Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

با جیانی ورساچه ، طراح مطرح ایتالیایی بیشتر آشنا شوید

4.66/5 (68)

جیانی ورساچه یکی از تاثیر گذارترین طراحان مد به شمار میرود. او به کمک خانواده خود امپراطوری ورساچه را راه اندازی کرد که تا به امروز جایگاه ویژه ای را در صنعت مد به خود اختصاص داده است. فصل جدید سریال محبوب « American crime story » قتل دردناک وی توسط قاتل زنجیره ای « اندرو کُنَنَن» را به تصویر میکشد.

در ادامه به رسم یادبود از این طراح نابغه به شرح حقایقی از زندگی وی میپردازیم.

او در خانواده ای از طراحان متولد شد

جیانی در شهر رجو دی کالابریا ,یکی از شهرهای ایتالیا, بزرگ شد. وی پیش از آنکه به عنوان یکی از برترین طراحان مد دنیا مطرح گردد, طراحی را از مادر خود فرا گرفت. به عقیده نیویورک تایمز مادر ورساچه خیاط بود و جیانی در کارگاه او تجارب بسیاری در زمینه مد و طراحی کسب کرد. وی در نهایت به میلان مهاجرت کرد و در آنجا برند ورساچه را پایه گذاری کرد.

پس از مستقر شدن در این شهر خواهر و برادر خود دوناتلا و سانتو را به میلان آورد تا در امور کارهای برند وی به او کمک کنند. طبق گفته واشینگتن پست سانتو به مدیریت بخش مالی برند ورساچه مشغول شد درحالیکه دوناتلا به جیانی در امور طراحی کمک میکرد. پس از مرگ ورساچه در سال 1997 سانتو به سِمَت مدیر اجرایی این برند منتخب گردید و دوناتلا مدیریت بخش طراحی را به عهده گرفت.

جیانی یکی از اولین طراحانی بود که افراد معروف و سرشناس را به فشن شو های خود دعوت کرد

جیانی روابط خوبی با سلبریتی های مشهور داشت. افرادی مانند مدونا, التون جان و پرنسس دایانا از دوستان وی به شمار میرفتند. او یکی از اولین طراحانی بود که از دعوت کردن افراد صرفا ثروتمند به شو های خود خودداری کرد و در عوض دوستان شخصی و ستاره های مشهور را جایگزین آنها کرد.

این مطلب را از دست ندهید  مختصری در مورد ویرجیل اَبلو از برند Off-White

از آنجاییکه استایل طراحی جیانی تفاوت مشهودی با آنچه سایر طراحان مد در آن زمان به دنیا عرضه میکردند داشت, بسیاری بر این باور بودند که کلکسیون های وی به فروش نخواهند رسید , درحالیکه جیانی با ابداع همین استایل متفاوت و مناسب با مهمانی و خلق سوپرمدل ها در دنیا مد شناخته شد و اندی نگذشت که سایر طراحان راه او را در پیش گرفتند.

او برای تئاتر های متعددی لباس طراحی کرد

ورساچه ضمن طراحی کلکسیون های شخصی خود به طراحی برای پروژه های فیلم و تئاتر نیز معروف بود. وی طراحی لباس های چندین پروژه  اُپرا و رقص باله را بر عهده گرفت. او دفعات متعددی با موریس بژار کورئوگراف فرانسوی همکاری کرد. بژار در سال 2007 با کورئوگرافی ویژه که به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت جیانی نوشته شده بود, از او قدردانی کرد. وی همچنین برای دوستان نزدیک خود لباس طراحی میکرد. لباس هایی که التون جان در تور موسیقی «The One» به تن داشت از جمله شاهکارهای جیانی به شمار می آمدند.

آخرین شوی جیانی یک هفته پیش از مرگ او برگزار شد

ورساچه از آخرین کلکسیون خود چند روز قبل از اینکه به قتل برسد در هتل ریتز ِ پاریس رونمایی کرد. نایومی کمپل و ارین اُکانر دو سوپرمدلی بودند که در آخرین شو وی حضور داشتند. پانزده سال پس از درگذشت جیانی, پیش از آنکه  هتل ریتز به منظور بازسازی تعطیل گردد, دوناتلا ورساچه در این هتل, شویی به تقدیر از برادرش برگزار کرد. در سال 2017 نایومی کمپل , سیندی کرافورد , کلودیا شیفر, کارلا برونی و هلنا کریستنسن به مناسبت بیستمین سالگرد مرگ جیانی در فشن شوی برند ورساچه در هفته مد میلان حضور یافتند و در کنار دوناتلا قدم به روی صحنه گذاشتند.

این مطلب را از دست ندهید  کالکشن بهار 2018 ورساچه : ادای احترام خواهر به برادر
عکس متعلق به این شو نیست.

وی تا به آن زمان توانسته بود سرطان را به زانو درآورد

جیانی ورساچه پس از تقریبا دو سال دوری از برند خود به منظور درمان سرطان گوش میانی که از نوع نادر سرطان به شمار میرود به کمپانی خود بازگشت. طبق گفته دوناتلا به نیویورک مگزین جیانی شش ماه پیش از آنکه به قتل برسد بیماری خود را شکست داده بود. آنها بسیار خوشحال بودند و این مناسبت را جشن گرفتند. هیچ یک از آنها تصور نمیکرد که او شش ماه دیگر در میان آنها حضور نخواهد داشت.

جیانی نصف کمپانی را به خواهر زاده خود آلِگرا بخشید

جیانی ورساچه بر این باور بود که از تیغ جراحی به منظور معالجه بیماری خود جان سالم به در نخواهد برد. وی وصیّت نامه ای تنظیم کرد  و نیمی از کمپانی خود را به خواهرزاده یازده ساله اش واگذار نمود. آلِگرا زمانیکه هجده ساله شد ارثیه به جامانده از جیانی را دریافت کرد و به تیم مدیریتی این برند پیوست.

میراث او همچنان پابرجاست

برند ورساچه همچنان با گذشت بیست سال از مرگ دلخراش جیانی ورساچه به قوت خود پابرجاست. در سال 2012 طراح معروف جورجیو آرمانی در خصوص جیانی ورساچه این گونه نوشت: «پانزده سال پس از مرگ جیانی آنچه از او به یاد دارم خرسندی و درایت باور نکردنی اوست که ایده ها, ترندها, خاطرات و هنر را با  نوعی سرزندگی ترکیب میکرد. او یک خالق فوق العاده بود.»

امروزه آرتیست های بسیاری با برند ورساچه همکاری میکنند. مدل هایی مانند جی جی حدید ، بلا حدید ، کندال جنر و کایا گربر در فشن شو های مختلف این برند حضور داشتند. برند ورساچه همچنان به استواری خود پابرجاست و راه جیانی را ادامه میدهد.

منبع: هارپرز بازار

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ ǁ