شناخت انواع مدل‌های شلوار زنانه

4.78/5 (307)

این بار برای شناختن ساکنین کمد لباسمان سراغ شلوارها رفته‌ایم. شلوارها انواع بسیار متعددی دارند و نوع برش، دم‌پا، فاق، جیب، دکمه و زیپ در هر شلوار بر مدل آن اثر می‌گذارد. در این مطلب از مدوپیا با انواع شلوار زنانه آشنا می‌شویم. به‌زودی در مطالبی دیگر با انواع شلوار مردانه و انواع شلوار جین نیز آشنا خواهیم شد.

انواع شلوار زنانه

تا به حال به این فکر کرده‌اید که ممکن است شلوارها جدا از راسته یا دم‌پا گشادبودن نام و داستانی داشته باشند؟ در ادامه با برخی از شلوارها و داستان‌هایشان آشنا خواهیم شد. تنوع شلوارها بسیار زیاد است و هرکدام از آنها به دلیلی یا براساس فرهنگی خاص طراحی شده‌اند.

شلوار Capri

کاپری شلوار کوتاهی است که بلندی آن باید حدودا بین زانو و قوزک پا باشد. اسم این شلوار از جزیره کاپری ایتالیا گرفته شده اما گاهی با شلوارک برمودا اشتباه گرفته می‌شود. شلوار کاپری اولین بار توسط طراحی به نام Sonja de Lennart در 1948 برای خانم‌ها طراحی شد و در انگلیس توسط کوتوریستی به نام Bunny Roger معروف شد. در اوسط دهه 1960 پوشیدن شلوار کاپری برای پسران نوجوان هم رایج بود. آدری هپبورن یکی از استایل‌آیکون‌هایی است که از این شلوار در استایل خود زیاد استفاده می‌کرد و نقش مهمی در محبوبیت شلوار کاپری داشت. شلوار کاپری باعث می‌شود قد دختران ریزنقش بلندتر به نظر برسد.

شلوار کاپری ، شلوار capri

شلوار Harem

شلوار حرمسرا که مبدا آن خاورمیانه است، در 1910 توسط طراح مشهور؛ پویرت، وارد مد غرب شد. این شلوار گشاد و بگی است و در مچ تنگ می‌شود. این شلوار به‌عنوان بخشی از لباس سنتی بسیاری از کشورهای خاورمیانه شناخته می‌شود. شلوار حرمسرا یکی از ترندهای مد دهه 1980 بود و در استایل جیپسی و بوهو نیز محبوب است. اغلب از پارچه‌های طرح‌دار، شلوغ و رنگی برای دوخت آن استفاده می‌شود و بسیار راحت است. این شلوار برای افرادی با پایین‌تنه چاق و بالاتنه ظریف چندان مناسب نیست.

شلوار Harem

شلوار Jodhpur

شلوار جادپور از لباس سنتی هندی‌ها الهام گرفته شده و اولین بار در سال 1890 در هند طراحی و دوخته شده است. در ابتدا کاربرد این شلوار فقط برای سوارکاری بود. به‌خاطر گشادی قسمت بالای شلوار، برای این فعالیت بسیار راحت بود. از طرفی تنگی دم‌پای شلوار باعث می‌شد به‌راحتی بتوانند روی آن بوت سوارکاری بپوشند. در دهه 1920 شلوار جادپور تبدیل به یک آیتم مد زنانه شد. طبق معمول کوکو شنل پیشگام در پوشیدن این شلوار بود و نقش مهمی در محبوبیت آن داشت. همچنین رالف لورن از طراحانی است که از این سبک شلوار در مجموعه‌ای از پولو استفاده کرده است.

شلوار Sailor

یکی از انواع شلوار که گشاد و راحت است و فاق بلندی دارد، شلوار ملوانی است. این شلوار ابتدا به‌عنوان یونیفورم کاری مردان دریانورد استفاده می‌شد. شلوار ملوانی در قسمت جلوی فاق و کمر، 6 تا 8 دکمه دارد که اغلب تزئینی هستند. این شلوار معمولا در ترکیب استایل‌های کروز و رترو دیده می‌شود. شلوار ملوانی باعث می‌شود قد، بلندتر به نظر برسد. البته به‌خاطر دکمه‌های روی کمر و توجه‌ای که جلب می‌کنند به افرادی با چاقی شکم و پهلو توصیه نمی‌شود.

شلوار Sailor

شلوار Stirrup

شلوار رکاب‌دار معمولا از پارچه‌های کشی و استرچ دوخته می‌شود و در امتداد دم‌پا بندی دارد که زیر پا قرار می‌گیرد. این شلوار ابتدا در گروه لباس‌های ورزشی بوده و برای سوارکاری و اسکی استفاده می‌شده است. دلیل استفاده از رکاب هم این بوده که شلوار در حین ورزش بالا نرود و جمع نشود. در دهه 1980 شلوار رکاب‌دار تبدیل به یکی از ترندهای خیابانی محبوب مد شد.

شلوار Stirrup

شلوار Pegged

این شلوار به واسطه پیلی‌های کوچکی که در قسمت کمر دارد، در ران و باسن دارای کمی گشادی است. پاچه‌های شلوار راسته و دم‌پای آن پاکتی است‌. به این مدل شلوار پیلی‌دار هم می‌گویند. این شلوار در دهه‌های 1950 و 1980 از محبوب‌ترین شلوارهای زنانه بود. تقریبا برای همه اندام‌ها مناسب است و می‌توان آن‌ را با کفش پاشنه‌بلند یا کفش‌های تخت پوشید.

شلوار Pegged

شلوار Bell Bottoms

این شلوار از انواع شلوار دم‌پا گشاد است که به‌خاطر فرم آن به دم‌پا زنگوله‌ای معروف شده است. این شلوار از بالا گشاد نیست و از زانو به پایین کم‌کم گشاد می‌شود. تاریخچه‌ی این شلوار به قرن نوزدهم برمی‌گردد و به‌عنوان شلوار ملوانان مرد آمریکایی استفاده می‌شده است. این شلوار دم‌پا یکی از معروف‌ترین ترندهای مد دهه 1970 بوده است. پوشیدن این شلوار به افرادی که چاقی شکم یا بالاتنه دارند توصیه می‌شود چون توجه و دید را به سمت پاها می‌برد.

شلوار Bell Bottoms

شلوار Palazzo

شلوار پالازو مدل اغراق‌شده‌ی شلوار گشاد و دم‌پا است. این شلوار اولین بار در اواخر دهه 1960 ترند شد. زنانی که دوست نداشتند در موقعیت رسمی دامن یا پیراهن بپوشند، این شلوارها را به‌عنوان لباس عصر و شب می‌پوشیدند. می‌توان گفت پالازو همان دامن‌شلواری خودمان است. این شلوار بسته به رنگ و جنس پارچه‌اش می‌تواند در ترکیب استایل‌های رسمی و نیمه‌رسمی یا حتی استایل کژوال تابستانی استفاده شود. پوشیدن پالازو به قد بلندها توصیه می‌شود اما افراد قد کوتاه بهتر است مدل‌ کوتاه آن را امتحان کنند.

شلوار Palazzo

شلوار Straight

شلوار راسته به Cigarette یا Pencil هم معروف است. یکی از انواع شلوار که بسیار پرطرفدار و برای همه اندام‌ها مناسب است. شلوار راسته پارچه‌ای، بسیار خوش‌دوخت است و معمولا خط اتو دارد. شلوار راسته در موقعیت‌های بسیار زیادی کاربرد دارد. با توجه به جنس پارچه و رنگ آن از رسمی‌ترین تا کژوال‌ترین موقعیت قابل استفاده است.

شلوار Straight

شلوار Skinny یا Slim fit

شلوار اسکینی که به آن لوله‌تفنگی هم می‌گوییم، بسیار تنگ و کاملا منطبق بر فرم بدن است. این شلوار از قرن نوزدهم تا امروز محبوب بوده است. نکته جالب‌تر اینکه در ابتدا، مردان از این شلوارهای تنگ استفاده می‌کردند. شلوار اسکینی به افرادی که پاهای خیلی لاغر یا خیلی چاق دارند، توصیه نمی‌شود.

شلوار Skinny یا Slim fit

شلوار Overall یا Carpenter

شلوار اُورال یا شلوار نجاری، به شلوار پیش‌بندی هم معروف است. اُورال یکی از انواع شلوار است که از دنیای کار به دنیای مد راه پیدا کرده است. اولین بار این شلوارها برای محافظت کارگران به‌عنوان لباس کار طراحی شدند. به‌خاطر استفاده نجاران از این لباس به آن شلوار نجاری هم می‌گویند. در ابتدا این شلوارها را از جین می‌دوختند و اولین نمونه‌های آن توسط برند لیوایز طراحی و دوخته شده است. از دهه 1960 به‌تدریج این شلوار تبدیل به لباسی برای همه و آیتم محبوب مد شد. امروزه اُورال‌ها از پارچه‌های مختلف برای زنان، مردان و بچه‌ها طراحی و تولید می‌شوند.

شلوار Overall یا Carpenter

شلوار یا شلوارک Bermuda

شلوارک برمودا در طول جنگ جهانی دوم در برمودا به‌خاطر کمبود پارچه طراحی شد. این شلوارک بخشی از یونیفورم ارتش انگلیس بود و همچنان در مناطق گرم مورد استفاده سربازان قرار می‌گیرد. بلندی شلوارک برمودا تا روی زانو است و بین آقایان محبوب‌تر است.

شلوار یا شلوارک Bermuda

علاوه بر شلوارهایی که نام بردیم، این روزها شلوار گرمکن ورزشی و لگ نیز در استایل کژوال کاربرد ویژه‌ای دارد. مهمترین ویژگی لگ و شلوار ورزشی راحتی و تنوع رنگی آن است. این دو شلوار فقط در استایل اسپرت کاربرد ندارند، بلکه با انتخاب درست بقیه تکه‌ها می‌توانید در انواع استایل‌های روزمره از آنها استفاده کنید.

شلوار گرمکن ورزشی و لگ

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را از دست ندهید  ویکتوریا بکهام؛داستان استراتژی های نجات و گذر از بحران برند

4 دیدگاه در “شناخت انواع مدل‌های شلوار زنانه

خيلى خوب بود !
نمي دونم من چرا همه پستارو دنبال مي كنم حتي دخترونه?
خواستم تشكر كنم از اين كه واقعاً يك مجله اينترنتي رو براي ما معنا كرديد ، مخصوصاً تم جديد اينستاگرام كه واقعاً عاليه و حس خوندن يه مجله واقعي رو ميده !

ممنون خیلی مفید بود

سلام فرق شلوار برمودا و کاپری رو نگفتین؟

بسیار عالی بود. سپاسگزارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب