Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

استایل هیپی سبکی آزاد و بی تکلف

5/5 (59)

استایل هیپی یکی از محبوب‌ترین سبک‌ها در دنیای مد است که گاهی با بوهو استایل اشتباه گرفته می‌شود. در این مطلب از مدوپیا درباره این استایل جذاب خواهیم گفت.

استایل هیپی

تولد هیپی‌ها در دهه 1960

خرده‌فرهنگ هیپی که گاهی مخالفانش به آن ضدفرهنگ هم می‌گویند، در دهه 1960 در اعتراض به جنگ ویتنام در سن‌فرانسیسکو شکل گرفت. آمریکا ارتش بزرگی به ویتنام فرستاد. جنگ بیش از حد طولانی شده بود. مردم شروع به اعتراض کردند و خواستار پایان جنگ شدند. در این میان هیپی‌ها نقش بسیار مهمی در شکل‌دهی این اعتراضات داشتند.

استایل هیپی

از طرفی جنبش هیپی در واقع در ادامه نسل بیت شکل گرفت. البته تفاوت‌های بسیاری از نظر عقاید و ظاهر با هم داشتند. هیپ‌ها به‌دنبال ساختن اجتماعی بزرگ و عمومیت‌دادن اعتقادات خود بودند. منبع الهام‌ آنها موسیقی فولکلور و راک و مفاهیم عرفانی بود. اما بیت‌ها در گروه‌های محدودتری گرد هم می‌آمدند و فقط با هم‌قشران خود ارتباط برقرار می‌کردند. منبع الهام آنها ادبیات و موسیقی جاز بود و همه‌چیز را با دیدگاهی انتقادی بررسی می‌کردند.‌ اصطلاح هیپی هم از کلمه hipster که برای بیت‌ها استفاده می‌شد، می‌آید.

استایل هیپی

شاید آغاز جنبش هیپی در واکنش به سیاست‌های دولت بود اما در واقع سیاست اصلی هیپی‌ها بر بی‌سیاستی بود. آنها معتقد بودند هر کس باید بتواند هر کاری که دوست دارد انجام دهد و نگرشی مثبت داشتند. در واقع تجمعات اعتراضی بهانه‌ای بود تا هیپی‌ها گرد هم آیند و شادی و صلح را گسترش دهند. حتی شعار معروف هیپ‌ها Make love, not war نیز به‌خوبی نشان می‌داد که آنها به‌دنبال سیاستی جایگزین نیستند و فقط می‌خواهند صلح و عشق را ترویج کنند.

استایل هیپی
Hippies Dancing and Playing Guitar. Age effects added.

دو فستیوال مهم هیپی‌ها هم با همین هدف و در جهت جمع‌کردن مردم از سراسر دنیا بسیار معروف شد. فستیوال تابستان 1967 که به تابستان عشق معروف شد، یکی از بزرگترین گردهمایی‌های اجتماعی تاریخ آمریکاست. همچنین فستیوال وودستاک که در سال 1969 برگزار شد، برای بسیاری از هیپی‌ها نقطه عطفی در این جنبش محسوب می‌شود؛ جشنواره‌ای سه روزه با شعار صلح، عشق و موسیقی که با حضور هنرمندان معروف هیپی برگزار شد.

استایل هیپی

هنرمندان معروف هیپی

از هنرمندان هیپی معروف می‌توانیم به باب دیلن، بیتلزها، رولینگ استونز، Jefferson Airplane وGratful Dead  اشاره کنیم. همچنین می‌توانیم به رمان‌نویس معروف دهه 1950 و 1960 Ken Kesey اشاره کنیم که آغازگر سفرهای گروهی با اتوبوس‌های شاد هیپی بود و گروه Merry Pranksters را که تاثیر مهمی در فرهنگ هیپی داشت، راه انداخت.

استایل هیپی

عقاید و ویژگی‌های خرده‌فرهنگ هیپی

سه محور اصلی این خرده‌فرهنگ صلح، عشق و آزادی است. هیپی‌ها به مذهب خاصی محدود نمی‌شوند و هر مذهبی از هر فرهنگی می‌تواند هیپی باشد. به فلسفه شرق علاقه دارند و از مفاهیم معنوی و عرفانی در زندگی خود بهره می‌گیرند. همین پذیرش عقاید متنوع در این خرده‌فرهنگ باعث شده است که اقشار و ملیت‌های گوناگونی به این سبک زندگی روی بیاورند. در واقع هیپی‌ها آزادی عقیده و بیان را ترویج می‌کنند.

استایل هیپی

به طبیعت و سازگاری با آن اهمیت زیادی می‌دهند، بسیاری از هیپی‌ها ترجیح می‌دهند در طبیعت بکر یا مناطق روستایی زندگی کنند. برخی از هیپی‌ها هم مثل کولی‌ها دوست دارند دائم در سفر باشند و در مناطق طبیعی مختلف زندگی کنند. به کشاورزی ارگانیک و گیاه‌خواری روی می‌آورند و حتی در زمینه پزشکی و سلامت، درمان‌های گیاهی و طب سنتی برایشان در اولویت است.

استایل هیپی
32489241 – multi-ethnic hippie girls in a wheat field

در جهت حمایت از محیط‌زیست و مخالفت با مصرف‌گرایی، لباس‌های دست‌دوم، بازیافتی و ارگانیک می‌پوشند. به‌جای خریدن لباس‌های جدید و دامن‌زدن به آلودگی محیط‌زیست، لباس‌های قدیمی را با هنرهای دستی، بازطراحی می‌کنند. از طرفی اعتقاد دارند که هر فرد باید مهارت‌هایش را در زمینه‌های مختلف افزایش دهد و خودکفا باشد. مثلا خودشان لباس می‌دوزند یا وسایل خانه‌شان را می‌سازند.

استایل هیپی

هنر و سفر در زندگی به سبک هیپی نقش مهمی دارد، معمولا به‌صورت گروهی با اتوبوس‌ یا ون‌های رنگ‌آمیزی و تزئین‌شده به سفر می‌روند. اغلب هنرمند هستند یا در زمینه صنایع‌دستی فعالیت می‌کنند. هیپ‌ها اهل برنامه‌ریزی از قبل نیستند، در لحظه زندگی می‌کنند و به طالع‌بینی هم علاقه‌مندند.

استایل هیپی

هیپی‌ها چه می‌پوشند؟

در استایل هیپی زنانه و مردانه‌بودن لباس و اکسسوری معنا ندارد. زنان و مردان هر دو شلوار جین با دم‌پای بسیار گشاد می‌پوشند. لباس‌های سنتی مثل لباس آفریقایی‌ها، لباس‌های شرقی و آمریکای لاتین بین هیپی‌ها بسیار محبوب است و از نقوش و موتیف‌های این لباس‌ها زیاد استفاده می‌کنند.

استایل هیپی

تزئینات لباس در استایل هیپی شامل انواع دوخت‌های سنتی، گلدوزی، تکه‌دوزی، چهل‌تکه‌دوزی، منجوق‌دوزی و ریش‌ریش می‌شود. معمولا از سمبل‌های صلح به‌صورت چاپ، موتیف و دوخت در تزئین لباس‌ها استفاده می‌کنند. ترکیب رنگین‌کمانی هم یکی از سمبل‌های جهانی صلح محسوب می‌شود.

استایل هیپی

هیپی‌ها درگیر ترندها نمی‌شوند و اتوکشیده و براساس قاعده خاصی لباس نمی‌پوشند. گاهی لباس‌های خیلی کوتاه می‌پوشند و گاهی لباس‌های خیلی بلند، لایه‌لایه لباس می‌پوشند و لباس‌های گشاد و اُورسایز را ترجیح می‌دهند. الیاف طبیعی و پارچه‌هایی مثل مخمل و جیر در ترکیب استایلشان زیاد دیده می‌شود.

استایل هیپی

برخلاف بیت‌ها که مشکی و خاکستری می‌پوشیدند، رنگ‌های روشن اولین انتخاب هیپی‌هاست. همچنین رنگ‌های شاد و زنده را نیز در ترکیب استایلشان زیاد می‌بینیم و حتی بسیاری از لباس‌هایشان را به روش‌های دستی، خودشان رنگ می‌کنند.

استایل هیپی

جلیقه یکی از تکه‌های محبوب در کمد یک هیپی است که در طرح‌های مختلف ساده و کارشده استفاده می‌کنند. علاوه بر جلیقه که بین مردان و زنان پوشیدنش رواج دارد، پیراهن‌های بلند جیپسی با الهام از لباس‌های شرقی نیز در استایل هیپی بسیار استفاده می‌شوند.

استایل هیپی

اکسسوری‌های هیپی

اکسسوری‌ها هم همچون لباس‌ها در استایل هیپی بدون جنسیت هستند. هدبند، دستمال‌سر و کلاه، سه اکسسوری محبوب هیپی استایل محسوب می‌شوند. گردنبند‌های منجوق بلند و چند لایه، دستبندهای مهره‌ای چند تایی، پابند و گوشواره‌های بلند پر، از اکسسوری‌های جذاب این سبک هستند. به‌طور کلی هیپی‌ها اکسسوری‌هایی از مواد طبیعی مثل سنگ، چوب، صدف و پر را ترجیح می‌دهند.

استایل هیپی

عینک‌های آفتابی هیپی معمولا فریم گرد و بزرگ دارند. فریم‌های قدیمی هم بین هیپی‌ها طرفداران زیادی دارند. کمربند، اکسسوری مهم دیگری در استایل هیپی است که در انواع چرمی، زنجیری یا رشته‌های مهره‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استایل هیپی

از کفش‌های رایج هیپی می‌توانیم به بوت‌های چرمی و جیر، صندل، کفش‌های چرم تخت، Moccasins و در ورژن ایرانی‌اش به گیوه اشاره کنیم. هیپ‌ها معمولا در انتخاب رنگ کفش، چرم قهوه‌ای را به مشکی ترجیح می‌دهند. البته هیپی‌های مدرن گاهی کفش‌های ورزشی پارچه‌ای که گلدوزی یا رنگ‌شده‌ هستند را هم در ترکیب استایل خود به کار می‌برند.

استایل هیپی

مدل مو و آرایش رایج هیپی‌ها

زنان و مردان هیپی هر دو موها را بلند و به‌صورت ژولیده روی شانه رها می‌کنند. موی بافت و دِرِد هم بین‌ آنها رواج دارد و مردهای هیپی معمولا ریش‌هایشان را بلند نگه‌ می‌دارند. دختران هیپی آرایش صورت حداقلی دارند یا کلا آرایش صورت ندارند.

استایل هیپی

تفاوت میان هیپی و بوهو

پیش از این در مطلبی درباره استایل بوهو برایتان گفته‌ایم اما به‌طور کلی منشا خرده‌فرهنگ هیپی یک اتفاق سیاسی است؛ در حالی که بوهمین‌ها سیاسی نیستند. هیپی‌ها دنبال آزادی هستند و هرچه می‌خواهند می‌پوشند، لباس‌های غیرمتعارف و بی‌قاعده که ربطی به مد روز هم ندارد. بوهمین‌ها زیبایی‌شناسی خاصی در استایلشان رعایت می‌شود، مدی زنانه و ظریف را می‌پسندند و ریشه آنها هم به قومیتی خاص برمی‌گردد.

استایل هیپی

البته در ظاهر و در برخی عقاید هیپ‌ها و بوهمی‌ها اشتراکات بسیار زیادی دارند و در دنیای مدرن تا حد زیادی در آمیزش خرده‌فرهنگ‌ها و ارتباط متقابل سبک‌ها هر یک ویژگی‌هایی را به دیگری منتقل کرده‌اند.

استایل هیپی

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را از دست ندهید  بررسی جنبش هنری سوررئال و مد

2 دیدگاه در “استایل هیپی سبکی آزاد و بی تکلف

خعیلی واقعا خعیلی خوب بود.دوست داشتم.اما واقعا متوجه تفاوت بوهو و هیپی نشدم.ممنونم.پیجتون رو خیلی دوست دارم

ممنون برای مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب