شناخت انواع آستین و تاثیرشان بر استایل

4.9/5 (237)

آستین یکی دیگر از بخش‌های مهم لباس است که می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر فرم اندام و استایل شما تاثیر بگذارد. پیش از این در مطلبی به بررسی انواع سرآستین پیراهن مردانه پرداختیم و حال در نگاهی گسترده‌تر در این مطلب مدوپیا با انواع آستین آشنا می‌شویم.

انواع آستین

گاهی انواع آستین از نظر اندازه دسته‌بندی می‌شوند. آستین کوتاه، میانه، سه‌ربع و بلند رایج‌ترین اندازه‌ها برای استفاده هستند اما بسته به نوع لباس، سلیقه‌ی طراح و دیگر جزئیات، این اندازه‌ها بسیار متنوع‌تر خواهد بود. علاوه بر اندازه، آستین‌ها بسته به اینکه برش‌دار و جدا یا بدون برش و سرِخود باشند نیز دسته‌بندی می‌شوند اما درنهایت آنچه هر آستین را از دیگری متفاوت می‌کند، جنبه‌های فانتزی و زیبایی‌های خلاقانه‌ای است که طراحان به آستین می‌افزایند. بنابراین هر آستین با توجه به زیبایی منحصربه‌فردش بدون درنظرگرفتن برش و اندازه می‌تواند تاثیری خاص بر استایل شما بگذارد اما فراموش نکنید که جنس پارچه و تزئینات مورد استفاده می‌توانند ویژگی‌های هر آستین را تحت‌تاثیر قرار دهند. در ادامه به بررسی رایج‌ترین فرم‌های آستین خواهیم پرداخت.

آستین ساده

این آستین با توجه به اندازه و فرم طبیعی بدن برش می‌خورد. به‌خاطر نزدیکی فرم آن به شکل بدن برای همه‌ی افراد مناسب است. آستین ساده در اندازه‌های متفاوتی دیده می‌شود و اندازه‌ی کوتاه آن، آستین تی‌شرت‌هایی است که می‌پوشیم. آستین سه‌ربع اندازه دیگریست که انتهای آن دقیقا وسط مچ و آرنج قرار می‌گیرد. وقتی لباسی با آستین سه‌ربع بپوشید دستبند و سایر اکسسوریهایتان دیده می‌شود و به همین خاطر به آن آستین دستبند هم گفته می‌شود.

آستین ساده

آستین رگلان

رگلان برشی کاملا متفاوت دارد. در آستین رگلان به جای اتصال در قسمت حلقه، آستین با برشی مایل از روی سرشانه در کنار یقه به تنه‌ی لباس وصل می‌شود. این برش ممکن است از وسط یقه یا وسط سرشانه شروع شود. به‌خاطر برش متفاوتش، رگلان یکی از آستین‌های فوق‌العاده راحت و در لباس‌های ورزشی و کژوال بسیار پرکاربرد است. همچنین برای استفاده در لباس کودکان نیز پیشنهاد می‌شود. این آستین برای افرادی با شانه‌های پهن یا افراد قد بلند و چاق بسیار مناسب است.

آستین رگلان

آستین کیمونو

یکی از انواع آستین که از لباس سنتی مردم ژاپن گرفته شده، کیمونو است. آستین کیمونو حلقه‌ی آستین منحنی ندارد و یک تکه پارچه مستطیل شکل است که گاهی یک قسمت اضافی کیسه‌ای دارد. این آستین بسیار گشاد است و تپلی بازوها را پوشش می‌دهد. البته آستین کیمونو بالاتنه را بزرگتر و پرحجم‌تر نشان می‌دهد، پس اگر بالاتنهی لاغری دارید از لباس‌هایی با آستین کیمونو استفاده کنید.

آستین کیمونو

آستین پُفی

آستین پُفی فرم‌های مختلفی دارد، ممکن است فقط در قسمت سرشانه چین و پف داشته باشد یا در سرشانه و لبه پایینی چین‌دار باشد. بعضی از آستین‌های پفی یک سرآستین باریک و تنگ دارند. این آستین معمولا کوتاه است اما می‌تواند تا آرنج بلند باشد. آستین پفی برای لباس دختربچه‌ها و لباس عروس بسیار پرکاربرد است. فراموش نکنید که اگر شانه‌های پهن یا بازوهای درشتی دارید، به‌هیچ‌وجه سراغ آستین پفی نروید.

این مطلب را از دست ندهید  الکسا چانگ ،چهره تاثیرگذار صنعت مد

 

آستین ژیگو

نام این آستین از ماهیچه‌ی ران گوسفند و گوساله گرفته شده و فرم آن دقیقا شبیه به آن است. آستین ژیگو از آرنج به بالا و به‌خصوص در قسمت سرشانه و بازو پُفی و حجیم و از آرنج به پایین تنگ و ساده است. از آستین‌های شبیه به آن می‌توان به آستین دختران گیبسون و آستین ژولیت اشاره کرد. این مدل که به‌شدت در بالاتنه حجم ایجاد می‌کند، برای هرکسی مناسب نیست و فقط به اندام‌های ظریف و باریک پیشنهاد می‌شود.

آستین ژیگو

آستین کلوش

آستین کلوش که به آن bell یا زنگوله‌ای هم گفته می‌شود، یکی از انواع پرطرفدار آستین است. در برش آن روشی شبیه به برش دامن کلوش استفاده می‌شود با این تفاوت که حلقه آستین دارد و در قسمت بازو خیلی گشاد نیست. اوج گشادی آن از آرنج شروع شده و تا پایین ادامه می‌یابد. حتی گاهی قسمت کلوش جدا برش می‌خورد و از آرنج به قسمت ساده‌ی بالا اضافه می‌شود. میزان بلندی و کوتاهی این آستین متنوع است اما اگر از آستین کلوش بلند با پارچه‌های حجم‌دار و آهاردار استفاده می‌کنید، حواستان باشد که برای افرادی با چاقی شکم و پهلو یا باسن مناسب نیست. زیرا حجم آستین دقیقا در راستای حجم اضافی بدن قرار می‌گیرد.

آستین کلوش

آستین کپ یا کلاهی

این آستین دقیقا شبیه به قسمت لبه کلاه‌های کپ است. نیم‌دایره‌ای که دو طرف آن در زیر بغل به هم نمی‌رسد و بیش از همه قسمت سرشانه را پوشش می‌دهد. دو نوع سرِخود و جدا دارد و میزان پهنای آستین سلیقه‌ای است. این آستین حجم کمی به سرشانه ‌اضافه می‌کند، بنابراین برای شانه‌های ظریف مناسب خواهد بود.

آستین کپ یا کلاهی

آستین پروانه‌ای

آستین پروانه‌ای ترکیبی از آستین کَپ و پُفی و یک یا چند لایه است. این آستین فانتزی به لباس ظرافت می‌دهد و برای پیراهن‌هایی با یقهی باز انتخاب مناسبی است. به‌خاطر چین در سرشانه و حجمی که ایجاد می‌شود، آستین پروانه‌ای شانه را پهن‌تر می‌کند.

آستین پروانه‌ای

آستین فرشته

برش آستین فرشته تا حدی شبیه به آستین پروانه‌ای است. این آستین درحالتی که دست‌ها از دو طرف باز باشند دقیقا شبیه بال دیده می‌شود. اگر آستین فرشته از پارچه‌های ریزش‌داری مثل حریر دوخته شود، برای هر اندامی مناسب است. البته آستین بال هم شبیه به آستین فرشته است با این تفاوت که چین و کلوشی کمتری دارد و از کوتاه‌ترین حالت تا بلندترین اندازه‌ی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آستین فرشته آستین بال

آستین گلبرگی یا لاله‌ای

یکی دیگر از انواع آستین‌‌های فانتزی، آستین گلبرگی یا لاله است. ظاهر این آستین دقیقا شبیه به روی هم قرار گرفتن گلبرگ‌های گل لاله است. آستینی دو تکه که روی بازو تکه‌ها روی هم می‌آیند و چون این آستین حجم خاصی ایجاد نمی‌کند برای انواع اندام‌ها مناسب است.

این مطلب را از دست ندهید  اصول و راز های ست کردن رنگ ها در لباس

آستین گلبرگی

آستین دراپه

در این نوع آستین مثل یقه دراپه، دراپه‌هایی روی بازو درنظر گرفته می‌شود. میزان حجم دراپه‌ها سلیقه‌ای است و با توجه این حجم، برای افرادی با بالاتنه ظریف و لاغر ایده‌آل است. مثلا اگر اندام شما گلابی است می‌توانید با استفاده از آستین دراپه بین بالاتنه و پایین‌تنه تعادل ایجاد کنید و به فرم ساعت شنی نزدیک شوید.

آستین دراپه

آستین سرشانه افتاده

این آستین کمی پایین‌تر از استخوان شانه شروع می‌شود و یکی از معروف‌ترین مدل‌های آستین کوتاه برای پیراهن‌های عصر و شب و زنانه است. به‌خاطر باز بودن شانه‌ها اگر شانه و گردن استخوان‌بندی زیبایی دارد، آستین سرشانه افتاده توصیه می‌شود. همچنین آستین سرشانه افتاده گردن را بلندتر نشان می‌دهد.

 

آستین اُپن و آستین چاک‌دار

برای بسیاری از ما پوشیدن آستین سرشانه افتاده سخت است و اگر بپوشیم دائم در حال مرتب کردن لباسمان خواهیم بود. راه‌حل، پوشیدن لباس‌هایی با آستین اُپن است. آستین اُپن سرشانه دارد اما قسمت بالای این آستین درست محل اتصال بازو به سرشانه خالی است. این مدل، از آستین‌های محبوب سال گذشته بود. علاوه بر آستین اُپن، آستین‌های چاک‌دار یا درزدار هم مدل‌های مدرن و پرطرفداری هستند.

آستین اُپن و آستین چاک‌دار

آستین فانوسی و کشیشی(bishop)

هر دوی این آستین‌ها از بالا به پایین گشاد می‌شوند و در قسمت بازو تقریبا اندازه‌ای معمولی دارند. گشادی پایین آستین با یک سرآستین جمع می‌شود. بلندی آستین، اندازه سرآستین و حجم و گستردگی آستین سلیقه‌ای است و حتی ممکن است سرآستین حذف شود و فقط با چین و کش لبه‌ی آستین کمی جمع شود.

آستین فانوسی و کشیشی(bishop)

آستین ویراگو

یکی از انواع آستین که قدمت زیادی هم دارد آستین ویراگو است. این آستین اولین بار در دهه 1620 تا 1630 میلادی مد شد. این آستین فانتزی در سرشانه چین‌دار، پفی و پرحجم است و در قسمت مچ با روبان و تور جمع می‌شود. علاوه بر این در دو یا چند قسمت دیگر آستین با بستن روبان‌هایی پف‌های اضافی ایجاد می‌کنند. بهتر است فقط افرادی با دستان بلند و لاغر آستین ویراگو بپوشند.

آستین ویراگو

آستین خفاشی

آستین خفاشی دقیقا برشی شبیه بال‌های خفاش دارد. این آستین به صورت یکسره یا جدا در امتداد تنه‌ی لباس برش می‌خورد. بسیار گشاد است و درواقع حلقه آستین ندارد. آستین خفاشی بسته به این‌که پارچه از چه جنسی باشد و یا میزان گشادی آستین تا چه حد باشد می‌تواند برای اندام‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. گاهی چاقی برخی اندام‌ها را پنهان می‌کند و گاهی به اندام‌های لاغر حجم اضافه می‌کند.

آستین خفاشی

آستین شنلی

آستین شنلی در دو حالت جدا از لباس و پیوسته به آن وجود دارد. آستین از درز جلو باز و رهاست و از پشت به صورت شنل به سمت دیگر متصل می‌شود.

آستین شنلی

به این مطلب امتیاز دهید

4 دیدگاه در “شناخت انواع آستین و تاثیرشان بر استایل

خلی عالی بود مدلای استینو توضیح دادید…لطف کنید مدل های شلوار ودامن رو هم توضیح بدید همشونو

سلام خیلی مطالب جالب و به درد بخوری بود فقط اگه لطف کنین رو الگو روش رسم هر کدوم بزارین عالی میشه ممنون از شما

خيلي عالي بود اما متاسفانه الگويي در اختيار ما نگذاشتيد.اگر با الگو توضيح داده ميشد خيلي عالي ميشد

سلام.عالي بود. اگه اطف كنيد الگو هاشونم بزاريد لطف بزرگي ميكنيد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب