Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بررسی المان گل در دیور و المان حیوانات در گوچی

4.92/5 (123)

تمامی برندها مخصوصا آنهایی که چندین سال از تاسیسشان می‌گذرد، المان‌ها، پترن، رنگ مخصوص به خودشان را دارند؛ به‌صورتی که شما اگر خرچنگی بر روی لباسی از یک کت واک ببینید، احتمال می‌دهید که متعلق به برند السا شیاپرلی باشد! گاهی این المان‌ها از زمان پایه‌گذار برند شکل می‌گیرند و وابسته به علایق او هستند و طراحان بعدی به رسم احترام از آن نقوش و… بهره می‌برند و گاهی این پترن‌ها و یا اجناس توسط طراحان بعدی برای برند خلق شده و همیشه با نام آن طراح و زمان حضورش در برند یادآوری می‌شوند.

دیور و گل

دلیل اصلی حضور پر‌رنگ گل و انواعش در طراحی صحنه‌ها و کالکشن‌های این برند، به علاقه شخصی پایه‌گذار آن یعنی کریستین دیور باز می‌گردد که ریشه در کودکی او دارد. از زمانی که مادر او مادلین، باغی از گل در خانه‌ی خانوادگی آنها گرانویلا ساخت، این علاقه تا مرگ او در قلبش باقی ماند. کریستین برای طراحی لباس‌های خود همچون نقاشان امپرسیونیست به فضای باز La colle noire که مکانی سرسبز و پر از گل می‌باشد، نقل مکان می‌کرد. دیور همین‌طور عطری با نام این مکان نیز ارائه کرده است و بسیاری از عطرهای او یادگاری از بوی خوش گل‌ها در دوران کودکی و بزرگسالی او هستند.

دیور
دیور

از زمانی که کریستین وارد دنیای اوت‌‌کوتور شد، او عطر و خاطر گل‌های کودکی خود را فراموش نکرد بلکه آنها را وارد کالکشن‌های خود کرد و بهره‌برداری از آنها موفقیت‌های چشمگیری را برای او به ارمغان آوردند مانند اولین کالکشن‌های او با نام New Look و Flower woman که شامل دامن معروف کرولا دیور می‌شد. طرح پارچه لباس‌های او شامل شکوفه‌های پراکنده و یا برش‌های گل مانند OPera Bouffe gown در 1956 می‌شود.

OPera Bouffe gown دیور
OPera Bouffe gown دیور

در مطلبی برای شما از طراحانی که پس از کریستین به این برند رسیدگی کردند گفتیم. افرادی مانند جان گالیانو با الهام از گل، کالکشن F/W 2011 خود را ارائه کرد، او همین‌طور برای طراحی فضا نیز بر صفحه‌ای که پشت مدل‌ها قرار داشت طرح بزرگی از گل قرار داده بود.

این مطلب را از دست ندهید  پروسه به وجود آمدن یک ترند
جان گالیانو دیور 2011 2010

رف سیمونز نیز بارها ثابت کرده است زمانی که وارد یک برند جدید می‌شود، به گذشته و نشانه‌های برند توجه می‌کند و سعی دارد در کمال نوآوری، مخاطبان برند را شوکه نکند. او نیز در بسیاری از کالکشن‌های خود از لطافت گل‌ها با استفاده از پارچه‌ها استفاده کرده و بسیاری از شوهای این برند را به گل‌هایی که سراسر صحنه را در بر می‌گرفتند، مزین کرده است.

طراحی صحنه رف سیمونز دیور Fw 2014
طراحی صحنه رف سیمونز دیور Fw 2014

ماریا گرازیا کیوری نیز در کالکشن 2017 اوت‌کوتور دیور از شکوفه‌ها بر روی لباس و… استفاده کرده است.

کریستین دیور: پس از زن‌ها گل‌ها دوست‌‌داشتنی‌ترین موجوداتی هستند که خداوند بر روی زمین آفریده است.

گوچی

در حال حاضر گوچی را با چه المانی به یاد می‌آورید؟ احتمالا پررنگ‌ترین المان این برند در ذهن شما مار یا پلنگ خواهند بود.

اما فردی که باعث می‌شود شما مجذوب جانوران و حیوانات در گوچی شوید، الساندرو میکله است که با ارائه کالکشن‌های عالی توانست جایزه برند سال ۲۰۱۸ را برای گوچی دریافت کند. الساندرو نمونه یک طراح عالی است که با توجه و استفاده از تاریخچه برند، سبب پیشرفت و ترقی گوچی شد.

گوچی
گوچی

 

در ۱۹۲۱ برند گوچی توسط گوچیو گوچی با ارائه اجناس چرم شروع به کار کرد. گوچی مدت‌ها بعد اجناس خود را مزین به طرح و پترن‌های حیوانات کرد که از اصلی‌ترین طرح حیوان می‌شود به اسب و نعل آن و… اشاره کرد که در تمامی اکسسوری‌ها، کفش‌ها، لباس و… دیده می‌شد.

گوچی
گوچی و المان اسب

از تاریخ ژانویه ۲۰۱۵ که الساندرو به‌عنوان طراح در این برند مشغول شد، با توجه به تاریخچه برند، تعداد و تنوع حیوانات و حشرات و گیاهان را در کالکشن‌های خود افزود. برای نمونه می‌شود به روسری‌ای از کالکشن “باغ کیمیاگر” 2017 A/W اشاره کرد که نقاشی ۴۳ مدل متنوع گل، گیاه و حشرات از نقاش Vittorio Accornero در ۱۹۶۶ شامل می‌شود. این روسری یک هدیه خاص از طرف ردلف گوچی به گریس کلی می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید  طراحی لباس فیلم و تئاتر
روسری گوچی با نقاشیVittorio Accornero
روسری گوچی با نقاشیVittorio Accornero

رنسانس گوچی

به زمان حضور الساندرو در گوچی، رنسانس گوچی نیز گفته می‌شود. همان‌طور که گفته شد او از حیوانات و حشرات و گیاهان متنوعی استفاده می‌کند که هرکدام سمبلی هستند.

  • زنبورها نشانه اشراف در اروپا هستند و بر روی بسیاری از اکسسوری‌ها حضور دارند.
  • مارها نشانه دانش در هنر یونان و رم هستند و به صورت کلاژشده بر لباس‌هایی از دنیم و جزئی از طرح پارچه‌ی دامن و… در گوچی استفاده شده‌اند.
  • حیوان مورد علاقه الساندرو، ببر متعلق به دنیای شرق دور می‌باشد مانند اژدها که در برخی مواقع در گوچی حضور داشته است که هر دو حیوان نمادی از زودیاک چین هستند.
  • گوچی از حشرات بسیار زیاد در ارائه کالکشن استفاده کرده که از اصلی‌ترین‌‌ها پروانه‌ها هستند.
  • خفاش پستاندار پرنده‌ای است که گوچی در کالکشن‌ها از آن استفاده کرده است. خفاش در قرون وسطی و بسیاری از فرهنگ‌ها نماد شیطان و بدی می‌باشد اما در فرهنگ چین نمادی از خوش‌شانسی است.
  • سوسک اسکاراب که متعلق به دنیای مصر باستان است به‌عنوان خدای خورشید در حال ظهور و نشانه زندگی دوباره می‌باشد، پیش از این برند نیز در دوره ویکتوریایی طرحی از جواهرات بوده است.
  • در میان تمامی پرندگانی که میکله از آنها استفاده کرده، طاووس نیز یکی از سمبل‌های زیبایی و شکوه است که از کالکشن ریزورت ۲۰۱۷ وارد گوچی شد.
رنسانس گوچی
رنسانس گوچی

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب