Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

استایل مونوکروماتیک یا سرتاپا یکرنگ

4.93/5 (15)

یکی از کارهایی که موقع انتخاب لباس وقتمان را می‌گیرد، انتخاب رنگ‌های مناسب برای کنار هم قرارگرفتن در یک ترکیب است. حتی برای خیلی از ما پوشیدن چند رنگ در یک استایل کار آسانی نیست و ترجیح می‌دهیم رنگ‌ها را محدود کنیم. در این مطلب از مدوپیا با استایل مونوکروماتیک یا یکرنگ آشنا خواهیم شد.

استایل مونوکروماتیک

ترکیب مونوکروم همواره در دنیای مد وجود داشته است. در بسیاری از استایل‌ها همچون راک، بیت‌نیک و مینیمال بارها ترکیب‌های مونوکروم جذاب نظرمان را جلب کرده‌اند. در دهه‌های 1960 و 1970 ترکیب‌های مونوکروم در استایل، یکی از ترندهای رنگی معروف بوده است. کم‌کم استایل مونوکروماتیک طرافداران بسیاری در بین مدگراها و خوش‌پوشان پیدا کرد و حالا سال‌هاست که در فصل‌های مختلف شاهد بازگشت این ترند هستیم.

استایل مونوکروماتیک

وقتی حرف از سرتاپا یکرنگ‌پوشیدن می‌شود، ممکن است فکر کنید که قرار است انتخاب‌هایتان محدود شود و استایل کسل‌کننده‌ای داشته باشید. اما واقعا اینطور نیست؛ شما در این سبک هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید از تمام ته‌رنگ‌ها، سایه‌ها و درجات مختلف یک رنگ استفاده کنید.

استایل مونوکروماتیک

تعریف مونوکروماتیک

مونو به‌‌معنای یک و کروماتیک به‌‌معنای رنگ است. در دنیای مد و استایل درباره استایل مونوکروم اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی پوشیدن یک رنگ از سرتاپا را مونوکروماتیک می‌دانند، گروه دیگری پوشیدن یک رنگ در طیف‌های گوناگون را و بعضی ترکیب سیاه و سفید را مونوکروم معرفی می‌کنند.

استایل مونوکروماتیک

شاید دلیل این تفاوت‌نظر به علم فیزیک و دانش رنگ برگردد. در علم فیزیک سیاه و سفید رنگ محسوب نمی‌شوند و هیچ یک طول موج مشخصی ندارند. سفید ترکیبی از تمام طول موج‌های مرئی و سیاه عدم نور مرئی است. بر این اساس سیاه‌وسفید و خاکستری را که ترکیبی از این دو است، آکروماتیک یا بی‌رنگ می‌نامند.

استایل مونوکروماتیک

از طرفی در تئوری رنگ، سفید را حاصل ترکیب طول موج سه رنگ اصلی چرخه رنگ می‌دانند. همچنین در نظریه رنگ کاهشی که کاملا عکس تئوری رنگ است، سیاه را حاصل ترکیب سه رنگ اصلی چرخه می‌دانند و معتقدند سفید رنگ محسوب نمی‌شود. بنابراین با توجه به این نظریه‌ها شاید بتوان ترکیب رنگ سیاه و سفید در یک استایل را مونوکروم در نظر گرفت.

استایل آکروماتیک

بنابراین اگر ترکیب سیاه و سفید را مونوکروم به حساب نیاوریم، به چنین استایلی آکروماتیک (بدون رنگ) می‌گویند. همچنین با توجه به اینکه رنگ خاکستری از ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید حاصل می‌شود، به استایل سرتاپا خاکستری هم آکروماتیک می‌گویند.

استایل آکروماتیک

چطور مونوکروم بپوشیم؟

اگر در این استایل آماتور هستید و برای بار اول می‌خواهید این ترکیب را استفاده کنید، با رنگ‌های اصلی و اولیه شروع کنید. یک رنگ را انتخاب کنید و ببینید در طیف روشن‌تر یا تیره‌تر همان رنگ چه انتخاب‌هایی دارید. مثلا اگر یک مانتوی آبی را به‌عنوان تکه اصلی انتخاب کرده‌اید، برای شلوار، آبی خاکستری و برای شال، آبی آسمانی که مقدار زیادی سفید در ترکیب رنگی‌اش دارد به استایلتان اضافه کنید. حالا برای اکسسوری‌ها می‌توانید سراغ آبی‌های نئونی، براق و شارپ بروید.

استایل مونوکروماتیک

استایل مونوکروماتیک به همین سادگی شکل می‌گیرد اما نتیجه نهایی آن ترکیبی شیک است. کنار هم قراردادن درجات مختلف از یک رنگ باعث ایجاد ارتباط بصری خوب و افزایش تمرکز و توجه می‌شود. علاوه بر این، بازی با سایه‌های مختلف یک رنگ انعطاف‌پذیری بصری را برای مخاطبین آن ترکیب به‌همراه دارد و استایل مونوکروم شما در نگاه دیگران بسیار چشم‌نواز خواهد بود.

استایل مونوکروماتیک

توصیه‌هایی درباره استایل مونوکروماتیک

اگر تاکنون خیلی اهل رنگی‌پوشیدن نبوده‌اید، بهتر است با رنگ‌های خنثی، ملایم یا تیره شروع کنید. مثلا اگر در اولین انتخاب سرتاپا سبز چمنی را در نظر دارید ممکن است احساس راحتی با لباس‌هایتان نداشته باشید. شاید سبزی تیره‌ یا خنثی همچون یشمی برای شروع گزینه مناسب‌تری باشد. سپس به‌مرور درجه رنگی مونوکروم خود را روشن کنید و به سمت رنگ‌های زنده تغییرش دهید.

استایل مونوکروماتیک

شاید تصور کنید در سبک مونوکروماتیک نمی‌توانید کنتراست لازم را به استایلتان بدهید. در حالی که همه چیز به انتخاب رنگی خودتان برمی‌گردد. شما با انتخاب درست درجه‌های رنگی در کنار هم می‌توانید حتی با یک رنگ، کنتراست موردنظرتان را ایجاد کنید. مثلا می‌توانید تیره‌ترین بنفش را در کنار روشن‌ترین درجه از این رنگ و یا بنفشی خنثی قرار دهید.

استایل مونوکروماتیک

علاوه‌بر درجات رنگی، جنس و بافت پارچه بیشترین تاثیر را در اضافه‌کردن کنتراست لازم به استایل شما دارد. می‌توانید هر تکه را از انواع گوناگونی مانند چرم، جیر، ورنی، پشم، بافتنی، ابریشم، مخمل، کنف، لینن، کتان، حریر، ساتن و هزاران پارچه دیگر انتخاب کنید. بدین ترتیب مات یا براق‌بودن، برجسته یا تخت‌بودن و شفاف یا غیرشفاف‌بودن پارچه‌ها راه‌حلی برای ایجاد کنتراست در ترکیب مونوکروم است.

استایل مونوکروماتیک

برای انتخاب اکسسوری هم می‌توانید کمی رنگ‌ خنثی به استایلتان بیفزایید. یک کیف کوچک دستی از رنگ‌های مکمل استایل تک‌رنگ‌ شما یا یک دستمال‌گردن با پترنی شلوغ و رنگی، شاید انتخاب بدی نباشد.

استایل مونوکروماتیک

توصیه دیگر در استایل مونوکروماتیک انتخاب رنگ درست است. اینکه بدانید چه رنگ‌هایی رنگ شما هستند، تاثیرگذاری یکرنگ پوشیدنتان را چندین برابر می‌کند. مطمئنا برای هر فردی با توجه به رنگ پوست، مو و فرم صورت و اندام، رنگ‌هایی هستند که نسبت به بقیه اثر بهتری دارند. بنابراین باید بدانید که چه طیف رنگ‌هایی به شما می‌آید و باعث می‌شود استایل جذاب‌تری داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید  ترندهایی که ریحانا شروع کننده آن بود

اثرات مثبت یکرنگ‌پوشیدن

همان‌طور که گفتیم یکرنگ لباس‌پوشیدن تا حدی مفهوم مینیمال را هم منتقل می‌کند و سادگی را القا می‌کند. پس اگر دنبال استایلی بی‌حاشیه و دور از جلب‌توجه هستید، مونوکروم بهترین انتخاب است.

استایل مونوکروماتیک

استایل مونوکروماتیک بهترین انتخاب برای روزهای پرمشغله است. برای روزهای کاری شلوغ، روزهای آخر سال یا صبح‌هایی که خواب می‌مانید، تک‌رنگ بپوشید.

استایل مونوکروماتیک

یکی از مهم‌ترین مزایای استایل یکرنگ این است که طیف‌ها و درجات مختلف هر رنگ را خواهید شناخت. در واقع مونوکروم‌پوشیدن برای شما تبدیل به یک کلاس رنگ‌شناسی جذاب می‌شود که هر روز یک نکته جدید برایتان دارد.

استایل مونوکروماتیک

اگر قد کوتاهی دارید یا ریزنقش هستید تک‌رنگ‌پوشیدن باعث می‌شود بلندتر دیده شوید. البته در صورتی که سراغ رنگ‌های تیره یا خنثی نروید. بهترین انتخاب مونوکروم برای ریزنقش‌ها رنگ‌های شارپ و روشن هستند. می‌توانید با استفاده از تکه‌های براق بر قسمتی خاص تمرکز کنید. مثلا اگر می‌خواهید پاها بلندتر دیده شوند و تمرکز بر پاها باشد، شلوار را از پارچه‌های براق انتخاب کنید.

استایل مونوکروماتیک

برای افراد سایز بالا و توپر نیز یکرنگ‌پوشیدن گزینه بسیار مناسبی است. با این تفاوت که باید برخلاف ریزنقش‌ها سراغ رنگ‌های تیره و خنثی بروند و تا جایی که ممکن است از تکه‌های براق در ترکیب استایل خود استفاده نکنند.

استایل مونوکروماتیک

راستی اگر برایتان مهم است، استایل مونوکروماتیک محبوب‌ترین استایل بین سلبریتی‌ها محسوب می‌شود. امسال هم یکی از ترندهای اصلی سال 2019 تک‌رنگ‌پوشیدن است؛ پس رنگ خودتان را پیدا کنید و استایل شیک تک‌رنگ‌تان را بسازید.

استایل مونوکروماتیک

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب