Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

استایل ایمو؛ مدی از خانواده راک

4.88/5 (32)

استایل ایمو هم‌خانواده‌ی استایل‌های راک و پانک است. استایلی دیگر از دنیای موسیقی که بیشترین طرفداران آن نوجوانان هستند. در این مطلب از مدوپیا با استایل ایمو آشنا خواهیم شد.

استایل ایمو

موسیقی ایمو

در اواسط دهه 1980، بعد از شکل‌گیری جنبش هاردکورپانک در واشنگتن دی‌سی سبکی با عنوان هاردکورد احساسی یا Emocore به وجود آمد. موسیقی ایمو پس‌زمینه‌ای از موسیقی راک و پانک داشت. ترانه‌های ایمو صریح‌تر و اغلب عرفانی بود و در اعتراض به جامعه، اطرافیان یا شخصیت درونی فرد سروده می‌شد. در واقع در سبک ایمو تلاش می‌شد تا ورژنی ملایم‌تر و احساسی‌تر از پانک به نمایش گذاشته شود. بنابراین مضمون اکثر ترانه‌های ایمو احساسی، شخصی، رمانتیک و شکست‌های عشقی بود.

استایل ایمو

ستاره‌های موسیقی ایمو نقش پررنگی در به‌وجودآمدن خرده‌فرهنگ ایمو داشتند. به طرفداران موسیقی ایمو “emo kids” یا “emos” گفته می‌شود. از گروه‌های موسیقی پیشگام در سبک ایمو می‌توانیم به Rites of Spring و Embrace اشاره کنیم. دیگر گروه‌های تاثیرگذار My Chemical Romance، AFI، Jimmy Eat World و Dashboard Confessional بودند. از اوایل دهه 2000 محبوبیت موسقی ایمو به اوج رسید و تا پیش از سال 2010 ایمو طرفداران خود را داشت. به‌تدریج از سال 2010 با منحل‌شدن برخی گروه‌های ایمو و تغییراتی در این سبک، محبوبیت این سبک موسیقی کمتر شد.

خرده‌فرهنگ ایمو

اصطلاح ایمو emo که از کلمه emotion می‌آید، اولین بار توسط روزنامه‌نگاران برای ستارگان موسیقی این سبک استفاده شد. استایل متفاوت گروه‌های موسیقی ایمو باعث شد طرفداران آنها شروع به تقلید این سبک نمایند. به‌تدریج مد ایمو شکل گرفت و ایمو تبدیل به سبکی از زندگی شد که میان گروه‌هایی از نوجوانان و جوانان رایج بود. طرفداران این خرده‌فرهنگ ویژگی‌هایی مثل منزوی و خجالتی‌بودن، درون‌گرایی و حساسیت‌های روحی و عاطفی خاصی داشتند.

استایل ایمو

خرده‌فرهنگ ایمو با خرده‌فرهنگ‌هایی همچون راک و پانک اشتراکات زیادی دارد و حتی از نظر ظاهری به هر دو سبک نزدیک است. همچنین گاهی به‌خاطر رنگ مشکی یا لباس‌هایی که ایموها می‌پوشند با استایل گوتیک مدرن و هیپ‌هاپ اشتباه گرفته می‌شوند. ایمو، سبکی زودگذر است؛ شاید به همین خاطر محبوب نوجوان‌هاست. اما محبوبیت استایل ایمو در بین نوجوانان در ژاپن و کره جنوبی از هرجای دیگر در دنیا بیشتر است و ایمو از سبک‌های خیابانی متدوال آنهاست.

این مطلب را از دست ندهید  تفاوت طراح و استایلیست در دنیای مد

استایل ایمو

طرفداران استایل ایمو چه می‌پوشند؟

در مد ایمو می‌توان نشانه‌های استایل راک و استایل پانک را به‌خوبی دید. در نگاه اول ترکیبی از پانک و راک یا سبکی میان این دو به نظر می‌رسد. ایموها معمولا مثل راکرها لباس‌های سرتاپا مشکی می‌پوشند. گاهی یک تکه لباس یا اکسسوری نئونی یا شارپ را در این ترکیب مشکی می‌گنجانند که این ترکیب تا حدی پانک و گوتیک را تداعی می‌کند. اکسسوری‌هایی که استفاده می‌کنند نیز شبیه به اکسسوری‌های پانکی است.

استایل ایمو

به‌عنوان لباس طرح‌دار، راه‌راه سفید-مشکی گزینه محبوب ایموهاست و این انتخاب ممکن است شما را یاد بیت‌ها بیندازد. به‌طور کلی ایمو سبکی چند فرهنگی محسوب می‌شود. سبکی که با قرارگرفتن در جغرافیایی خاص تحت‌تاثیر ویژگی‌های فرهنگی آن منطقه هم قرار می‌گیرد.

استایل ایمو

مهم‌ترین آیتم‌های کمد ایمو استایل

مهم‌ترین تکه‌های کمد یک ایمو تی‌شرت‌های گرافیکی مشکی، سفید و خاکستری هستند. تصاویر چاپی این تی‌شرت‌ها اغلب لوگو یا تصویری از گروه‌ موسیقی موردعلاقه‌شان است. گاهی این تی‌شرت‌ها شعارهایی با مضامین احساسی دارند یا ممکن است تصاویری نمادین و مفهومی داشته باشند. در فصل سرد، تی‌شرت را روی یک لباس آستین بلند با رنگ متضاد آن می‌پوشند.

استایل ایمو

شلوار جین اسلیم‌فیت دومین آیتم مهم کمد ایموهاست. اغلب جین مشکی می‌پوشند و گاهی سراغ جین‌های اسیدشورشده می‌روند. برای دختران ایمو لگ‌ ورزشی، جوراب‌شلواری‌ طرح‌دار یا نخ‌کش‌شده انتخاب دیگری به جای جین است.

سویشرت کلاه‌دار یا هودی هم یکی دیگر از لباس‌های متدوال در استایل ایمو است. معمولا هودی‌های اُورسایز با کلاه بزرگ انتخاب می‌کنند و کلاه را طوری روی سر می‌کشند که تا حدی از پیشانی را هم بپوشاند. پوشیدن این هودی‌های اُورسایز تا حدی استایل هیپ‌هاپ را تداعی می‌کند.

استایل ایمو

نقش مهم آرایش مو در استایل ایمو

مدل موی خاص این سبک در واقع امضای استایل ایمو محسوب می‌شود. در این استایل معمولا موها به‌صورت نامنظم و خرد کوتاه می‌شود که با یک چتری کج و نامرتب همراه است. موها را با اتوی مو صاف و لَخت می‌کنند و به‌سمت صورت شانه می‌زنند. این سبک آرایش مو نصف یا بیشتر صورت را زیر موها پنهان می‌کند که به‌نوعی ویژگی خجالتی‌بودن‌ ایمو‌ها را نشان می‌دهد. بیشتر ایمواستایل‌ها رنگ موی مشکی پرکلاغی را ترجیح می‌دهند اما رنگ موهای فانتزی همچون آبی، صورتی، بنفش و سبز هم در این استایل دیده می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید  بیت نیک استایل روشنفکران ضد مد

استایل ایمو

در مد ایمو برای آرایش مو و صورت کلیشه جنسیتی خاصی وجود ندارد و دختران و پسران کاملا شبیه به هم آرایش می‌کنند. پوست رنگ‌پریده و سیاهی کامل دور چشم ویژگی‌های بارز آرایش ایمو هستند. به تاتو و پیرسینگ به‌خصوص پیرسینگ لب علاقه دارند و از آنها به‌عنوان اکسسوری‌های آرایشی استفاده می‌کنند. همچنین لاک مشکی یا لاک‌های نئونی بخش مهم دیگر آرایش در استایل ایمو محسوب می‌شود. استفاده از لنزهای رنگی عجیب مانند لنز یخی هم در این استایل رایج است.

استایل ایمو

اکسسوری‌های ایمو

در استایل ایمو همچون استایل پانک، اکسسوری‌های زیادی استفاده می‌شود. اکسسوری‌های رنگی، چرمی و فلزی اولین انتخاب ایموها هستند، مثلا دستبندهای چرمی گل‌میخ‌دار، گردنبند یا گوشواره میخی نقره‌ای و کمربند چرمی که تزئینات فلزی دارد. کمربند آیتم مهمی در استایل ایمو است؛ حتی ممکن است کاملا تزئینی استفاده شود. گاهی هم از زنجیر به جای کمربند استفاده می‌کنند. عینک‌ آفتابی با فریم‌های هندسی، کشیده و معمولا مشکی از دیگر اکسسوری‌های رایج ایمو هستند.

استایل ایمو

ایموها کوله‌پشتی را به کیف‌های دستی و دوشی ترجیح می‌دهند. کفش‌های محبوب آنها آل‌استار و ونس هستند، البته سراغ چکمه‌های لژدار با کفی تخت و یک‌تکه هم می‌روند. یکی دیگر از اکسسوری‌هایی که در استایل ایمو زیاد دیده می‌شود و با پانک‌ها مشترک است، پین تزئینی است. مثلا روی کوله‌پشتی یا سویشرتشان را پر از پین‌های رنگی و نمادین می‌کنند. گذشته از همه اکسسوری‌های ایمو، متفاوت‌ترین اکسسوری آنها هدفون‌های بزرگ و رنگی است. معمولا ضرورتی برای پنهان‌کردن این هدفون‌ها نمی‌بینند و آن را به‌عنوان بخشی از استایلشان در نظر می‌گیرند.

استایل ایمو

علاوه بر اینها، ایموها به اسکیت علاقه زیادی دارند و معمولا یک اسکیت‌برد به‌همراه دارند که به‌مرور بخشی از استایل آنها می‌شود.

استایل ایمو

4.8/5 ( 5 نظر )

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب