پانزدهم شکل گرفت. روکوکو به لحاظ مقیاس خُردتر و ظریف‌تر از باروک می‌نمود. غالب طرح‌ها را منحنی‌ها تشکیل می‌دادند همچنین رنگبندی ها ملایم و زینت‌آلات ظریف بودند. لباس شب از (سینه بند،کرست،پیراهن) تشکیل شده بود. سینه بند دست دوزی شده، سرشانه‌های پایین افتاده و چین خورده، پیراهن‌های بلندی که پشت آنها آزاد بود، به همراه کرست سه گوش با تزئینات تور که روی سینه‌بند بسته می‌شد و زیر دامنی که از جنس و رنگ متفاوتی بود لباس شب را تشکیل می‌دادند.

پیراهن در زمان روکوکو

از مهم‌ترین اتفاقات این دوره ظهور ژوپن در نقش زیر‌پیراهنی بود که به دامن فرم می‌بخشید. در اواخر این دوره شاهد ژوپن‌های بسیار بزرگ و عریض (3متر) هستیم که این امر باعث شده بود هیچ زنی از هیچ راهی نتواند وارد سالن شود مگر به پهلو و این اغراق مشخصه اصلی سبک روکوکو است. در این دوره پارچه‌های تیره، کدر و سنگین دوره‌ی باروک جای خود را به هارمونی رنگ‌ها و ظرافت در دست‌دوزی و روبان‌دوزی‌ها داد. لوازم و متعلقات ضروری این دوره شامل بادبزن، گل مصنوعی، تکه‌های روبان برای تزئینات کلاه بود.

این مطلب را از دست ندهید  کرت کوبین و ترندهایی که توسط او وارد دنیای مد شد

دوره‌ی شرق گرایی

این سبک در واقع به دنبال ارتباط‌های بازرگانی روبه توسعه، میان اروپا و خاور دور و همینطور استفاده از سبک‌های غیر بومی در طراحی لباس تئاتر، توانست منسوجات، تزئینات الگو و به کل مد سراسر قرن هجدهم را به تسخیر خود در آورد. نفوذ این بیگانه‌گرایی بیشتر از هرچیز در پارچه‌های این دوره خودنمایی می‌کرد و این پارچه‌ها اغلب ابریشم چینی نفیس و رنگارنگ با نقش‌هایی نظیر (گل و شکوفه،پرندگان،سایر گیاهان و جانوران) بود.

پیراهن دوره ی بیگانه گرایی

پارچه‌های نخی گلدار نیز با قیمتی پایین‌تر، اما همچنان با طراحی‌های بسیار خاص چینی، مشتری خودشان را پیدا کردند. پارچه‌های هندی نظیر چیت (پارچه نخی نازکی که با دست نقاشی شده است) نیز در این دوره راه خود را در بازار اروپا باز کردند. مادام دومپادور، معشوقه لویی چهاردهم یکی از علاقمندان به این نوع پارچه ها بود و اغلب از لباس شب‌هایی از جنس ابریشم به تن می‌کرد.

پیراهن گلدار دوره‌ی شرق‌گرایی

دوره‌ی ناتورالیسم

در این دوره زنان فرانسوی بی‌آنکه مطلع باشند، سبک‌های انقلابی را دنبال می‌کردند و کسانی که در زمان روکوکو ژوپن و کرست را استفاده می‌کردند به البسه‌ای از جنس پارچه‌ی نخی ساده و خاکستری رنگ آمریکایی رو آوردند.

پیراهن زمان نچرالیسم

زنان در مناسبت‌های رسمی پیراهن انگلیسی به تن می‌کردند که یقه برگردان ، آستین‌های بلند و دامن چین‌دار داشت و در مقایسه با پیراهن فرانسوی تزئینات و سنگینی کمتری داشت، در واقع این پیراهن از کت‌های انگلیسی که مخصوص اسب سواری بود الگو برداری شده بود. در این دوره مردان از کت‌ و شلوار‌ها، چکمه و کلاه های کارآمد و ساده استفاده می‌کردند.

لباس زن در زمان نچرالیسم

دوره‌ی انقلاب

انقلاب فرانسه دلایل متعددی داشت و اما لویی شانزدهم و ملکه‌اش ماری‌آنتوانت بیشترین تاثیر را در این اتفاق داشتند. در این دوره لباسها به منظور نمایش آرمان‌های اجتماعی از حالت تجملاتی و افراطی خارج می‌شود و دولت سعی دارد خود را از اتهام نابرابری طبقاتی همانند رژیم سابق تبرئه کند. به این ترتیب الگوی کلی لباسها ساده شد، پارچه‌های ابریشمی جایشان را به پارچه‌های نخی دادند، زینت‌آلات تجملاتی و سنگین از دور خارج شد .

این مطلب را از دست ندهید  شش باور نادرست در دنیای مد

لباس در زمان انقلاب فرانسه

به دنبال این موج سادگی کارخانه‌های مد و نساجی فرانسوی طرد شدند که در این رابطه بیشترین ضرر متوجه کارگران شد. و اما در اواخر این دوره ایده‌آلیسم جای خود را به سبک دیرکتوار (کلاسی‌سیسم،یونان باستان) بخشید و مردم یک بار دیگر به مدگرایی و مجلات مد علاقمند شدند.

دوره‌ی نئوکلاسی‌سیسم

این سبک که به سبک دیرکتوار معروف بود یک مد معقول، متناسب، ساده و کشیده بود که یونان را منبع الهام خود معرفی کرده بود و بازتابی از تفکر انقلابی و جمهوری خواه تازه بنیان فرانسه بود. لباسها متشکل از شمیز (پیراهن نخی سفید ساده‌ای بود با نامی برگرفته از نوعی زیر پیراهنی، تقریبا نازک و بدن‌نما، آستین‌های چین‌دار کوتاه، یقه دکولته و بسیار گشاد) بود. به دلیلی نازک بودن این پیراهن زنان از یک زیر‌پیراهنی به جای کرست استفاده می‌کردند.

لباس نئوکلاسی سیسم

یقه ها اکثرا خشتی و باز بود، دست‌دوزی های ظریف همرنگ با لباس و کفش‌ها تخت، سبک و روباز بود. با توجه به اینکه جیب‌های بزرگ و پرتزئین حذف شدند، اغلب زنان وادار به استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای در انواع مختلف شدند. به دلیل هماهنگ نبودن این سبک لباس و آب و هوای اروپا شال‌های کشمیر و پشمی برای زمستان‌ها رواج پیدا کرد. جالب است بدانید اولین بار در این دوره شاهد استفاده از روپوش‌های پشمی ساده و کوتاهی هستیم که امروزه ژاکت نام گرفته است.

پیراهن و ژاکت پشمی

 

 

منبع: با تلخیص و اضافه از کتاب گرایش های طراحی لباس مایری مکنزی

به این مطلب امتیاز دهید

9 دیدگاه در “بررسی مد و سبک‌های قرن 17 و 18 (باروک تا نئوکلاسی‌سیسم)

واقعا عالی بود لطفا از مد و فشن در قرن های پیش بشتر بنویسید

برميدارين متن رو فقط كپى ميكنين حداقل منبع هم بزنين 😒😒😒 كتاب گرايش طراحى لباس اثر مايرى مكنزى ….حتما قرن نوزده تا بيست و يك هم ميخواين به نام خودتون بزارين 😂😂

با سلام
ممنون از تذکر شما
البته که متن کپی نیست و تلخیص شده و متناسب با شرایط مخاطب مدوپیا، اصلاح و تغییرات داشته است.
همنین منبع در انتهای مطلب ذکر شد.
با تشکر از لحن دوستانه شما!!!

تلاشتان برای انتخاب موضوع و مجموعه کارتان قابل ستایش و تشکر هست, اما ایراداتی وجود دارد که به شدت کیفیت کار را تحت تاثیر قرار داده.
موضوع مطلب فوق العاده جذاب بود اما متن پر از غلط های نگارشی و ویرایشی بود و ابتدا و انتهای بعضی جملات قابل یافتن نبود, به حدی که مطمئنا متن قبل از انتشار حتی یکبار هم خوانده نشده است.
ممنون

با تشکر از نظر شما
با کمال احترام متن عاری از ایراد و غلط نگارشی است که میفرمایید.
جملات مشخص هستند و طبیعتا یک متن علمی با متن های عادی در نگارش تفاوت خواهد داشت.

عالی بود. لطفا درمورد سبک لباس پوشیدن مردم مصر، روم و یونان باستان خصوصا در مورد زنان هم بذارید.

متشکر از شما و همراهیتون
در آینده این موضوعات نیز پوشش داده خواهد شد.

سلام ممنون از اطلاعاتي مه در اختيارموو ميزاريد، يه خواهش داشتم من در مورد استايل گوتيك و روكوكو عكس هاي بيشترو اطلاعات بيشتري بخوام جمع اوري كنم ، راهنمايي ميكنيد لطفا؟ ممنون ميشم!

با سلام از طریق جستحوی بیشتر از طریق گوگل به زبان انگلیسی میتونید تصاویر خوبی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب