Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بررسی تحولات مد دهه 1960

5/5 (10)

در دهه 1960 تحولات خوبی در صنعت مد به وجود ‌آمد و مد این دهه گوناگونی و تنوع خیلی زیادی داشت. از دهه 1920 تا دهه 1960 دنیای مد یک روند مشخصی را طی می‌کرد، اما از ابتدای دهه 60 بسیاری از سنت‌های دنیای مد شکسته شد که تا حدی بازتاب جنبش‌های اجتماعی این دهه بود. در این مطلب از مدوپیا به بررسی تحولات مد دهه 1960 خواهیم پرداخت.

مد دهه 1960 و خرده‌فرهنگ‌ها

برعکس دهه 1950 که مردم استایل نداشتند و مد به‌صورت قواعدی ثابت دیکته می‌شد، در دهه شصت استایل‌ها بسیار متنوع بود. دلیل اصلی این تنوع، جنبش‌ها و خرده‌فرهنگ‌های رایج در این دهه بود که تا حد زیادی بر سبک زندگی مردم تاثیر می‌گذاشتند. مد و استایل هم بخشی از این سبک زندگی بود که دچار تغییر شد.

تاثیر خرده‌فرهنگ‌ها به اندازه‌ای بود که در اواسط دهه 1960 می‌گفتند: “مد از جیب کوچک جوانان آغاز می‌شود.” در واقع منظور جوانانی بودند که با عقایدی متفاوت از عموم جامعه جنبش‌هایی را به راه می‌انداختند و تبدیل به یک خرده‌فرهنگ با سبک خاصی از لباس‌پوشیدن می‌شدند.

مد دهه 1960

مکتب MOD در لندن

یکی از جنبش‌های مهم دهه 60 مکتب مدرنیسم بود که به‌صورت مخفف MOD نامیده می‌شد. این جنبش در لندن تاثیر زیادی بر مد مردانه گذاشت. رهبران اصلی مد به‌خصوص در اواسط دهه ۶۰ بریتانیایی‌ها بودند. بنابراین جنبش MOD به‌سرعت در دنیا معروف شد.

دختران MOD دامن و پیراهن مینی با چکمه‌های بلند در رنگ‌های روشن می‌پوشیدند، موهایی کوتاه و صاف و همگی استایلی یکسان داشتند. پسران پیرو مکتب مدرنیسم، پیراهن‌های مردانه اندامی با کت‌وشلوار‌های اندامی می‌پوشیدند. تنها مدل شلوار جینی که مدها می‌پوشیدند، جین لیوایز بود.

مد دهه 1960

خرده‌فرهنگ هیپی

دیگر خرده‌فرهنگ‌ محبوب دهه شصت جنبش هیپی بود که تاثیر مهمی بر استایل زنانه گذاشت. شلوارهای دم‌پا گشاد و کلوش، پارچه‌های باتیک، لباس‌هایی با پترن هندی، پارچه‌های رنگ‌شده به روش tie-dye، لباس‌های منجوق‌دوزی‌شده، اکسسوری‌های منجوقی و سمبل‌های صلح و عشق همه از فرهنگ هیپی وارد مد دهه 1960 شدند.

استایل هیپی مد دهه 1960

هیپی‌ها بر ایده چندفرهنگی و لباس‌های بدون جنسیت تاکید داشتند. بنابراین زنان و مردان تقریبا مثل هم لباس می‌پوشیدند. همچنین لباس‌های هیپی جزئیات و سیلوئت‌های مشخص داشت و همین باعث می‌شد تا استایلی منحصربه‌فرد شکل بگیرد. استایل هیپی‌ تا حدی تاثیر پذیرفته از لباس‌های سنتی هند، نپال، مراکش و آفریقا هم بود.

تاثیر فمینیسم بر مد دهه 1960

اما جنبش بسیار مهم در اواخر این دهه، فمینیسم بود. موج دوم فمینیسم به راه افتاده بود، زنان زیادی دوباره در خارج از منزل مشغول به کار شده و خواستار انتخاب‌ها، آزادی‌ها و فرصت‌های برابر با مردان بودند.

مد دهه 1960 فمنیسم

فمینیست‌های رادیکال به جریان رایج مد اعتراض ‌می‌کردند و لباس‌های مردانه می‌پوشیدند. آنها ‌معتقد بودند مدهایی مثل مژه مصنوعی، کفش پاشنه‌بلند، اسپری مو، فرکننده‌ها، کرست و لباس زیر‌های تنگ در واقع ابزارهای شکنجه زنان هستند و زنان باید مثل مردان لباس‌های راحت بپوشند.

دختر مجرد و دختر عروسکی

علاوه بر جریان فمینیست، بسیاری از دختران جوان تصمیم گرفتند کار کنند و مجرد و مستقل بمانند. دختران مجرد که استقلال مالی کافی داشتند و مسئولیت‌های زندگی مشترک نیز بر دوششان نبود، استایل خاصی از لباس‌پوشیدن را هم ترویج می‌کردند. بنابراین نقش جدیدی از زن در جامعه تعریف شد.

مد دهه 1960

در مقابل دختران مجرد، گروه دیگری از دختران جوان، وابسته بودند و استقلال نداشتند. موفقیت برای آنها در ازدواج تعریف می‌شد و به دختران عروسکی معروف بودند. آنها لباس‌های کودکانه و تنگ با جوراب شلواری‌های رنگی می‌پوشیدند و موهایشان را کودکانه آرایش می‌کردند.

این مطلب را از دست ندهید  تفاوت طراح و استایلیست در دنیای مد

عصر فضا

به دهه 60 عصر فضا هم گفته می‌شود. مد عصر فضا اواخر دهه 50 ظاهر شد و در دهه 60 توسعه پیدا کرد. مد فضا با الهام از اتفاقات جنگ سرد شکل گرفت. طراحان سعی می‌کردند از متریالی استفاده کنند که حسی فضایی و غیرزمینی به لباس‌ها دهند. الگوهای لباس‌ها جعبه‌ای و هندسی شده بود و بر انحناهای بدن تاکیدی نبود.

مد دهه 1960

جنس پارچه‌ها از نایلون، چرم مصنوعی، ورنی یا اسپندکس بود؛ پارچه‌هایی ارزان که به‌راحتی تمیز و خشک می‌شد و حس فضا را هم منتقل می‌کرد. پارچه‌های مصنوعی به طراحان فرصتی می‌داد تا سیلوئت‌های غیرمعمول پلاستیکی و برجسته‌ای را که می‌خواستند، بسازند.

مد دهه 1960

به‌طور کلی دهه شصت عصر نوآوری در مد زنان بود. خلاقیت حرف اول را می‌زد و کاربردی‌بودن و کیفیت در درجه دوم اهمیت قرار می‌گرفت.

مد دهه 1960

ترندهای مد زنانه در دهه 1960

برجسته‌ترین ترند دهه شصت رنگ‌های شارپ، روشن و پاستلی بود. پترن‌های پارچه تحت‌تاثیر پاپ‌آرت و هنر مدرن طراحی می‌شد. الگوی لباس‌ها با توجه به خلاقیت عصر فضا اغلب غیرقرینه و جدید بود.

مد دهه 1960

دامن مینی وارد مد زنانه شد که حدود 20 سانتی‌متر بالاتر از زانو بود و فرم جدیدی از پوشش زنانه را رواج داد. پیراهن‌ها نیز همچون دامن مینی کوتاه بودند و الگوهای برش ساده‌ای داشتند. این پیراهن‌های گشاد و بدون انحنا شیفت نام داشت. قد لباس‌ها با نزدیک‌شدن به اواخر دهه کوتاه و کوتاه‌تر می‌شد تا جایی که از اصطلاح میکرومینی برای این لباس‌ها استفاده می‌کردند.

شلوار هم در این دهه زیاد استفاده می‌شد، شلوار کاپری و شلوار Jax که مدل به‌روزشده‌ کاپری بود، از محبوب‌ترین مدل‌ها بودند. زن‌ها با پوشیدن شلوار می‌خواستند ثابت کنند که با مردها برابر هستند.

مد دهه 1960

از دیگر ترندها می‌توانیم به دکمه‌های فانتزی بزرگ، رنگ‌های فلورسنت، یقه‌های پهن و بزرگ، جزئیات براق مثل پولک، پاپیون برای تزئین لباس، بارانی‌های پلاستیکی و شفاف، کت‌ودامن یا کت‌وشلوار طرح‌دار و رنگی، جوراب‌ شلواری‌ فیش‌نت و رنگی، لباس‌های بافتنی با یقه‌های اُورسایز و رنگ‌های خاکی یا زمینی اشاره کنیم.

کفش و اکسسوری      

تنوع کفش زنانه در دهه 1960 بسیار زیاد بود. صندل‌های تخت، کیتن هیلزها و بوت‌های تخت سفید یا نقره‌ای به نام go-go boots از معروف‌ترین ترندهای کفش در این دهه بوده‌اند. مهم‌ترین تفاوت کفش‌های این دهه رنگ‌های متفاوتشان و استفاده از ورنی براق در ساخت کفش‌ها بوده است.

مد دهه 1960 کفش زنانه

کلاه در استایل زنانه کمتر استفاده می‌شد و سربند و توربان جایگزین آن شده بود. در زمینه طراحی زیورآلات و جواهرات هم رنگ‌های روشن و زنده، اشکال هندسی و پاپ‌آرت نمود بسیاری داشت. همچنین زیورآلات از متریالی متفاوت همچون رزین، پلاستیک و وینیل ساخته می‌شد.

مد دهه 1960 اکسسوری زنانه

آرایش و مدل مو

مژه مصنوعی و آرایش چشم برجسته‌ترین قسمت آرایش زنان در دهه شصت بود. در عوض رنگ صورت پریده بود و از رژگونه به‌ندرت استفاده می‌شد. همچنین از رژ لب‌های کمرنگ و مات استفاده می‌کردند.

مد دهه 1960 آرایش

مدل‌ موی زنانه تنوع زیادی داشت. از معروف‌ترین مدل موها می‌توان به Bouffant  و Big Hair اشاره کرد. در هر دو مدل موها پوش داده می‌شد و حجم زیادی داشت.

مد دهه 1960 مدل مو

در زمینه زیبایی اتفاق دیگر این بود که طراحان فراتر از لباس و اکسسوری در فشن‌شوها و عکاسی به مدل مو و آرایش مدل‌ها بیشتر توجه می‌کردند و آرایش مدل‌ها را بر اساس کانسپتی خاص انتخاب می‌کردند.

این مطلب را از دست ندهید  نگاهی به تحولات مد دهه 1920

تغییر ذائقه مد بر اساس سلیقه جوانان

یک اتفاق مهم در مد دهه 1960 تفاوت ذائقه استایلی نوجوانان و جوانان از بزرگسالان بود که باعث شد لاین جدیدی در طراحی لباس شکل بگیرد. بسیاری از طراحان حتی اوت‌کوتور را بر اساس سلیقه نسل جوان طراحی می‌کردند.

در ‌دهه‌های پیش، نوجوانان و جوانان مثل والدینشان لباس می‌پوشیدند و زندگی می‌کردند، اما در دهه شصت عقاید و سبک زندگی خود را تغییر دادند و مد محبوبشان را ترویج کردند. دلیل شکل‌گیری این سبک جدید، تغییر قوانین کار نوجوانان بود که به آنها فرصت بیشتری برای فراغت می‌داد.

مد مردان

از اوایل دهه 1960 کت‌وشلوارهای مردانه اندامی‌تر و تک سری دکمه شد. این مدل کت‌وشلوار بیشتر در آمریکا و انگلستان رایج بود. علاوه بر این تنوع رنگ و طرح لباس مردانه گسترده‌تر شد. تغییر مهم مد مردانه در دهه شصت، حذف تدریجی کلاه از استایل مردانه بود. مهم‌ترین دلیل این تغییر این بود که رئیس‌جمهور آمریکا در موقعیتی رسمی و عمومی برای اولین بار بدون کلاه حاضر شد.

مد دهه 1960

محبوب‌ترین مدل موهای مردانه، کانک، پمپادور و آفرو بود. چند سالی هم ریش کامل برای مردان جوان این دهه ترند شد.

طراحان تاثیرگذار دهه شصت

از طراحان تاثیر‌گذار دهه شصت می‌توان به Andre Courreges، طراح فرانسوی، اشاره کرد که در شکل‌گیری مد عصر فضا نقش پررنگی داشت. طراح دیگر Paco Rabanne بود که با ارائه مجموعه‌ای در سال ۱۹۶۶ هنر پوشیدنی را وارد مد دهه 1960 نمود. او برای ساخت این لباس‌های غیرکاربردی از قطعات آهنی، آلومینیومی و پلاستیکی استفاده کرده بود.

البته نقش مری کوانت به‌عنوان طراح و معرف دامن مینی به دنیای مد قطعا از هر طراحی در این دهه پررنگ‌تر است. دامن مینی به‌طور کلی دنیای مد را از دهه شصت تا به امروز دگرگون کرد که به آن معجزه دهه 1960 گفته می‌شود.

مشهورترین فشن‌آیکان‌ها و عکاسان دهه 1960

از معروف‌ترین فشن‌آیکان‌های دهه شصت می‌توانیم به بریجیت باردو، آدری هپبورن، ژاکلین کندی، ادی سدویک و توییگی اشاره کنیم.

همچنین از میان عکاسان این دهه می‌توان به ریچارد اَوِدون و نورمن پارکینسون، دو عکاس نام‌آشنای دنیای مد، اشاره کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب