Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

آشنایی با انواع دکمه سردست

4.89/5 (35)

دکمه‌سردست یکی از اکسسوری‌های لوکس مردانه محسوب می‌شود. پیش از این در مطلبی درباره انواع سرآستین پیراهن مردانه توضیح دادیم و گفتیم که با کدام سرآستین‌ها می‌توان از دکمه‌سردست استفاده کرد. در این مطلب از مدوپیا قصد داریم برای شما از تاریخچه، انواع دکمه‌سردست و کاربرد آن بگوییم.

دکمه‌سردست

تاریخچه دکمه‌سردست

اولین زمان استفاده از دکمه‌سردست به دهه 1600 میلادی برمی‌گردد؛ هرچند تا قرن 18ام نیز هنوز استفاده از این وسیله امر رایجی نبود. در ابتدا سرآستین‌ها را با روبان یا بندی به‌هم وصل و گره می‌زدند. بعدها استفاده از دکمه‌های معمولی رایج شد یا دکمه‌هایی که دو تکه بود و از دو طرف وارد آستین می‌شد و در هم چفت می‌شد. این‌ دکمه‌های دو طرفه در واقع شکل اولیه دکمه سردست بودند. اما از اواسط قرن نوزدهم استفاده از آن به‌شکل امروزی بین مردان طبقات اجتماعی متوسط و بالا رایج شد.

دکمه‌سردست
یکی از مهم‌ترین‌ عواملی که باعث گسترش استفاده از اکسسوری‌های این‌چنینی شد، انقلاب صنعتی بود. دکمه‌سردست دیگر در انواع رنگ‌ها، مدل‌ها و جنس‌ها به‌صورت انبوه تولید می‌شد و در اوایل دهه 1900 تبدیل به اکسسوری محبوب مردان انگلیسی و آمریکایی شد. نمونه‌های آنتیک و قیمتی این دکمه‌ها از سنگ‌های قیمتی یا به‌صورت میناکاری‌های رنگی با طرح‌های هندسی رایج بود.

دکمه‌سردست
در دهه 1950 بعد از جنگ جهانی دوم استفاده از اکسسوری‌هایی مانند جعبه سیگار، پین کروات، ساعت، حلقه، گیره پول و دکمه‌سردست برای مردان اهمیت زیادی پیدا کرد. اما در دهه 1970 تب‌وتاب استفاده از این اکسسوری‌ها برای مردان از بین رفت و اغلب پیراهن‌ها دکمه معمولی داشت. در دهه 1980 دوباره دکمه‌‌سردست‌های آنتیک با پیراهن‌های سنتی مد شد و تا امروز استفاده از این اکسسوری برای مردان محبوب است. امروزه دکمه‌سردست یک اکسسوری لوکس محسوب می‌شود که برای رویدادهای رسمی، در لباس داماد و مهمانی‌ها استفاده می‌شود.

انواع مختلف دکمه‌سردست

دکمه سردست‌ها از لحاظ طراحی، رنگ و جنس در گستره‌ی بی‌نهایتی هستند. امروزه برای ساخت این اکسسوری از فلز و شیشه گرفته تا پارچه و پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از نظر طراحی و فرم کاربردی، این دکمه‌ها چندین شکل معمول دارند که در این بخش با آنها آشنا خواهیم شد.

دکمه‌سردست
دکمه‌سردست Bullet Back

به این مدل که پشت‌فشنگی نیز گفته می‌شود، دکمه به‌جای یک پایه دو میله دارد که در انتها، یک استوانه شبیه به فشنگ بین این دو میله قرار گرفته و می‌چرخد. همین طراحی باعث می‌شود که وقتی شما دکمه را از جادکمه رد کردید و استوانه را چرخاندید دیگر خیالتان راحت باشد که دکمه نخواهد افتاد. راحتی استفاده و اطمینان از استحکام این دکمه‌سردست باعث شده بین آقایان زیادی محبوب باشد. این مدل برای موقعیت‌های رسمی و کاری مناسب است. نام دیگر این مدل Torpedo است. خیلی قیمت گرانی ندارد و طراحی دکمه آن می‌تواند هر سبکی باشد.

این مطلب را از دست ندهید  15 اکسسوری جذاب مردانه، برای آقایان خوشتیپ

دکمه‌سردست Bullet Back
دکمه‌سردست Whale Back

به این دکمه پشت‌نهنگی گفته می‌شود. این مدل معمولا دکمه‌ای با سطح صاف دارد که مثل گوشواره میخی یک پایه دارد. در انتهای پایه یک تکه فلز اهرمی و متحرک وصل شده که شبیه به دم نهنگ است و به همین خاطر به آن پشت نهنگی می‌گویند. بعد از ردکردن این دکمه از جادکمه می‌توانید دم نهنگ را بچرخانید تا دکمه ثابت شود. استفاده از این دکمه بسیار آسان است. این دکمه از رایج‌ترین مدل‌هاست و به آن Swivel هم گفته می‌شود.

دکمه‌سردست Whale Back
دکمه‌سردست Fixed Backing

در دکمه‌ی پشت‌ثابت همان‌طور که از نامش پیداست، تمام قطعات ثابت هستند و هیچ قسمتی متحرک نیست. شبیه به یک گوشواره میخی است که پشتی نگه‌دارنده‌اش به انتهای پایه متصل شده است. برخلاف اسمش ثبات و استحکام این دکمه روی سرآستین صددرصدی نیست و استفاده از آن هم چندان راحت نیست. تصور کنید جادکمه‌ای تنگ‌تر از قسمت انتهایی این دکمه باشد قطعا به‌سختی رد خواهد شد یا برعکس اگر گشادتر باشد احتمال بازشدن سرآستین و افتادن دکمه زیاد است. به این مدل Stud هم گفته می‌شود.

دکمه‌سردست Fixed Backing
دکمه‌سردست Chain Link

دکمه‌سردست زنجیره‌ای شامل دو دکمه‌ی کاملا یکسان است که با یک زنجیر به‌هم وصل می‌شوند. به‌خاطر انعطاف زنجیر نسبت به میله ممکن است فرم شل و آزادی به سرآستین بدهد که شاید برای موقعیت‌های نیمه‌رسمی و غیررسمی مناسب‌تر باشد. از طرفی این آزادی سرآستین باعث می‌شود اکسسوری‌ها بهتر دیده شوند. در این مدل دکمه‌ها طوری طراحی می‌شوند که از هر دو طرف به‌آسانی عبور کنند.

دکمه‌سردست Chain Link
دکمه‌سردست Ball Return

این مدل تقریبا شبیه به دکمه‌سردست پشت‌ثابت است با این تفاوت که قسمت پشتی دکمه یک توپک سنگین و گرد است. برای اینکه استحکام بسته‌ماندن این دکمه بیشتر شود از فلزات سنگین برای ساخت توپک استفاده می‌کنند. با توجه جنس و وزن فلز به‌کاررفته در ساخت این دکمه، اغلب این نوع دکمه سردست‌ها گران‌قیمت هستند. البته اگر دنبال دکمه سردست سبک هستید اصلا سراغ این مدل نروید.

این مطلب را از دست ندهید  آقایان چطور استایل کلاسیک داشته باشند؟

دکمه‌سردست Ball Return
دکمه‌سردست Locking

دکمه سردست قفل‌دار در انتهای پایه یک قفل شبیه به قفل ساعت یا دستبندهای فلزی دارد. این مدل بسیار مدرن است و به‌خاطر قفل‌شدن به‌هیچ‌وجه امکان ندارد باز شود و بیفتد. استفاده از آن راحت است و به‌خاطر نوآوری استفاده‌شده در آن، استایل مد روزتری را برایتا‌ن رقم می‌زند.

دکمه‌سردست Locking
دکمه سردست Knotted

به این دکمه‌سردست گره‌ای می‌گویند. دکمه‌سردست گره‌ای، پارچه‌ای است و از گره‌های تزئینی نخ‌های ابریشمی درست می‌شود. این مدل مناسب استایل‌های غیررسمی و کژوال است. تنوع رنگی گسترده‌ای دارد، ارزان ولی بادوام است و استفاده از آن بسیار آسان است. دو طرف این دکمه کاملا شبیه به‌هم است و با بندی دو دکمه به‌هم متصل می‌شوند.

دکمه سردست Knotted
چرا، کی، کجا، چه دکمه‌سردستی استفاده کنیم؟

بسیاری از آقایان فکر می‌کنند فقط شب دامادی‌ یا در مهمانی‌های فوق‌مهم باید از دکمه‌سردست استفاده کنند. اما واقعیت این است که دکمه‌سردست هم یک اکسسوری مثل ساعت، پاپیون یا حلقه است و اگر مدل مناسبی را انتخاب کنید، همیشه می‌توانید از آن استفاده کنید.

دکمه‌سردست
اگر قرار است به یک رویداد یا مهمانی رسمی شب بروید و می‌خواهید ظاهری معقول و کلاسیک داشته باشید، بنابراین باید دکمه‌سردست‌هایی با طراحی ظریف و ساده و از جنس نقره، طلا یا پلاتینیوم انتخاب کنید. شاید وجود چند نگین هم در طراحی دکمه پیشنهاد بدی نباشد. اما اگر قرار است به مهمانی رسمی روز بروید دکمه‌سردستی که با مروارید یا سنگ‌های قیمتی تزئین‌ شده، انتخاب بهتری است. در موقعیت‌های کژوال هم دکمه‌‌سردست‌هایی با طراحی‌های فانی، نمادین و رنگی انتخاب کنید.

دکمه‌سردست
اگر خوره‌ی اکسسوری باشید، ممکن است دلتان بخواهد در استایل کاری هم از دکمه‌سردست استفاده کنید. اگر مدل مناسبی انتخاب کنید، این میزان از توجه به جزئیات، تصویر بسیار جذاب و قدرتمندی از شخصیت شما در نگاه همکاران و کارمندانتان به وجود می‌آورد. مثلا می‌توانید براساس نوع شغل خود طراحی خاصی برای دکمه‌سردست در نظر بگیرید.

دکمه‌سردست
مطمئن‌ترین رنگ‌ها برای دکمه سردست نقره‌ای، سفید، مشکی و آبی هستند که با هر رنگ پیراهنی خوش‌ترکیب خواهند بود. اما اگر رنگ خاصی مثل صورتی یا قرمز را انتخاب کردید می‌توانید آن را با کروات، پاپیون، دستمال‌گردن یا پوشت خود ست کنید. به‌عنوان آخرین و مهم‌ترین نکته، فراموش نکنید حتما قسمت تزئینی دکمه باید به سمت بیرون دست قرار بگیرد.

4/5 ( 1 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

1 دیدگاه در “آشنایی با انواع دکمه سردست

لطفا یه مطلب هم در مورد انواع پیراهن های سفید مردانه بزارید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب