با استایل کابوی یا وسترن آشنا شوید

4.8/5 (64)

استایل کابوی یا وسترن یکی از سبک‌های بسیار قدیمی است که بخش مهمی از مد غرب از دهه 1800 به بعد را در بر می‌گیرد. در این مطلب از مدوپیا به بررسی این استایل خواهیم پرداخت.

استایل کابوی یا وسترن

تاریخچه سبک کابوی

با اینکه منشا اصلی سبک زندگی کابوی به اسپانیا برمی‌گردد، این سبک در فرهنگ آمریکایی نقش پررنگی دارد. تا پیش از قرن نوزدهم بزرگترین اجتماع گاوچرانان در اسپانیا بود. اواخر دهه 1800 کابوهای مکزیکی با استایلی متفاوت به‌طور گسترده به جمعیت گاوچران غرب اضافه شدند. به‌تدریج با وجود مهاجرت‌هایی که در غرب انجام می‌شد، فرهنگ کابوی به دیگر مناطق همچون تگزاس منتقل شد. این مهاجرت‌ها آغازی برای آمریکایی‌شدن فرهنگ کابوی بود.

استایل کابوی یا وسترن

خرده‌فرهنگ کابوی تقلیدی از سبک زندگی گاوچرانان، کوهستان‌نشینان و راهزنان غرب است. البته در جریان مهاجرت‌های گاوچرانان به مناطق مختلف ویژگی‌های فرهنگی مختلفی از هر منطقه به این فرهنگ اضافه شده یا برخی ویژگی‌های این سبک دچار تغییر و تعدیل شده است.

استایل کابوی یا وسترن

محبوبیت سبک کابوی در آمریکا آنقدر افزایش یافت که مردم دنیا بیشتر از هر کشوری فرهنگ کابوی را متعلق به آمریکا می‌دانستند. اما فرهنگ کابوی هم مانند هر خرده‌فرهنگی دوره‌های اوج و رکودی را پشت سر گذاشت. در دهه 1980 با شهری‌شدن جمعیت زیادی از تگزاس، طرفداران سبک کابوی تصمیم گرفتند برای احیای فرهنگ کابوی انجمن‌هایی را تشکیل دهند. انجمن فرهنگ کابوی آمریکایی یکی از آنهاست.

زندگی به سبک کابوی‌ها

شیوه زندگی وسترن یا کابوی تا حد زیادی تحت‌تاثیر منش، اخلاق و تاریخ گاوچرانان آمریکای غربی است. این تاثیر در شیوه زندگی، لباس‌پوشیدن و الگوی مصرفی طرفداران این سبک زندگی به‌خوبی دیده‌ می‌شود. کابوی‌ها اغلب در شرایطی سخت و در طبیعت بکر زندگی می‌کنند و همین باعث می‌شود سخت‌کوش و قوی بار بیایند. کابوی‌ها به‌هیچ‌وجه مصرف‌گرا نیستند و به طبیعی‌بودن لباس‌ و اکسسوری‌هایی که استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی می‌دهند.

استایل کابوی یا وسترن

چند ویژگی کلی استایل کابوی

استایل کابوی ابتدا به‌عنوان یک استایل محلی شناخته می‌شد اما بسیاری از هنرمندان و افراد مشهور همچون Roy Rogers ،Gene Autry ،Ronald Reagan ،Wes Studi و Lynne Anderson با استایل کابوی خود باعث شدند این سبک تبدیل به مدی محبوب و ماندگار شود. در طول قرن بیستم سینما، رادیو و تلویزیون تاثیر خیلی مهمی در محبوبیت مد وسترن و شیوه‌های زندگی کابوی میان مردم داشت. اغلب فیلم‌های وسترن، هالیوودی بودند و موج جدیدی از طرفداران ژانر وسترن به وجود آوردند.

استایل کابوی یا وسترن

استایل کابوی کاربردی و مد روز است و در برخی موارد ویژگی‌های زنانه و مردانه را با هم دارد. در سبک وسترن اکسسوری اهمیت زیادی دارد و به اندازه تکه‌های اصلی وجودشان در ترکیب استایل ضروری است. از آیتم‌های همیشگی استایل کابوی می‌توانیم به شلوار جین، پیراهن چهارخانه قرمز-مشکی-سفید و کت جیر اشاره کنیم. البته هر تکه از لباس‌های یک کابوی، خود داستان مفصلی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

استایل کابوی یا وسترن

مهمترین آیتم‌های کمد یک کابوی

معروف‌ترین پیراهن‌های کابوی

دومین آیتم مهم در استایل وسترن، پیراهن دکمه‌داری است؛ با تزئیناتی در دور یقه، جلو و پشت پیراهن که از چهارخانه تارتان یا جین دوخته می‌شود. این پیراهن آستین‌بلند است و معمولا آستین‌ها تا زیر آرنج تا زده می‌شود. مدل‌های مدرن‌تر پیراهن وسترن جیب، تزئیناتی مثل تکه‌دوزی جیر و چرم، گلدوزی و ریش‌ریش‌هایی بر سرشانه یا آستین دارد.

استایل کابوی یا وسترن

کابوها پیراهن‌ سنتی دیگری دارند که در گذشته در جنگ‌ها آن را می‌پوشیدند. این لباس شبیه پیراهن‌های معمول مردانه نیست و در قسمت جلو یک تکه پارچه مستطیل شکل جدا شبیه به محافظ یا سپر دارد. به این پیراهن کاوالی می‌گویند. کاوالی از پارچه‌ای آبی یا قرمز دوخته می‌شود و تزئیناتی از نوارهای زرد دارد. دو ردیف دکمه‌ برنجی هم در نظر گرفته شده که تکه جدا را به جلوی پیراهن وصل می‌کند.

پیراهن کاوالی

کت در استایل کابوی

معروف‌ترین کت‌ کابوها کت جیری با حاشیه‌های ریش‌ریش است که معمولا این حاشیه روی سرشانه یا آستین دوخته می‌شود. کت کوتاه مکزیکی با تزئینات نقره‌ای هم از گاوچرانان مکزیک برای استایل کابوی مانده است. همچنین پانچو یا پالتوهای بلندی شبیه کت‌های رسمی و جلیقه‌ای چرمی که در طراحی آن از کت چرم موتورسواری الهام گرفته‌اند، از دیگر تکه‌های محبوب استایل وسترن هستند.

استایل کابوی یا وسترن

شلوار به سبک وسترن

اولین شلوارهای وسترن پشمی بودند، تا اینکه در سال1840 با کشف طلا، پارچه دنیم یا جین هم متولد شد. دنیم ارزان بود، تنفس خوبی داشت و راحت بود. همین ویژگی‌ها سبب می‌شد تا گاوچرانان آن را به هر پارچه دیگری ترجیح دهند. دیگر شلوار معروف وسترن‌ها شلوار چرم بدون خشتکی است که برای محافظت پا از تیغ کاکتوس روی شلوار زیرین می‌پوشیدند. این شلوار دو مدل چسبان و گشاد دارد و بیشتر هنگام سوارکاری استفاده می‌شود.

استایل کابوی یا وسترن

لباس‌ زنان کابوی

متدوال‌ترین لباس‌های زنان کابوی دامن‌هایی تا روی زانو، پیراهن‌هایی از پارچه گینگهام به رنگ قرمز یا آبی و دامن جیر ریشه‌دار بود. همچنین کت کوتاه اسپانیایی بولرو که ریشه‌دار و از جنس جیر یا جین(دنیم) است و پانچو‌های مکزیکی از لباس‌های محبوب زنان وسترن بوده و هست.

استایل کابوی یا وسترن

 تا قبل از جنگ جهانی دوم استایل زنان وسترن خانومانه‌تر بود؛ پیراهن‌های کوتاه، کرست، کمربندهای کشی و جوراب ساق‌بلند می‌پوشیدند اما بعد از جنگ جهانی دوم که زن‌ها هم‌پای مردان مسئوولیت بسیاری کارهای مردانه را در کنار خانه‌داری به عهده گرفتند، سبک پوشششان تغییر کرد. در این زمان آنها شروع به پوشیدن شلوار جین و پیراهن‌های مردانه کردند. امروزه دیگر کمتر تفاوتی میان استایل زنانه و مردانه کابوی وجود دارد.

استایل کابوی یا وسترن

نقش پررنگ اکسسوری‌ها در استایل وسترن

در استایل وسترن کلاه فقط یک اکسسوری نیست بلکه یکی از تکه‌های اصلی محسوب می‌شود. کلاه‌های اولیه رایج وسترن کلاه کاسه‌ای یا کلاه‌های لبه پهن اسپانیایی sombrero بودند. از دهه 1870 از سوی اتحادیه کاوالی برای گاوچران‌ها کلاهی انتخاب شد که امروزه به‌عنوان کلاه کابوی می‌شناسیم. کلاه کابوی لبه‌های پهنی دارد که از دوطرف به بالا برگشته است. این کلاه بندی دارد که زیر چانه سفت می‌شود تا در هنگام طوفان و سوارکاری از سر نیفتد.

استایل کابوی یا وسترن

بوت دومین اکسسوری مهم وسترن

در استایل وسترن بوت همچون کلاه آیتم مهمی است. کابوی‌بوت انواع بسیار متنوعی دارد. بوت وسترن کلاسیک با ساق بلند، پاشنه‌ای بیش از یک اینچ و جلوی گرد است اغلب از چرم گاو ساخته‌ می‌شود. بوت روپرو با ساق کوتاه‌تر، پاشنه مربع‌شکل کوتاه‌تر از یک اینچ و جلوی گرد یا چهارگوش که مدل جلوباز هم دارد، مدرن‌تر است. بوت‌های کابوی نوک‌تیز هم از اوایل دهه 1940 رایج شده‌اند. بوت کابوی معمولا تزئیناتی به‌صورت گلدوزی، تکه‌دوزی یا نقاشی دارد.

استایل کابوی یا وسترن

دستمال‌گردن‌ استایل وسترن از پاپیون‌ها و کروات‌های رایج دوران ویکتورین الهام گرفته شده، با این تفاوت که هدف استفاده از دستمال‌گردن در میان کابوی‌ها به‌عنوان عرق‌گیر در کار و وسیله‌ای برای پوشاندن چهره در جنگ‌ بوده است. علاوه بر دستمال‌گردن، کروات بولو هم موردعلاقه قماربازان و سوارکاران کابوی مکزیکی است.

استایل کابوی یا وسترن

کمربند چرمی و اسپور یا مهمیز دو اکسسوری پرکاربرد دیگر در استایل کابوی هستند. مهمیز یک وسیله فلزی است که به پاشنه بوت وصل می‌شود و هنگام سوارکاری از آن برای هدایت اسب استفاده می‌کنند.

مو و آرایش در استایل کابوی

دختران کابوی ظاهر و آرایش ساده و طبیعی دارند. موهای دختران معمولا بافته‌شده، دم‌اسبی یا به شکل رهاشده روی شانه است. مردان کابوی اغلب ریش و سبیل پرپشت دارند و گاهی موهایشان را بلند می‌کنند.

استایل کابوی یا وسترن

استایل وسترن مدرن قطعا با لباس‌پوشیدن یک کابوی محلی متفاوت است ولی ویژگی‌هایی مثل لباس‌های جیر، دنیم، پارچه چهارخانه، ریش‌ریش، دستمال‌گردن، بوت و کلاه کابوی همواره ثابت هستند و فقط طراحی‌های مدرن‌تری دارند.

استایل کابوی یا وسترن

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را از دست ندهید  آشنایی با استایل مینیمال در دنیای مد و فشن

1 دیدگاه در “با استایل کابوی یا وسترن آشنا شوید

تیپ های استیو مک کویین که یکی از معروف ترین بازیگران جهان است هم خیلی خفن و جذاب بود بخصوص تیپ وسترنی اش…
درضمن مطالبتان خیلی عالیییی بود✌?????

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب