Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بررسی ارتباط جنبش هنری آرت دکو و مد

4.94/5 (33)

جنبش هنری آرت‌دکو یکی از تاثیرگذارترین جریان‌ها بر دنیای مد بوده است. آرت‌دکو یا هنر تزئینی بیش از هرچیز در معماری، هنرهای تجسمی و طراحی استفاده می‌شد و طراحی لباس هم از تاثیرات آن بی‌نصیب نماند. پیش از این در مطالبی به بررسی ارتباط جنبش‌های هنری دیگری همچون آرت نوو و کوبیسم بر مد پرداختیم. در این مطلب از مدوپیا قرار است درباره ارتباط جنبش آرت‌دکو و مد بیشتر بدانیم.

جنبش هنری آرت‌دکو

تاریخچه جنبش هنری آرت‌دکو

جنبش آرت‌دکو در سال 1910 پیش از آغاز جنگ جهانی اول در فرانسه شکل گرفت و تا سال 1939 درست تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم در جریان بود. همچنین دهه 1920 را اوج شکوفایی و جذابیت جنبش هنری آرت‌دکو در زمینه‌های مختلف می‌دانند. واژه آرت‌دکو از کلمه “آرتس دکوراتیفس” نام نمایشگاه بین‌المللی هنرهای تزئینی و صنعتی مدرن پاریس در سال 1925 گرفته شده است.

جنبش هنری آرت‌دکو

فرهنگ‌های مختلفی بر آرت‌دکو تاثیر زیادی گذاشتند و آرت‌دکو با هدف شکل‌دهی به سبکی جدید از زندگی در شروع قرن جدید به وجود آمده بود. هنر چین، ژاپن، هند، ایران، مصر باستان و مایاها تا حد زیادی بر آرت‌دکو اثر گذاشتند و همچنین این سبک از جنبش‌هایی مانند کوبیسم و فوویسم الهام بسیار گرفته است.

جنبش هنری آرت‌دکو

آرت‌دکو با اتفاقات بسیار مثبتی همراه و هم‌زمان بود. شرایط اقتصادی مطلوب بود، پیشرفت‌های زیادی در حوزه تکنولوژی اتفاق افتاده و جایگاه زنان در جامعه تغییر کرده بود. همه اینها باعث می‌شد تا شیوه‌ای لوکس، مدرن و مترقی از زندگی ایجاد شود.

جنبش هنری آرت‌دکو

با شروع دهه 1930 به‌مرور این سبک هنری ساده‌تر شد و بعد از جنگ جهانی دوم به‌خاطر بالابودن هزینه‌های معماری و طراحی به سبک آرت‌دکو و زیان‌های مالی ناشی از جنگ کنار گذاشته شد. البته در برخی کشورها مثل هندوستان تا دهه 1960 همچنان این سبک مورد استفاده بود. همچنین در دهه 1980 بار دیگر این جنبش هنری در غرب موردتوجه قرار گرفت.

ویژگی‌های سبک آرت‌دکو

این سبک هنری چند ویژگی بسیار مشخص داشت؛ اشکال هندسی دقیق، رنگ‌های زنده و برجسته، نوگرایی و لوکس‌بودن که گاهی همه اینها در یک اثر جمع می‌شد. گاهی هم در تاثیر از سایر سبک‌ها ترکیبی متناقض و عجیب از چند سبک می‌شد. ویژگی بسیار مهم دیگر آثار آرت‌دکو این بود که از مواد اولیه بسیار با کیفیت و گران‌بها برای ساختشان بهره گرفته می‌شد، بنابراین به‌هیچ‌وجه ارزان‌قیمت نبودند. مثلا از موادی همچون آلومینیوم، ورشو، پوست کوسه و گورخر استفاده می‌کردند. به‌خاطر همین ویژگی لوکس و تجملی‌بودن در فضاهای مدرنی مثل سینما‌ها، برج‌های بلند و کشتی‌های تفریحی از این سبک استفاده می‌کردند.

این مطلب را از دست ندهید  نگاهی به تحولات مد دهه 1920

جنبش هنری آرت‌دکو

آرت دکو در معماری

نمود آرت‌دکو در معماری از هر هنری بیشتر بود و از معروف‌ترین آثار این حوزه می‌توان به ساختمان‌ کرایسلر در نیویورک اشاره کرد که توسط معماری به نام ویلیام ون آلن ساخته شده است. از دیگر هنرمندان این جنبش در رشته‌های مختلف می‌توان به ژاک امیل روهلمان معروف‌ترین مبل‌ساز آرت‌دکو، ادگار براندت و ژان دوناند که با آهن و قفل آثاری به سبک آرت‌دکو خلق می‌کردند و موریس مارینو شیشه‌گر معروف آرت‌دکو اشاره کرد.

جنبش هنری آرت‌دکو

آرت‌دکو و مد

اگر خاطرتان باشد، گفتیم در دهه 1920 آزادی‌های زنان بیشتر شد و در فعالیت‌های مشترک بیشتری با مردان برابری می‌کردند. حق رای داشتند، رانندگی می‌کردند، زنان بسیاری شاغل شدند و تمام اینها باعث شد سبک لباس‌پوشیدن زنان تغییر کند. این تغییر که با پیدایش سبک لوکس و نوگرای آرت‌دکو همراه بود، باعث شد لباس‌های زنان رنگ و شکلی متفاوت، بی‌پروا و پرزرق‌وبرق پیدا کند.

جنبش هنری آرت‌دکو

مهم‌ترین ارتباط آرت‌دکو و مد در تغییر سیلوئت لباس‌ها بود. زن مدرن، دیگر نیازی به دامن‌های پرچین و پفی عصر ویکتوریا نداشت. زن شاغلی که حقوقی برابر با مردان دریافت می‌کرد نیاز به لباسی داشت تا مانع فعالیت‌های کاری‌اش نشود. در واقع همان‌قدر که زن جدید روحیات و اعتقاداتی آزاد داشت، نیامند لباسی رها و آسوده نیز بود و سیلوئت‌ها تحت‌تاثیر آرت‌دکو استوانه‌ای و صاف شد.

جنبش هنری آرت‌دکو

آرت دکو و پالت رنگی سرزنده در لباس‌ها

یکی دیگر از تاثیرات مهم آرت‌دکو بر مد تغییر پالت رنگی لباس‌ها بود. رنگ‌ لباس‌ها به تدریج جسورانه‌، زنده و روشن شد. در آرت‌دکو رنگ‌ها به چند دسته تقسیم می‌شد. گروه اول رنگ‌های روشن مثل پرتقالی، زمردی، پرطاووسی، بنفش سلطنتی و قرمز بودند. در گروه دوم رنگ‌های متالیکی مانند نقره‌ای، طلایی و زغال‌سنگی براق قرار می‌گرفتند. گروه دیگر هم شامل رنگ‌های خنثی مثل بژ، قهوه‌ای، سفید و مشکی بودند که در کارهای طراحانی مانند کوکو شنل بیشتر دیده می‌شدند.

جنبش هنری آرت‌دکو

گذشته از طراحی لباس‌های متفاوت و زیبا، طراحی پارچه با الهام از آرت‌دکو جلوه دیگری از زیبایی را به لباس‌ها می‌افزود. استفاده از نقوش هندسی در بافت پارچه‌ها، رنگ‌کردن پارچه‌ها با تکنیک‌های گوناگون و البته چاپ پترن‌های هندسی با رنگ‌های شارپ از مهم‌ترین تکنیک‌های طراحی پارچه در آن دوران بودند. اتفاق دیگری که در زمینه طراحی پارچه افتاد، طراحی و تزئین پارچه‌ها با پولک، منجوق، مروارید و… براساس طرح‌های معروف آرت‌دکو بود. تمام این جزئیات در پارچه باعث می‌شد، عمق و تاثیر زیبایی لباس‌ها چندین برابر شود.

این مطلب را از دست ندهید  فرشته های ویکتوریا سیکرت، مصنوعی یا واقعی؟!

جنبش هنری آرت‌دکو

جواهرات و زیورآلات به سبک آرت‌دکو

بازترشدن لباس‌های زنانه دلیل مناسبی بود تا طراحان زیورآلات، خلاق‌تر شوند و قدرت مانور بیشتری برای نمایش کارهایشان پیدا کنند. لباس‌های بدون آستین دهه 1920 باعث شد طراحی‌های متنوعی از بازوبندهای تزئینی ارائه شود. همچنین کوتاهی موی زنان، طراحان زیورآلات را به شوق می‌آورد تا گوشواره‌های بلند، سربند و تاج طراحی کنند. از طرفی سیگارکشیدن برای زنان و مردان امری زینتی بود، پس اکسسوری‌هایی مانند چوب سیگار و جعبه سیگار هم به انتخاب‌های طراحان اکسسوری اضافه شد.

جنبش هنری آرت‌دکو

سلیقه زن مدرن عصر جاز با زیورآلات سبک آرت‌نوو که از طبیعت الهام می‌گرفت، سازگار نبود. پس طراحان زیورآلات با الهام از آرت‌دکو شروع به ساخت اکسسوری‌هایی مدرن، خلاقانه و هندسی در فرمی جدید کردند. رنه لالیک و کارتیه دو طراح اکسسوری بسیار معروف عصر آرت‌دکو هستند. لالیک با استفاده از شیشه و سنگ‌های قیمتی جواهراتی ظریف، رنگی و جذاب می‌ساخت و کارتیه هم به ساعت‌سازی و جواهرسازی شهرت داشت. هر دو هنرمند از رنگ و برش‌های هندسی در آثار خود استفاده می‌کردند. البته هنرمندان دیگری هم بودند که از مواد غیرمعمولی همچون عاج یا کروم در ساخت زیورآلاتی به سبک آرت‌دکو استفاده می‌کردند.

 

جنبش هنری آرت‌دکو

هنرمندان سبک آرت‌دکو

از هنرمندان و طراحان تاثیرگذار آرت‌دکو می‌توانیم به Erte تصویرساز و طراح لباس، Leon Bakst طراح لباس روس، Sonia Delaunay طراح و نقاش فرانسوی و Jean Despres طراح اکسسوری که با فلز کار می‌کرد، اشاره کنیم. علاوه براین‌ها تاثیر طراحانی همچون لانوین، پاکین و شنل را در ترکیب آرت‌دکو و مد نباید نادیده گرفت. تاثیر جنبش هنری آرت‌دکو در کار طراحان امروز همچنان مشهود است. از مجموعه‌هایی که با الهام از آرت‌دکو یا آثار این سبک طراحی شده‌اند، می‌توانیم به مجموعه بهار و تابستان 2012 گوچی، مجموعه پاییز و زمستان 2016 دلپوزو و مجموعه پاییز و زمستان 2016 جی.مندل اشاره کنیم.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب