Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

با انواع کفش پاشنه دار آشنا شوید

4.94/5 (18)

در این روزهای باقی‌مانده تا سال جدید که همه برای انتخاب لباس دیدوبازدیدهای عید برنامه‌ریزی می‌کنند، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها پیدا کردن یک جفت کفش پاشنه‌دار مناسب و شیک است. خیلی از ما پوشیدن کفش‌های پاشنه‌دار را فقط به مراسم‌های رسمی و مهمانی‌ها محدود می‌کنیم و به همین خاطر هنگام انتخاب کفش پاشنه‌دار مناسب ممکن است دچار مشکل شویم. در این مطلب از مدوپیا با انواع کفش پاشنه‌دار و اینکه هرکدام مناسب چه موقعیت یا چه استایلی است، آشنا خواهیم شد.

انواع کفش پاشنه دار

انواع کفش پاشنه‌دار

کفش‌های پاشنه‌‌دار علاوه بر طراحی‌ها و اندازه‌های متفاوت در قسمت پاشنه، در رویه‌ کفش نیز انواع مختلفی دارند که شاید آن نوع خاص در کفش‌های تخت هم استفاده شود. در این مطلب تمرکز ما بر انواع پاشنه است و با انواع کفش در مطلبی دیگر آشنا خواهیم شد.

انواع کفش پاشنه دار

کفش Kitten Heels

کیتن هیلز در سال 1950 به‌عنوان کفشی برای دختران نوجوان طراحی و عرضه شد. در دهه 1960 این کفش‌‌ها آنقدر محبوب شدند که علاوه‌بر دختران نوجوان، خانم‌ها در سنین مختلف از این مدل کفش‌ استفاده می‌کردند. کیتن هیلز در دهه 1980 در ترکیبی جدید و به‌صورت پاشنه یک‌تکه دوباره مد شد و از سال 2003 تاکنون نیز یکی از ترندهای ثابت دنیای مد بوده است. کیتن هیلز ارتفاعی 3.5 تا 4.5 سانتی‌متری با یک انحنای ظریف در پشت پاشنه دارد.

کفش Kitten Heels

این کفش پاشنه‌دار مناسب خانم‌هایی است که می‌خواهند استایلی شیک و زنانه داشته باشند و در عین حال کفشی راحت بپوشند. کیتن هیلز در ترکیب با جین اسکینی، شلوار پارچه‌ای و پیراهن یک‌تکه رسمی عالی می‌شود. به‌خاطر راحتی و کوتاهی پاشنه، این کفش برای موقعیت کاری بسیار مناسب است. آدری هپبورن در محبوب‌شدن کیتن هیلز نقش مهمی داشته است.

کفش Ankle Strap Heels

پاشنه این مدل کفش ممکن است طراحی‌های گوناگونی داشته باشد اما نکته اصلی آن در بندی است که دور مچ بسته می‌شود. به‌خاطر همین بند این کفش پاشنه‌بلند بسیار راحت و امن است. می‌توانید با خیال راحت با آنها بدوید؛ چون بند آن احتمال پیچ‌خوردن مچ و درآمدن کفش از پا را به حداقل می‌رساند. این مدل مناسب افرادی با پاهای کوتاه نیست. بند افقی روی مچ با خطای دیدی که ایجاد می‌کند باعث می‌شود قد کوتاه‌تر به نظر برسد. همچنین اگر مچ پای کلفتی دارید، سراغ این مدل نروید زیرا باعث می‌شود این ویژگی تشدید شود و پاهای شما پهن‌تر و زمخت‌تر به نظر برسند.

کفش Ankle Strap Heels

کفش Cuban Heels

 پاشنه کوبایی بیشتر برای بوت استفاده می‌شود و ارتفاع آن 3 سانتی‌متر یا بیشتر است. این مدل پاشنه اغلب در کفش‌های مردانه به کار می‌رود اما در استایل‌های زنانه خاصی هم طرفداران خود را دارد. حس قدرت را به استایل منتقل می‌کند و با لباس‌های کوتاه و شلوار استرچ ترکیبی جذاب می‌سازد.

کفش Cuban Heels

کفش Sling Back Heels

کفش‌های پاشنه‌بلند پشت بنددار برای کسانی که در پوشیدن پاشنه‌دار حرفه‌ای نیستند، گزینه مناسبی است. بند پشت پا به حفظ تعادل فرد هنگام راه‌رفتن کمک می‌کند و در عین حال ظاهری شیک و ظریف به پا می‌دهد. تقریبا در هر موقعیت و با هر لباسی خوب است و اگر دوست دارید بندی‌بودن آن مشخص شود، لباس‌هایی بپوشید که ارتفاع آنها تا بالاتر از مچ پا می‌رسد.

کفش Sling Back Heels

کفش Spool Heels

کفش پاشنه قرقره‌ای در ابتدا و انتهای پاشنه پهن و در میانه باریک و دارای انحنا است. به‌خاطر همین فرم خاص بسیار راحت است و باعث حفظ تعادل در راه‌رفتن می‌شود. البته به این مدل پاشنه ساعت شنی هم گفته می‌شود و مبدا آن به دوره‌های باروک و روکوکو برمی‌گردد. این مدل انتخاب مناسبی برای استایل کاری و استفاده روزمره است و نسبت به دیگر پاشنه‌بلندها فشار کمتری به پاها وارد می‌کند. پاشنه فرانسوی هم تا حد زیادی شبیه به این پاشنه است؛ با این تفاوت که به اندازه این پاشنه انحنای میانی را ندارد و کمی حس و حال وینتیج به استایل می‌دهد.

کفش Spool Heels

کفش Chunky Heels

چانکی هیلز ظاهری کَت‌وکلفت و زمخت دارد. به‌خاطر سطح مقطع مربع شکل و پهن آن، کفش پاشنه‌‌بلند بسیار راحتی محسوب می‌شود. حتی آماتورهای کفش پاشنه‌بلند هم با چانکی هیلز با تعادل و ثبات راه می‌روند. توصیه می‌شود که در ترکیب با چانکی هیلز استایلی ساده داشته باشید و بگذارید در استایل شما پاشنه بزرگ و پهن کفشتان تمام توجه‌ها را به خود جلب کند.

کفش Chunky Heels

کفش Block Heels

بلاک هیلز دو مدل کوتاه و بلند دارد و کوتاه‌ترین ارتفاع آن بین 2 تا 3 سانتی‌متر است. بلاک هیلز به خاطر فرم مربع شکل و پهنش بسیار راحت و برای استفاده روزمره و استایل کاری گزینه مناسبی است. بلاک هیلز در دهه 70 و 90 میلادی از ترندهای محبوب مد بوده‌ است.

کفش Block Heels

کفش Comma Heels

این مدل پاشنه بسیار متفاوت است و فرمی شبیه به علامت کاما (ویرگول) دارد. کاما هیلز معمولا کوتاه است و انتهای پاشنه می‌تواند به سمت داخل یا خارج طراحی شده باشد. این کفش به‌خاطر طراحی متفاوت و تا حدی فانتزی‌اش برای موقعیت‌های خاص پیشنهاد می‌شود.

کفش Comma Heels

کفش Cone Heels

پاشنه مخروطی با وجود اینکه سطح مقطع باریک و معمولا تیزی دارد، به‌خاطر پهن‌بودن قسمتی که به کفش متصل می‌شود، راحت و ایمن است. معمولا این پاشنه در دو ارتفاع 5 و 7 سانتی‌متری استفاده می‌شود و با پیراهن‌ها و دامن‌های کلوش ترکیب چشم‌نوازی خواهد داشت.

کفش Cone Heels

کفش Flare Heels

این مدل پاشنه برعکس پاشنه مخروطی و البته کمی پهن‌تر از آن است. سیلوئتی شبیه به شلوار دم‌پا گشاد دارد و از بالا به پایین پهن می‌شود. این پاشنه هم یکی از ترندهای محبوب دهه 1970 بوده است.

کفش Flare Heels

کفش Stilettos یا Slim Heels

این مدل باریک‌ترین پاشنه محسوب می‌شود و به‌خاطر همین فرم در ایران به آن پاشنه مدادی هم می‌گویند. استیلِتو نمونه کوتاه و بلند دارد اما بلند آن معروف‌تر است. قبل از اینکه فکر کنید این مدل پاشنه را با چه بپوشید بهتر است امتحان کنید که آیا اصلا می‌توانید با آن راه بروید یا نه. این مدل پاشنه بسیار شیک است و در موقعیت‌های مختلف از کژوال گرفته تا مهمانی و محیط کار قابل استفاده است. حس قدرت و اعتماد به نفس را منتقل می‌کند و به خانم‌های مدیر در موقعیت‌های خاص به‌شدت پیشنهاد می‌شود.

کفش Stilettos یا Slim Heels

کفش Wedges

برای کسانی که با پاشنه‌های باریک راحت نیستند، این مدل پاشنه انتخاب بسیار مناسبی است. این کفش، پاشنه‌ای یک‌تکه و منعطف دارد و به‌خاطر راحتی آن در ترکیب صندل‌های‌ پاشنه‌دار کاربردی است و باعث می‌شود تعادل موقع راه رفتن بیشتر و بهتر حفظ شود.

کفش Wedges

کفش Oxford Heels

کفش آکسفورد پاشنه‌دار بهترین گزینه برای دخترانی است که با کفش‌های بندی مانند آکسفورد راحت‌تر هستند و در عین حال دوست دارند کفش پاشنه‌دار بپوشند. این مدل کفش با استایل مونوکروم، جین بوی‌فرند و مام استایل و کت‌وشلوار فوق‌العاده خواهد شد. آکسفورد هیلز به‌خاطر شباهت به کفش‌های عصر ویکتوریا تا حد زیادی تِم ویکتورین به استایل می‌دهد.

کفش Oxford Heels

کفش Pumps

پامپز به پاشنه‌دار ساده معروف است. اغلب پاشنه‌های 5 تا 7 سانتی‌متری و پنجه‌ای باریک دارد. این مدل کفش پاشنه‌دار در موقعیت‌های بسیار زیادی، از یک دورهمی دوستانه در کافه‌ای دنج گرفته تا یک قرار کاری بسیار مهم، قابل‌استفاده است.

کفش Pumps

کفش Lobster Claw

این پاشنه که از چنگال یا پنجه لابستر الهام گرفته شده، توسط الکساندر مک کوئین نابغه برای بهار و تابستان 2010 طراحی و به دنیای مد معرفی شده است. این کفش آوانگارد و فانتزی است، برای هر موقعیتی مناسب نیست و احتمالا برای استفاده طولانی مدت چندان راحت نباشد. اگر استایل‌آیکون محبوب شما لیدی گاگا باشد می‌توانید از پاشنه‌ای تا این حد فانتزی در ترکیب استایل خود استفاده کنید. البته علاوه بر لابستر معروف مک کوئین پاشنه‌های فانتزی بسیاری وجود دارند که می‌توانید در موقعیت‌های منحصربه‌فرد برای نشان‌دادن ذائقه فشن خود از آنها استفاده کنید.

کفش Lobster Claw

مزایا و معایب کفش پاشنه‌دار

کفش‌های پاشنه‌دار از نظر پزشکان می‌توانند آسیب‌های بسیاری به بدن انسان بزنند و این آسیب‌ها فقط در درد پا خلاصه نمی‌شود. برای مثال مشکلاتی همچون کمر درد، انحراف ستون فقرات، تنگی مجاری خون در قسمت مچ، واریس و ترکیدن رگ‌ها، ضعف عضلانی در پا و کمر، پیچ‌خوردن مچ، زانو درد و دفرمه‌شدن پا همگی از خطراتی هستند که پوشیدن طولانی مدت کفش پاشنه‌بلند ایجاد می‌کند. البته قطعا اگر کفش پاشنه‌دار استانداردی انتخاب کنید، درست و با احتیاط راه بروید و زمان استفاده از آن را محدود کنید، احتمال بروز این آسیب‌ها به حداقل می‌رسد.

معایب کفش پاشنه بلند

اما اگر بخواهیم از مزایای کفش پاشنه‌دار بگوییم، اولین نکته زیبایی و ظرافتی است که به استایل شما اضافه می‌کند. بعد از زیبایی ظاهری تاثیر آن در انتقال حس قدرت و اعتمادبه‌نفس است. کفش پاشنه‌بلند باعث می‌شود بلندتر و کشیده‌تر به نظر برسید و برای خانم‌های بسیاری این موضوع مهم است.

این مطلب را از دست ندهید  نگاهی به انواع سرآستین پیراهن مردانه
انواع کفش پاشنه بلند

خاطرتان باشد که اگر در پوشیدن پاشنه بلند آماتور هستید، حتما یکی دو روز قبل از مهمانی راه‌رفتن با آن را در خانه تمرین کنید. حال با درنظرگرفتن تمام این موارد و البته آشنایی با انواع پاشنه‌ها می‌توانید کفش موردنظرتان برای مهمانی‌های عید را انتخاب کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب