Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بررسی تحولات مد دهه 1910 میلادی

4.93/5 (29)

مد دهه 1910 با رفاه و وفور عجیبی شروع شد و تا قبل از شروع جنگ بزرگ بسیار مورد توجه بود. اگر خاطرتان باشد پیش از این مطلبی دیگر به تحولات مد در ابتدای قرن بیستم و اولین دهه از این قرن پرداختیم و گفتیم در دهه 1900 تا حد زیادی بستر پیشرفت در صنعت مد فراهم شده بود. در این مطلب از مدوپیا نگاهی می‌اندازیم به مد دهه 1910 و تغییراتی که در لباس و جزئیات آن به وجود آمده است.

در سال‌های اولیه‌ی دهه 1910 سیلوئت کلی لباس‌های مد روز، کشیده‌تر و باریک‌تر شد و پائول پویرت اولین کسی بود که از چنین سیلوئتی استفاده کرد. یکی از مهم‌ترین اتفاقات این دهه برگزاری اولین فشن‌شوی واقعی بود که توسط اولین کوتوریست زن، جین پاکین انجام شد. دومین رویداد مهم این دهه را می‌توانیم شروع جنبش هنری آرت‌دکو بدانیم. درست از سال 1910 این جنبش هنری آغاز شد و تاثیرات بسیار واضحی بر کار طراحان گذاشت.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد زنان

اما از اثرات جنگ بزرگ بر مد این دوره می‌توان به کاربردی‌شدن مد در طول سال‌های جنگ یعنی از سال 1914 تا 1918 اشاره کرد. تغییر فرم لباس‌ها در طول جنگ بیشتر از اینکه به مد مربوط باشد، نوعی ضرورت بود. زنان زیادی مجبور بودند به جای همسرانی که در جنگ بودند مشغول به کار شوند. بنابراین زنان به لباس‌هایی نیاز داشتند که برای فعالیت‌های کاری راحت‌تر باشد. برش‌های لباس‌ها ساده‌تر و رنگ لباس‌ها تیره‌تر شد. استایل مونوکروم باعث می‌شد زنان جوان و تنها در موقعیت‌های مختلف احساس راحتی بیشتری داشته باشند. در سال 1915 مجلات، پیراهنی با دامن کوتاه‌تر و تنگ‌تر نسبت به مدل‌های قبلی را معرفی کردند که دست‌وپاگیر نبود. برخی مجلات مد آن دوره هم از این لباس با عنوان لباس کاربردی یا وطن‌پرستانه نام بردند.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد زنان

از آنجایی که بیشتر بودجه صرف جنگ می‌شد، دیگر نمی‌شد هزینه‌ی زیادی را به مد دهه 1910 اختصاص داد. در این شرایط طراحانی مانند کوکو شنل با ایده‌های جدید سعی کردند با وضعیت مردم و جامعه هماهنگ شوند. کوکو شنل به جای جواهرات گران‌بها، زیورآلاتی در دسترس و ارزان‌تر طراحی کرد. گردنبند‌های مهره‌ای که از مهره‌های شیشه‌ای یا مروارید و گاهی ترکیبی از هر دو ساخته می‌شد. او بدون توجه به هم‌سایز بودن این مهره‌ها، آنها را در کنار هم قرار می‌داد. به نوعی این گردنبند‌ها الهام‌گرفته از پیوستن زنان به بازار کار و همراه‌شدن در کنار مردان بود.

در طول سال‌های دهه 1910 کشورهای بسیاری با توجه به اتفاقاتی که در جهت ارتقای حقوق زنان در جامعه جریان داشت، قوانین خود را به نفع زنان تغییر دادند. این موضوع باعث شد نقش زنان تا حد زیادی در جامعه تغییر کند و پررنگ‌تر از قبل شود.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد زنان

معروف‌ترین فرم لباس زنانه در این دهه تونیکی بود که روی یک دامن ساده پوشیده می‌شد. تونیک‌ها فرم A لاین داشتند و دامن‌ها در کمر و ران، گشاد و در قسمت مچ نسبتا تنگ بودند. به این دامن‌ها hobble هم گفته می‌شد که برای برداشتن قدم‌های بزرگ فرد دچار مشکل می‌شد. در اوایل دوره و قبل از جنگ خط کمر بالاتر از حد طبیعی بود و تقریبا زیر سینه و به سبک لباس‌های اوایل قرن نوزدهم بود. در اواسط دهه و هنگام جنگ خط کمر به جای طبیعی خود برگشت. تونیک‌ها بلندتر و دامن‌ها گشادتر و کوتاه‌تر شد تا زنان به‌راحتی بتوانند فعالیت کنند.

این مطلب را از دست ندهید  لباس "پرنسس بل" دیزنی چقدر به واقعیت زمان خود نزدیک است؟!

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد زنان

وقتی خانه‌های مد پاریس بعد از جنگ دوباره بازگشایی شد، مد کاملا متحول شد. در 1919 خط کمر به پایین‌تر از حد طبیعی رسید و یقه هفت در اندازه‌های مختلف وارد مد زنانه شد. در حضورهای شهری یا هنگام مسافرت زنان کت و دامن می‌پوشیدند و این کت‌ها برشی شبیه به تونیک‌های قبل از جنگ داشتند. کت‌های خز هم در این زمان به یکی از آیتم‌های محبوب زنانه در مد دهه 1910 تبدیل شدند. زنان مدرن کلاه‌هایی تزئین شده، شال گردن خز و یا روسری‌هایی که با لباس‌هایشان ست می‌شد، استفاده می‌کردند. از دیگر اکسسوری‌های این دوران می‌توانیم به دستکش‌های لوله‌ای که بیشتر شبیه به ساق‌دست بود اشاره کنیم.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد زنان

با توجه به اینکه بعد از جنگ فعالیت‌های زنان بیشتر شد و آزادی‌های بیشتری هم داشتند، رقص و ورزش به‌عنوان فعالیتی پایدار وارد زندگی زنان شد. کرست‌ها به خاطر سختی، کنار گذاشته شد و خب به همین خاطر تولیدکنندگان این محصول برای حفظ بازار خود شروع به تولید کرست‌هایی کردند که مخصوص رقص بود و فشار کمتری وارد می‌کرد.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد زنان

کفش‌ها پاشنه‌های بلند منحنی داشتند و با توجه به کوتاه‌شدن قد دامن و پیراهن به فرم و تزئینات کفش و پاشنه بیش از پیش توجه می‌شد. درحالی‌که در سال‌های جنگ کفش‌های زنانه ساده بود و پنجه‌ای گرد و پاشنه‌ای کوتاه داشت. از ابتدا تا انتهای دهه 1910 کم‌کم کلاه‌های زنانه ساده‌تر و کوچک‌تر شد.

تحولات مد دهه 1910 میلادی کلاه زنان

موی کوتاه که از سال 1909 در صحنه‌ی مد پاریس معرفی شده بود در طول جنگ هم در انگلستان به‌عنوان استایلی آوانگارد گسترش یافت. در آمریکا هم فیلم صامت رقصنده نقش بسیار مهمی در محبوبیت موی کوتاه در مد دهه 1910 داشت. در طول این دهه آرایش صورت زنان طبیعی بود. ابروها نازک، رنگ لب سرخ طبیعی و گونه‌ها شاداب و صورتی بودند.

تحولات مد دهه 1910 میلادی آرایش صورت

از مهم‌ترین‌ رنگ‌هایی که در مد دهه 1910 استفاده می‌شد، می‌توانیم به رنگ‌های روشنی همچون هلویی، صورتی و بنفش روشن اشاره کنیم. البته در اواخر دهه، رنگ‌های تیره‌ای مثل خاکستری، مسی و سرمه‌ای در ترکیب لباس‌ها بیشتر شد.

مد مردان و کودکان در دهه 1910

در مد مردان دهه 1910 نسبت به دهه‌ی قبل تغییر چندانی به وجود نیامد. لباس اصلی آقایان همچنان سه تکه شامل، کت، شلوار و جلیقه بود که پیراهن، کلاه، کفش و سایر اکسسوری‌ها به آن اضافه می‌شد. هماهنگی رنگ سه تکه اصلی به صورت‌های مختلفی بود، مثلا گاهی کت و جلیقه، گاهی شلوار و جلیقه و یا کت و شلوار همرنگ بودند و تکه سوم از رنگی متضاد انتخاب می‌شد. دکمه‌ی کت‌ها کمی پایین‌تر از قفسه سینه بسته می‌شد و گاهی کت‌ها یقه‌ی بسیار کوچکی داشت.

این مطلب را از دست ندهید  بررسی تحولات مد دهه 1960

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد مردان

کت بلیزر راه‌راه که اغلب آبی یا رنگ روشن دیگری داشت و جیب‌های آن از رو دوخته شده بود، برای ورزش یا قایق‌رانی استفاده می‌شد. کت دیگری به نام Norfolk هم در دهه 1910 در موقعیت‌های کژوال یا تفریحی و ورزشی استفاده می‌شد که از پارچه تویید دوخته می‌شد. این کت روی قسمت‌ سینه در هر دو طرف جیب و کمربندی پارچه‌ای داشت. این کت در موقعیت‌هایی مانند شکار یا هنگام بازی گلف با جورابی ساق‌بلند که روی شلوار کشیده می‌شد، همراه با بوت چرم پوشیده می‌شد.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد مردان

رسمی‌ترین لباس مردانه کت‌ بلند دنباله‌داری بود که برش اندامی داشت و با پاپیون سفید و پیراهن سفید پوشیده می‌شد. تاکسیدوها هم با یقه شال ساتن و تک دکمه با پیراهنی سفید و کرواتی مشکی یا تیره در مهمانی‌های شام خارج از خانه استفاده می‌شد. در زمستان هم از پالتو و کت‌های خز استفاده می‌کردند. یقه‌ی پیراهن‌های مردانه بلند و سخت بود. کروات بیشتر مناسب موقعیت‌های نیمه‌رسمی و روز و پاپیون کاملا رسمی و مخصوص شب بود.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد مردان

در مد دهه 1910، کلاه ابریشمی مخصوص طبقات بالای اجتماع و موقعیت‌های رسمی بود. کلاه هامبورگ نیمه‌رسمی محسوب می‌شد و کلاه‌هایی مثل فدورا و کلاه تخت قایق‌رانی برای موقعیت‌های غیررسمی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سفر هم از کلاه پاناما استفاده می‌کردند و مردان طبقات پایین از کلاه newsboy  استفاده می‌کردند.

تحولات مد دهه 1910 میلادی کلاه مردان

بچه‌ها در دهه 1910 برای اولین بار لباس روزمره و رسمیشان جدا شد. دخترها شبیه مادرانشان لباس می‌پوشیدند و پیراهن‌هایشان به‌خاطر شرایط جنگ و کمبود پارچه کوتاه‌تر شد. لباس پسربچه‌ها هم تحت‌تاثیر جنگ، الهام‌گرفته از لباس نظامی بود.

تحولات مد دهه 1910 میلادی مد کودکان

از طراحان تاثیرگذار این دهه علاوه بر پویرت می‌توانیم به دوثت و فورچونی اشاره کنیم. دوثت در بیشتر کارهایش از رنگ‌های روشن پاستلی و زرق‌وبرق استفاده می‌کرد و با تغییر دادن متریان و سبک خود سعی می‌کرد ذائقه‌های متفاوت در مد را تحت تاثیر قرار دهد اما فورچونی، طراح ونیزی سبک و شخصیت متفاوتی داشت. او در طراحی لباس از تکنیک‌های تا زدن و چین‌دادن و رنگ‌کردن پارچه‌ها استفاده می‌کرد و هر یک از کارهایش اثری بی‌مانند و با رنگی منحصربه‌فرد بود.

دوثت تحولات مد دهه 1910 میلادی

با نزدیک‌شدن به دهه 1920 سیلوئت لباس‌ها بسیار مینیمال‌تر از قبل شد و فقط کافی بود کمی زرق‌وبرق، پر و ریش‌ریش به این لباس‌ها اضافه شود تا استایل 1920 شکل بگیرد.

5/5 ( 1 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

2 دیدگاه در “بررسی تحولات مد دهه 1910 میلادی

خیلی زیبابودممنون

سلام.مطالبتون عالیه
لطفا بعد از مطالبتون منابع استخراج رو هم ذکر کنید.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب