Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بررسی لباس های سریال بازی تاج و تخت

4.89/5 (195)

بازی تاج و تخت که فصل جدیدش هر دوشنبه پخش می‌شود، در سراسر دنیا و همینطور ایران طرفداران زیادی دارد. داستان عالی، بازیگرهای حرفه‌ای، جلوه‌های ویژه و… باعث شده که این سریال رتبه چهارم را در بین کاربران imdb کسب کند. اما طراحی لباس‌های منحصربه‌فرد در این سریال هم باعث شد تا طراح لباس این سریال، میشل کلاپتون، هر سال نامزد دریافت جایزه امی شود. البته او 2 بار برنده این جایزه بوده است. ساخت هر قسمت این سریال به‌طور متوسط بیش از 7 میلیون دلار هزینه دارد و بخش زیادی از این هزینه صرف لباس‌ها می‌شود. فقط بخش طراحی لباس را یک تیم 100 نفره تشکیل می‌دهد. شاید این هزینه برای چند دست لباس معقول نباشد اما واقعیت این است که بیشتر این لباس‌ها و زره‌ها با دست تهیه می‌شوند و همین هزینه زیادی دارد. همه بازیگرها، حتی آنهایی هم که سیاهی لشکر هستند، لباس خاص خود را دارند. عموم بازیگرها تقریبا کلاه‌گیس دارند و کلاه‌گیس‌های همگی آنها از موی واقعی انسان است که خب این هم هزینه زیادی دارد (هرکدام این کلاه‌گیس‌ها 7000 دلار قیمت دارد). روی جزئیات این لباس‌ها خیلی کار می‌شود و لباس‌ها، مخصوصا لباس‌های شخصیت‌های اصلی زن اکثرا گل‌دوزی می‌شود.

یکی از پیراهن‌های سرسی
یکی از پیراهن‌های سرسی
طرح لباس سانسا در فصل ششم ، زمانی که به وینترفل بر میگردد
طرح لباس سانسا در فصل ششم، زمانی که به وینترفل برمی‌گردد
پیراهن الاریا ساند ( همسر اوبرین)
پیراهن الاریا ساند (همسر اوبرین)
پیراهنهای زیبای بازی تاج و تخت
پیراهن‌های زیبای بازی تاج و تخت
سانسا در بازی تاج و تخت
سانسا در بازی تاج و تخت

فیلم بالا فقط بخشی از لباس معروف سرسی در اپیزود عروسی بنفش است. بعضی از لباس‌ها، مانند لباس آریا در بیشتر قسمت‌ها تغییری نمی‌کند. بنابراین یک تیم اختصاصی وجود دارد تا این لباس‌ها را کهنه و گل‌آلود و استفاده‌شده نشان دهد. هر لباسی 2 هفته زمان می‌برد تا نو و مصنوعی به نظر نیاید. از جمله زیباترین و مهم‌ترین لباس‌های این سریال، لباس عروسی مارجری و جافری در اپیزود عروسی بنفش است. لباس هر دو خیلی سمبلیک است. تاج جافری با تزئین‌هایی از طرف نام خانوادگی‌اش (باراتیون) و گل رز ولی تاج مارجری فقط رز بوده است که این نشان از سلطه مارجری روی جافری دارد که با ورودش کم‌کم شکل گرفت. این تاثیر مارجری فقط روی جافری نبود. بلکه در سرزمین پادشاه (kings landing) تا قبل همه دختران و ندیمه‌های قصر شبیه به سرسی لباس می‌پوشیدند اما با ورود مارجری کم‌کم تغییراتی در لباس‌پوشیدن آنها هم رخ داد و لباس‌ها به لباس‌های مارجری شباهت بیشتری پیدا کرد.

تاج جافری
تاج جافری
لباس عروسی مارجری در عروسی بنفش
لباس عروس مارجری در عروسی بنفش
لباس عروسی مارجری در عروسی بنفش
لباس عروس مارجری در عروسی بنفش
آریا در بازی تاج و تخت
آریا در بازی تاج و تخت

سیر تکاملی لباس دنریس تارگرین، مادر اژدها

بیشترین تغییر و سیر تکاملی شخصیت، در لباس‌های دنریس مشهود است. در فصل‌های اول بیشتر رنگ آبی را (که مربوط به دوتراکی‌هاست) می‌پوشید اما در فصل‌های بعدتر که فاصله بیشتری با آن دوران می‌گیرد، بیشتر رنگ‌های سفید و خاکستری و حالا هم در اولین و دومین قسمت فصل 7 دیدیم که کاملا از رنگ آبی فاصله گرفته است و رنگ تیره‌ای پوشیده که این رنگ می‌تواند نشانه این باشد که می‌خواهد وارد جنگ شود و اشاره به قدرت او دارد. همینطور هم اشاره به شروع زمستان و هوای سرد هم دارد. معمولا لباس‌های دنریس همگی دارای پوتین و شلوار هستند و این برای این است که اگر زمانی احتیاج داشت که فرار یا پرواز کند، راحت باشد (این را طراح لباس، میشل می‌گوید).

لباس عروسی دنریس تارگرین در فصل اول
لباس عروسی دنریس تارگرین در فصل اول
پبراهن دنریس تارگرین
پبراهن اخیر دنریس در فصل هفتم
لباس دنریس تارگرین
لباس دنریس تارگرین
پبراهن اخیر دنریس در فصل هفتم

طراح‌ها

برای 5 فصل اول میشل کلاپتون طراح لباس بود اما برای فصل 6 مدتی از سریال فاصله می‌گیرد و  طراحی لباس بر عهده آپریل فری (برنده جایزه امی) قرار می‌گیرد. اما در آخر فصل، بار دیگر میشل به سریال بر می‌گردد و لباس سرسی در قسمت آخر را طراحی می‌کند. خودش می‌گوید که خواسته این لباس شبیه لباس تایوین لنستر (پدر سرسی) باشد. چون زمانی که بر تخت آهنی می‌نشیند، شبیه پدرش و تمام حرف‌هایی که زمانی به او می‌زده، شده است.

آپریل فری طراح لباس
آپریل فری طراح لباس سریال بازی تاج و تخت
میشل کلاپتون طراح لباس سریال بازی تاج و تخت
میشل کلاپتون طراح لباس سریال بازی تاج و تخت
سرسی در قسمت آخر فصل 6
سرسی در قسمت آخر فصل 6

بررسی لباس‌های فصل هشت بازی تاج و تخت

برای هر فصل، طراحی لباس از ماه‌ها قبل‌تر آغاز می‌شود و میشل از جمله نفراتی است که زودتر از همه فیلم‌نامه فصل جدید به دستش می‌رسد؛ زیرا که باید با روند داستان، سیر تحول و حتی مرگ شخصیت‌ها آشنا باشد. گاهی اوقات کاستوم کاراکتر در حین مرگ می‌تواند در جهت تحقیر و یا تکریمش باشد.

این مطلب را از دست ندهید  امل کلونی؛ یک شخصیت کاریزماتیک و جذاب

میشل از فصل یک می‌گوید که چقدر کم‌تجربه‌ بودند و در طی این ده سال بسیار پیشرفت کرده‌اند. می‌گوید در فصل یک و دو بودجه زیادی برای تولید لباس نداشتند زیرا که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد این سریال چنین موفقیت‌هایی کسب کند. بودجه در این فصل‌ها به قدری کم بود که نمی‌توانستند از متریال مناسب لباس مانند خز و چرم استفاده کنند. برای مثال در فصل دو، زمانی که میشل در مغازه آیکیایی در بلفاست(محل فیلم‌برداری سریال) به دنبال خرید وسایل خانه بوده، فرش‌های ایکیا نظرش را جلب می‌کنند و به همراه تیمش آنها را رنگ کردند و به شکل شنل درآوردند و برای شخصیت‌های غیر اصلی، مانند سم تارلی و سیاهی لشکرها از این متریال استفاده کرده بودند.

سم تارلی جان اسنو
شنل “فرش ایکیا” شخصیت سم تارلی

تحول نحوه پوشش زنان در فصل هشت بازی تاج و تخت

تمام بازیگران به‌نحوی پوششان تغییر کرده ولی آنچه که بیش از همه توجه را به خود جلب می‌کند، پوشش زنان این سریال است. شخصیت‌های اصلی مانند سرسی، سانسا، دنریس و حتی آریا لباس‌هایشان دستخوش تغییرات زیادی بوده ولی در فصل آخر، به‌خاطر شرایط ویژه داستان و اینکه جنگ‌های زیادی قرار است اتفاق بیفتد، پیراهن‌ها به رنگ‌های تیره و خنثی شده‌اند، لباس‌ها بسته‌تر و شانه‌ها عریض‌تر شده‌اند و در مواردی مانند لباس سرسی، سرشانه‌های فلزی‌مانند زره‌ای روی لباسش قرار گرفته‌اند.

سانسا سرسی دنریس تاج و تخت

یکی از شخصیت‌های موردعلاقه میشل، سانسا است. زیرا که از نظر او سانسا تغییر بسیاری در کاراکترش اتفاق افتاده و پوشش او در فصل آخر به‌نوعی اعتمادبه‌نفس و قدرتش را نشان می‌دهد. زمانی که در سرزمین پادشاه زندگی می‌کرد، تحت کنترل جافری و سرسی بود و به‌نوعی شبیه به سرسی لباس می‌پوشید و لباس‌ها رنگ‌های روشن‌تری داشتند. بعد از سرسی مدتی تحت‌تاثیر لیتل فینگر(لرد بیلیش) بود و شنل‌هایی مشابه به شنل او می‌پوشید و در نهایت نیز به اسارت رمزی پلید در می‌آید. یکی از زیباترین لباس‌هایش، لباس روز عروسی‌اش با رمزی بود. میشل در مورد این لباس می‌گوید که برای فیلم‌برداری چالش زیادی داشتیم زیرا که پیراهن دنباله بلندی داشت و برف‌های مصنوعی روی زمین را با خودش جارو می‌کرد و عوامل صحنه مجبور بودن مجددا برف‌ها را روی زمین بپاشند.

لباس عروسی سانسا و رمزی

ولی حالا می‌بینیم که سانسا در نقش بانوی وینترفل است و چطور شبیه به مادرش لباس می‌پوشد و موهایش را باز می‌گذارد و همانند پوشش رسمی خاندان استارک، خز نیز بخشی از پوشش او شده است و او با اعتمادبه‌نفس ظاهر می‌شود.

لباس‌های گیم اف ترونز همیشه یک راز پنهان دارند.

میشل

لباس‌های شخصیت سرسی نیز مانند سانسا دستخوش تغییراتی زیادی بوده است. گرچه سرسی همیشه زن قدرتمندی بوده ولی همواره تحت کنترل مردان زندگی‌اش مانند رابرت، جافری و پدرش بوده و به‌طور مستقیم نقشی در اداره وضعیت نداشته است. به همین جهت است در سه یا چهار فصل اول پیراهن‌های باز و آزادتر و از رنگ‌های روشن می‌پوشید. زمانی که مارجری وارد داستان شد، از آنجایی که سرسی رابطه خوبی با او نداشت و به‌نوعی در رقابت بودند، سرسی سعی داشت قدرتش و اهمیتش را از طریق لباس‌هایش نیز نشان بدهد. به همین خاطر رنگ‌ها کمی تیره‌تر شدند و پیراهن‌ها ساختار محکم‌تری به خود گرفتند. و سر انجام در دو فصل آخر می‌بینیم که سرسی، زن قدرتمند سرزمین پادشاه، بدون اینکه نیازی به پوشیدن پیراهن‌های باز داشته باشد، به سراغ یونیفرم‌های موقر، محکم و تیره رنگ می‌رود. شانه‌های فلزی و اکسسوری‌های این‌گونه انتخاب می‌کند و خودش را آماده رویارویی با دشمنانش کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

4 دیدگاه در “بررسی لباس های سریال بازی تاج و تخت

زیبا و خواندنی

خیلی خوب بود موفق باشید تیم مدوپیا🌹

در مورد لباسا دقیقا همین طوره همشون رازن ولی لباسای سانسا تغییر زیادی کردن و فک می کنم ب شخصیت مهم تری هم تبدیل بشه می تونید تو فصل های مختلف دوباره بازبینی کنید
و ی مقاله در موردش بنویسد ؟ ❤
اگر اینطور شد ممنون میشم برام ایمیل بفرستید

عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب