Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/modopiai/public_html/wp-content/plugins/foogallery/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
بررسی کالکشن های هفته مد بهار 2020 ؛ از ولنتینو تا لویی ویتان | مجله اینترنتی مدوپیا

بررسی برخی کالکشن های آماده پوشیدن بهار 2020

5/5 (6)

هفته‌های مد از بزرگترین و مهم‌ترین اتفاقات در صنعت و دنیای فشن محسوب می‌شوند. مخصوصا هفته مد بهار که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، هر سال اتفاقات مهمی را در دنیای مد رهبری میکند.  ما در اینستاگرام مدوپیا بسیاری از کالکشن‌های هفته مد بهار 2020 را بررسی کردیم و این مقاله، به صورت خلاصه به بررسی کالکشن های آماده پوشیدن بهار 2020 برخی از نامی ترین و اصیل ترین خانه مدهای جهان میپردازیم.

لویی ویتان

طراحی‌های نیکوتی گوستکیش، علاوه بر اینکه راجع به جایگاه کنونی فشن حرف های زیادی برای گفتن دارد، المانهای پیشرو و مربوط به آینده را نیز درون خود جای داده‌اند. اما با این حال، طراحی های او همیشه به گونه‌ای با گذشته نیز ارتباط داشته اند. اگر به کالکشنهای گذشته او نگاهی بیندازید، گوستکیش آیتم‌های مربوط به گذشته، مانند کت‌های فراک دهه 18 میلادی را با کتانی‌های مدرن ست کرده است.

در این کالکشن، وی به دوران طلایی پاریس- Belle Époque–era-  پرداخته است. به گفته نیکوتی گوستکیش، این دوره علاوه بر نقش مهمی که در تاریخ هنر و فرهنگ فرانسه ایفا میکند، از نظر ادبیات پروست و رهایی زنان نیز حائز اهمیت است و همچنین میتوان گفت این دوره مصادف با صعود و پیشرفت خانه مد لویی ویتان نیز هست. رفرنس‌های دوره طلایی پاریس در این کالکشن کم نبودند. آستین‌های پف دار، بوتونیق‌های گل زنبق و … . کسانی که با تاریخ فرانسه آشنایی نداشتند، ممکن است رفرنس‌های دوره طلایی را به biba دهه هفتاد ربط داده باشند.

میو میو

میوچا پرادا میگوید”طراحی‌هایم برای میو میو، همیشه بسیار خودجوش‌تر و احساسی‌تر از طرح‌هایم برای پرادا بوده اند.” اولین منبع الهام میوچا، تئاتر بداهه بود؛ هرچه نباشد او قبل از اینکه به پیوستن به بیزنس خانوادگی حتی فکر کند؛ پنج سال از عمرش را در تئاتر پیکولو میلان گذراند.

در این کالکشن، تعدادی زن با موهای اغواگر دهه پنجاهی میبینیم که در دوران بعد از جنگ، تمام سعیشان را دارند تا شبیه ستاره‌های سینما باشند. انگار میوچا سعی داشت زمانی را یادآوری کند که مادربزرگ‌هایمان، بدون داشتن تجهیزات زیاد، خود را می آراستند. با توجه به اینکه در دوره‌ای هستیم که بیشتر از هر زمانی نیاز به درست و کم خرید کردن داریم، این کالکشن نشانمان میدهد چقدر میتوانیم با آیتم‌های کلاسیک خلاق باشیم.

ولنتینو

پائولو پیچولی افتتاحیه این شو را کاملا به رنگ سفید اختصاص داد. پیچولی میگوید:”برای این کالکشن روی ایده تیشرت سفید مانوور دادم و به آن روحیه کوتور را اضافه کردم.” با اینکه پیچولی بر اینکه این کالکشن هیچگونه رفرنس تاریخی و مذهبی ندارد تاکیید دارد، اما آستین و یقه‌ها ما را یاد راهبه‌های قرون وسطی می اندازند و همچنین اینهمه رنگ سفید ناخودآگاه ذهن ما را سمت کالکشن تماما سفید 1968 Valentino Garavani میکشد و باعث مقایسه میشود. قصد پیچولی از طراحی آیتم‌های این کاکشن، ساده کردن سیلوئت های حجیم کوتور محبوب چند کالکشن پیش بود. پیشولی این کالکشن را با رنگ های سبز، گلبهی، بنفش، لیمویی و سرخابی،همراه با پرینت های جنگلی ادامه داد.

ارمس

نادژ ونهی سیقبولسکی چند هفته از تابستان را مرخصی گرفت و صاحب یک فرزند دختر شد، چطور این کالکشن را طراحی کرد؟! به گفته خودش از طریق “برنامه ریزی”. در این کالکشن ارمس چرم بسیار زیاد به کار برده شده است،نادژ میگوید:”چرم‌ها انقدر باریک برش خورده‌اند که کسی که آیتم‌ها را میپوشد، بین این چرم‌ها و ابریشم، نمیتواند تفاوتی قائل شود!”رعایت کردن تعادل بین میراث و مدرنیته کار بسیار سختیست که نادژ در این کالکشن به خوبی از پس آن بر امده است. این کالکشن همراه با به تصویر کشیدن ظرافت های جزئی این خانه مد اصیل، نشان داد که یک زن امروزی از کمد لباس خود دقیقا چه میخواهد.

سلین

چرا دهه های شصت و هفتاد میلادی دائما در حال باز کردن راه خودشان به کالکشن های مختلف آماده پوشیدن بهار امسال هستند؟! برای این کالکشن برند سلین، هدی اسلیمان ما را به سال 1974 میبرد، زمانی که مغازه این خانه مد، مقصدی برای برژواهای سخت پسند بود. این کالکشن مملو از شلوار های دنیم بوت کات،ست شده با بلیزرهای خوش دوخت، کت و پالتوهای لوکس خز و بوت های چرم روی مچ چین خورده بود.

الکساندر مککوئین

سارا برتن، مدیر هنری و طراح خوش نام خانه مد الکساندر مککوئین،پس از مرگ موسس برند الکساندر مککوئین درسال 2010،مدیریت این خانه مد را به دست گرفت.وی در طی این 9 سال به خوبی توانست سلیقه زنانه خود را با سلیقه جسور الکساندر ادقام کند و برای برند موفقیت های زیادی، مانند داشتن افتخار طراحی کردن کیت میدلتون را کسب کند.

این مطلب را از دست ندهید  مدل لباس زمستانی : در روزهای سرد چطور لباس بپوشیم؟

برتن در پایان شوآماده پوشیدن بهار 2020، همراه با صفی به نظر تمام نشدنی از کارمندان خانه مد مککوئین، رو به جمعیت تعظیم کردند و گروه ارکستر به نواختن و حضار به تشویق کردن ادامه دادند. با اینکه از زمان شام گذشته بود، هیچکس به سرعت صحنه را ترک نکرد. گویی زمان متوقف شد! این  دقیقا همان عکس‌العملی بود که برتن در پایان این شو از هفته مد بهار 2020 ، در پاریس انتظار داشت. او در نوشته های مفصل خود راجع به شو اینگونه نوشته است: “من عاشق این هستم که انسان ها زمانی را باهم برای “خلق کردن”، برای صحبت کردن و آشنا شدن با یکدیگر و برای دوباره به دنیا متصل شدن کنار بگذارند.”

 وی برای نشان دادن میزان اهمیتی که به این موضوع میدهد، گل دوزی دو عدد از لباس های درون شو را بر عهده تمام اعضای این خانه مد-نه تنها اعضای استودیو دوخت و طراحی، بلکه اعضای تیم منابع انسانی،نگهبانان و تمام دپارتمان های دیگر- گذاشته است؛برتن میگوید:”این اتفاق همه را به هم نزدیک کرد،اگر تا قبل از آن نسبت به هم به آگاهی کافی نرسیده بودیم،پس از این اقدام،به آن آگاهی دلخواه رسیدیم.”الهام گرفته شده از گروه لندنی ای به نام “مدرسه کوک” که به دختران و پسران،آموزش سوزن دوزی میدهد؛کارکنان خانه مد مککوئین دورهم نشستند و شروع به کوک زدن بر روی طراحی دانش آموزان سنترال سینت مارتنز که در طول یک جلسه طراحی زنده در شعبه لندن این خانه مد،روی یک کاغذ بزرگ نقاشی شده بود کردند.از تک تک این دانش آموزان،با ذکر اسامی آنها، در نوشته های مربوط به این شو،تقدیر و تشکر شده بود!

این مطلب را از دست ندهید  ترندهایی که ریحانا شروع کننده آن بود

برتن، تور و ارگانزاهای به کار رفته در کالکشن‌های گذشته را بازیافت و در این کالکشن از آنها استفاده کرد. او پارچه لینن خود را از کارخانه ای تهیه کرد که توسط زنان اداره میشود و نقش مهمی در اشتغال زایی زنان در ایرلند شمالی دارد.

این کالکشن روی رنگ های خنثی ای مانند ذغالی،مشکیفسفید و طوسی مانوور داده بود،آیتم ها در نکاه اول ظاهر مینیمال و بسیار شیکی را ارائه میدادند و در عین حال جزئیات بسیار زیادی دارند. تمام آیتم‌های هدفی داشتند.در نوع خود بسیار خاص بودند و حتما نکته ای راجع به آنها وجود داشت که شما را شگفت زده کند.برتن میگوید:”هر لباس،داستان زمان  و نیرویی که برای تولیدش صرف شده است را با بینندگان به اشتراک میگذارد.لباس های این کالکشن،یک کمد رویایی را میسازند.

سارا برتن در این کالکشن به ما نشان داد که وقتی با ارزش های والا طراحی کنیم و حواسمان به زمینمان، که خانه اول و آخر ماست باشد و ساکنان آن و سنت ایشان را محترم بشماریم، وقتی برای دوباره به کار گرفتن چیزی که روزی دور ریخته شده بود سعی کنیم، وقتی به تک تک چیزهایی که خلق میکنیم اهمیت دهیم؛ همه چیز به سادگی رو به بهبود میرود؛پیامی که این کالکشن برای بینندگان داشت،ابدی بود؛سارا برتن ما را به دیدن دیزاینر های خوش ذوق و هدفمندی مانند خود،امیدوار میکند.

کالکشن مورد علاقه شما متعلق به کدام خانه مد است؟!

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب